1

Téma: Cenzura v anketě 2014/15 zimní semestr

Dobrý den,
vím, že téma patří do jiné kategorie, ale vzhledem k povaze připomínky jsem se rozhodl vystoupit anonymně.

Chtěl bych se zeptat, jaký smysl má studentská anketa, která je cenzurována? Jestliže v anketě probíhá zcela běžně cenzura, jak se podle ní můžu já jako student rozhodnout jaké předměty a cvičící si zapíši? Dle mě anketa, která je cenzurována postrádá smysl. Dále bych uvítal, aby při vyplňování ankety bylo velkým červeným písmem napsáno, že negativní komentáře budou vymazány a že budou nechány jen pochlebačné komentáře - pro příště bych se již nesnažil cokoli psát v dobré víře, že mí mladší kolegové budou mít kvalitnější výuku.
Pak se divte, že vám studenti anketu nevyplňují. Rovnou si z toho udělejte losovačku o tablety.

P. S.: Jak jsem to zjistil? Jednoduše. Vím, že u jednoho pedagoga by měli být minimálně dva komentáře, ale není žádný (popravdě si myslím, že jich tam bylo tucty - něco takového se jen tak nevidí).
P. S. S.: jsem velmi zvědav, zda můj příspěvek bude velmi rychle smazán.

2

Re: Cenzura v anketě 2014/15 zimní semestr

(Ten co nemá rád cenzuru) napsal:

Dobrý den,
vím, že téma patří do jiné kategorie, ale vzhledem k povaze připomínky jsem se rozhodl vystoupit anonymně.

Chtěl bych se zeptat, jaký smysl má studentská anketa, která je cenzurována? Jestliže v anketě probíhá zcela běžně cenzura, jak se podle ní můžu já jako student rozhodnout jaké předměty a cvičící si zapíši? Dle mě anketa, která je cenzurována postrádá smysl. Dále bych uvítal, aby při vyplňování ankety bylo velkým červeným písmem napsáno, že negativní komentáře budou vymazány a že budou nechány jen pochlebačné komentáře - pro příště bych se již nesnažil cokoli psát v dobré víře, že mí mladší kolegové budou mít kvalitnější výuku.
Pak se divte, že vám studenti anketu nevyplňují. Rovnou si z toho udělejte losovačku o tablety.

P. S.: Jak jsem to zjistil? Jednoduše. Vím, že u jednoho pedagoga by měli být minimálně dva komentáře, ale není žádný (popravdě si myslím, že jich tam bylo tucty - něco takového se jen tak nevidí).
P. S. S.: jsem velmi zvědav, zda můj příspěvek bude velmi rychle smazán.

Předpokládám, že vyučující Vámi zmiňovaného předmětu jednoduše využil možnost, kterou mu tvůrci a realizátoři ankety (potažmo vedení fakulty) dali, a to sice odmítnout komentáře studentů zobrazit. Tedy s největší pravděpodobností je Vámi popisovaný stav důsledkem osobního rozhodnutí dotyčného vyučujícího. Koneckonců, i to je docela hodnotná informace o daném vyučujícím, co více si přát... Předpokládal bych pak ale, že ze zobrazené ankety půjde zřetelně rozeznat, že je to jen a pouze z rozhodnutí toho dotyčného vyučujícího, že ty komentáře nejsou zobrazeny. Ať už všechny nebo jen některé. Neměla by být pochybnost o tom, zda zobrazené komentáře jsou skutečně všechny. Pokud taková nejasná situace dnes je, není to dobře.

Naposledy upravil: hurak (07.03.2015 23:54:49)

3

Dobrý den,
přesně to jsem si myslel - že v anketě má vyučující možnost skrýt komentáře. Jen by mě zajímalo, zda jsou skryté jen pro nás studenty nebo i pro vedení? Jestliže jsou skryté i pro vedení, je anketa zcela zbytečná. Dále by mě zajímalo, zda má vyučující možnost skrýt i "známky" tj. smazat např. všechny hodnocení 4 a hůř...

