1

Téma: Matematika

Dobrý den, rozhoduji se mezi studiem zde na FELU a FS( strojárně). Zajímalo by mě srovnání úrovně matematiky těchto dvou fakult.
Ještě bych se chtěl zeptat ohledně přihlášky ke studiu. Když jsem ve své škole řekl, že chci na VŠ, dali mi jinou, už vyplněnou přihlášku, než jsem obdržel po vyplnění e-přihlášky zde na ČVUT. Bude jiná přihláška vadit ?
Díky za odpovědi

2

Re: Matematika

Prvá otázka by asi byla: „Co to je úroveň matematiky?“ V prvé rovině to chápu „Jak jsou dobří učitelé matematiky tady a tam?“ – na to si troufám odpovědět, že máme dobré učitele matematiky, ale třeba otázka zněla jinak…?

K přihlášce: Vyplníte elektronicky elektronickou přihlášku a tuto vyplněnou si necháte potvrdit a tak dále, jak je celkem psáno podrobně tu http://www.fel.cvut.cz/cz/prestudent/st … entem.html . Nepovažuji za šťastné něco vyplnit elektronicky a pak poslat ne nabízený export z el. přihlášky, ale trochu jiný formulář – z principu to může vést na chybu atd.

(Honza) napsal:

Dobrý den, rozhoduji se mezi studiem zde na FELU a FS( strojárně). Zajímalo by mě srovnání úrovně matematiky těchto dvou fakult.
Ještě bych se chtěl zeptat ohledně přihlášky ke studiu. Když jsem ve své škole řekl, že chci na VŠ, dali mi jinou, už vyplněnou přihlášku, než jsem obdržel po vyplnění e-přihlášky zde na ČVUT. Bude jiná přihláška vadit ?
Díky za odpovědi

3

Otázka byla spíše myšlena, zda je matematika zde na FELU těžší/náročnější, než na FS
Díky za odpověď

4

Bojím se, že na to neexistuje korektní odpověď. Bude to věc silně individuální, asi jako když je k jednomu předmětu a jednomu přednášejícímu vypsáno více cvičících a jsou cvičící více i méně oblíbení, nicméně to vůbec neznamená to, že by nebyli tací studenti, kteří by si nevychvalovali ty méně oblíbené cvičící. Stejně to bude s porovnáním matematiky, resp. katedry matematiky na FEL a ústavu matematiky na FS. Můžeme se podívat, jaké sylaby jsou u předmětů matematiky na FEL a na FS, to je tak vše, co lze udělat. A i kdybychom chtěli udělat to subjektivní porovnání, potřebovali bychom studenta, který absolvoval jak matematické předměty z FEL tak i z FS a takových moc nebude a přesto to nakonec nebude víc o hodnocení matematiky z FEL vs. z FS, ale o dvou přednášejících, cvičících a jak danému studentovi „sedli“.

edit: Hm, ale je špatně, že jsem až tak nestranný: Máme velmi dobrou podporu matematických kurzů, jednu ukázku za všechny: Math Tutor od doc. Habaly – velice užitečná věc jako pomůcka ke studiu matematiky.
edit(2): Druhá věc je lineární algebra doktora Olšáka: http://math.feld.cvut.cz/olsak/linal.html; tu taky nelze opomenout. A vlastně je vůbec nejlepší si projít web katedry matematiky FEL.

(Honza) napsal:

Otázka byla spíše myšlena, zda je matematika zde na FELU těžší/náročnější, než na FS
Díky za odpověď

Naposledy upravil: slamajan (10.03.2014 08:28:21)

5

Smím-li Vám odpovědět jako studentka FELu, a sice spíše v jaksi neformální rovině, poradila bych Vám, Honzo, abyste se primárně koncentroval na to, jaký obor (resp. program) byste rád studoval a v budoucnu se mu věnoval, než na to, kde je "obtížnější matematika". Ať už si vyberete strojařinu nebo elektro, vězte, že matematika nebude zdaleka jediný předmět, který Vás, řekněme, v jistých směrech zaskočí. Tím nechci podceňovat Vaše znalosti a schopnosti :-), ale pouze reflektuji fakt, že (vysokou) školu studujeme proto, abychom se naučili něco nového, případně rozvinuli a posunuli na vyšší úroveň to, co už svým způsobem ovládáme, nikoli proto, abychom si usnadnili život (ve smyslu zahálky). Možná nakonec budete překvapen, že ona "obtížnost matematiky" není určena ani tak sylaby, jako spíše Vaším osobním přístupem k předmětu a lidem, kteří jej vyučují (budou vyučovat).

Mimo odkazů, které Vám poskytl kolega Sláma, bych Vás ráda odkázala i na probíhající matematické (a fyzikální) kurzy pro zájemce o studium. V minulosti jsem je navštěvovala a byly mi cenným zdrojem nejen matematicky, ale především lidsky. Více info zde: http://fyzika.feld.cvut.cz/misc/mfk/  (resp. http://www.fel.cvut.cz/mfkurz/kurzy.html ).

PS V minulosti probíhaly matematicko-fyzikální kurzy i těsně před začátkem zimního semestru - takové intenzivní opakování středoškolské látky pro ty, kteří si nejsou svými "vstupními" znalostmi příliš jisti.

Naposledy upravil: remister (14.03.2014 17:38:00)

6

Tereza Remišerová (remister) napsal:

PS V minulosti probíhaly matematicko-fyzikální kurzy i těsně před začátkem zimního semestru - takové intenzivní opakování středoškolské látky pro ty, kteří si nejsou svými "vstupními" znalostmi příliš jisti.

A opět by měly probíhat (obyčejně se toto info objeví na úplně stejné stránce, která je nyní věnována půlročním kurzům).