1

Téma: Email @fel na dozivoti pro absolventy

Krasny jarni den,

uvodem bych se chtel zeptat, co se deje se skolnim emailem po uspesnem ukonceni/preruseni studia? Z vlastni zkusenosti vim, ze nejakou dobu funguje, ale mam pocit, ze pote (cca za pul roku?) prestane fungovat login i tam. Danou informaci se mi bohuzel nepodarilo offic. dohledat, tak budu rad, pokud ji nekdo potvrdi/opravi.

(Ted budu predpokladat, ze ma domnenka o zruseni emailu po uspesnem uzavreni studia plati)

Bylo by hezke, kdyby fakulta umoznila svym absolventum pouzivat adresu @fel.cvut.cz s dozivotni platnosti, samozrejme by nebylo potreba poskytovat nejak velikou "schranku", stacil by email alias (transparentni preposilani na jinou adresu, jak to mnozstvi lidi stejne pouziva).

Vyhody vidim v "reprezentaci skoly", ted kdyz na nejakem clanku pouziji svuj @fel email, tak treba pokud za 5 let uz nebudu na fakulte, bude kontakt na clanku mrtvy. Druha varianta je, ze z toho duvodu ja (a vim i o dalsich kolezich) pouzivam soukromy mail, tj fakulta prichazi o relevantni PR, protoze kazdemu je z adresy jasne, o jakou instituci jde a u dobreho clanku pritahne pozornost.

Dany navrh ma podle me same vyhody za minima rezijnich nakladu:
* po absolvovani studia na FEL (Bc/Mgr?) zustava mailova adresa
* jde pouze o alias (forward), 0 naroky na misto na serverech skoly
* nedochazi k "mrtvym clankum"
* vede k castejsimu pouzivani = propagaci skoly
* hezky darek k promoci smile

Co si o tom myslite? Diky

2

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

Vlastně se to týká celé školy - kontakt s absolventy a péče o ně je žalostná.
O doživotním emailu se mluví už nejméně deset let, ale naposledy to nějak zkoušel prorektor Kuba, než odešel. Nedotáhl to.

Podobně užitečné by byly třeba kreditní karty (se zvýhodněnými podmínkami či alespoň grafikou) absolventa ČVUT a mnohé další.

Škola ani fakulta se o absolventy moc nestará - pak není divu, že ani oni o školu, takže ji třeba nedávají peníze apod.
Jen se podívejte na dlouhé seznamy dárců americkým univerzitám, téměř výhradně se jmény bývalých absolventů. Seznamy jsou dlouhé, nahoře bývají štědří bohatí donoři, ale na druhém konci jsou obvykle desítky až stovky absolventů, kteří každoročně dávají menší částky, třeba stovky dolarů. A všichni za to musejí od školy také něco dostat: pozornost, díky a péči: členství v klubu, organizování možností, jak se jednou za rok sejít v hospodě s bývalými spolužáky, atd.

3

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

Bylo by hezke, kdyby fakulta umoznila svym absolventum pouzivat adresu @fel.cvut.cz s dozivotni platnosti,

Dobry den,
                    existuje moznost pouzivat adresu @fel na omezenou dobu.

Zalezitosti dozivotniho emailu pro byvale studenty a zamestnance jsem se zabyval jako prodekan v roce 2013. Vzhledem k centralizovane sprave uzivatelu na CVUT se ukazalo obtizne udelat reseni pouze pro FEL. Nicmene VIC (vypocetni centrum CVUT) deklarovalo, ze sluzba poskytovani emailu pro absolventy je technicky pripravena. Spusteni ovsem bylo bohuzel pozastaveno vzhledem ke stanovisku Ustavu pro ochranu osobnich udaju, Pokud si spravne pamatuji, problem byl v tom, ze skola ma pravo uchovavat udaje pouze o svych studentech a kdyz nekdo studentem byt prestane, mame udaje o nem smazat. :-( Pak jsem prestal byt prodekanem a nevim o tom, ze by moznost zachovani emailu na dozivoti byla nabizena.

