1

Téma: Seznam absolventů aneb "mikro-linkedin" na stránkách FEL

Zdravím,

jsem čerstvý absolvent FEL. Napadlo mě, že by CV absolventů (a nejen je) mohl trochu ozvláštnit link na stránky FEL, kde by bylo uvedeno jméno, příjmení, datum (nebo aspoň rok) narození a získaný titul absolventa. Nic víc. Všechny tyto údaje má škola k dispozici a mám tušení, že jejich zveřejnění není ani proti zákonu o ochraně osobních údajů - ostatně jméno, příjmení a titul studentů jsou k dispozici už dnes (na udb.feld.cvut.cz), jména absolventů jsou v podobě seznamů k promoci ke stažení ze stránek také.

Taková webová adresa by asi měla obsahovat nějaký náhodně vygenerovaný jedinečný klíč, který by znesnadnil zneužití. Tj. např. https://www.fel.cvut.cz/abs/hK6ou5aJHldah1ZuskeJhs7. Samozřejmě by to nebyla vždy plnohodnotná náhrada za ukázání diplomu potenciálnímu zaměstnavateli, ale jako první náhled a potvrzení o absolvování FELu mi to připadá dostačující.

Školní adresa je funkční ještě půl roku po ukončení studia, rozeslání těchto linků absolventům by tedy nebyl také žádný technický problém.

PS: Vysokých škol je spousta a není inženýr jako inženýr. No a ti, kdož jsou hrdi na titul právě z ČVUT FEL, by si mohli 2D kód odkazu dát i na svou vizitku - co tam také pořád psát, že? :-)

2

Re: Seznam absolventů aneb "mikro-linkedin" na stránkách FEL

(Ing. z FEL) napsal:

Zdravím,

jsem čerstvý absolvent FEL. Napadlo mě, že by CV absolventů (a nejen je) mohl trochu ozvláštnit link na stránky FEL, kde by bylo uvedeno jméno, příjmení, datum (nebo aspoň rok) narození a získaný titul absolventa. Nic víc. Všechny tyto údaje má škola k dispozici a mám tušení, že jejich zveřejnění není ani proti zákonu o ochraně osobních údajů - ostatně jméno, příjmení a titul studentů jsou k dispozici už dnes (na udb.feld.cvut.cz), jména absolventů jsou v podobě seznamů k promoci ke stažení ze stránek také.

Taková webová adresa by asi měla obsahovat nějaký náhodně vygenerovaný jedinečný klíč, který by znesnadnil zneužití. Tj. např. https://www.fel.cvut.cz/abs/hK6ou5aJHldah1ZuskeJhs7. Samozřejmě by to nebyla vždy plnohodnotná náhrada za ukázání diplomu potenciálnímu zaměstnavateli, ale jako první náhled a potvrzení o absolvování FELu mi to připadá dostačující.

Školní adresa je funkční ještě půl roku po ukončení studia, rozeslání těchto linků absolventům by tedy nebyl také žádný technický problém.

PS: Vysokých škol je spousta a není inženýr jako inženýr. No a ti, kdož jsou hrdi na titul právě z ČVUT FEL, by si mohli 2D kód odkazu dát i na svou vizitku - co tam také pořád psát, že? :-)

Asi jsem vaši myšlenku nepochopil. K čemu je stránka, kde je jenom jméno, rok a titul? Pokud je pro zaměstnavatele titul důležitý, stejně bude chtít diplom vidět, nebo ne?

Víc by mi líbila myšlenka zveřejnit seznam absolventů řazený podle výsledků. Ať zaměstnavatel rovnou vidí, jak dobrý uchazeč je. Jenomže jednak je těžké srovnávat výsledký z různých oborů, a jednak to naráží na výše zmíněný zákon. Teď to řešíme tak, že absolvent si může o certifikát se svým umístěním požádat a dostane ho na papíře. Kdyby byl velký zájem, jsme asi schopni udělat i elektronickou verzi jako navrhujete, ale velký přínos v tom nevidím.

