51

Re: Tragická jídla bufetů v Dejvicích

Petr Habala (habala) napsal:

Kdyz nekdo napise "studenti se _musí_ cpát párkama a sekanou bez masa" v situaci, kdy je v dosahu peti minut chuze prehrsel restauraci a dve menzy, tak uz je myslim vsechno jasne. Navrhuji toto vlakno uzavrit a diskusi o tom, co vlastne lide na fakulte chteji (v ramci mozneho), pripadne prenest do casti fora, kde nebudou chodit trollove vydavajici se za nase studenty se zahranicni zkusenosti.

Souhlasím. Vzhledem k smyšleným emailovým adresám obou anonymů (Karel2 a Ludvík) bylo vlákno přeneseno do sekce fóra Diskuse Akademické obce FEL->Další, kde mohou přispívat pouze oficiální členové FEL, a urážlivé příspěvky nevhodné na akademickou půdu byly smazány.

S. Zvánovec

52

Jan Kyncl (kyncl) napsal:

Jistě, např. na univerzitě v Knoxville jsou krásné restaurace, místo s klavírem... ale v situaci, kdy rozpočet jen jejich knihovny byl větší, než celého ČVUT.

Tu školu neznám, ale věřím, že je hezká. A odkud mají ten "rozpočet"? Určitě ne celý "od státu"?

Jan Kyncl (kyncl) napsal:

Toalety na FEL se opravovaly podle finančních možností, v situaci, kdy se propouštějí zaměstnanci a peníze prostě nejsou, považuji výsledek za umění možného.

Souvislost mezi propouštěním zaměstnanců a toaletami nechápu?
Propouštění zaměstnanců, stejně jako přijímání nových, je naprosto přirozený jev v každé organizaci i firmě. Pokud se to dělá rozumně, vede to ku prospěchu všech. Na naší katedře občas propouštíme a přijímáme už léta,  nikoho na fakultě to nevzrušuje a také není důvod, proč by mělo.

Některé záchody jsou ostuda, no tak musíme shánět peníze na opravu a nechat je opravit. Podobně třeba oprýskaný plášť budovy, dvůr na KN a mnohé další. Třeba to chvíli potrvá, ale musíme se snažit. Jenom si na to nesmíme zvyknout! Nesmíme zapomenout na to, že to je ostuda. Nesmíme si začít myslet, že je to normální, že to jinak nejde. Protože to jde!

Naposledy upravil: sebekm1 (10.09.2013 17:42:29)

53

Stanislav Zvánovec (xzvanove) napsal:

... Vzhledem k smyšleným emailovým adresám obou anonymů (Karel2 a Ludvík) bylo vlákno přeneseno do sekce fóra Diskuse Akademické obce FEL->Další, kde mohou přispívat pouze oficiální členové FEL, a urážlivé příspěvky nevhodné na akademickou půdu byly smazány.
S. Zvánovec

A dostane se to také na pořad jednání senátu?

Což takhle uspořádat mezi studenty anketu (podobnou naší Anketě) a nechat je bufety známkovat? Když mohou studenti známkovat výuku, tak proč ne bufety, záchody, čistotu, služby, atp. A s výsledky ankety zacházet jako s výsledky Ankety?

A jen tak mimochodem, poznámky studentů v Anketě jsou také anonymní.

Je to opravdu vážná věc. Mimopražské univerzity - naši konkurenti - už vesměs mají budovy a služby řádově lepší.

Naposledy upravil: sebekm1 (10.09.2013 17:43:05)

54

Michael Šebek (sebekm1) napsal:

...

Což takhle uspořádat mezi studenty anketu (podobnou naší Anketě) a nechat je bufety známkovat? Když mohou studenti známkovat výuku, tak proč ne bufety, záchody, čistotu, služby, atp. A s výsledky ankety zacházet jako s výsledky Ankety?

A jen tak mimochodem, poznámky studentů v Anketě jsou také anonymní.

...

Premyslim nad tim, ze ukazka jiste socialni nedospelosti nekterych studentu v tomto vlakne (Karel, Ludvik) mozna poukazala i na trochu jiny problem...

A tim je prave moznost schovavat se v nasi Ankete (hodnoceni predmetu) za anonymni hodnoceni. Panove jako Karel ci Ludvik jiste dokazou i v Ankete vhodne "pokarat" prilis narocneho pedagoga (a take jej odpovidajicim zpusobem oznamkovat). Pokud se navic dokazou prenest pres vulgarni vylevy, je mozne ze napisou takovouto ostrou kritiku "seriozne", cimz zajisti ze si chudak pedagog odneses cejch negativniho hodnoceni do dalsich let...

