126

Re: Vyřazení kandidátky do AS ČVUT

Marek Nevosad (nevosam) napsal:
Jiří Zemánek (zemanji7) napsal:

Také si dovolím krátkou reakci: Kde není chyba, není ani oprava. Řád AS ČVUT žádné papíry s programy kandidátů, s fotkou a souhlasem nezná a nepotřebuje, takže v nich není možné udělat chybu, kandidáty je třeba "jen" navrhnout a oni musí "jen" souhlasit (tím jsou na kandidátku zařazeni, když už tedy půjdeme to detailů).

Ano, až na ten souhlas (ten zná). Problém je, že tady nebyl proveden souhlas s volbou do AS ČVUT... sice tam souhlas byl ale s volbou do jiného orgánu a to je problém.

Netvrdím, že ten souhlas, co tam byl, měl stačit. Říkám, že mohl být (do)dán jinak. Bez souhlasu nemůže být kandidát zařazen na seznam, tedy do té doby je možné ten souhlas dát. Myslíte, že se nemohli na souhlas zeptat?

127

Také si dovolím krátkou reakci: Kde není chyba, není ani oprava. Řád AS ČVUT žádné papíry s programy kandidátů, s fotkou a souhlasem nezná a nepotřebuje, takže v nich není možné udělat chybu, kandidáty je třeba "jen" navrhnout a oni musí "jen" souhlasit (tím jsou na kandidátku zařazeni, když už tedy půjdeme to detailů).

Ano, až na ten souhlas (ten zná). Problém je, že tady nebyl proveden souhlas s volbou do AS ČVUT... sice tam souhlas byl ale s volbou do jiného orgánu a to je problém.

Netvrdím, že ten souhlas, co tam byl, měl stačit. Říkám, že mohl být (do)dán jinak. Bez souhlasu nemůže být kandidát zařazen na seznam, tedy do té doby je možné ten souhlas dát. Myslíte, že se nemohli na souhlas zeptat?

Mám za to, že ne, protože Volební komise nemají žádnou pravomoc "doplňovat" (vyzjišťovat) chybějící náležitosti od jednotlivých potenticálních kandidátů. Maximálně mají, podle mého názoru, pravomoc k tomu, aby testovali zda "kandidátka" vyhovuje předepsaným náležistem dle předpisu a pokud nevyhouje (tedy nesplňuje požadavky na to být "kandidátkou") mají tento "pokus o kandidátku" bez dalšího vyřadit.

Naposledy upravil: nevosam (25.10.2013 02:42:54)

128

Mám za to, že ne, protože Volební komise nemají žádnou pravomoc "doplňovat" (vyzjišťovat) chybějící náležitosti od jednotlivých potenticálních kandidátů.

Opravdu? Tak já navrhnu do senátu Vás, ale komise se Vás ani nezeptá a rovnou můj návrh vyřadí, takhle to určitě fungovat nemá. Takže komise má podle mě povinnost zjistit, zda dotyčný souhlasí, než ho na seznam zařadí. Pokud si dejme tomu komise řekne, že to od Vás chce faxem a Vy fax nemáte, tak by se Vás asi měla (mohla) zeptat jinak ne? Řekl bych, že zjišťovat může jak chce, nic jí v tom nebrání (ani ji k tomu nic nenutí).

Naposledy upravil: zemanji7 (25.10.2013 02:47:43)

129

Mám za to, že ne, protože Volební komise nemají žádnou pravomoc "doplňovat" (vyzjišťovat) chybějící náležitosti od jednotlivých potenticálních kandidátů.

Opravdu? Tak já navrhnu do senátu Vás, ale komise se Vás ani nezeptá a rovnou můj návrh vyřadí, takhle to určitě fungovat nemá. Takže komise má podle mě povinnost zjistit, zda dotyčný souhlasí, než ho na seznam zařadí. Pokud si dejme tomu komise řekne, že to od Vás chce faxem a Vy fax nemáte, tak by se Vás asi měla zeptat jinak ne?

Domnívám se, že  by to probíhalo tak, že Vy mě navrhnete a já musím dodat souhlas. A také se domnívám, že by mě k souhlasu nikdo oficiálně vyzívat neměl. Opět tato povinnost ani pravomoc není pro nikoho v řádu nijak zakotvena.
Pro volbu do AS FEL bych ještě musel dodat požadovaný návrh, protože jej musí podat "kandidáti do AS FEL".

Reálně by mi to asi někdo neoficiálně napsal. Ale na druhou stranu někoho navrhnout a nezaptat se ho předem, mi přijde zvláštní a neslušné.
I když tady už cokoliv právního předjímat je docela odvážné. smile

Naposledy upravil: nevosam (25.10.2013 03:07:48)

130

...takhle to určitě fungovat nemá.