Jan Kybic, proděkan pro IT

3

Dobrý den,

děkuji za reakci. Asi jsem neměl dávat příklad s CV, ale připadalo mi to jako jedno z prvních míst, kde absolventi o svém titulu píší.

Jde mi o to, že diplom leží po většinu života absolventa někde ve skříni, ale přesto se občas vyskytne příležitost, kdy by prokázání se ziskem titulu zrovna z ČVUT FEL mohlo absolventovi přinést nějakou komparativní výhodu. Ne vždy se jedná jen o vztah zaměstnanec - zaměstnavatel, kdy lze pro účel pohovoru vytáhnout diplom ze šuplíku.

Samotný titul je uveden i v občanském průkazu, ale jestli je z prestižního FEL nebo z "méně prestižní" soukromé lesnické VŠ kdesi na pomezí Karpat, to z něj vyčíst nelze.

Odkaz na "potvrzení o absolvování z FEL" by se dobře vyjímal i v různých online službách (třeba právě na skutečném Linkedinu). Když nic jiného, třeba by to FELu přivedlo pár zpětných odkazů smile.

Současná situace je však taková, že na stránkách naší (teď už vlastně jen vaší) fakulty nelze o konkrétním absolventovi vůbec nic najít. Proto jsem navrhl to, co jsem navrhl. Jestli budou zobrazované údaje rozšířeny o studijní výsledky nebo cokoli jiného by asi bylo na diskuzi se studenty.

Děkuji a zdravím!

4

(Ing. z FEL) napsal:

Současná situace je však taková, že na stránkách naší (teď už vlastně jen vaší) fakulty nelze o konkrétním absolventovi vůbec nic najít. Proto jsem navrhl to, co jsem navrhl. Jestli budou zobrazované údaje rozšířeny o studijní výsledky nebo cokoli jiného by asi bylo na diskuzi se studenty.

Ještě jednou děkuji za podnět. O zveřejňování seznamu absolventů právě ve vedení diskutujeme. Je potřeba zjistit, jestli je to právně průchozí.

Jan Kybic

5

Jistě nad tím přemýšlíte a diskutujete v nějakém širším týmu a máte společně lepší nápady než já, ale stejně si ještě dovolím poslední dodatek (tip) k případné realizaci:

asi by tedy bylo dobré vytvořit i jakousi stránku "administrace" záznamu absolventa, kde by si registrovaný uživatel (ten, který dosud má školní e-mail) mohl nastavit, které položky tam chce mít zobrazeny nebo ne (špatný student asi nebude chtít u sebe vidět, že je 2560. z 2600 na ČVUT). Nemohl by samozřejmě měnit obsah školou předem vyplněných položek, jen měnit stav "zobrazit/nezobrazit". Dále by si tam mohl třeba ještě přidat své soukromé údaje (např. aktuální mejl, až mu vyprší platnost školního, aby si na něj mohl zaslat heslo k budoucímu přístupu do "administrace" - rovněž s možností zobrazit/nezobrazit), atd...

Stále se samozřejmě bavím o té "mé" variantě zobrazování, tedy ne seznam více (všech) lidí na jedné stránce, ale formou individuálních stránek - jak jsem uvedl v prvním postu.

Tímto by se zřejmě dalo předejít právním sporům. Když tam nějaký údaj o sobě zveřejnit nechci, tak si ho "odfajfkuju", a už tam není.

Každopádně děkuji a přeji hodně zdaru!

6

Zaprvé chci připojit svůj hlas k přání, aby mohli být úspěšní absolventi být se školou trvale ve styku/v on-line evidenci, pokud o to mají zájem. Předpokládám, že zajištění jedinečného jména přes všechny současně a dříve studující a pracující na ČVUT umožňuje ponechání i bývalých studentů/pracovníků v UDB. Bylo by tedy pěkné, kdyby si mohl každý zvolit, jestli a co o něm má být z UDB zobrazeno i po skončení přímého vztahu s fakultou. UDB by pak měla mít (defaultní) režim omezující hledání jen na aktivní studenty/zaměstnance, ale kromě této volby by měla nabízet i volbu hledat současné a minulé kontakty na osoby.

