1

Téma: Znovu otevřen předmět o TeXu (po deseti letech)

Vážení studenti,

chtěl bych informovat, že jsem se dohodl s lidmi na katedře teoretické informatiky FIT, že otevřeme předmět

Typografie a TeX.

Předmět by měl být viditelný v KOSu jako volitelný studentům napříč programům a fakultám, tedy je určen i pro zájemce z FEL.

Možná někteří pamětníci si vzpomenou, že tento předmět jsem měl na FEL naposledy před zhruba deseti lety a
ukončil jsem jej, protože se názory mé a názory studentů rozcházely v otázce účelnosti pořizování dokumentů za použití nástroje, kterým se typografie dá programovat. Dnes, po mnoha letech, jsem se rozhodl, že to zkusím experimentálně znovu. Samotného mě zajímá, zda vůbec někdo v době google dokumentů, dotykových obrazovek a mobilních technologií je ještě ochoten se zabývat programováním typografie tak, jak to před 40 lety navrhnul Donald Knuth a jak se to používá dodnes. Ovšem ohlasy na můj seriál o TeXu na abclinuxu mě příjemně potěšily, takže jsem si řekl, že to zkusím. V posledních letech zaznamenaly aktivity TeXové komunity výrazný rozvoj, takže je možné předmět pojmout nově.