Hlavně - takto volební předpis vypadat nemá. Ale jak jim to vysvětlit...

131

Opravdu? Tak já navrhnu do senátu Vás, ale komise se Vás ani nezeptá a rovnou můj návrh vyřadí, takhle to určitě fungovat nemá. Takže komise má podle mě povinnost zjistit, zda dotyčný souhlasí, než ho na seznam zařadí. Pokud si dejme tomu komise řekne, že to od Vás chce faxem a Vy fax nemáte, tak by se Vás asi měla zeptat jinak ne?

Domnívám se, že  by to probíhalo tak, že Vy mě navrhnete a já musím dodat souhlas. A také se domnívám, že by mě k souhlasu nikdo oficiálně vyzívat neměl. Opět tato povinnost ani pravomoc není pro nikoho v řádu nijak zakotvena.
Pro volbu do AS FEL bych ještě musel dodat požadovaný návrh, protože jej musí podat "kandidáti do AS FEL".

Povinnost byla špatné slovo. Šlo mi o to, že pravomoc zjistit souhlas plyne z nutnosti ten souhlas nějak dát. Předpokládám, že když by se mnou mluvili, tak řeknu "rád bych kandidoval" a oni se zeptají "a souhlasíte s kandidaturou?". Nebo to má vypadat tak, že řeknu "rád bych kandidoval a souhlasím s kandidaturou" bez vyzvání? smile Já už to asi vzdávám...

Abych tedy pochopil Váš postoj dřív, než odpadnu, tvrdíte, že komise se zeptat na souhlas nesmí?

Naposledy upravil: zemanji7 (25.10.2013 03:18:24)

132

Povinnost byla špatné slovo. Šlo mi o to, že pravomoc zjistit souhlas plyne z nutnosti ten souhlas nějak dát. Předpokládám, že když by se mnou mluvili, tak řeknu "rád bych kandidoval" a oni se zeptají "a souhlasíte s kandidaturou?". Nebo to má vypadat tak, že řeknu "rád bych kandidoval a souhlasím s kandidaturou" bez vyzvání? smile Já už to asi vzdávám...

Abych tedy pochopil Váš postoj dřív, než odpadnu, tvrdíte, že komise se zeptat na souhlas nesmí?

Pokud byste řekl "rád do akademického senátu kandiduji", tak to dle mého souhlas je. Pokud řeknete "rád bych do akademického senátu kandidoval" jedná se o podmiňovací způsob a to už souhlas není. Také musíte říct kam chcete kandidovat nebo by muselo být zcela zřejmé, že se bavíte o AS ČVUT. A teď mi řekněte, pokud to bude ústní formou, jak zajistí Volební komise prokazatelnost tohoto souhlasu - maximálně tak svědecky. A zajišťovat svědecky, že ten druhý věděl, že se bavíte o kandidatuře do AS ČVUT... no uznejte, není lepší ta písemná forma?

Našel jste někde v předpisu, že má Volební komise tento souhlas zjišťovat?
Podle předpisu se Vás ptát nesmí - doplňovala by kandidátku jen jiným způsobem a k tomu pravomoc nemá.
Nicméně, ani Vy, samozřejmě, nemáte právní nárok na to, aby Vás komise oslovila.

133

Zdá se, že někteří diskutující tu volají po zpřesnění Volebního a jednacího řádu AS ČVUT. Zejména ti, z jejichž klávesnic se na nás linou taková ta známá právnická slovní spojení. Argumentují např. tak, že dle zákona vnitřní předpis musí obsahovat způsob volby a pokládají (nesprávně) rovnítko mezi způsobem volby a detailními pravidly.

Jak se taky ukázalo, tito diskutující zavadili dokonce o § 9 zákona o vysokých školách. Tam si jistě přečetli, že vnitřní předpis navrhuje rektor, schvaluje senát a registruje ministerstvo (to poslední je napsáno v § 36). Mají-li tedy potřebu měnit vnitřní předpis, je zřejmé, co mají udělat. Dohodnout se na tom s rektorem, aby takovou změnu podal. Pak taky přesvědčit členy senátu ČVUT, že změna je potřebná, aby ji senát schválil.

Z uvedeného snad jasně plyne, že je taky pitomost tvrdit, že jsem ty předpisy napsal já. Nevzpomínám si, že bych někdy byl rektorem ČVUT.

Prosím, uvědomte si, že pouhou diskusí zde na fóru ten předpis nezměníte.

Naposledy upravil: olsak (25.10.2013 09:18:18)

134

Petr Olšák (olsak) napsal:

že dle zákona vnitřní předpis musí obsahovat způsob volby a pokládají (nesprávně) rovnítko mezi způsobem volby a detailními pravidly.

Kdo a na základě čeho si určuje, co jsou "detailní" pravidla, která si může libovolně měnit?
Je třeba mít na paměti, co může a nemůže ovlivnit průběh a princip samotné volby a co je jen technické řešení, které jej ovlivnit nemůže.