O tom, že v Brně mají v jimi vyvíjeném informačním systému rozsáhlou podporu pro udržování kontaktů s a mezi absolventy zavedenou jsem již psal dříve.

Bylo by dobré, aby měli absolventi i po vypršení konta zajištěnou možnost autorizace alespoň k některým částem diskuzního fóra a dva oddíly fóra (jeden neveřejný, druhý veřejný) by byly pro jejich diskuzi přímo určené.

7

Pavel Píša (pisa) napsal:

Zaprvé chci připojit svůj hlas k přání, aby mohli být úspěšní absolventi být se školou trvale ve styku/v on-line evidenci, pokud o to mají zájem. Předpokládám, že zajištění jedinečného jména přes všechny současně a dříve studující a pracující na ČVUT umožňuje ponechání i bývalých studentů/pracovníků v UDB. Bylo by tedy pěkné, kdyby si mohl každý zvolit, jestli a co o něm má být z UDB zobrazeno i po skončení přímého vztahu s fakultou. UDB by pak měla mít (defaultní) režim omezující hledání jen na aktivní studenty/zaměstnance, ale kromě této volby by měla nabízet i volbu hledat současné a minulé kontakty na osoby.

Fakulta má zájem o kontakt s absolventy.

Absolventi již teď mají možnost být se školou ve styku prostřednictvím spolku Elektra. O tom se dozvědí nejpozději po absolvování. Musí ovšem o to projevit explicitní zájem, zapsat se, a platit členské příspěvky.

Nicméně pracujeme i na pohodlnější možnosti. Technický problém je v tom, že naše systémy využívají databázi uživatelů ČVUT. A z této databáze student po absolvování zmizí, neboť právní názor vedení ČVUT byl, že nemáme právo studentovy údaje po ukončení studia uchovávat. Proto by bylo nutné celou databázi uživatelů a webové rozhraní pro ní duplikovat i u nás. V poslední době se nicméně zdá, že na ČVUT docházi ke změně a v blízké budoucnosti by měla být příkazem rektora definována pravidla pro práci s osobními údaji. Pokoušíme se zajistit, aby údaje o absolventech v databázi ČVUT zůstaly, čímž by se vše zjednodušilo.

O tom, že v Brně mají v jimi vyvíjeném informačním systému rozsáhlou podporu pro udržování kontaktů s a mezi absolventy zavedenou jsem již psal dříve.

Na ČVUT vzniká aktivita pro styk s absolventy, ke které se doufám budeme moci připojit, a která bude doufám technické otázky (například doživotní email) řešit. Měli bychom o tom jednat na příští schůzi Řídícího komise IS ČVUT.

Bylo by dobré, aby měli absolventi i po vypršení konta zajištěnou možnost autorizace alespoň k některým částem diskuzního fóra a dva oddíly fóra (jeden neveřejný, druhý veřejný) by byly pro jejich diskuzi přímo určené.

Souhlasím a také zde vidím rozpor - toto fórum má sice sloužit i pro absolventy, ale absolventi se do něj nemohou přihlásit. Mohou tedy číst, ale nikoliv přispívat. Bylo by jistě hezké, aby absolventi přispívat mohli a osobně bych to doporučoval. Nicméně vzhledem k tomu, že toto fórum bylo založeno a je spravováno akademickým senátem, tak se jako proděkan necítím oprávněn to nařizovat. Při vhodné příležitosti to mohu navrhnout.

Jan Kybic

8

Díky za odpovědi.

Ještě se vrátím k původnímu tazateli.

Podle mě je hlavním dokladem o zakončení studia na FEL obhájení a publikace diplomové práce. To je (má být) veřejný dokument, měl by být trvale dostupný na stránkách školy, katedry, skupiny, se kterou student spojil své síly v posledním(ních) rocích svého studia.

