26

Re: Nový fakultní web

Mirko Navara (navara) napsal:

... se mají dostat k informacím, ne k fotce studenta (mimochodem velmi slabého :-)...

Ovládací prvky stránek snad postupně dojdou patřičného zlepšení.

Velmi se ale přimlouvám za vhodnější, důstojnější a inteligentnější vstupní fotografii či fotografie. Lze jistě -- a přirozeně -- uvažovat například o mladých konstruktérech z FEL u  netriviálního zařízení, které vyvíjeli, které bylo oceněno odbornou komunitou apod.
Zájemce středoškolák, který se nyní na stránky podívá, zjistí ihned, že u nás umíme posedávat na trávníku. Pokud ho k nám přiláká právě toto, tak ho tu ve škole ani moc nechci :-).

P.S. Kdyby měla být katedra/skupina A znevýhodněna tím, že se na čelním foto ukazují znalci z katedry/skupiny B, lze možná obrázky aktérů z různých pracovišť periodicky rotovat atd?

27

S omluvou za opožděnou reakci přidáváme odkazy na  reference grafika:

http://www.clinical-research.cz/en/home-page
http://www.vorrens.cz/
http://grandrestaurant.cz/
http://www.ibtravel.cz/cz/
http://arakis.cz/uvodni-strana

Ze všech diskuzí o fakultním webu je patrné, že představy a požadavky ze strany uživatelů jsou velmi rozdílné. Na tom není nic špatného, jsme v prostředí akademických svobod a řada lidí má k problematice odborně velmi blízko. Na druhou stranu je tím značně komplikována volba aspoň většinově přijatelných kompromisů (zejména v otázce vzhledu), některé požadavky se vzájemně vpodstatě vylučují. Jsem však přesvědčen, že lze najít shodu v otázce priorit. K prioritám bezpochyby patří funkční a spolehlivá technologie (redakční systém), přehlednost, věcná správnost a pokud možno úplnost informačního obsahu. V tomto směru byl vykonán velký kus práce a další velký kus tvůrce ještě čeká. Na takto postavený základ lze aplikovat grafický design ať už cestou vylepšování stávajícího návrhu nebo výběrem návrhu jiného.

28

Z referenčních webů - kromě případu 2 a 3 se pan grafik bohužel dost opakuje. Náš návrh je v podstatě jen předělávkou uvedených.

SVTi a FELK Admin - IT135

29

Ještě jen zvídavý dotaz: ten redakční systém si vyvíjíme či necháváme vyvíjet úplně od začátku nebo je postaven na nějakém již hotovém a rozšířeném řešení, ať už komerčním či open-source?

30

Dobrý den,

Zdeněk Hurák (hurak) napsal:

Ještě jen zvídavý dotaz: ten redakční systém si vyvíjíme či necháváme vyvíjet úplně od začátku nebo je postaven na nějakém již hotovém a rozšířeném řešení, ať už komerčním či open-source?

Redakční systém je postaven na hotovém řešení, které je pouze mírně modifikováno pro použití na FEL ČVUT (například napojení na Shibboleth). Původně se jednalo o čistě komerční řešení, nicméně současná verze použitá na FEL ČVUT je již uvolněna jako Open Source (LGPL).
Zdrojové kódy jsou ke stažení na https://sourceforge.net/p/simpleweb-cms/ .
Řešení pro potřeby fakultního webu je kompletně vyvíjeno a "costumizováno" zaměstnanci SVTI. Rovněž  je zajištěna zastupitelnost s ohledem na podporu/support systému do budoucna.
Původně preferované řešení děkanem fakulty a komisí pro IT postavené na redakčním systému Drupal, nebylo s ohledem na disponabilní developerké zdroje řešitelského týmu a požadovaný termín spuštění realizovatelné. Přesto je varianta migrace systému na platformu Drupal po odladění struktury, obsahu a hlavně grafiky do budoucna otevřená.