Jak se taky ukázalo, tito diskutující zavadili dokonce o § 9 zákona o vysokých školách. Tam si jistě přečetli, že vnitřní předpis navrhuje rektor, schvaluje senát a registruje ministerstvo (to poslední je napsáno v § 36). Mají-li tedy potřebu měnit vnitřní předpis, je zřejmé, co mají udělat. Dohodnout se na tom s rektorem, aby takovou změnu podal. Pak taky přesvědčit členy senátu ČVUT, že změna je potřebná, aby ji senát schválil.

Ano, narazil jsem na to, protože tento paragraf žádnou možnost doplňovat si, jak vy říkáte, "detaily" volby, dle vlastního uvážení - bez předpisu, nepřipouští. Naopak předpokládá, že volba je sepsána ve vnitřním předpisu.
Ministerstvo pouze testuje, zda daný předpis není v rozporu s jiným právním předpisem a obsahuje co má. Samotnou platnost Volebního a jednacího řádu AS ČVUT (jakožto předpisu) tu pokud vím nikdo nezpochbyňuje. Tato část má být vypracována s dostatečnou péčí protože jde o jednu z nejdůležitějších věcí z hlediska legitimity vzniku a složení samotného senátu. Pokud tomu tak není nemá jej senát schválit a má vyzvat rektora, aby dodal návrh lepší.

Z uvedeného snad jasně plyne, že je taky pitomost tvrdit, že jsem ty předpisy napsal já. Nevzpomínám si, že bych někdy byl rektorem ČVUT.

Uznávám, senátorem v AS ČVUT jste od roku 2011, poslední změna vol. a jed. řádu proběhla v prosinci 2012, kde se řešila úprava volby rektora. Takže za termín "spolutvůrce" se Vám omlouvám.
Ale dovolm si poznamenat, že jste sice nebyl rektor a tedy nenavrhujete tento předpis, avšak ke změnám vol. a jed. řádu AS ČVUT se leg. komise s rektorem schází. Takže tuto možnost jste měl a máte.

135

Jan Švec (svecj3) napsal:
Michael Šebek (sebekm1) napsal:

Ve skutečnosti při každých volbách od senátu je „přetlak“ velký, mnoho lidí o funkci senátora usiluje. Mnozí chtějí ovlivnit dění na fakultě, mnozí chtějí hlasovat v zájmu své vlivové skupiny (říkají „hájit naše zájmy“). Poté, co jsou zvoleni, někteří překlopí a začnou práci v senátu považovat za oběť, k níž byli "přinuceni".  Pokud někdo po úspěšných volbách ztratí o práci v senátu zájem, klidně může rezignovat, okamžitě ho další nahradí. V tom problém není.

Tak tady souhlasím. Jen ruku na srdce, své vlivové skupiny má snad každý (nejen) na této fakultě.

Oceňuji vaší upřímnost.

Kandidáti do senátu se často snaží předstírat, že jim „jde o fakultu“, „o růst kvality“, „o změnu“, „o pokrok“, atp. Kdyby raději přiznali, že jim jde o moc a převahu jejich „vlivové skupiny“,  byla by to úleva.

136

Ve skutečnosti při každých volbách od senátu je „přetlak“ velký, mnoho lidí o funkci senátora usiluje. Mnozí chtějí ovlivnit dění na fakultě, mnozí chtějí hlasovat v zájmu své vlivové skupiny (říkají „hájit naše zájmy“). Poté, co jsou zvoleni, někteří překlopí a začnou práci v senátu považovat za oběť, k níž byli "přinuceni".  Pokud někdo po úspěšných volbách ztratí o práci v senátu zájem, klidně může rezignovat, okamžitě ho další nahradí. V tom problém není.

Tak tady souhlasím. Jen ruku na srdce, své vlivové skupiny má snad každý (nejen) na této fakultě.

Oceňuji vaší upřímnost.

Kandidáti do senátu se často snaží předstírat, že jim „jde o fakultu“, „o růst kvality“, „o změnu“, „o pokrok“, atp. Kdyby raději přiznali, že jim jde o moc a převahu jejich „vlivové skupiny“,  byla by to úleva.

Ale to se přece nevylučuje chtít dobro a zároveň někoho podporovat. Ono totiž na světě chce dobro, pokrok, změnu atd. více skupin, každá trochu po svém a nějaká ta skupina je bližší každému z nás. To je přece normální.
Jestli někdo předstírá, to je jeho věc. Třeba se na to přijde. Třeba ne a skončí v pekle. Často ale ani to ne:-).

137

Oceňuji vaší upřímnost.

