1

Téma: Výber predmetov KOS

Dobrý deň,

tento rok začínam študovať a mám trochu chaos, čo sa týka výberu predmetov pre prvý semester. Predpokladám, že zápis humanitného predmetu je nutný už od prvého semestru, ale zaujímalo by ma, ako je to s výberom voliteľných predmetov. Môžem si zapísať voliteľný predemt už do prvého semestru alebo sa to neodporúča kvôli obtiažnosti štúdia? A ak by som mal záujem navštevovať voliteľný predmet na katedre matematiky, bolo by to možné?

Ak by ma niekto vedel naviesť na nejaké informácie ohľadom vytvárania rozvrhu a zápisu predmetov, bol by som vďačný.

2

Re: Výber predmetov KOS

(Martin Čižmár) napsal:

nejaké informácie ohľadom vytvárania rozvrhu a zápisu predmetov

Dobrý den,
informace najdete například v tomto pdf.


(Martin Čižmár) napsal:

Môžem si zapísať voliteľný predmet už do prvého semestru alebo sa to neodporúča kvôli obtiažnosti štúdia?

Osobně nestuduji OI, ale KME, takže spíše obecně:
Toto záleží na Vás, zda si chcete udělat první semestr na rozjezd "volnější", nebo si co nejvíc povinností odbýt hned ze začátku. Jediné pravidlo, které musíte splnit pro pokračování ve studiu, je získat patnáct kreditů na konci prvního semestru a třicet kreditů na konci prvního ročníku (z prvního a druhého semestru dohromady). Volitelný předmět může sloužit jako bezpečnostní padák pro případ, kdybyste naneštěstí nezvládl ani jednu z povinných (a docela náročných) matematik (každá za sedm kreditů). Oba zbývající předměty totiž dohromady dají jen dvanáct kreditů a od toho je volitelný předmět (humanitní, ekonomický, nebo úplně libovolný jiný), aby v případě neúspěchu neznamenal první semestr rovnou i ten poslední.


(Martin Čižmár) napsal:

Predpokladám, že zápis humanitného predmetu je nutný už od prvého semestru, ale zaujímalo by ma, ako je to s výberom voliteľných predmetov.

Zápis humanitního předmětu v prvním semestru není nutný, je pouze doporučený v průchodu studiem. To znamená, že pokud si jej zapíšete, je pravděpodobné, že studium zvládnete. Rozumím tomu tedy dobře, že si chcete navíc zapsat dva předměty (humanitní plus ještě jeden)? To je také možné, můžete si zapsat až 40 kreditů, ale o kreditech zjednodušeně platí (by mělo platit), že poctivá příprava na předmět znamená počet hodin (45 minut), kdy se předmětu věnujete, rovný dvojnásobku počtu kreditů. (Tedy například lineární algebře byste se měl věnovat čtrnáct hodin (14 * 45 minut) týdně. Do toho se započítávají přednášky, cvičení a domácí studium.)
Pokud umíte programovat, tak Vám pravděpodobně nebudou oba "nematematické" předměty (PR1 - Java, RPH - Python a Java) dělat problémy, ale v prvním semestru bych osobně výš jak do nějakých 32 - 34 kreditů nešel.


(Martin Čižmár) napsal:

A ak by som mal záujem navštevovať voliteľný predmet na katedre matematiky, bolo by to možné?

Ano, můžete si zapsat jakýkoliv předmět na celém FELu, nebo i celém ČVUT, dokonce i na jiné univerzitě. O předmětech na katedře matematiky platí ale to, že jsou spíše obtížnější (jak napovídá jejich kreditové ohodnocení), takže v tomto případě (pokud předmět má pět a víc kreditů) bych zvažoval, zda v jeho prospěch neobětovat humanitní předmět. Ale tím se vracím k bezpečnostnímu padáku. Pokud se ale cítíte být v matematice silný, může jako záchranný padák (proti matematikám smile) sloužit i volitelná matematika. 
Záleží jen a jen na Vás, na co se cítíte.

3

Re: Výber predmetov KOS

Dobrý den,

Kolega Smutný toho většinu shrnul velmi dobře, jenom přidám osobní zkušenosti. Mám za sebou dva ročníky na OI, hned v prvním semestru jsem si zapsal 7 volitelných kreditů, z toho ani jeden humanitní. Principielně žádný problém nebyl, jediné, co bylo nepříjemné bylo to, že v prvním semestru dostanou všichni přidělený rozvrh a máš oprávnění si jej měnit (nebo to aspoň pan Filandr, fakultní rozvrhář, velmi nerad vidí) - tedy pokud Ti vznikne kolize v rozvrhu (což je velmi pravděpodobné), pak budeš muset přesvědčit pana Filandra aby Ti jej změnil.

smutnmir napsal:

To je také možné, můžete si zapsat až 40 kreditů, ale o kreditech zjednodušeně platí (by mělo platit), že poctivá příprava na předmět znamená počet hodin (45 minut), kdy se předmětu věnujete, rovný dvojnásobku počtu kreditů. (Tedy například lineární algebře byste se měl věnovat čtrnáct hodin (14 * 45 minut) týdně. Do toho se započítávají přednášky, cvičení a domácí studium.)

S kreditovou zátěží je to trochu jinak. Dle Evropské komise by 60 kreditů mělo znamenat zátěž 1500-1800 hodin, tedy jeden kredit odpovídá 25-30 hodinám práce (včetně samostudia, docházky na přednášky, úkolů, etc.) PRŮMĚRNÉHO studenta. Vzhledem k tomu, že semestr má včetně zkouškového období 20 týdnů, pak to znamená, že průměrný student by měl strávit nad jedním kreditem cca 75-90 minut týdně, ale (!) co je velmi důležité si uvědomit, že se jedná o hodnoty pro průměrného studenta průměrně přes celý semestr. 40 kreditů neznamená, že budete trávit nad školou 50-60 hodin týdně celý semestr, ale mnohem spíš, že prvních pár týdnů někde okolo 30-40 a posledních pár týdnů semestru se to číslo bude nebezpečně blížit 100 hodinám týdně.

Nicméně, pokud si věříš, ani hranice 40 kreditů není nepřekročitelná. Pokud podáš žádost o dodatečné zapsaní předmětu nad 40 kreditů a máš pro to aspoň trochu rozumný důvod (a většinou ještě pomáhají dobré výsledky z předchozích semestrů), pak Ti to většinou uznají. Jednoznačně bych nedoporučoval překračování téhle hranice v prvním semestru, ale než z obav ohledně velké zátěže, tak mnohem spíš z důvodů osáhání si studia, zjištění, jak dobrý student vlastně jseš a na co máš. V dalších semestrech silně záleží. Sám jsem tu hranici za 4 semestry dvakrát přesáhnul a jednou měl přesně 40, nicméně poslední dva semestry jsem v zásadě nic jiného než školu nedělal. Záleží, co Ti vyhovuje wink