Nezbyva nez pusobit na vedeni CVUT, aby email pro absolventy spustili. Muzete pusobit prostrednictvim vasich senatoru v Akademickem senatu, nebo se obratit na spolek absolventu a pratel CVUT, jehoz predsedou je pan rektor. Obratit se muzete i na soucasneho prodekana pro informatiku J.Kociho.   

S pozdravem,

Jan Kybic

4

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

Kolegové, také podporuji myšlenku doživotní emailové adresy pro bývalé absolventy a pracovníky FEL. Otázku ochrany údajů lze snadno vyřešit tím, že příslušný absolvent/bývalý pracovník podepíše souhlas se zveřejněním údajů.

Vašek Hlaváč, katedra kybernetiky FEL a CIIRC

5

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

V rámci spolku absolventů a přátel FEL - ELEKTRA pracujeme na tom, aby jednou z výhod členství v ELEKTŘE bylo mimo jiné i zachování email adresy. Zároveň by tím byl i vyřešen problém ochrany osobních údajů, protože člentví v klubu znamená souhlas s podmínkami členství a ty to příslušně upraví.

Pro kontakt s fakultou lze využít také skupiny na LinkedIn. Jinak souhlasím, že téma Alumni / retirement je na FEL zatím velmi nedoceněné.

SVTi a FELK Admin - IT135

6

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

Dovolím si doplnit informaci pana doc.Kybice. Všem studentům je fakultní e-mail (včetně mailboxu) zachován po dobu 8 měsíců od data ukončení studia (dle KOS). Na období dalších tří let je na požádání zachována možnost nastavení přesměrování cílové adresy a tedy příjmu pošty adresované na fakultní adresu (již bez mailboxu). V tomto režimu službu provozuje SVTI od r.2006 na základě požadavku tehdejší studentské komory AS FEL,  za vedení fakulty se na řešení podílel proděkan pro vnější vztahy p.prof.Starý. Technicky není velký problém zachování fakultní e-mailové adresy pro všechny absolventy na libovolnou dobu (pokud VIC -ČVUT bude zachovávat pravidlo "nerecyklování uživatelských jmen"). Od všech zájemců o službu je třeba získat prokazatelný souhlas, který by měl být periodicky (např. vždy po třech nebo pěti letech) obnovován (jinak nemáme možnost zjistit, že dotyčný již službu nechce nebo nemůže využívat). Souhlasím s názorem, že služba e-mailu by měla být součástí širší nabídky kontaktů mezi školou a jejími absolventy. Prodloužení služby ze tří let na neurčito by tedy např. mohlo být vázané na členství ve spolku Elektra, ale politické rozhodnutí je spíš v kompetenci Odd.vnějších vztahů. Řešení na úrovni celého ČVUT je v přípravě, ale kdy a v jaké podobě bude k dispozici asi není možné teď zjistit.

7

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

Michal Dočkal (dockal) napsal:

DSouhlasím s názorem, že služba e-mailu by měla být součástí širší nabídky kontaktů mezi školou a jejími absolventy. Prodloužení služby ze tří let na neurčito by tedy např. mohlo být vázané na členství ve spolku Elektra, ale politické rozhodnutí je spíš v kompetenci Odd.vnějších vztahů. Řešení na úrovni celého ČVUT je v přípravě, ale kdy a v jaké podobě bude k dispozici asi není možné teď zjistit.

Vazba na clenstvi v Elektre ma tu nevyhodu, ze clenstvi je placene, byt castka neni velka, ale clenove musi preci jenom nejakou minimalni aktivitu vyvinout, aby cleny zustali. Proto se obavam, ze bude mnoho tech, kterym bude v podstate jedno, jestli maji FEL adresu nebo ne a z duvodu nechuti platit clenske prispevky Elektre o FEL emailovou adresu prijdou. Pritom pro fakultu je cenne mit kontakt na sve absolventy.