Nicméně s vámi souhlasím, že při nejmenším v případě skrytí komentáře by se ve vyhodnocení ankety mělo zobrazit kolik komentářů bylo smazáno. Proto prosím kompetentní lidi, kteří čtou toto vlákno, aby sjednali nápravu.

4

P. S.: Dále bych uvítal, aby na tuto skutečnost byli studenti upozorněni ČITELNÝM PÍSMEM při vstupu do ankety. Předpokládám, že to je někde napsáno a zahrabáno, aby to nikdo nepřečetl. Očekával bych, že akademická obec bude transparentnější jak podomní obchodníci.

5

Dobrý den,
vyučující má opravdu právo skrýt komentáře, ale pouze všechny. Není tedy možné skrýt jen nepříznivé komentáře (pokud takové nejsou všechny). Číselné hodnocení skrýt nejde. Bohužel nevím, který vyučující skrývá komentáře, takže se neumím kouknout, jak to vypadá ve výsledcích (zda tam není poznámka).
Vedení vidí všechno.
Na vlákno upozorním kolegu Jelínka.

6

Vážení přátelé, speciálně hoste „Ten co nemá rád cenzuru“,
• Nevím, o jaké cenzuře píšete, zaručuji Vám, že žádný komentář studenta nikdy nebyl „cenzurován“, tedy upraven či smazán (mimochodem správce ankety není pracovníkem FEL, ale ČVUT)
• Každý učitel má právo odmítnout zveřejnění (všech) komentářů studentů. Prosím představte si, kdyby v komentářích studentů byla nějaká skutečnost, která by poškodila dobré jméno učitele a nezakládala se na pravdě. Žijeme v právním státě.
• Veškeré komentáře studentů i učitelů (i ty "zakázané") jsou k dispozici vedoucím kateder, garantům programů a vedení fakulty. Tuto informaci při hodnocení učitelů plně využívají.  Podobně mají informaci, kteří učitelé možnost zveřejnění odmítli. Jen malá poznámka: jsou učitelé, kteří jsou velice dobře hodnoceni a z principu možnost nezveřejnění využívají. Když si právně tuto problematiku domyslíte, měl by být postup opačný než je teď – tedy implicitně by se komentáře studentů neměly zveřejňovat a zveřejnit jen o explicitním souhlasu učitele (představte si situaci, kdy je učitel v době, kdy může komentáře studentů odmítnout, nemá přístup na internet)
• „Klasifikace“ učitelů je zveřejněna vždy
• Studenti anketu vyplnili z 28%, což je dvojnásobek stavu na jiných fakultách (kolik procent voličů se zúčastnilo letošních voleb :-)?)
• Prosím podívejte se na archiv hodnocení komentářů studentů vedoucími kateder, garanty a děkanem a věřím, že dospějete k závěru, že se jmenovaní velice intenzivně zabývají příspěvky studentů. Jestliže máte na mysli konkrétní situaci, prosím o neodkladné sdělení

• Jestliže máte nějaký podnětný návrh k výuce, k učiteli apod., prosím smluvte si se mnou schůzku a zaručuji Vám řešení situace
• Předpokládám, že patříte k těm studentům, kteří odkryli v anketě svou identitu :-)!!
• Protože jste na studentském fóru neodkryl svou identitu, nemohu Vás oslovit přímo, máte-li však zájem, spojme se mnou, rád Vám vysvětlím mechanismus fungování ankety včetně losování

Prima den
Ivan jelínek, proděkan

7

Dobrý den, nebylo by jednodušší navrhnout jednoduché opatření: stanovit podmínky ankety ve smyslu "hodnocení nesmí být urážlivé, lživé..." a jednotlivé excesy potom řešit odstraněním daného hodnocení ("toto hodnocení porušuje podmínky...")? Zakázáním zobrazení všech hodnocení jde ČVUT se samopalem na komára, přeci studenti masově neuvádí nepravdivá hodnocení. Nebo si to učitelé ČVUT o svých studentech myslí?