31

Jan Kočí (koci) napsal:

Dobrý den,

Zdeněk Hurák (hurak) napsal:

Redakční systém je postaven na hotovém řešení, které je pouze mírně modifikováno pro použití na FEL ČVUT (například napojení na Shibboleth). Původně se jednalo o čistě komerční řešení, nicméně současná verze použitá na FEL ČVUT je již uvolněna jako Open Source (LGPL).
Zdrojové kódy jsou ke stažení na https://sourceforge.net/p/simpleweb-cms/ .
Řešení pro potřeby fakultního webu je kompletně vyvíjeno a "costumizováno" zaměstnanci SVTI. Rovněž  je zajištěna zastupitelnost s ohledem na podporu/support systému do budoucna.
Původně preferované řešení děkanem fakulty a komisí pro IT postavené na redakčním systému Drupal, nebylo s ohledem na disponabilní developerké zdroje řešitelského týmu a požadovaný termín spuštění realizovatelné. Přesto je varianta migrace systému na platformu Drupal po odladění struktury, obsahu a hlavně grafiky do budoucna otevřená.

Děkuji za odpověď.

32

Na adrese http://webtest.fel.cvut.cz/cz/ je připravena nová verze stránek FEL. Stránky prošly novou revizí v oblastech technologie, grafického designu ale i změnou obsahové struktury. Klíčové změny jsou:

= Obsahové:
  - Nová obsahová struktura rozčleněna do 6 kategorií (přibyla sekce Zaměstnanci)
  - Rozšíření prostoru pro aktuální informace a jejich zvýraznění.
  - Členění a zobrazení aktualit dle vztahu k navštívené kategorii
= Grafické:
  - Kompletní grafický redesign s cílem přidání více vizuálně-informačních elementů
  - Karusel pro nejdůležitější prezentační novinky
  - Podpora responzivního designu s ohledem na širokou paletu zobrazovacích zařízení
= Technologické:
  - Nová administrace stránek skrze redakční systém umožňující snadnější editaci textového i obrazového obsahu
  - Přechod na UTF 8

Chyby v obsahu hlaste prosím zodpovědné osobě, technické chyby přes helpdesk.

Některé stránky se ještě budou obsahově doplňovat a upravovat. Překlopení je naplánované na příští týden.

33

Podival jsem se na stranky a narazil jsem na velmi podivnou vec.

Hlavni volba: Zamestnanci. Na podmenu vlevo klikam na "Studijni oddeleni a predpisy".
Me ocekavani: dostanu link na SO a seznam odkazu na predpisy.
Realita: Web se prepne do stavu "kliknul jsem na Studenti" vcetne zmeny podmalovani hlavni vyberove listy a zbytecneho studentskeho submenu vlevo a k tomu mi na hlavni strance da kontakty na Studijni.
Jsem tedy nucen _znovu_ volit "Studijni predpisy" v podmenu vlevo, teprve ted dostavam kyzeny seznam odkazu na predpisy.

Je to neprakticke (o jedno kliknuti vic) a hlavne _vysoce_ matouci, uzivatel se dostava do mist, kam nechtel, do jineho mista na "klikacim stromu".
Divil jsem se, ze mi to nevadilo u testovaci (anglicke) verze, tak jsem ted udelal trochu klikaciho porovnavani. Vychozi volba je vzdy "Zamestnanci" a "Staff" v testovaci verzi.
-> Kliknuti v podmenu na "Studijni programy" me v testovaci verzi necha ve svete "Staff", v nove me prenese do sveta "Studenti"
-> Kliknuti na "Studijni prepisy" me v testovaci i nove verzi prenaseji do Studentskeho sveta webu.
-> Kliknuti v podmenu na "Anketa" me v testovaci verzi necha ve svete "Staff", v nove me prenese do sveta "Studenti"
-> Kliknuti na "Publikace" me v testovaci i nove verzi prenaseji do VaV sveta webu.
Vypada to tedy, ze jiz testovaci web se choval nejednoznacne, asi jsem mel predtim stesti, ze jsem se do toho netrefil.

Chapu sdileni informacnich stranek (cilovych, v hlavnim okne), ale ze me to prenese do jineho stavu webu vcetne jinych podmenu a stavoveho radku mi prijde vysoce matouci pro uzivatele. Zaroven testovaci verze ukazuje, ze prinejmensim u nekterych voleb se tomu slo vyhnout.

Neni to samozrejme chyba fatalni, umel bych s takovym webem zit, ale podle meho je to natolik iritujici (kdyz se to stalo poprve, chvili jsem nadaval :-) ), ze stoji za to se v tom povrtat. Jak to vidite vy? Vas nazor muze byt dulezity, poslal jsem podnet na Helpdesk, reakce bude jiste zalezet na tom, kolika lidem a jak mnoho tohle chovani vadi.