Proto bych emailovou adresu na clenstvi v Elektre nevazal, absolventi by jen jednou za 'x' let dostali email s dotazem, jestli stale chteji emaily preposilat. Pri te prilezitosti se jich muzeme zeptat i na dalsi veci, to at uz rozmysli PR oddeleni.

S pozdravem,

Jan Kybic

8

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

Vazeni kolegove,
udrzovani aktivni vazby s nasimi absolventy povazuji za naprostou samozrejmost. Potrebu realizace neexistujiciho absolvetskeho portalu jsem indikoval a zaradil do projektoveho portfolia hned po svem nastupu do pozice prodekana pro IT, viz FELIT00012:
https://wiki.fel.cvut.cz/vicedean-it/pr … absolventu
Na toto tema jsem opakovane komunikoval s predstaviteli VICu a m.j. i se tremi soucasnymi prorektory. Pod prislibem mozne realizace na celouniverzitni urovni jsem navrhl toto tema i do IP projektu 2015 prorektorovi Cermakovi. Bohuzel projekt nakonec nebyl podporen, jelikoz neziskal podporu ostatnich clenu vedeni univerzity. Na systemove reseni na urovni fakulty jsme nemeli "zdroje", tak realizace projektu nebyla doposud spustena. Vnimam to jako sve selhani a pokusim se ve Q2 2015 projekt spustit alespon v omezenem rozsahu ("dozivotni" mailove ucty absolventu, vznik databaze absolventu, atd. ).
J.Koci

9

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

Zajímavé téma! Nabídnu jiný pohled z privátní sféry, neboť jsem mírně "postižen" prací pro velkou firmu:

1) Když změním zaměstnavatele, bude mě stále platit i ten původní? Nebo dokonce "na pořád"??? Asi ne, že ano...

2) Když u běžné firmy ukončíte pracovní poměr, nejpozději poslední den poměru vracíte služební telefon, auto, notebook, klíče apod. A jejich zneužití se (většinou) postihuje. Třeba právě ukončením pracovního poměru...

3) Jedinou "profesí", kde můžete využívat jistých výhod i po skončení "pracovního poměru" je politika. Viz ministerské vozy, řidiči apod. (ano, dopouštím se záměrně jisté demagogie, třeba hasiči, příslušníci PČR a jiných sborů by se mohli cítit právem uraženi:-))

Předchozí podobenství v porovnání s diskutovanou otázkou samozřejmě kulhají. Ale to kulhá každé přirovnání. Jenom tím chci říct, že:

ABSOLUTNĚ ŽÁDNÝ NÁROK NA NĚCO NAPOŘÁD NIKDO NEMÁ!!!!!

Takhle svět prostě nefunguje, i když je to technicky možné a asi i celkem jednoduché. A nevidím důvod, aby absolventi FEL (a že jich 99 % po absolvování s FEL nic společného mít nidky nebude) byli výjimkou... Ta logika mě prostě uniká.

Jediné, v čem má kolega Otáhal trochu pravdu je fakt, že publikující zaměstnanci ztrácejí kontakt se svými články. Na druhou stranu, proč by měl být kontakt zachován, když zde zaměstnanec již nepracuje... A vůbec, článek jako takový autorovi již nikdo nikdy nesebere. Měli bychom si uvědomit, že každá změna zaměstnání prostě přináší jisté nevýhody, ale i výhody, kvůli kterým většinou tu změnu provádíme. Tak nevím, proč bychom ještě měli odcházejícím něco "dávát napořád"

Jinak souhlasím, že u členů spolku Elektry apod., kdy absolvent STÁLE ZŮSTÁVÁ v kontaktu s FEL je situace jiná. Ale to se týká jen velmi malého počtu osob. U běžného "absolventa" považuji současnou úpravu (8 měsíců/3 roky) za dostatečnou.

10

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

A jak to řeší jinde? 

jmeno@alumni.eth.ch
jmeno@alum.mit.edu
jmeno@alumni.stanford.edu

Ponechání studentské/akademické emailové adresy po absolvování/odchodu ze školy, na to jsem při letmém hledání na webu nenarazil. Nutná podmínka pro udržení kontaktu s bývalými členy akademické obce to jistě není.