8

(anonymous) napsal:

Dobrý den, nebylo by jednodušší navrhnout jednoduché opatření: stanovit podmínky ankety ve smyslu "hodnocení nesmí být urážlivé, lživé..." a jednotlivé excesy potom řešit odstraněním daného hodnocení ("toto hodnocení porušuje podmínky...")? Zakázáním zobrazení všech hodnocení jde ČVUT se samopalem na komára, přeci studenti masově neuvádí nepravdivá hodnocení. Nebo si to učitelé ČVUT o svých studentech myslí?

Vážený anonyme,
a "jednotlivé excesy potom řešit odstraněním daného hodnocení " by nebyla  cenzura ?
priima večer
Ivaan jelínek
PS: Studenti měli možnost odkrýt svou identitu - kolik procent si myslite, že jich bylo?

9

Nemyslím si, že tu je řeč o tom, zda to či ono je či není „cenzura“, ale zda by nešla dělat selektivně (tedy pokud možno nejmenší a ne poaušálně). Podívejme se kupř., jako to dělá konkurence: http://hodnoceni.ff.cuni.cz/cs/hodnocen … Otazka=415 resp. http://hodnoceni.ff.cuni.cz/cs/hodnocen … p;Otazka=1 (tedy spíše kolegové u řeky) – selektivně může student i kantor skrýt ten daný komentář.

(Ivan Jelínek) napsal:
(anonymous) napsal:

Vážený anonyme,
a "jednotlivé excesy potom řešit odstraněním daného hodnocení " by nebyla  cenzura ?
priima večer
Ivaan jelínek
PS: Studenti měli možnost odkrýt svou identitu - kolik procent si myslite, že jich bylo?

10

(Ivan Jelínek) napsal:
(anonymous) napsal:

Vážený anonyme,
priima večer
Ivaan jelínek

Pokud by se zachovala stávající realizace (vedení vidí všechno) a veřejnost vše kromě těch, co porušují pravidla, tak by byla jednoprocentní místo stoprocentní, což by objektivně představovalo zlepšení. Nevím, kolik studentů odkrylo svou identitu.

11

Vazeni kolegove,

jako clovek, ktery anketu uz skoro deset let poruznu podepira, pripojim pohled z druhe strany.

Nase fakulta patri v ramci CVUT k pionyrum ankety a byvaly doby, kdy se opravdu ukazovalo vsechno. Pak se ovsem zacala sirit i po zbytku CVUT, ruzni lide si zacali vsimat a skoncilo to tim, ze se k problemu zobrazovani vyjadril pravnicky odbor rektoratu. Asi uz mate dost zkusenosti s pravniky, abyste si umeli predstavit, co z nich vypadlo, a hrozilo vazne nebezpeci, ze by studenti z ankety nevideli vubec nic. Nazor AS FEL ovsem byl, ze by to anketu zabilo uplne (coz dost mozna i nekdo chtel, podle VS zakona se sice zpetna vazba organizovat musi, ale neni tam receno, ze by se ji mel kdo ucastnit ci ze by se mela brat vazne). Soucasna podoba je vysledkem delsiho usili senatu o co nejrozumnejsi kompromis.

Co se tyce moznosti zakazat zobrazeni jen vybranym komentarum, i toto bylo v senatu v one dobe pretlacovani zvazovano, ale nakonec prevazil nazor, ze to neni rozumne. Pokud totiz vyucujicimu umoznime, aby skryl jen nektere komentare, tak ma moznost zcela zmenit vyzneni ankety. Jinymi slovy, takovato castecna informace muze mit pro studenty dokonce jeste mensi cenu nez informace z zadnych komentaru.

Take se v te dobe mluvilo o tom, ze studenti by meli vedet v pripade, ze vyucujici zobrazeni nepovolil, ale uz jsem to nejakou dobu nehledal. Pokud to nevidi, dejte vedet, podivame se na to.

12

Mrzelo mě, že jsem nenašel žádný komentář k profesoru Zemánkovi. Přednášel skvěle, ale předmět celkově mi přišel trochu rozbitý a doufal jsem, že si aspoň přečtu reakce pana profesora na názory spolužáků v tom, co se plánuje změnit a zlepšit. Místo toho jsem se setkal s cenzurou a příště na anketu kašlu - anketu jsem bral jako prostor, kde vyjádřím svůj názor k předmětu a ne jako lístek do loterie o tablet.