Samozrejme souhlasim, ze zpetna vazba je potrebna, co se mi ovsem nelibi je nasledna interpretace vysledku - tam je podle meho nazoru nejvetsi problem. A myslim ze je to problem mnohem vaznejsi nez napr. nizka ucast studentu pri hodnoceni Ankety (motivacni opatreni tipu "Vyhraj tablet" mi take neprijdou nejstastnejsi, ale to je na jinou debatu).

Anketa podobneho typu existuje na vice univerzitach po celem svete, ale k vysledkum se pristupuje ponekud jinak. Jako priklad bych uvedl postup provadeny na nekterych (i tuzemskych) univerzitach:

1. Anketa je v prvni fazi totozna s nasi - tedy anonymni "pruzkum" nazoru
2. Vysledky jsou vyhodnoceny opet podobnym zpusobem jako u nas, sestavi se tedy jakesi prehledove hodnoceni.
3. Pripady (at uz konkretni pedagogove ci cele predmety), ktere nejakym zpusobem vynikaji (at uz pozitivne ci negativne) jsou pote diskuzovany na plenu, ktereho se ucastni dekan, zastupci danych predmetu a studenti. Zde teprve nasleduje debata o tom, zda jsou duvody daneho hodnoceni objektivni ci nikoliv. Je tedy dan prostor jak studentum aby svuj postoj obhajili, tak pedagogum aby pripadne mohli reagovat na konkretni pripominky (a ne jen anonymni reakce nastvanych ci spokojenych studentu).

Myslim ze podobna otevrena diskuze k Ankete z oci do oci zde chybi, a obavam se ze dokud nebude zavedena, je nutne brat hodnoceni v ankete opravdu jen s rezervou...

55

Tomáš Uřičář (uricatom) napsal:

Premyslim nad tim, ze ukazka jiste socialni nedospelosti nekterych studentu v tomto vlakne (Karel, Ludvik) mozna poukazala i na trochu jiny problem... A tim je prave moznost schovavat se v nasi Ankete (hodnoceni predmetu) za anonymni hodnoceni. [...]

Ehm, já se v tomto aktuálně cítím docela rozpolcen. Na jednu stranu jsou mi anonymní a hulvátské výkřiky na internetu tak protivné, že ač by byly sebeoprávněnější, zapověděl jsem si se jimi zaobírat. Byl to i tento "bufetový" případ, i když přiznávám, že mě to docela mrzí, protože věcně byly ty kritické postřehy velmi přesné (aspoň zezačátku, než jsem diskuzi z právě uvedeného důvodu přestal sledovat). To jsem ale ještě neslyšel názory některých kolegů, kteří v užších diskuzních kroužcích začali přicházet s takovými perlami, jako že studentům vykazujícím vysokou náročnost na úroveň služeb (kupříkladu gastronomických) by mělo být umožněno pocítit stejně tak vysoké požadavky na úroveň zvládnutí odpřednášeného učiva... (Čemuž ne tak docela rozumím, protože vysoké požadavky by přece měly být "default", ne pouze coby pomsta...) Ale vlastně se nic neděje, pořád prostě platí, že být neanonymní při kritice vyžaduje odvahu. Ano, za kritiku bufetu Vám někdo může mimořádně ztížit zkoušku či pokusit se jinak uškodit. Takový je tedy život. ČVUT v tom není nijakou výjimkou. Ale na druhou stranu, od toho je odvaha odvahou... Pokud chce někdo něco dokázat, prostě se nesmí bát... i když klidně může být čeho... A kdo se bojí, tak se prostě nemůže divit, že ničeho nedosáhne...

56

Zdeněk Hurák (hurak) napsal:

Premyslim nad tim, ze ukazka jiste socialni nedospelosti nekterych studentu v tomto vlakne (Karel, Ludvik) mozna poukazala i na trochu jiny problem... A tim je prave moznost schovavat se v nasi Ankete (hodnoceni predmetu) za anonymni hodnoceni. [...]

