1

Téma: Kandidat do AS FEL Jan Scheirich

V roce 2006 jsem vystudoval bakalářský obor Elektronika a sdělovací technika a v roce 2008 magisterský obor Elektronika a fotonika na FEL. V současné době studuji doktorský studijní program v oboru Elektronika ve skupině Mikrosystémy na katedře Mikroelektroniky, kde ve spolupráci s ústavem částicové a jaderne fyziky MFF UK pracuji na vývoji částicových detektorů DEPFET. Jsem členem mezinárodních organizací: DEPFET Collaboration, Belle II Collaboration a experimentu ATLAS v CERNu. Dále se zabývám studiem kosmického záření a jeho detekcí v rámci studentských projektů BEXUS pořádaných European Space Agency, EuroLaunch a Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt. V roce 2007 jsem absolvoval Summer School v CERNu.

Jsem fanda Červeného trpaslíka a Járy Cimrmana. Miluju hory ve všech ročních obdobích a jejich dobývání všemi možnými způsoby.

Otázky a odpovědi:

1. Jaky je Vas nazor na vytvareni satelitu FEL v malych mestech?

Myslím si, že je to mrhaní penězi i lidskými zdroji. Nevěřím, že by tam mohla být výuka na ekvivalentní úrovni, jako v Praze.

2. Jste pro, aby vysledky ankety primo ovlivnovaly prerozdelovani financnich prostredku?

Ano, ale až když se anketa stane populární mezi studenty. Anketa nesmí být jediné kritérium.

3. Co si myslite o narocnosti studia na FEL? Byl/a byste pro jeho zvyseni?

Jsou v ní velké rozdíly. Průměrně si myslím, že není špatná, ale neměla by se snižovat.

4. Co je ostudou FEL? Co naopak jeho chloubou?

Úroveň znalosti angličtiny. Zajímavé studium.

5. Jaky je Vas nazor na vzik FIT?

Je smutné že se od nás oddělili. Nesouhlasím s tím.

6. Kdo je/byl Vas vzor na FEL?

Jára Cimrman

7. Co jste udělal/a důležitého v minulém senátu, abych Vás mĕl volit znovu?

Nic. Jsem nováček.

8. Jaký je váš názor na pokus o likvidaci ankety v podání doc. Jelínka?

Je to dost nešťastné řešení. Opravdu nechápu, jak může někdo tak jednoduchou věc tak komplikovat. Doufám že za tím není vedlejší úmysl.

9. Ste za zachovanie názvu fakulty, alebo by ste názov fakulty zmenili (napr. z FEL na FELi)?

Jistě pro zachování FEL.

10. Za jakých okolností jste ochotní vzdát se svého mandátu?
např.
- neprosazení zásadního bodu sveho programu
- FEL směřuje zcela jiným směrem, než jste slibovali ve svém programu
- dlouhodobá stáž/služební cesta/nemoc
apod..
Edit:
Přesné vysvětlení
Již zde (na Foru) zazněli vaše požadavky na kandidáta na děkana, tj. konkrétně a jasně
specifikovat body svého programu tak, aby bylo možné jej kontrolovat (případně odvolat).
Já bych se rád vyzval Vás (kandidátu do AS FEL) jestli by jste dokázali přesně stanovit body,
mantinely, hranice po jejichž překročení považujete za svůj neúspěch - případně důvod k
rezignaci. Rád bych měl v ruce podobnou možnost srovnání vašich úspěchů/selhání jako
požadujete po děkanovi (třeba kvůli dalším volbám)...

Uff, to je dost náročné jako jednotlivec v AS prosadit naprosto konkrétní body a specifikovat, co je neúspěch. Budu se snažit prosazovat vše, co je v mém programu a co píši zde a budu v opozici proti opaku. Pokud budu spíš opozicí a nepodaří se mně prosazovat svůj program, nebudu to brát jako neúspěch a důvod k rezignaci. Jako důvod k rezignaci budu brát to, pokud bych se přestal snažit a v senátu jen spal. 

11. Vadi Vam, ze i v soucasne dobe se na FEL stavaji docenty ci dokonce profesory lide s
nulovym poctem impaktovanych clanku a nulovym poctem relevantnich citaci, kdyz
prumerny doktorand jich ma dnes mnohem vice? Odpovezte prosim nejprve ano ci ne, pak
dodejte pripadne vysvetleni.