Proto by měli studenti mít značný zájem pracovat na tématech zajímavých a odvést svojí práci kvalitně a to jak co se týče vlastního projektu tak i jeho dokumentace v diplomové práci. Je to jejich vizitka, která také může případného zaměstnavatele upozornit na to, že student práci vybíral pouze s ohledem na snadné dostudování a práce je v porovnání s jinými nekvalitní.

Diplomové práce tedy vypovídají o kvalitě skupiny, studenta a celé školy a jsou již zároveň tou referencí, kterou může tazatel do svého životopisu uvést. Přitom z jejich podstaty a ze zákona je jejich dohledatelnost požadovaná, námitky z důvodů ochrany osobních údajů v úvahu nepřipadají a není tedy potřeba ani odkazy jakkoli "obfuscovat"/znepřehledňovat/kódovat.

9

Zdravím Vás,

co se týče zveřejněné DP, tak tam bych si asi mohl připadat jako "mistr světa", neboť kromě náročnosti označené "A až B" mám v ostatních položkách od vedoucího práce, oponenta i státnicové komise už jen samá "A".

Jenže, má to několik háčků:

1) Diplomová práce se na web ukládá a zveřejňuje ještě před MSZZ, takže to není doklad o tom, že jsem se "panem inženýrem" skutečně stal. Možná ale je nějaký mechanismus, který práce diplomantů neúspěšných u MSZZ z webu maže (moc tomu ale nevěřím).

2) V diplomové práci je uvedeno o diplomantovi pouze jeho jméno. Pokud bude databáze dostatečně rozsáhlá a budu-li se jmenovat např. "Jan Novák", asi budu mít časem štěstí, a práci od nějakého jiného "Jana Nováka" tam najdu a lehce si ji "přivlastním".

3) U diplomové práce (zatím - prý se už jedná o nápravě) nejsou uvedeny posudky od vedoucího, oponenta ani komise. Málokdo si asi najde pár hodin času na přelouskání 80 - 100 stran technického čtení, aby si udělal obrázek o tom, zda to může nebo naopak nemusí být kvalitní dílo.

4) Některá témata DP pochází z firem, pro které studenti už pracují. Osobně mám určitou pochybnost, zda se dá zjistit, které části úkolu zpracoval sám diplomant a které jsou výsledkem nějaké týmové práce, na kterou diplomant nabalil pár svých "mouder". Taková práce pak může vedle "běžných" školou vypisovaných témat vypadat jako Mount Everest proti Sněžce.

Zkrátka, byl bych rád, kdyby se případná debata vrátila i k tomu, co jsem navrhl na začátku:  vytvořit jakousi elektronickou formu diplomu, s uvedením údajů jednoznačně určujících jeho držitele. Tím, že bude "e-diplom" umístěn na stránkách domény fel.cvut.cz, bude to dostatečná garance jeho pravosti. Ostatně, nic nebrání tomu, dát přímo z e-diplomu odkaz na konkrétní DP.

Ještě k tomu "znepřehledňování" odkazů. Důvod pro to je celkem prostý - dnes se dají zneužít seznamy jakékoli skupiny osob - viz např. nedávné halo okolo umístění seznamu dobrovolných hasičů někam na web. Takže vytvořit přehledný a snadno získatelný seznam všech absolventů FEL, včetně jejich osobních údajů a studijního prospěchu, může být veledar různým organizacím, které už si s tím dovedou "nějak poradit". Nerad bych se dožil toho, že mi ve čtvrtek odpoledne zavolá telemarketingová firma s nabídkou "tlakového nano-hrnce jakožto absolventovi elektro-fakulty s 30% slevou".

Takže znovu a stručně zopakuji svůj požadavek z pozice "zákazníka": individuální stránka se základními údaji o absolvování fakulty, tj. jakýsi e-diplom.