Ehm, já se v tomto aktuálně cítím docela rozpolcen. Na jednu stranu jsou mi anonymní a hulvátské výkřiky na internetu tak protivné, že ač by byly sebeoprávněnější, zapověděl jsem si se jimi zaobírat. Byl to i tento "bufetový" případ, i když přiznávám, že mě to docela mrzí, protože věcně byly ty kritické postřehy velmi přesné (aspoň zezačátku, než jsem diskuzi z právě uvedeného důvodu přestal sledovat). To jsem ale ještě neslyšel názory některých kolegů, kteří v užších diskuzních kroužcích začali přicházet s takovými perlami, jako že studentům vykazujícím vysokou náročnost na úroveň služeb (kupříkladu gastronomických) by mělo být umožněno pocítit stejně tak vysoké požadavky na úroveň zvládnutí odpřednášeného učiva... (Čemuž ne tak docela rozumím, protože vysoké požadavky by přece měly být "default", ne pouze coby pomsta...) Ale vlastně se nic neděje, pořád prostě platí, že být neanonymní při kritice vyžaduje odvahu. Ano, za kritiku bufetu Vám někdo může mimořádně ztížit zkoušku či pokusit se jinak uškodit. Takový je tedy život. ČVUT v tom není nijakou výjimkou. Ale na druhou stranu, od toho je odvaha odvahou... Pokud chce někdo něco dokázat, prostě se nesmí bát... i když klidně může být čeho... A kdo se bojí, tak se prostě nemůže divit, že ničeho nedosáhne...

To mate samozrejme pravdu, kazde vystoupeni z rady s vlastnim kritickym nazorem byva v podobnych pripadech po zasluze potrestano...

S tou anketou by to ale snad porad jeste slo udelat jinak - pokud by prvni faze stale zustala anonymni, o absolutni anonymitu by student prisel az ve chvili kdy by se na nasledujici verejne diskuzi k vysledkum osobne ozval - coz by snad ono riziko, ze se jeho jmeno bude predavat mezi pedagogy u zkousek s poznamkou "vyhodit", alespon minimalizovalo...

Jeste si neodpustim poznamku ke "kolegum s vysokymi naroky" o kterych jste se zminil - je docela smutne se dozvedet ze narocnost studia urcuji podle studentovi spokojenosti se stravou v bufetu. Co me na dane skutecnosti zarazi jeste vic, je to, ze tito "kolegove" na kritiku stravovani reaguji tak jako by ten bufet sami vlastnili/provozovali. Jinak si bohuzel jejich nevrazive reakce (spojene dokonce s pomstychtivosti) nedokazu vysvetlit...

57

Příspěvky „odstřižených“ diskutérů byly zřejmě ostré úmyslně, neboť nudnou kritikou školního stravování by nejen ničeho nedosáhli  - jako ostatně nikdo před nimi, - ale ani zde nevyvolali žádnou pořádnou debatu. Jenže to přepískli, čímž dali svým názorovým protivníkům důvod k „odstřižení“ a diskuse v podstatě skončila.

Pokud tedy nadále mohou fórum alespoň číst (?) a pokud jsou opravdu naši studenti (?), pak jim radím: Poučte se, umírněte slovník (ale zachovejte jasnost vyjadřování a logiku) a začněte diskutovat neanonymně.

Pokud budete mít dojem, že to je k ničemu, tak třeba zkuste kandidovat do senátu – studentských voličů nejspíš najdete dost, studenti bývají často nespokojeni a často oprávněně.

58

... Ano, za kritiku bufetu Vám někdo může mimořádně ztížit zkoušku či pokusit se jinak uškodit. Takový je tedy život. ČVUT v tom není nijakou výjimkou. Ale na druhou stranu, od toho je odvaha odvahou... Pokud chce někdo něco dokázat, prostě se nesmí bát... i když klidně může být čeho... A kdo se bojí, tak se prostě nemůže divit, že ničeho nedosáhne...

Ja si nemyslim, ze by opravdu nekdo nekomu zhorsil znamku proto, ze nema stejny nazor na stravovani v bufetu. Verim, ze prave v tom je prostredi na FEL vyjimkou.

Jinak s Vami souhlasim.

59

To jsem ale ještě neslyšel názory některých kolegů, kteří v užších diskuzních kroužcích začali přicházet s takovými perlami, jako že studentům vykazujícím vysokou náročnost na úroveň služeb (kupříkladu gastronomických) by mělo být umožněno pocítit stejně tak vysoké požadavky na úroveň zvládnutí odpřednášeného učiva.

Ja jsem to tedy povazoval za vtip.