ANO. Ji-li tomu tak, tak jsem šokován a zařadil bych to do kategorie ostudou na FEL. To by se určitě nemělo stávat.

12. Jste pro nezavislou evaluaci vyuky, kterou provedou nezavisli odbornici (nejlepe ze
zahranici)? Pokud ano, souhlasite s tim, aby Vami vyucovane predmety byli evaluovany jako
prvni?

Jistě, kontrola kvality výuky je hlavním bodem mého programu. Otázkou je jak to udělat a kolik to bude stát. Rozumné řešení zaručeně podpořím.

13. Souhlasite se zverejnenim vsech komentaru ankety az na ty, kde nezavisla komise posoudi
navrh pedagoga a zavadne prispevky (vulgarni, rasisticke, atd.) odstrani?

Ano. Schovávání některých příspěvků, souhlasné podpisy učitelů a další obstrukce považuji za absurdní.

14. Jste pro zruseni "platby" za senatorovani, kdy zamestnanci dostavaji "plat" formou 200
zapocitatelnych hodin?

Ne. Odměna by měla být součásti funkce. Jsem pro, aby byly výrazné srážky odměny při neomluvených absencích.

15. Zajímal by mě názor kandidátů k otázce povinnosti tělesné výchovy (nehledě na
tělovýchovný kurz) na FELu.
Aneb nemyslíte, že by se v tomto směru mělo něco změnit? (Konkrétněji: Tělocvik nepovinný
a bez tělovýchovného kurzu.)

Už je to mnoho let, co jsem měl povinný tělocvik já a upřímně nevím, jestli stále je. Osobně si myslím, že povinný tělocvik není špatný, pokud je výběr zajímavých kurzů a nejde o šikanu, ale relaxaci. Sport by měl být součástí života a co si budeme namlouvat jsou lidé, kteří by to sami nezkusili. Já osobně se považuji za sportovce, ale mnoho sportů jsem se naučil, či k nim získal vztah právě během těchto kurzů a hodin tělocviku.

16. Myslíte si, že dobrá vzdělanost v cizích jazycích patří k profilu absolventa FELu?

Myslím si že, by měla patřit, ale bohužel ne každý absolvent převážně angličtinu po absolvování studia zná.

17. Měl by mít student bezplatnou možnost jazyky studovat v rámci FEL?

Ano a doufám že to tak je.

18. Byl/a byste pro zachování, či zvyšování nabídky volitelných předmětů?

Neznám současný stav na všech katedrách, takže nemůžu říct, jestli přidat, či ubrat. Obecně jsem zastáncem jisté volnosti studentů, ale v návaznosti na jejich obor. Nesouhlasím, aby bylo možné se vyhnout základním předmětům, nebo vytěsnit odborné předměty zápisem „vlastivědy“.

19. Myslíte si, že je správné klást větší důraz na přednášky než na cvičení? (větší hodinová
dotace - např u nových programů)

To záleží na co je to za předmět. U teoretičtějších předmětů to může být užitečné.

20. Souhlasíte s názorem, že děkanem FEL by měl být človek s FEL kariérně spjatý? Či
naopak shledáváte jako nutné při hledání děkana oslovit význačné osobnosti i mimo FEL,
nejlépe v zahraničí?
Při odpovědi se, prosím, jednoznačně přikloňte k jednomu nebo druhému názoru. Technické
aspekty oslovení význačných odborníků působících mimo FEL v akademických,
manažerských či akademicko-manažerských pozicích v této otázce neřešte; proveditelné to je,
pokud by vůle byla.

Ne, děkanem může být i někdo „zvenčí“. Musí to být však někdo, kdo to zaručeně  zvládne. Nikdy bych nepodpořil nějaký „nepromyšlený experiment“. 

21. Shledáváte diskusní fórum FEL jako užitečný prostředek pro komunikaci s akademickou
obcí? Budete ho v případě zvolení využívat?

Ano, forum je skvělá věc a členové AS by ho měli plně využívat. Já ho využívám a využívat budu. Již jsem do fóra napsal přes 240 příspěvků.

22. Považujete za dobrý krok vyžadovat po akademických pracovnících diverzitu pracovních
zkušeností např. podmínkou na absolvování zahraniční stáže?

