1

Téma: OI vs. KyR

Zdravím, jsem přijatá jak na OI tak na KyR a nějak jsem se zasekla a nevím jak si vybrat. Oba obory mají něco do sebe a ještě jsem nenarazila na nějaký fakt, co by mě finálně přesvědčil. Tímto teda žádám o pomoc diskuzní fórum, protože už si fakt nevím rady a zápis se blíží. Má někdo nějakou poznámku nebo doporučení? Sem s tím.
Díky moc

2

Re: OI vs. KyR

(Michaela Urbanovská) napsal:

Zdravím, jsem přijatá jak na OI tak na KyR a nějak jsem se zasekla a nevím jak si vybrat. Oba obory mají něco do sebe a ještě jsem nenarazila na nějaký fakt, co by mě finálně přesvědčil. Tímto teda žádám o pomoc diskuzní fórum, protože už si fakt nevím rady a zápis se blíží. Má někdo nějakou poznámku nebo doporučení? Sem s tím.
Díky moc

pěkný den,
chybu neuděláte tak ani tak. Podívejte se na weby programů, na studijní plány, u mnohých předmětů najdete dostupné on-line materiály. V KyR se dozvíte více o fyzice, o řízení systémů, o elektronice, podle oboru pak třeba o robotice. Na OI se dozvíte více o počítačových algoritmech, optimalizaci, podle oboru pak třeba o umělé inteligenci a strojovém učení. Pokud bych měl použít roboty jako příklad, pak na KyR se lépe dozvíte jak roboty řídit na úrovni elektroniky-motorů; na OI asi více o tom, jak roboty naučit, aby jezdily sami či rozpoznávaly překážky. V některých oblastech se programy přirozeně doplňují, někde trochu překrývají. Vhodnou volbou volitelných předmětů si pak můžete oba programy nakonfigurovat přesněji k vaší specializaci a spokojenosti. Po abolvování bakaláře si, pokud budete chtít, můžete magisterské programy prohodit.
Tomáš Svoboda (člen rady programu a učitel v OI)

3

Tomáš Svoboda (svobodat) napsal:
(Michaela Urbanovská) napsal:

Díky moc

pěkný den,
chybu neuděláte tak ani tak. Podívejte se na weby programů, na studijní plány, u mnohých předmětů najdete dostupné on-line materiály. V KyR se dozvíte více o fyzice, o řízení systémů, o elektronice, podle oboru pak třeba o robotice. Na OI se dozvíte více o počítačových algoritmech, optimalizaci, podle oboru pak třeba o umělé inteligenci a strojovém učení. Pokud bych měl použít roboty jako příklad, pak na KyR se lépe dozvíte jak roboty řídit na úrovni elektroniky-motorů; na OI asi více o tom, jak roboty naučit, aby jezdily sami či rozpoznávaly překážky. V některých oblastech se programy přirozeně doplňují, někde trochu překrývají. Vhodnou volbou volitelných předmětů si pak můžete oba programy nakonfigurovat přesněji k vaší specializaci a spokojenosti. Po abolvování bakaláře si, pokud budete chtít, můžete magisterské programy prohodit.
Tomáš Svoboda (člen rady programu a učitel v OI)

No mě se toto rozdělení moc nezdá. Spíš bych to vyjádřil tak, že OI je informatika „čistá,“ sama o sobě.  Takže sem patří třeba počítačová věda, umělá inteligence, algoritmy, optimalizace atp.

Naopak KyR je informatika spojená s reálným světem, třeba fyzikálním, ale i biologickým, medicínským, … Takže do KyR patří teorie i praxe robotů, řízení, systémů, umělá inteligence, algoritmy, optimalizace, … pro roboty, robotická auta, letadla, rakety a jejich formace, automatické systémy všude možně, např. i pro lékařské a mnohé jiné použití.

Michael Šebek
učitel KyR, Garant obory Systémy a řízení v KyR

4

Slečno Urbanovská,

Vaše otázka je příliš stručná, abych na ni uměl dobře odpovědět. Doporučuji, abyste mi zavolala na mobil. Promluvíme, já se vyptám Vás, abych se více dozvěděl o Vás a Vašich předchozích znalostech a odborných touhách. Potom Vám zkusím poradit.

Jsem garantem oboru Robotika ve studijním programu KyR. Přednáším v KyR v 1. roč. magisterského studia předmět programu s názvem Inteligentní robotika. Učím také ve studijním programu OI předmět oboru Počítačové vidění s názvem Digitální obraz, což je také v 1. ročníku magisterského studia. Mám tedy do jisté míry přehled o studijních programech OI i KyR.

Vašek Hlaváč, http://cmp.felk.cvut.cz/~hlavac, mobil 603 149 689

5

Václav Hlaváč (hlavac) napsal:

Slečno Urbanovská,

Vaše otázka je příliš stručná, abych na ni uměl dobře odpovědět. Doporučuji, abyste mi zavolala na mobil. ...

A stejně tak můžete přijít za každým jiným učitelem, třeba za mnou wink

Naposledy upravil: sebekm1 (13.06.2014 23:11:10)

6

Dobrý den,

mám za sebou první ročník bakalářského programu OI a můžu mluvit z pozice, že jsem loni byl víceméně ve stejné situaci - akorát jsem finální rozhodnutí udělal ještě před podáním přihlášek.

Nakonec jsem to vyřešil "šalamounsky" - podal jsem přihlášku na OI a hned v prvním semestru jsem si zapsal předmět Roboti -> předmět, který by měl být motivačním předmětem pro KyR a snažil jsem se jej v hlavě co nejvíce porovnat s motiačním předmětem RPH (ničím jiným podstatným se v prvním semestru tyto programy neliší - respektive ničím odborným, jsou zde trochu jiné matematiky a pokud se nepletu, má KyR v prvním semestru i nějakou Fyziku, ale tím si nejsem jist), s tím, že plán byl jednoduchý - mají-li to být motivační předměty, půjde přeci o ukázání toho nejzajímavějšího z obou programů, co jde ukázat v prvním semestru, a pokud mě budou víc bavit Roboti, prostě v průběhu studia změním program.

Naštěstí to vyšlo tak, že jsem program studia měnit nemusel. Z předmětu RPH jsem byl nadšený, naopak mě předmět Roboti nijak moc "nechytnul" a tak jsem se nemusel rozhodovat jinak.

Nicméně tento způsob můžu určitě doporučit, zejména pokud nemáte problém se "základními předměty" (jako programování, matematika apod.) a tedy máte čas na předmět navíc. Navíc když teď slyším od kolegů z KyRu jejich lamentování na fyziku (která mě nikdy nijak moc nebrala), naopak jsem si také užíval náročný předmět druhého semestru OI (Algoritmizace), tedy já jsem se svojí volbou spokojen.

7

Děkuji vám všem moc za příspěvky. A hlavně díky za nabídku kontaktovat některé z vás, čehož určitě využiji v příštím týdnu, protože přece jenom už se to blíží. Musím přiznat, že fyzice moc nehodluji a zmíněná algoritmizace a programování mě baví a na té úrovni, na které jsme to brali na SŠ jsem v tom byla i dobrá. Jsem ráda že je tady tolik reakcí, hnedka se člověku rozhoduje o trochu snáz.