Jinak probrani vysledku ankety na besede je sice napad zajimavy, nicmene bych se bal dopadu ztraty anonymity. Neumim to samozrejme dokazat, nicmene ma zivotni zkusenost mi napovida, ze by nastalo hromadne ticho, mozna par jemnych pripominek, takze by to vlastne bylo skvele alibi, proc se spatne hodnocenymi nic nedelat. Je to pro mne myslenka nova, vyskytoval jsem se spise v Severni Americe a tam neco takoveho neprovozovali z dost jasnych duvodu, takze se mohu plest. Kazdopadne se obavam, ze verejna beseda ma potencial na vetsi zkresleni nez par zapsklych studentu v relativne rozumne navstivene ankete.

Protoze jsem shodou okolnosti byl inspiratorem zmen v ankete v poslednich letech (muzete me kamenovat v dobe konzultacnich hodin, na stranky je vypisu behem pristiho tydne), pridam par poznamek:

1. Jeden spatny vysledek se s vami az tak moc nepovlece, protoze se jeste nepovedlo udelat interface, ktery by umoznil strukturovanejsi praci s vysledky ankety. Napriklad vedouci katedry by jiste rad videl vysledky konkretniho cloveka za poslednich par let najednou v nejake strucne forme. Student by rad videl vysledky lidi, kteri poslednich par let ucili jeden konkretni predmet. Toto hodne pomahalo studentum na skolach, kde jsem pusobil v Americe, u nas to v posledni dobe bohuzel ponekud ztraci na vyznamu s tim, jak se snizujicim poctem studentu a tedy kruhu klesa moznost vyberu.
Poprve jsem se o toto zacal snazit cca pred tremi lety a jisty pokrok je (dokonce na toto tema byla pry udelana nejaka bakalarka), ale musi se to protlacovat pres uroven CVUT, vic asi nemusim dodavat.

2. Musim sam sebe pochvalit za to, ze se uz anketa nevyhodnocuje ve forme usporadaneho seznamu, kde rozdil v radu procenta cloveka vizualne posune az kdovi kam, coz je velmi humorne u cisel s nepresnosti v radu jiste desitek procent. Hlavni vyznam ankety z hlediska kontroly kvality vyuky popsal kolega Uricar presne, ma to byt (podminene) upozorneni na extremy a s informaci je treba dale pracovat, pro zacatek zvazit verohodnost vysledku (procento vyplneni, rozptyl vysledku atd) a vyhodnotit slovni komentare. Co se tyce dalsich kroku, krome besedy se nabizeji i dalsi moznosti, napriklad hospitace ci nabidnout studentum dotycneho kursu soukrome sezeni u dekana/prodekana o problemech s tim, ze jejich anonymita pred vyucujicim bude zachovana.

3. Z vyse napsaneho vyplyva, ze aby veci dobre fungovaly, musi jeste nad anketou stat uceleny system pro kvalitu vyuky, jehoz bude anketa jen jednou soucasti. Lide (ucitele, studenti) by meli vedet, jak toto funguje, co od toho cekat. Na skolach v USA na to mivaji samostatna oddeleni, u nas bych vzal zavdek i webovkami. To by ovsem vyzadovalo jednak vedeni, ktere toto opravdu povazuje za dulezite, aby do toho slo, podporilo to svou autoritou, a pak samozrejme investici ve forme casu, prace a energie. Zkousel jsem to pred par lety drobet postouchnout, ale priznam se, ze jsem na vedeni netlacil moc v situaci, kdy resilo asi podstatnejsi veci (nejprve FIT, pak nove programy, laborky, CIIRC, pocet studentu,...).

60

Nejsem si jist, jak se ve webovém žargonu říká těm, kteří odklánějí debatu mimo původní téma?

A tak jen připomenu, že se vlákno jmenuje "Tragická jídla bufetů v Dejvicích" a slovo anketa se do něj dostalo poté, co jsem já navrhl
rozšířit stávající studentskou anketu , dosud věnovanou pouze kvalitě výuky, také o hodnocení kvality dalších služeb školy:
Bufetů, hygieny WC, obecné čistoty, služeb knihovních, studijního oddělení, vrátných, uklízeček, .....
I za to nám studenti platí - samoplátci z kapsy vlastní a ostatní z kapsy státu.

