1

Téma: Repositáře zdrojových kódů

Vážení kolegové,

v rámci rozvoje IT infrastruktury ČVUT FEL budujeme systém pro správu repositářů zdrojových kódů. Tento systém by měl sloužit jednak učitelům, kterým by měl usnadnit tvorbu repositářů pro studenty v rámci předmětů, jednak vývojářům, kterým by měl poskytnout možnost snadno vytvářet repositáře pro jejich projekty. V rámci předběžného sběru požadavků jsme identifikovali základní rámec funkčnosti tohoto systému - více dokument.

Prosím zodpovězte následující dotazník, abychom si potvrdili, že naše vize je správná, že nedošlo k přehlédnutí nějaké zásadní funkcionality, a že vzniklý systém pro vás bude přínosem.

Dotazník je zde, odpovídejte prosím do 21. 6. 2013

Děkujeme za spolupráci

Naposledy upravil: macekond (07.06.2013 09:56:57)

2

Re: Repositáře zdrojových kódů

Na katedře řídicí techniky provozujeme již několik let řešení GIT + Gitolite. Máme na to samostatný server, který využívají hlavně naši studenti "programovací předmětů", studentské projekty, BP, DP a katederní projekty. Přístup je řešen přes klíče. Pro nás důležitou vlastností je možnost provozovat repozitář pro externího uživatele, který nemá ČVUT identitu. Naším cílem bylo sjednotit používání SCM pod jednu střechu a systém. Proto bych se vůbec nezabýval podporou SVN, CVS, darcs, bazzar, mercurial atd... GIT Rulez smile

Jako důležité kritérium pro přechod na centralizovaný server považuji to, že musí fungovat na principu HA clusteru, kdy jeden uzel bude na FELd a druhý na FELk. Máme odlišné konektivity, energetické zdroje, takže pravděpodobnost nedostupnosti obou uzlů je malá.

K vývoji můžeme přispět vlastními zkušenostmi z provozu, postřehy, atd. Případně se ozvěte.

MS:

Naposledy upravil: samekma1 (08.06.2013 21:28:09)

FELK Admin - IT135

3

Díky za náměty.

Chtěl bych se zeptat, jak nyní řešíte přidávání externistů - jsou přidáváni katederním správcem nebo přímo uživateli (učiteli/vývojáři)?

A jak je to s velikostí a počtem repositářů? V dotazníku je zatím poměrně velký rozptyl co se velikosti týče a vy byste mohli mít nějaká "statisticky významná" data.

4

Pro použití v naší skupině (CMP, katedra kybernetiky) bychom potřebovali nějaký robustní systém skupin a správy přístupu k repozitářům. Podle http://www.gitlab.com/features/ by to snad Gitlab měl mít. Každopádně díky za tuto iniciativu.

Kdy poběží nějaká betaverze?

5

Ještě doplňuji, že nemluvím oficiálně za CMP.

Z debat s některými kolegy vyplynulo, že by se podobný systém hodil, ale máme mnoho uzavřených projektů, které by v podobném systému mohly být dostupné jen omezeným skupinám. Většina kolegů používá čistě git nebo svn bez webových nástaveb, takže Gitlab by měl dost přidané hodnoty.

6

Projekt nyní dospěl do fáze "veřejného pilotního provozu". Všichni členové akademické obce FEL tak mají možnost využít fakultní instalaci systému gitlab:

https://gitlab.fel.cvut.cz

přihlášení prostřednictvím tlačítka "Login using FELid".

Zaměstnanci fakulty, pak mohou využít administrační rozhraní:

https://gitlab-manager.fel.cvut.cz

kde je možné zakládat repositáře hromadně pro studenty předmětu nebo zakládat účty pro spolupracující externisty.

S případnými připomínkami, návrhy apod. se prosím obracejte na mne.

7

Ondřej Macek (macekond) napsal:

Projekt nyní dospěl do fáze "veřejného pilotního provozu". Všichni členové akademické obce FEL tak mají možnost využít fakultní instalaci systému gitlab:

kde je možné zakládat repositáře hromadně pro studenty předmětu nebo zakládat účty pro spolupracující externisty.

Bylo by prosím možné přidat možnost projektových repositářů? Zakládající by musel přidat uživatele pochopitelně ručně, ale projekt má typicky méně uživatelů než předmět.
TS

8

Tomáš Svoboda (svobodat) napsal:
Ondřej Macek (macekond) napsal:

Bylo by prosím možné přidat možnost projektových repositářů? Zakládající by musel přidat uživatele pochopitelně ručně, ale projekt má typicky méně uživatelů než předmět.
TS

Projektové repositáře umožňuje vytvářet přímo gitlab - následovně:
1. na stránce projektu vybrat settings (v menu vpravo nahoře)
2. v administraci projektu zvolit Members
3. pomocí tlačítka New project member jdou přidat uživatelé do projektu (Aby se student/zaměstnanec objevil v nabídce uživatelů musí se do systém alespoň jednou přihlásit. Uživatelé nejsou synchronizováni proti žádnému fakultnímu identity managementu)

9

Dobrý den.

Mám dotaz, primárně na kolegu Macka, ale budu vděčný za odpověď komukoli.

Jako učiteli několika předmětů by se mi hodila funkce, jak založit skupinu, v níž by učitelé daného předmětu mohli např. sdílet přednášky, zdrojové kódy ke cvičením apod. Bohužel po přihlášení ke Gitlabu nikde tuto možnost nevidím. Ve své nabídce Groups vidím jen skupiny založené někým jiným, jejichž jsem členem.

Jak lze takové skupiny zakládat? Kdo k tomu má oprávnění? Co musím udělat, abych takové oprávnění získal?

Díky,

Petr Pošík
Katedra kybernetiky

Petr Pošík
kat. kybernetiky

10

Petr Pošík (xposik) napsal:

Dobrý den.

Mám dotaz, primárně na kolegu Macka, ale budu vděčný za odpověď komukoli.

Jako učiteli několika předmětů by se mi hodila funkce, jak založit skupinu, v níž by učitelé daného předmětu mohli např. sdílet přednášky, zdrojové kódy ke cvičením apod. Bohužel po přihlášení ke Gitlabu nikde tuto možnost nevidím. Ve své nabídce Groups vidím jen skupiny založené někým jiným, jejichž jsem členem.

Jak lze takové skupiny zakládat? Kdo k tomu má oprávnění? Co musím udělat, abych takové oprávnění získal?

Díky,

Petr Pošík
Katedra kybernetiky

Pro zakládání repositářů pro studenty můžete použít aplikaci gitlab-manager.fel.cvut.cz (zatím je stále ve verzi 0.1). Případně si napsat vlastní skripty pro Gitlab API.

Nově přihlášení uživatelé již mohou zakládat skupiny bez omezení, pokud vám skupiny stále nejdou zakládat, tak se prosím obraťte na admina.

11

A ještě pro úplnost:

Napsal jsem nějaký základní tutoriál a trochu informací o školním gitlabu: https://sites.google.com/a/fel.cvut.cz/ … rmace/home