11

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

Přirovnávat vysoké školy k zaměstnavatelům je IMHO nešťastné. Vůbec pojetí vysokých škol jako obchodních společností je nemístné.
Přeci snad vycházíme z nějakých tradičních hodnot, je tu určitá kontinuita, odvoláváme se na své předchůdce atd. Ne nadarmo se o škole mluví jako o mé alma mater.
Nehodnotím, zdali zachování emailové adresy je krok správným směrem (ačkoli, pokud to technicky není žádný problém a absolvent o to projeví zájem, tak to může být hezké gesto), ale rozhodně si myslím, že by škola měla naopak zvyšovat pocit sounáležitosti mezi studenty a absolventy, který je mnohdy nedostatečný, namísto toho, aby se ho snažila výmýtit klient-servis přístupem.

12

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

Karel Künzel (kunzekar) napsal:

Přirovnávat vysoké školy k zaměstnavatelům je IMHO nešťastné. Vůbec pojetí vysokých škol jako obchodních společností je nemístné.

Ano, je to možná neštěstné, ale prostě mě to srovnání přijde v dnešní době docela trefné:

1) fakulta se o studenty uchází úplně stejně, jako jiné "firmy". Nabízí benefity, zajímavou práci, rozdává tablety, dělá si reklamu, pořádá náborové akce atd. A dnešní vedení je v tom docela dost aktivní.

2) studenti jsou pro fakultu zdroj peněz, a proto je také ve velkém nabírá. Alespoň do prvních ročníků. Tak to prostě je. Čili ten vztah klientský vztah tu prostě je...

3) dle mého soudu (bohužel) 99 % absolventů hlubší vztah k fakultě velký nemá. Prostě studují, aby vystudovali. A sami to přiznávají. Neboli, jejich vztah k fakultě je výhradně zištný! Tedy získat titul a nějak se jít živit čímkoliv.

4) nevím, zda je vhodné nějak uměle vytvářet pocit souznění se svojí alma mater. Nerad bych zažil situaci, jakou vidím u absolventů především lékařských fakult. Tam jsou téměř od začátku vychováváni k určitému pocitu nadřazenosti s tím, že právě oni jsou ti vyvolení a budou absolventy té či oné fakulty. A navíc budou  DOKTOŘI (!), takže z principu lepší lidé... Zajímavé pak je sledovat, jak se tyto skupinky setkávají například po hospodách. Jen v Praze jsou asi tři lékařské fakulty :-)

13

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

Jiří Hájek (hajekj1) napsal:

Ano, je to možná neštěstné, ale prostě mě to srovnání přijde v dnešní době docela trefné:
...

Rozumím, ale asi se raději budu držet svých zidealizovaných představ, jelikož jinak bych měl problém přesvědčit sám sebe o tom, že všechno bude fungovat tak jak má, až nastoupí naše generace big_smile
Uměle vytvářet asi ne, ale pár drobných vstřícných krůčků by mohlo být ku prospěchu a jedním z nich by mohl být i ten email - třeba na žádost.

Naposledy upravil: kunzekar (07.04.2015 08:07:42)

14

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

Jak odkazuji výše, soudě podle instrukcí dohledatelných na webu to nevypadá, že by takovouto službu (=ponechání studentského/akademického emailu) jiné (a špičkové) univerzity nabízely. Nabízejí často nový email ve tvaru jmeno@alumni.skola.edu, to ano, ale při používání takové adresy již nemůže dojít k mýlce, zda je dotyčný nadále studentem dané univerzity. A zda tedy kupříkladu má nárok na studentskou licenci drahého software a podobně...

15

Re: Email @fel na dozivoti pro absolventy

Jo, to vypadá jako rozumnější řešení. Jednoznačně jsou pak oddělena "aktivní" studentská konta od absolventských.