Někam za hodnocení jednotlivých  předmětů a učitelů navrhuji do Ankety  zařadit např. :

Bufet v Dejvicích - hodnocení různých aspektů jako u předmětů/učitelů a dále možnost anonymních vyjádření, jako u učitelů/předmětů.
Bufet na KN - dtto
WC v Dejvicích, možná jednotlivě - dtto
WC na KN ... dtto
Estetika chodeb, budovy a dvorů, - dtto
...

A jako se učitelé a pak povinně vedoucí kateder vyjadřují k hodnocení a čeká se od nich reálná reakce, zde by se zase nejprve vyjádřili zodpovědní lidé písemně a pak se od nich čekala reakce reálná!

Nijak mi nevadí, když mě studenti hodnotí a vyjadřují se o mých přednáškách anonymně v anketě.
Tak proč by to proboha mělo vadit šéfovi bufetu, "šéfovi WC", šéfovi úklidu, ....???

Nebo znáte nějaký důvod, proč později zmínění zasluhují nějakou zvláštní ochranu před názory, kritikou a anonymitou studentů?

Naposledy upravil: sebekm1 (19.09.2013 17:28:08)

61

Inu, já si ještě pamatuji jednoho děkana, který hlasal, že se musíme rozhodnout, jestli (ve VR, poznámka Kyncla) chceme odborníky, nebo statečné lidi. Nutnost rozhodování implikuje, že jde o výlučné nebo. Takže to s tou odvahou asi nebude tak jednoduché...

Naposledy upravil: kyncl (19.09.2013 11:54:18)

62

Mně osobně se moc líbí bufet, který mají v MUVSu, prodávají jogurty s ovocem a müsli, čerstvě dělané bagety s masem, uzeninou, sýrem, přesnou cenu nevím, ale určitě po 50 Kč, zákusky mají podobné jako v běžných kavárnách  (medovník, čokoládová dort, ovocné řezy). Na FELu chodím do bufetu opravdu jenom v nouzi nejvyšší, ale na MUVSu si na čerstvou bagetu skoro za hubičku zajdu velmi ráda. Já si myslím, že když ne jako hlavní bufet, tak by něco podobného mohlo fungovat aspoň dole ve studovně, latté tam už teď mají lepší než na MUVS, tak ještě vyměnit předražené panini za čerstvé bagety a myslím, že tam budou mít fronty.

63

Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč nelze v bufetu FEL platit ISICEM (=dotace na jídlo -> levnější jídlo) tak jako na stavebce? Přijde mi to vůči nám FELákům nespravedlivé...

P. S.: Trochu off topic, ale nedávno jsem poprvé navštívil bufet na stavebce a kvalita s FEL - bufetem se nedá srovnávat. Nižší ceny (pravděpodobně díky ISIC, např. řízek za 30 Kč, u nás myslím 45 Kč), větší výběr, modernější, novější, lepší posezení.. A hlavně zvládne obsloužit daleko více strávníků protože je samoobslužný (podobně jako v menze). Doporučuji zde diskutujícím ho navštívit.
Musím podotknout, že jsem si říkal: proč nemáme něco podobného i na FELu? Třeba místo fel-café. Lepší a levnější bufet by studenti jistě uvítali radši jak kavárnu (kolik lidí si tam denně tu kávu dá) a také by byl rentabilnější. Vím, že fel-café také funguje jako studovna, ale ta by mohla být i v bufetu.
Kvalitní bufet nám studentům částečně suplovala Billa, ale bohužel jste nám ji zrušili (mezi studenty je často oplakávaná :'( a s přáteli jsme se shodli, že nám tím velmi poklesl komfort :-/ ).

Naposledy upravil: kratkon1 (20.11.2014 22:11:33)

64

Ondřej Krátký (kratkon1) napsal:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč nelze v bufetu FEL platit ISICEM (=dotace na jídlo -> levnější jídlo) tak jako na stavebce? Přijde mi to vůči nám FELákům nespravedlivé...

Provozovatel bufetu na FSv je, tuším, SÚZ, na FEL v Dejvicích (jak bufet tak kavárna) pak soukromý subjekt mimo ČVUT a od toho se vše odvíjí.

65

A co to změnit?

66

Je pravda, že dotace na jídlo ve školním bufetu jsem do doby před nastoupením na FEL ČVUT také považoval za standard.
Upřímně si myslím, že by studenti, když už jsou dotováni, měli fasovat 10-20 Kč stravenky a utrácet je tam, kde se jim líbí a chutná jim tam.

Naposledy upravil: kunzekar (21.11.2014 10:48:21)