BTW: Trochu mě zamrazilo z této věty předřečníka (neumím sem vkládat citáty, omlouvám se) "Technický problém je v tom, že naše systémy využívají databázi uživatelů ČVUT. A z této databáze student po absolvování zmizí, neboť právní názor vedení ČVUT byl, že nemáme právo studentovy údaje po ukončení studia uchovávat."

Znamená to, že po předání diplomu nás škola "vymaže" z databáze? Co v případě, že bych si potřeboval udělat duplikát diplomu? Jak doložím, že jsem to opravdu já, kdo složil MSZZ? Do indexu se tato informace bohužel nepíše a na čestné slovo se asi nehraje.

PS: Asi by bylo dobré, kdybych na toto téma zde za "studenty / absolventy" nepsal jen já. Třeba je to tím, že jsem do názvu tématu zvolil nevhodný text nebo že ho píšu jako anonym. Pokud je to možné a z Vašeho pohledu užitečné, vytvořte v jiné části fóra nové téma s podobným obsahem. Velice by mě zajímaly i reakce ostatních (takže bych na něj rád viděl, i kdybych už do něj nemohl přispívat). Díky.

10

(Ing. z FEL) napsal:

Ještě k tomu "znepřehledňování" odkazů. Důvod pro to je celkem prostý - dnes se dají zneužít seznamy jakékoli skupiny osob - viz např. nedávné halo okolo umístění seznamu dobrovolných hasičů někam na web. Takže vytvořit přehledný a snadno získatelný seznam všech absolventů FEL, včetně jejich osobních údajů a studijního prospěchu, může být veledar různým organizacím, které už si s tím dovedou "nějak poradit". Nerad bych se dožil toho, že mi ve čtvrtek odpoledne zavolá telemarketingová firma s nabídkou "tlakového nano-hrnce jakožto absolventovi elektro-fakulty s 30% slevou".

Děkuji za podnět. Zatím jste první člověk, který říká, že by měl o "e-diplom" zájem. Přijde vám tak užitečný, že byste byl ochoten za něj i zaplatit? Uvidíme, jestli se ozve ještě někdo. Mně osobně to až tak užitečné nepřijde.

Obávám se, že použití pseudonáhodných odkazů není až tak silná ochrana, je to "security by obscurity". Jakmile poprvé dáte své CV s URL s e-diplomem z ruky, je jen otázkou času, než se tato informace rozšíří.

BTW: Trochu mě zamrazilo z této věty předřečníka (neumím sem vkládat citáty, omlouvám se) "Technický problém je v tom, že naše systémy využívají databázi uživatelů ČVUT. A z této databáze student po absolvování zmizí, neboť právní názor vedení ČVUT byl, že nemáme právo studentovy údaje po ukončení studia uchovávat."

Znamená to, že po předání diplomu nás škola "vymaže" z databáze? Co v případě, že bych si potřeboval udělat duplikát diplomu? Jak doložím, že jsem to opravdu já, kdo složil MSZZ? Do indexu se tato informace bohužel nepíše a na čestné slovo se asi nehraje.

Nebojte se, údaje o tom, že jste dostal diplom uložené jsou.  Ale nikoliv v databázi uživatelů.

Jan Kybic

11

Obecně například UK zveřejňuje jen jména, tituly a absolvované obory (viz. is.cuni.cz)  , ale studenti mají možnost zakázat zveřejňovaní svého profilu, absolventi to asi neřeší, ale těžko může škola zveřejnit víc. MU zveřejnuje i obhájené práce, posudky atp. což je jistě v pořádku.

Představa nějakých žebříčků (dle známek) má několik úskalí :

a) jde v podstat o hromadné zpracování osobních údajů a musel by to povolit úřad na ochranu ... , o souhlasech studentů ani nemluvě
b) smysl takového žebříčku je pochybný, zvlášt v případě ústního zkoušení, které je u nás nedoložitelné (v USA se běžně oral exams nahrávají kvůli soudním sporům) a především náhodné (dvě otázky z 40ti není ani statisticky relevantní soubor), samotné hodnocení ústního zkoušení je založeno v 90% na prvním dojmu a sympatiích.