1

Téma: Volba programu??

Dobrý den,
mám dotaz ohledně volby programu (případně fakulty). Při návštěvě FEL jsem opravdu znejistil v tom "co chci dělat". Studuji elektrotechniku. Patřím mezi průměrné studenty. Občas si přivydělávám tvorbou webových stránek (nic velkého, v zásadě jde jen o úpravy html a php), ale nejsem si jist jestli chci "celej život" sedět jen u počítače nedělat nic fyzicky...

Jako závěrečnou práci, k praktické maturitě, jsem si zvolil vozidlo, které dokáže sledovat čáru. (Vždy jsem toužil po tom, vytvořit si nějakého robota smile). Toto se mi podařilo. Tříkolový robot, který je poháněný servi, řízen mcu (bohužel programovací jazyk je Bascom... asi jste o tomto jazyku neslyšeli... big_smile). Robot dokáže tedy jen sledovat čáru, ne se vyhnout překážce, případně před ní zastavit (to až příště..).     

Tato práce mě velice bavila, jak už z hlediska vymyšlení konstrukce (žádné lego..:-p), návrhu obvodu, tak z hlediska programování. Prostě skloubení práce na počítači a manuální práce.

Proto se chci zeptat, co by jste mi doporučili? Jak už jsem psal výše: jsem průměrný student. Budu muset dělat přijímací zkoušky (to už bude pro mě problém big_smile). O KyR jsem slyšel, že je těžká a při studiu si přivydělávat není možné, že se tomuto programu musí student věnovat na 100%. Je tu i nějaká jiná možnost, než je tento program? (FIT asi je už trochu mimo od této tématiky?)

Děkuji.

2

Re: Volba programu??

Zdravím,
odpovím od konce. Vydělávat při studiu bych aspoň v rámci prvního ročníku nedoporučoval nikomu. Dochází k přechodu do jiného prostředí, je třeba si zvyknout, pochopit jej a pochopit a odhadnout i sám sebe – své síly a schopnosti.
Co se týče toho „sedět u počitače”: Sám jsi psal, že jsi musel vozítko naprogramovat – bez počítače to dnes opravdu nejde. Stejně tak ale chápu to, že bys u něj nechtěl sedět od rána do večera.
Pokud se ptáš, ve kterých programech nejdeš to i ono, je to již zmiňovaný KYR, dále pak EEM, KME, z části jistě i nové OES.
Jeden příklad za všechny, že se pak k hardwaru dostaneš: http://cartech.cvut.cz/electric/
A vše je o tom, jak moc budeš chtít a budeš se snažit. Když budeš dobrej (a budou to o tobě vědět), sami po tobe z takovýchto týmů sáhnou (nebo se jim nabídneš).

Kdyžtak ještě napiš, sem nebo na mail, času už moc není.

(Jiří) napsal:

Dobrý den,
mám dotaz ohledně volby programu (případně fakulty). Při návštěvě FEL jsem opravdu znejistil v tom "co chci dělat". Studuji elektrotechniku. Patřím mezi průměrné studenty. Občas si přivydělávám tvorbou webových stránek (nic velkého, v zásadě jde jen o úpravy html a php), ale nejsem si jist jestli chci "celej život" sedět jen u počítače nedělat nic fyzicky...

Jako závěrečnou práci, k praktické maturitě, jsem si zvolil vozidlo, které dokáže sledovat čáru. (Vždy jsem toužil po tom, vytvořit si nějakého robota smile). Toto se mi podařilo. Tříkolový robot, který je poháněný servi, řízen mcu (bohužel programovací jazyk je Bascom... asi jste o tomto jazyku neslyšeli... big_smile). Robot dokáže tedy jen sledovat čáru, ne se vyhnout překážce, případně před ní zastavit (to až příště..).     

Tato práce mě velice bavila, jak už z hlediska vymyšlení konstrukce (žádné lego..:-p), návrhu obvodu, tak z hlediska programování. Prostě skloubení práce na počítači a manuální práce.

Proto se chci zeptat, co by jste mi doporučili? Jak už jsem psal výše: jsem průměrný student. Budu muset dělat přijímací zkoušky (to už bude pro mě problém big_smile). O KyR jsem slyšel, že je těžká a při studiu si přivydělávat není možné, že se tomuto programu musí student věnovat na 100%. Je tu i nějaká jiná možnost, než je tento program? (FIT asi je už trochu mimo od této tématiky?)

Děkuji.

3

Děkuji za tak rychlou reakci smile.
Ohledně programování, tak tomu se určitě nechci vyhnout, proti tomu žádný odpor nemám.
Ano moc času není big_smile, pořád si nejsem jistý.. Maximálně pošlu o jednu přihlášku víc a když udělám přijímačky, tak se budu moct pak teprve rozhodnout.

Každopádně děkuji.

4

Zodpovídám za obor Robotika studijního programu KyR. Podle popisu Vašich zájmů se zdá, že KyR je studijní program právě pro Vaše odborné touhy. Ostatně, to píšete i Vy.

Také se podle nejasných informací bojíte, zda KyR není moc těžký. KyR buduje v bakalářském studiu solidní teoretický základ v matematice, fyzice, elektronice, teorii řízení. Jste-li průmyslovák s průměrným prospěchem, budete asi muset dosti pracovat. Odměnou Vám bude, že se stanete odborníkem v oblasti, která se Vám líbí. Za mnoho let na FEL jsem viděl pěknou řádku průměrných průmyslováků, z nichž se stali výborní studenti a potom odborníci ve firmách.

Nebojte se a zkuste to. Stejně si jinak nemůžete ověřit, zda je KyR pro Vás příliš náročný. Když mi zavoláte na 603 149 689, můžeme promluvit více podrobněji.

Vašek Hlaváč, katedra kybenetiky, garant oboru Robotika v KyR