Asi bych to přímo nevyžadoval, ale při příjímání nových zaměstnanců a i hodnocení stávajících by se to mělo promítnout.

23. Měli by být vyučující, kteří přednášejí v anglickém jazyce, a zaměstnanci přicházející do
častého styku se zahraničními studenty a pracovníky testováni na odpovídající znalost jazyka
pomocí standardizovaných zkoušek?

Nemám rád „standardizované“ zkoušky z jazyka, takže bych to takhle nesvazoval.  Kvalita anglických kurzů (i všech ostatních) by měla být kontrolována nařízeným a samozřejmě, pokud někdo nezvládá, neměl by to učit.

Naposledy upravil: scheijan (08.03.2010 19:04:33)

2

Re: Kandidat do AS FEL Jan Scheirich

Pokud mate otazky na cokoli, tak se prosim ptejte. At mne to nezmizi z aktualnich temat smile.

3

Vazeni clenove akademicke obce,

s politovanim Vam musim oznamit ze zacatkem cervna jsem rezignal na svou funkci senatora AS FEL. K rozhodnuti o rezignaci me privedli fakt, ze od 1. 7. do 30. 9. 2010 prerusuji studium a to je neslucitelne s funkci senatora. Studium prerusuji z duvodu, ze jsem dostal nabidku na odbornou staz v ESA a jinak bych nebyl schopen naplnit studijni pozadavky. Velice se omlouvam, ze jsem nedostal svych zavazku jako senator, nicmene staz nebyla planovana a nabidka na ni prisla nezavisle ze strany ESA. Vzhledem k tomu, ze nabidka je velice lukrativni a klicova pro mou budouci karieru, tak jsem ji prijal. Dekuji za pochopeni.

4

Ing. Ján Scheirich (scheijan) napsal:

s politovanim Vam musim oznamit ze zacatkem cervna jsem rezignal na svou funkci senatora AS FEL. K rozhodnuti o rezignaci me privedli fakt, ze od 1. 7. do 30. 9. 2010 prerusuji studium a to je neslucitelne s funkci senatora. Studium prerusuji z duvodu, ze jsem dostal nabidku na odbornou staz v ESA a jinak bych nebyl schopen naplnit studijni pozadavky. Velice se omlouvam, ze jsem nedostal svych zavazku jako senator, nicmene staz nebyla planovana a nabidka na ni prisla nezavisle ze strany ESA. Vzhledem k tomu, ze nabidka je velice lukrativni a klicova pro mou budouci karieru, tak jsem ji prijal. Dekuji za pochopeni.

Nepřeháníte to? Přece tu nebudete jen přes léto a za tu dobu budou sotva tak dvě zasedání senátu. Podle mě klidně můžete v senátu zůstat.

U některých "zkušených senátorů" bychom si tříměsíční nepřítomnosti vůbec nevšimli, neboť za takovou dobu stejně nic neudělají, vlastně ani za období delší, a ani to nemusí být přes léto.

5

prof. Ing. Michael Šebek, DrSc. (sebekm1) napsal:
Ing. Ján Scheirich (scheijan) napsal:

Nepřeháníte to? Přece tu nebudete jen přes léto a za tu dobu budou sotva tak dvě zasedání senátu. Podle mě klidně můžete v senátu zůstat.

U některých "zkušených senátorů" bychom si tříměsíční nepřítomnosti vůbec nevšimli, neboť za takovou dobu stejně nic neudělají, vlastně ani za období delší, a ani to nemusí být přes léto.

Vazeny pane profesore,
samozrejme, pokud by to bylo mozne, tak bych nerezignoval. Bohuzel soucasna pravidla neumoznuji zustat studentovi senatorem, pokud neni prezencnim studentem dele nez 30 dni. Dokonce nyni maji problem i vsichni, kdo prechazi z bakalarskeho na magisterske studium. Je to absurdni situace, ktera se resi. Predpokladam, ze pro pokracujici studenty se to nejak vyresi, jinak by odpadla pulka senatoru. Nicmene, me se to asi uz bohuzel tykat nebude.
EDIT: Navic funkce senatora by byla v dusledku nejspis i v rozporu s moji smlouvou s esa sad

Naposledy upravil: scheijan (06.06.2010 11:40:23)