Ale to se přece nevylučuje chtít dobro a zároveň někoho podporovat. Ono totiž na světě chce dobro, pokrok, změnu atd. více skupin, každá trochu po svém a nějaká ta skupina je bližší každému z nás. To je přece normální.
Jestli někdo předstírá, to je jeho věc. Třeba se na to přijde. Třeba ne a skončí v pekle. Často ale ani to ne:-).

Já jsem nenapsal "dobro", ale "pokrok", "růst kvality",... Samozřejmě např. "růst kvality" je pro některé konkrétní osoby "dobrem" a pro jiné "zlem". Pro většinu akademiků je zřejmě zlem, a proto pokroku brání seč může. A může, neboť je většinou, což je za současného systému rozhodující.

Senátoři a uchazeči o tuto pozici, jako všichni ostatní politici, samozřejmě mlží.
Mě by se líbilo, kdyby každý senátor nahlas (předem) otevřeně přiznal, zda je pro Losnu nebo Mažňáka.

Např. by někteří uchazeči prohlásili "budu usilovat o to, aby se fakulta co nejvíce a co nejrychleji přiblížila podobným fakultám na špičkových školách ve světě." Jiní by prohlásili opak: "Zabráním jakékoli změně, nebo se dokonce přičiním o to, aby se fakulty světové špičce ještě více vzdálila". A podle toho by nebyli/byli zvoleni a podle toho by hlasovali.

Ono by se sice nic nezměnilo, a stejně jako dnes by vyhrála ta druhá skupina (neboť takové je přání většiny), ale bylo by to jaksi průhlednější.

Naposledy upravil: sebekm1 (12.11.2013 12:26:01)

138

Pro odlehčení si dovolím humornou vložku související s dnešním hromadným e-mailem informujícím o volbách do AS ČVUT.

Nutné součásti kandidátek:

Explicitní souhlas s kandidaturou do AS ČVUT (ve znění „Sesvou kandidaturou do AS ČVUT souhlasím. (sic!)“), vlastnoruční podpis a datum podání na vytištěné verzi.

Nechci absurdní drama příliš rozviřovat, ale jak se zachová volební komise, když dostane kandidátku, ve které nebude překlep "Sesvou"? Jak se zachová, když si někdo bude stěžovat, pokud kandidátku nevyřadí? smile

Pořádný muž od lúzy tím se označuje, že čemu nerozumí, to neprovozuje.
Karel Havlíček

139

Matěj Dostál (dostamat) napsal:

Pro odlehčení si dovolím humornou vložku související s dnešním hromadným e-mailem informujícím o volbách do AS ČVUT.

Explicitní souhlas s kandidaturou do AS ČVUT (ve znění „Sesvou kandidaturou do AS ČVUT souhlasím. (sic!)“), vlastnoruční podpis a datum podání na vytištěné verzi.

Nechci absurdní drama příliš rozviřovat, ale jak se zachová volební komise, když dostane kandidátku, ve které nebude překlep "Sesvou"? Jak se zachová, když si někdo bude stěžovat, pokud kandidátku nevyřadí? smile

Dovolím si pokračovat v odlehčeném tónu. V TeXu napíšu ,,Se\kern1.17pt svou kandidaturou...`` a komise i ostatní mohou začít intenzivně diskutovat, zda jsem tam tu mezeru napsal nebo ne.

140

Dovolím si pokračovat v odlehčeném tónu. V TeXu napíšu ,,Se\kern1.17pt svou kandidaturou...`` a komise i ostatní mohou začít intenzivně diskutovat, zda jsem tam tu mezeru napsal nebo ne.

Vážení kolegové,
nevím, kde se stala chyba, nejspíš jde o nějakého mailového šotka. Na webu FEL je text správně "Se svou...".
Díky za upozornění, možná mohlo přijít emailem, ale to je celkem jedno.
Komise i voliči jistě ocení znalost českého jazyka každého kandidáta:-).
Raději ukončeme myšlenky na nějaké další absurdní drama, řiďme se selským rozumem a bude se nám hned klidněji spát.
Ale pokud chcete někdo spekulovat, tak v komisi budu klidně hlasovat pro uznání obou variant. Vizitka bude patřit tomu, kdo to napíše:-)

141

Vážení kolegové,
nevím, kde se stala chyba, nejspíš jde o nějakého mailového šotka. Na webu FEL je text správně "Se svou...".
Díky za upozornění, možná mohlo přijít emailem, ale to je celkem jedno.
Komise i voliči jistě ocení znalost českého jazyka každého kandidáta:-).
Raději ukončeme myšlenky na nějaké další absurdní drama, řiďme se selským rozumem a bude se nám hned klidněji spát.
Ale pokud chcete někdo spekulovat, tak v komisi budu klidně hlasovat pro uznání obou variant. Vizitka bude patřit tomu, kdo to napíše:-)

O mailovy sotek rozhodne neslo ...