34

Podíval jsem se na tu novou verzi nového webu a sepsal jsem pár grafických nedostatků, které jsem zachytil:
- nekonzistentní indikace klikatelného odkazu, něco je podtržené, něco není, neexistuje ani žádný feedback po najetí na většinu odkazů, navíc některé odkazy jsou tučné modré, jiné světle modré, jiné šedé...
- některé ikony (např. http://webtest.fel.cvut.cz/static/image … news2.png) vypadají docela nekvalitně
- klikatelný obrázek v aktualitách se otevírá do stejného okna a musím použít funkci zpět v prohlížeči - nebylo by lepší použít nějakou javascriptovou knihovnu na otevření do overlaye v aktuální stránce?
- ostrá závorka u odkazů v menu má lehký modrý okraj, který vypadá dost špatně když na něj najedu myší a pozadí zešedne
- obrázky na titulní straně (2,4) v tom karuselu obsahují dost výraznou jpeg kompresi
- typografie těch odkazů v hlavním menu je nešťastná. ten CapsLock se tomu nehodí a k tomu to zarovnání na levou stranu toho bloku, který změní barvu pozadí na šedou ... působí to nepromyšleně.

K obsahovému členění komentář nemám. Nicméně ten web jako celek se mi nelíbí.

35

Skutečný grafik to opět neviděl.
přeplácané, bolí z toho oči.
Příšerné fonty.
Fotky v malém rozlišení rozmazané.
...

Naposledy upravil: sebekm1 (11.01.2015 22:17:05)

36

Dobrý den, jsou prosím možné tyto úpravy?

- Opravit chybku http://imgur.com/gNt4NRr se zarovnáním pozadí (Firefox 34.0 na Ubuntu)
- Přidat ikonku webu (favicon)
- Změnit řazení v titulku webu, aby při otevření více panelů nevzniklo http://imgur.com/lysVQzI ("Zaměstnanci - ČVUT ..." místo "ČVUT ... - Zaměstnanci")
- Přidat Open Graph meta tagy (aby se nestalo http://imgur.com/SucY8uM)
- Nastavit odkazům hover efekt (aspoň těm ve spodním menu na homepage)
- V kontaktech vyměnit GPS souřadnice za mapku

Děkuji.

Co má motivovat zájemce o studium webových technologií k přihlášení na FEL, když uvidí takovouto prezentaci?

Naposledy upravil: heinrada (12.01.2015 01:06:53)

37

Stále "příliš mnoho not Vaše veličenstvo" - je tam mnoho druhů písma, Kalendář akcí jezbytečně velký a tučný, v logu chybí v Praze, potvrzuji zub v zarovnání pozadí.

38

Děkujeme za Vaše podněty, před zveřejněním webu řešíme zejména připomínky technického rázu.

39

Právě jsem navštívil naše nové stránky v ostrém provozu a připojuji se k připomínkám kolegů. Souhlasím s Petrem Habalou, že po kliknutí na odkaz uvnitř sekce "Zaměstnanci" bych měl zůstat v sekci "Zaměstnanci".

Chyby:
- Stránky nelze načíst v Safari na iPadu, iPhone... (chyba: nastalo příliš mnoho přesměrování)
- Pokud při automatickém přechodu na karuselu zvětšíte velikost okna, tak se karusel rozpadne
- Teď přestaly fungovat české znaky v nadpisech sekcí (snad jde jen o dočasnou záležitost)

Náměty na zlepšení:
- Ikony a prvky, které jsou v podstatě vektorové, by mohly být i fyzicky vektorové (šipky u odkazů, bublina, kalendář). Rozlišení většiny z nich je tristní, když vezmete v úvahu, že si to někdo zvětší na retina displeji.
- I text a logo v hlavičce má malé rozlišení
- Ikony odkazující na sociální sítě by mohly mít plochý design, když je celý návrh plochý, a hned mohou být také vektorové.

Subjektivní připomínky:
- Text "spojujeme elektrotechniku..." bych na šířku zarovnal s "Fakulta...".
- Karusel bych v úzkém okně (na mobilu) nechal sbalený, takto zabere hodně místa
- Od ikony bubliny bych čekal spíše diskuzi než aktuality

40

> Ze všech diskuzí o fakultním webu je patrné, že představy a požadavky ze strany uživatelů jsou velmi rozdílné. 

Zatim mi prisly reakce zde na foru dosti shodne - technicke nedodelky a na vzhled stranek.

