1

Téma: Centralizované služby a koncepce IT

Dobrý den,
                   již jsem dostal několik dotazů na "koncepci" IT na FEL a konkrétně na možnost využívání centralizovaných služeb, které by v budoucnosti zajišťovalo SVTI a nikoliv katedry, jak je tomu teď. V této zpráve stručně shrnuji svůj názor a budu rád za vaši zpětnou vazbu.

Co se týká koncepce IT na FEL, existuje dokument https://docs.google.com/a/fel.cvut.cz/d … bporY/edit. Jedná se o pracovní dokument,  pokud vám v něm něco chybí, napiště mi to, nejlépe formou komentáře přímo do dokumentu.

Centralizaci IT služeb obecně podporuji, neboť pokládám tento model za efektivnější, než když si služby zajišťuje
každá katedra sama.

Jedna věc je ovšem koncepce (co bychom  dělat chtěli) a druhá je realizace, která je bržděna vinou nedostatku lidských i finančních zdrojů. Přesto bych byl rád, kdyby se portfolio služeb poskytovaných SVTI rozšiřovalo, a to i pokud budou některé služby muset být placené.

Uvítáme vaše názory na to, které služby by bylo vhodné centrálně nabízet co nejdříve. Z několika kateder již takovou zpětnou vazbu máme. Jedná se například o souborové servery, správu lokálních sítí a počítačů, webhosting, systém pro řízení projektů (Redmine), systém pro správu verzí (SVN, Git),  systém pro správu dokumentů (Alfresco), pronájem virtuálních strojů, lokální helpdesk a jiné.

U řady výše zmíněných služeb je softwarová a hardwarová infrastruktura již v podstatě na místě a jednotlivé požadavky ze strany kateder již jsme schopni uspokojovat. V případě zájmu prosím kontaktujte SVTI (pan Dočkal). Masivnější nasazení by vyžadovalo další investici do hardware.

S pozdravem,

Jan Kybic