13

Dobrý den,
souhlasím s panem Habelou, že by se v anketě mělo napsat, zda jsou komentáře skryty nebo ne.

K tématu by se toho dalo napsat ještě mnoho, ale více zde psát již nebudu - na nevhodný stav jsem již upozornil. Teď je na akademické obci, zda zjedná nápravu.

Jen chci dodat, že nechápu proč se pan Jelínek pozastavuje nad tím, že studenti neodkrývají svou identitu - dle mě (i ostatních studentů) to je zcela jasné, pokuď to někdo do teď nechápe, tak to v krátkosti vysvětlím:
1. Je velká šance, že se s daným pedagogem ještě setkám (jiný předmět, státnice) a on mě bude chtít potopit.
2. I když bych ho již neměl potkat, tak mi to může oplatit jeho kolega.
3. Neodhaluji svou identitu ani u pozitivních komentářů, protože musím dělat "křoví" pro ostatní (nemluvě o tom, že by to bylo "vlezdop*"). Kdyby bylo zapsáno 50 studentů, 50 studentů by napsalo koment, 49 odkrylo identitu odkryla by se identita 50. studenta.
Howgh

14

Pratele,
- správně zaznělo, že anketa má  sloužit ke zvyšení kvality výuky. A to slouží, prosím prostudujte vyjadření vedoucích kateder, garantů a děkana a jejich opatření z minulých anket! Cílem ankety není pranýř učitelů, ale informace pro zlepšení výuky pro odpovědné pracovníky a zpětná vazba pro učitele.
- není pravda, že anketa je cenzurována, ani jeden komentář studenta není zatajen či  změněn, prosím o navštěvu, dokáži, jsou plně k dispozici hodnotitelům
- jen 10%  studentů odkrylo svou  identitu
- kdo má zájem na  dalším zlepšení výpovědní hodnoty ankety, ať s přihlásí u mluvčího Pedagogické komise AS FEL, doc. Habaly. Pedagogckou komisi jsem vyzval v dnešní diskusi k jednání na toto téma, doc Habala je jedním z těch, kdo pomahal formulovat filozofii ankety na FEL. AS FEL navrhuje děkanovi způsob vyhodnocování ankety, děkan názor AS FEL respektuje.
- existují výborní učitelé, kteří z principu odmítli zveřejnít komentáře studentů anonymů a reagovat na ně! Reagují na podněty konkrétních  studentů
Ivan Jelinek

15

Už jsem se k tomu nechtěl vyjadřovat, ale nemůžu se udržet. Část vašeho komentáře budu parafrázovat:
Když před rokem 1989 nedovolili Havlovi vydávat jeho divadelní hry, ale zároveň mu je nijak nepozměnili, nejednalo se tedy o cenzuru.

16

(Ten co nemá rád cenzuru) napsal:

Už jsem se k tomu nechtěl vyjadřovat, ale nemůžu se udržet. Část vašeho komentáře budu parafrázovat:
Když před rokem 1989 nedovolili Havlovi vydávat jeho divadelní hry, ale zároveň mu je nijak nepozměnili, nejednalo se tedy o cenzuru.

Pane "Ten co nemá rád cenzuru",
prosím zastavte se, rád podiskutuji o cenzuře v anketě!
Ivan Jelínek
PS: Tedy pokud vím, Havel nepoužíval literární útvar "anketa"

17

(Puk) napsal:

Mrzelo mě, že jsem nenašel žádný komentář k profesoru Zemánkovi. Přednášel skvěle, ale předmět celkově mi přišel trochu rozbitý a doufal jsem, že si aspoň přečtu reakce pana profesora na názory spolužáků v tom, co se plánuje změnit a zlepšit. Místo toho jsem se setkal s cenzurou a příště na anketu kašlu - anketu jsem bral jako prostor, kde vyjádřím svůj názor k předmětu a ne jako lístek do loterie o tablet.