Uprimne, ten novy design je hrozny, jak z poloviny 90.let, jeste tomu chybi blikajici flash banner.
V pruvodnim emailu se pise, ze je to zkusebni provoz, tak doufam, ze stranky ceka kompletni redesign.
Btw, bylo nejake hlasovani o podobe webu/designerovi? Ty soucastne reference, co jste tu prilozil mi prijdou..nevim, jak to rict..vybral bych nekoho jineho,
nejlepe sikovne studenty WaM.

Prosim porovnejte vzhled PRED:
https://web.archive.org/web/20140803142 … l.cvut.cz/
a NYNI:
https://www.fel.cvut.cz/cz/

A abych byl trochu konkterni, krome celkoveho pocitu ze stranek:
* ten obrazek "slajdujici" zprava pusobi velmi rusive, mozna nejake pomalejsi prolinani? ale z tohohle se vzdy leknu.
* neprehledne menu - chybi mi textove dropout menu pri najeti na polozku. A take nynejsi "obrazkove polozky menu" - mnohem hure se v tom orientuje nez v pouhem textu.

Dekuji,

41

Neprijde mi to tak zle. Dal bych tomu jeste par dni. Nektere negativni reakce mohou byt i kvuli tomu, ze to jine, nez jsme byli uvykli.

Marek Otáhal (otahama2) napsal:

Uprimne, ten novy design je hrozny, jak z poloviny 90.let, jeste tomu chybi blikajici flash banner.

to mi pride hodne prehnane. Weby z poloviny 90.let vypadaly jinak, co si pamatuji. Divoka doba prisla trochu pozdeji.

A abych byl trochu konkterni, krome celkoveho pocitu ze stranek:
* ten obrazek "slajdujici" zprava pusobi velmi rusive, mozna nejake pomalejsi prolinani? ale z tohohle se vzdy leknu.
* neprehledne menu - chybi mi textove dropout menu pri najeti na polozku. A take nynejsi "obrazkove polozky menu" - mnohem hure se v tom orientuje nez v pouhem textu.

Take nemam rad hybajici se prvky, ale kdyz zpomali, asi to pomuze. To dropout menu mi tam take chybi, ale dost citim, ze to je zvyk. Po rozkliku polozky mi nasledujici stranky prijdou prehlednejsi nez drive. Titulni stranka urcite lepsi nez driv.
Radeji bych ze zamyslel co na titulni stranu. Myslim, ze treba Novorocni koncert tam zrovna nepatri. Zvlaste v pohyblivych prvcich by melo byt neco co rozhodne externiho navstevnika zaujme a utvrdi v dojmu, ze FEL je spickova v tom co dela. Ty zbyvajici 3 jsou ok, i kdyz ten DoD by asi take mohl byt nahrazen nejakym supervyzkumnym vysledkem.

Celkove jsem spise spokojen. Dovedu si predstavit trochu umirnenejsi, jemnejsi design; ale jinak fajn.
TS

Naposledy upravil: svobodat (16.01.2015 14:30:16)

42

Chtěl jsem jen přijít web pochválit. Z uživatelského pohledu (co nejrychleji najít informace, které hledám) je lepší než původní verze.
Po přečtení připomínek tady no fóru, můžu říct, že většiny jsem si na webu nevšiml. Připojuji se k názoru v předchozím příspěvku od uživatele svobodat:

Tomáš Svoboda (svobodat) napsal:

Neprijde mi to tak zle. Dal bych tomu jeste par dni. Nektere negativni reakce mohou byt i kvuli tomu, ze to jine, nez jsme byli uvykli.
...
Take nemam rad hybajici se prvky, ale kdyz zpomali, asi to pomuze. To dropout menu mi tam take chybi, ale dost citim, ze to je zvyk. Po rozkliku polozky mi nasledujici stranky prijdou prehlednejsi nez drive. Titulni stranka urcite lepsi nez driv.
Radeji bych ze zamyslel co na titulni stranu. Myslim, ze treba Novorocni koncert tam zrovna nepatri. Zvlaste v pohyblivych prvcich by melo byt neco co rozhodne externiho navstevnika zaujme a utvrdi v dojmu, ze FEL je spickova v tom co dela. Ty zbyvajici 3 jsou ok, i kdyz ten DoD by asi take mohl byt nahrazen nejakym supervyzkumnym vysledkem.

