1

Téma: Co je "humanitní" předmět?

Ve vší vážnosti se ptám - co je považováno za zdmi ČVUT - FEL za tzv. humanitní předmět?
Vážně se za humanitní předměty, pro moje potřeby (student EEM magisterský), jen tato množina: http://www.fel.cvut.cz/education/bk/sku … 04204.html ?
To je nějaký žert? Vážně musím povinně získat čtyři kredity právě z těchto předmětů? Vážně si nemůžu zapsat řekněme předmět Právo pro podnikatele? Tento předmět jsem záměrně vybral proto, že jsem ho již absolvoval, takže vím, že se nepočítá a také proto, že pokud bych se na své alma mater odvážil tvrdit, že právo není humanitní vědou, považovali by mne za blázna.
Neodpustím si malý nářek nad tím, jak se při zavádění kreditního systému studia mluvilo o lepší volbě studijní cesty šité na míru studentovi a větší flexibilitě při profilování se a dalších reklamních žvástech.

2

Re: Co je "humanitní" předmět?

Karel Künzel (kunzekar) napsal:

Ve vší vážnosti se ptám - co je považováno za zdmi ČVUT - FEL za tzv. humanitní předmět?
Vážně se za humanitní předměty, pro moje potřeby (student EEM magisterský), jen tato množina: http://www.fel.cvut.cz/education/bk/sku … 04204.html ?
To je nějaký žert? Vážně musím povinně získat čtyři kredity právě z těchto předmětů? Vážně si nemůžu zapsat řekněme předmět Právo pro podnikatele? Tento předmět jsem záměrně vybral proto, že jsem ho již absolvoval, takže vím, že se nepočítá a také proto, že pokud bych se na své alma mater odvážil tvrdit, že právo není humanitní vědou, považovali by mne za blázna.
Neodpustím si malý nářek nad tím, jak se při zavádění kreditního systému studia mluvilo o lepší volbě studijní cesty šité na míru studentovi a větší flexibilitě při profilování se a dalších reklamních žvástech.

Pane kolego,
předpokládám, že váš problém je snadno řešitelný. Oslovte radu vašeho studijního programu, např. prostřednictvím garanta vašeho oboru, se zdvořilým dotazem, zda by předmět XY nemohl být uznán v kategorii humanitní předmět.
Tomáš Svoboda

Naposledy upravil: svobodat (20.06.2014 08:53:52)

3

Děkuji za informaci, po krátkém rozhovoru na studijním oddělení jsem nabyl dojmu, že se jedná o problém v podstatě neřešitelný (takto elegantně).
Netušil jsem, že existuje i způsob jak uznat "kategorii předmětu".

Naposledy upravil: kunzekar (25.06.2014 14:07:46)

4

Jak to nakonec dopadlo? Co vše si lze zapsat jako humanitní předmět?

5

Považuji za užitečné pro budoucí generace studentů zachovat v tomto vláknu rozuzlení příběhu. Tak tedy:
S využitím obecného formuláře "žádost univerzální" jsem zažádal o uznání role/skupiny předmětu. Zdaleka ne všechny reálně humanitní předměty jsou totiž zařazeny do skupiny MEEMH (tak to vidím v KOSu a tipuji, že se jedná o MagisterskýEEMHumanitní). V žádosti jsem namísto vyjádření vedoucího katedry požádal o vyjádření garanta oboru (což dává zajisté větší smysl). Výsledkem je schválení mé žádosti, kteréžto bude mít ten důsledek, že až budu uzavírat index, tak mi sice bude blikat červeně okénko nesplnění povinnosti odstudovat si "humanitní předmět", nicméně paní na studijním ho bude vesele ignorovat.
Až na tu krkolomnost a neschopnost ošetřit takové situace nějakým formálně řádným procesem (neuvažujeme-li, že žádoucí by bylo samozřejmě takové situace vůbec nevytvářet) se myslím jedná celkem o happy end.
P.S. Argumentace v žádosti je myslím zřejmá - stačí poukázat na nesmyslnost nezařazení daných předmětů do skupiny předmětů humanitních a naopak přihodit perličku o zařazení TV do této skupiny.