1

Téma: Uplatnění

Dobrý den,

na jakých pozicích nacházejí uplatnění absolventi studijního programu KME (a jeho oborů) a případně navazujících magisterských oborů?

Ptám se z důvodu, že procházením nabídek práce jsem nabyl dojmu, že většina nabídek po vyfiltrování oboru elektrotechnika nabízí práci spíše pro strojaře (až s přivřením oka pro elektrotechnika) a programátory.

Vím, že spektrum absolventů KME bude široké a nebude snadné mi podat vypovídající shrnutí. Přesto bych si rád přečetl názor někoho v oboru angažovanějšího.

Děkuji za pozornost, Štěpán

2

Re: Uplatnění

Dobrý den,
těší mě Váš zájem o program KME.
Váš dojem je vytvářen bohužel tím, že pozic strojařů je velké množství a kvalitních strojařů je málo.

Obor "elektrotechnika" je velmi široký. Toto sice často zní jako fráze, ale ona je to skutečně pravda. Oblast "slaboproudařiny" pokrývá velmi široké pole působnosti.

Nejlepší obrázek si uděláte patrně po pročtení profilových stránek na webu KME.
http://kme.feld.cvut.cz/?page=SITb
http://kme.feld.cvut.cz/?page=MTb
http://kme.feld.cvut.cz/?page=KTb
http://kme.feld.cvut.cz/?page=AEb

Nezaměstnanost našich absolventů je v podstatě nulová, ještě během studia si většina z nich hledá brigády v rámci semestrálních projektů a v těchto firmách poté většinou pokračují jako kmenoví zaměstnanci.

Vzhledem k tomu, že program KME je tvořen 4 pestrými podobory, není v našich silách monitorovat dopodrobna uplatnění absolventů.
Za obor, který jsem vystudoval osobně já, tzn. aplikovaná elektronika, se nejčastěji absolventi uplatní v návrhu integrovaných obvodů a podobných "mikrozařízení" bez kterých se neobejde dnes žádné zařízení. Dalším uplatněním je  třeba aplikační inženýř.

Velkou výhodou takto zaměřených inženýrů je to, že časem tzv. zrají, tzn. získávají zkušenosti a v pozdějším věku jsou velkou devizou pro zaměstnavatele, kteří si jich velmi cení.

Určitě neberte moc vážně to, že se nad elektrotechnikem někde sželí a místo mu dá ze soucitu. Vstupní požadavky na elektrotechnické profese jsou náročné a kladou velké nároky na schopnosti a zkušenosti.
Každopádně jako elektrotechnik se nikdy v práci nebudete nudit, protože elektronika je o objevování nových věcí

Přeji Vám šťastnou volbu při výběru správné fakulty, následného programu a přeji hezké prázdniny.

S pozdravem
Vláďa Janíček
KME FEL ČVUT v Praze