Na osočování organizátorů ankety musím reagovat přesto, nebo právě proto, že s organizací ankety nemám nic společného. Vždy jsem byl pro maximální otevřenost a přístupnost výsledků ankety. Na druhou stranu si umím představit, že může dojít ze strany studentů k tak výraznému excesu, že se pedagog rozhodne osobní komentáře pro veřejnost blokovat. Určitě je lepší, když je to pak jako celek něž stylem "vyzobávání" a určitě by potlačení komentářů mělo být u vyučujícího viditelně označené.

Co se týče anonymních a podepsaných komentářů, tak pokud je některý student opravdu přesvědčený, že je jeho komentář zásadní a je potřeba, aby se problémem vedení školy zabývalo, tak je rozumné, aby se podepsal. Jinak pro potvrzení tvrzení nezbývá škole než zahájit vyšetřování v celé paralelce. Nemyslím si, že by byla mstivost alespoň průměrných pedagogů ohledně dalšího setkání se studentem nějak vysoká.

Co se týče nezobrazení komentářů, zkontroloval jste si, že nejste rozzuřený na daného pedagoga zcela neoprávněně. Vedení sice vidí komentáře vždy, ale ve veřejně přístupných výsledcích mohou být za určitých podmínek výsledky skryté, pokud se k předmětu, vyučujícímu, vyjádřilo nedostatečné množství studentů. Na stránce je pak uvedené  "Nebyly splněny podmínky pro zobrazení komentářů a hodnocení.". Nenašel jsem, jak je procento/počet zrovna v letošním běhu nastavený.

Další omezení, na které jsem letos narazil je, že pedagog se nemůže k předmětu vyjádřit, pokud počet jeho hodnocení nepřesáhne minimální úroveň. Je to celkem škoda, protože k předmětu jako takovému třeba komentáře existují. A třeba kuriózně v letošním běhu jednoho naše předmětu se mi práce a aktivita studentů líbila a měl jsem chuť v komentáři jen poděkovat za vyplnění ankety a pochválit studenty, za pozitivní přístup. ... No možná bych si i postěžoval nad smutným faktem, že si z jiného předmětu některé základní znalosti nepřinesli a trochu ze zamyslet nad některými obecnými komentáři (spíše pochvalnými, ale s rozumnými připomínkami). Ale obecně jsem opravdu chtěl dobrou spolupráci pochválit.

Bohužel pro nedostatečnou účast v hlasování jsem se nemohl do ankety před zveřejněním přihlásit. Takže zrovna v tomto případě by mě potěšilo, pokud by omezení pro přihlášený a komentář pedagoga nebylo aplikované. Na druhou stranu chápu snahu organizátorů o automatické potlačení jednoho/dvou statisticky nevýznamných "úletů". Ale toto nastavení je věc diskuze a ne veřejného osočování školy a organizátorů ze snahy manipulovat a ovlivňovat výsledky ankety. Ještě k tomu vyjádřenému anonymně. Pokud jste se již s panem proděkanem Jelínkem nedohodl na nabízené schůzce, tak Vaše jednání považuji pouze za snahu vybít si na tomto fóru svojí negativní energii a pak je nejspíš i dobře, že Vaše komentáře k pedagogovi nejsou veřejně dostupné.

Přitom snahu organizátorů o spolupráci a péči o anketu hodnotím pozitivně a když jsem se letos pana proděkana Jelínka dotazoval, proč se nemohu přihlásit, dostal jsem okamžitě odpověď.

18

Jako vedoucí katedry a nově i Garant programu píši vyjádření k výsledků ankety. Přitom i mě vadí, že nijak (alespoň nijak jednoduše) nepoznám, který vyučující odmítl zveřejnit textové poznámky studentů?
Sice mohu vidět i ty nezveřejněné komentáře vidět, avšak nepoznám (alespoň ne na první pohled), zda byly nebo nebyly zveřejněny.

Podlě mě to je důležitá informace pro všechny a měla by být na první pohled vidět.
Ideálně by se u takového učitele ve veřejné anketě měl objevit viditelný nápis ve smyslu:
„K učiteli/předmětu byly poznámky studentů, ale učitel si je nepřál zveřejnit“ nebo tak něco.

Naposledy upravil: sebekm1 (25.03.2015 10:54:25)