Celkove jsem spise spokojen. Dovedu si predstavit trochu umirnenejsi, jemnejsi design; ale jinak fajn.
TS

43

Asi jako každá změna chce chvilku času a zvyknutí si. Pravda, není to top (vzhledově se mi více líbí provedení hlavní stránky ČVUT), ale teď po pár dnech se mi nový web už zdá přehlednější než ten starý.

Pár drobností které se mi příliš nelíbí:
- Souhlasím s tím, že pokud se procházím v jedné sekci, tak bych v ní měl stále zůstat
- Titulní stránce stále něco chybí. Přijde mi, že se zde zbytečně plýtvá místem a obsah skoro žádný.
- Šipka '>' v záhlaví menu se mi zdá rušivá (a výškově nesedí se středem písmen)
- Na starém webu se mi líbilo filtrování aktualit (Stalo se, Stane se, Interní), na novém se vytratilo
- Detail akce z Kalendáře akcí bych očekával, že se mi zobrazí v rámci FEL stránek se stejným vzhledem místo přesměrování na akce.cvut.cz.

44

Po pár dnech používání na různých zařízeních navrhuji nahrazení co možná největšího množství grafických prvků vektorovými elementy (fonty s ikonama atd).

45

Václav Burda (burdavac) napsal:

Asi jako každá změna chce chvilku času a zvyknutí si. Pravda, není to top (vzhledově se mi více líbí provedení hlavní stránky ČVUT), ale teď po pár dnech se mi nový web už zdá přehlednější než ten starý.

Pár drobností které se mi příliš nelíbí:
- Souhlasím s tím, že pokud se procházím v jedné sekci, tak bych v ní měl stále zůstat
- Titulní stránce stále něco chybí. Přijde mi, že se zde zbytečně plýtvá místem a obsah skoro žádný.
- Šipka '>' v záhlaví menu se mi zdá rušivá (a výškově nesedí se středem písmen)
- Na starém webu se mi líbilo filtrování aktualit (Stalo se, Stane se, Interní), na novém se vytratilo
- Detail akce z Kalendáře akcí bych očekával, že se mi zobrazí v rámci FEL stránek se stejným vzhledem místo přesměrování na akce.cvut.cz.

Web reaguje na řadu nedostatků webu předchozího a snaží se chyby napravit.
Úvodní sekce je zcela záměrně spíše reklamní plakát, který má upoutat a pro znalé poskytnout rozcestník. Jako zaměstnanec vlastně úvodní stánka ani není pro mě, rovnou si kliknu na zaměstnaneckou domovskou stránku.
Podobně naši studenti.
Ohledně sekcí a prolinkování mezi nimi - problému na jednu stranu rozumím, ale na druhou chápu, že web je hyperlinkové médium a tak s tím žiju. Řada oblastí webu je spolepčná pro více rolí - pokud chceme přijmout myšlenku rolí,
což považuji za správné.
Titulní stránka doznala od testovacích verzí výrazné zlepšení, učesání. Stále to není ideální, ale věřím, že si to sedne.
Jako vážný problém vidím to, že nejsou jasně označeny odkazy mimo design těchto stránek, například na jiné systému FEL a ČVUT. To budeme muset rychle napravit.
Držím palce, ať se to povede!

46

Ještě jedna chybka:
Všechny odkazy ve Firmy a media mají v navigaci odkaz na '...> vz >...', který nikam nevede; titulní stránka potom '...> Firmy a média > Firmy a média'

47

Na mobilu při prohlížení webu jsem asi natvrdlý, ale než jsem přišel na to, že žluté tlačítko MENU je klikací a otevře se mi pod ním menu, tak mi to chvíli trvalo. Neumí to grafik nějak navrhnout více intuitivněji? Sám řešení nevím.
K webu obecně - "sto hlav - sto názorů". Určitě je to oproti minulému velký posun a díky za něj všem, kdo se na něm podíleli. Za podmínek, které realizaci silně omezovaly, to je úctyhodná práce. Pánové a dámy,díky.

48

Na základě požadavků od uživatelů vede kliknutí na logo se lvem na web ČVUT, kliknuti na fakultu a slogan na homepage FEL. Kromě drobných změn ve struktuře byly dále upraveny např. typy a velikosti písma, změněny ikony sociálních sítí, mobilní verze a provedeny úpravy pro displeje s vyšším rozlišením.