1

Téma: Výsledky nového programu KME.

Dobrý den,

Jsem student maturitního ročníku SPŠ a rozhodují se kam dál.
Na tomto fóru jsem se dočetl mnoho zajímavého, hlavně, že se přetvořili studijní programy a obory.
Zajímalo by mě jaké proměnny se dosáhlo, četl jsem mnoho o upadající úrovni pak o vysoké úrovni univerzity apod.
2, 3 roky staré příspěvky hovoří o připravovaných změnách na falkutě (viz. programy), zajímalo by mě co se změnilo, jak to vidíte Vy, změna k lepšímu nebo horšímu, styl výuky atak.

Děkuji

2

Re: Výsledky nového programu KME.

Předpokládám, že jste spíše očekával příspěvky od studentů, ale zatím žádný nevidím, tak zkusím odpovědět ze svého pohledu. Samozřejmě názorů může být celá řada, zřejmě jste studoval diskusi zde na fóru a myslím, že je to z ní zřejmé. Pokud jde o studium na vysoké škole, tak je do značné míry o tom, jak dokážete být sám aktivní. Studentů je relativně velký počet, takže dost záleží na jejich aktivitě. Pokud budete mít zájem, máte možnost se dostat k velmi zajímavým činnostem i rámci standardní výuky. Jen si musíte vybrat vhodné (a to je zase velmi subjektivní) učitele třeba pro své projekty, v rámci předmětů si třeba dohodnout individuální zadání semestrálních prací apod. Patří sem třeba i to, že si ve vyšších semestrech dokážete vybrat na cvičení pedagoga, který Vám vyhovuje  a tak. Pokud chcete vynaložit trochu více úsilí, pak můžete využít např. výběrovou formu studia, zapojit se do různých aktivit (zapojit se do týmů řešících granty, nebo třeba využít praktických znalostí při řešení projektů realizačního charakteru apod.).
Nové programy byly reakcí na vývoj, byly navrženy týmy "nadšenců", kteří měli celkem jasné a velmi pěkné představy o jejich realizaci. O té ale rozhodují nejen učitelé, ale  i studenti. Takže neplatí, že jeden ročník je jako druhý. Záleží na tom, jak se "sejdou" učitelé a studenti, jsou velmi výrazné rozdíly mezi jednotlivými paralelkami (velmi zjednodušeně obdoba tříd na SŠ).   A samozřejmě i vnější okolnosti - viz např. financování VŠ, stabilita prostředí pro jejich působení atd. Takže Vám nemohu dát jednoznačnou odpověď. Osobně si myslím, že nové programy jsou přínosem, nyní běží druhým rokem, na základě zkušeností z minulého běhu jsme realizovali některé změny a nepochybně i pro následující školní roky se budeme snažit reagovat na podněty studentů a samozřejmě i na naše postřehy (tedy postřehy vyučujících). Asi bych tu teď měl tvrdit, že jsme ten nejlepší program, ale to není způsob, který já osobně preferuji. Respektuji i jiné programy a školy a jediné, co tvrdím je to, že pokud máte orientační představu o svém směřování (kam řadím i to, že se chcete naučit něco nového z dané oblasti a nemáte zatím vůbec  představu, co by Vás mohlo zaujmout) a jste schopen a hlavně ochoten věnovat určité úsilí "optimalizaci" svého studia, tak Vám program KME nabízí velmi dobré šance nejen k úspěšnému absolvování, ale i k získání dobrých znalostí a uplatnění po ukončení studia.