1

Téma: Kouření před vchodem školy

Dobrý den,

poslední dobou se stalo oblíbeným kouřit před vchodem školy v Dejvicích. Ne, že bych byl vegan nebo abstinent, mám toleranci k různým úchylkám lidí včetně vyhazování peněz za uzení plic. Ale svoboda kuřáka končí tam, kde začíná svoboda moje. A jako mě štve, že musím prolízt touhle kouřovou nikotinovou clonou, abych se dostal do školy. Rád bych se do školy dostal ve zdraví.

Proto prosím kuřáky o toleranci k nám, kteří nekouříme, ať si jdou udit plíce někam do parku a respektují nekuřáky. Jasňačka, je to od školy trochu dál, ale myslím, že právě jim menší procházka prospěje.

Děkuji za přečtení, snad se prosím někteří zamyslíte :) A zajdete si třeba zakouřit někam jinam, bude to lepší jak pro naše zdraví, tak i pro to vaše. trocha pohybu vám prospěje :)

2

Re: Kouření před vchodem školy

Toto téma se tu řešilo už před lety. Ke konsenzu se nedospělo. Stejně jako vy doporučujete kuřákům se projít (pro jejich zdraví), tak kuřáci mohou poskytnout dobrou radu Vám, abyste prováděl dechové cvičení a zkusil zadržet na 2,5 sekundy dech. Jistě Vám to prospěje.

3

Tak mě napadá, že ještě v půlce 90. let se běžně kouřilo na chodbách fakulty a před posluchárnami byly popelníky... :-) krásná svobodná doba :-))))

Samozřejmě by kuřáci mohli mít svůj koutek, ale nevidím to jako hlavní problém vchodu do školy. Spíš mi vadí všudy přítomný bordel ze stavby a auta dodavatelů parkující před vchodem. Až na někoho spadne plech z fasády, bude to větší problém, než kouřící hlouček studentů...

4

(Jiří) napsal:

Stejně jako vy doporučujete kuřákům se projít (pro jejich zdraví), tak kuřáci mohou poskytnout dobrou radu Vám...

Situace neni symetricka. Kurak zamori svym smradem okoli, kdyz tudy projde nekurak, citi to jeste pozdeji ve svych satech. Dycha to. Kdyz stoji pred vchodem nekurak, nepusobi zadnou prokazatelnou skodu kurakum jdoucim kolem, nikterak je svou pritomnosti neomezuje. Jsou to kuraci, kteri obtezuji ostatni, tudiz je na nich toto nedelat. Mluvime tady o zakladech slusneho chovani. Je smutne, ze se tohle musi resit na vysoke skole, kde by clovek prece jen cekal jistou uroven.

Jinak se stavbou tohle souvisi, drive to nebylo tak hrozne, protoze byly popelniky ve vetsi vzdalenosti od vchodu, kde se kour mel sanci rozptylit a navic meli nekuraci prostor tyto hloucky obejit. Ted odpadaky zmizely a neni vyjimkou videt studenty, kteri zacinaji bafat jeste ve dverich. Snad se po dokonceni stavby popelniky zase objevi.

5

Petr Habala (habala) napsal:

Jinak se stavbou tohle souvisi, drive to nebylo tak hrozne, protoze byly popelniky ve vetsi vzdalenosti od vchodu, kde se kour mel sanci rozptylit a navic meli nekuraci prostor tyto hloucky obejit. Ted odpadaky zmizely a neni vyjimkou videt studenty, kteri zacinaji bafat jeste ve dverich. Snad se po dokonceni stavby popelniky zase objevi.

No, popelníky (takové velké, odlité z betonu) stále jsou u hranice mezi pozemkem ČVUT a chodníkem (P-6)…
S dokončením stavby to bude souviset i tak, že se ‚znovuneobjeví‘ přístřešek. Věc má i další spojitost – kouř si tak line kolem bloku D3 (posluchárny 209 a 309) a dostává se tak do systému vzduchotechniky pro tyto posluchárny.

6

Jiří Hájek (hajekj1) napsal:

Tak mě napadá, že ještě v půlce 90. let se běžně kouřilo na chodbách fakulty a před posluchárnami byly popelníky... :-) krásná svobodná doba :-))))

Samozřejmě by kuřáci mohli mít svůj koutek, ale nevidím to jako hlavní problém vchodu do školy. Spíš mi vadí všudy přítomný bordel ze stavby a auta dodavatelů parkující před vchodem. Až na někoho spadne plech z fasády, bude to větší problém, než kouřící hlouček studentů...

No jasně, proč nepovolíme ve škole trávu, houbičky, LSD... proč nedovolíme řidičům jezdit pod vlivem nebo bez řidičského oprávnění, chceme přeci svobodu ne?

Zřejmě si představujete svobodu jako anarchii. Já bych radši žil v liberální společnosti, kde moje svoboda je omezena tam, kde bych činností omezoval a hlavně ohrožoval druhé.
Svoboda Vaši pěsti končí na špičce mého nosu.
A svoboda Vašeho nikotinového kouře končí před mými ústy a nosem.

Jinak nic nemám proti kuřákům, jsem schopen opravdu na krajíčku tolerovat, že kouří na chodníku vedoucí do školy. Ale už se mi těžko toleruje, když kouří ve dveřích. Vám zřejmě nikotin nevadí, tak si tam dosaďte místo nikotinu yperit nebo chlór. To jsou mnohem rychlejší smrťáci, takže si hrozby těchto plynů každý víc uvědomuje.

7

(nekurak) napsal:

No jasně, proč nepovolíme ve škole trávu, houbičky, LSD... proč nedovolíme řidičům jezdit pod vlivem nebo bez řidičského oprávnění, chceme přeci svobodu ne?

Zřejmě si představujete svobodu jako anarchii. Já bych radši žil v liberální společnosti, kde moje svoboda je omezena tam, kde bych činností omezoval a hlavně ohrožoval druhé.

Jinak nic nemám proti kuřákům, jsem schopen opravdu na krajíčku tolerovat, že kouří na chodníku vedoucí do školy. Ale už se mi těžko toleruje, když kouří ve dveřích. Vám zřejmě nikotin nevadí, tak si tam dosaďte místo nikotinu yperit nebo chlór. To jsou mnohem rychlejší smrťáci, takže si hrozby těchto plynů každý víc uvědomuje.

Nikotin samozřejmě není žádný smrťák a sám o sobě je celkem neškodný. A přirovnávat kouř z cigarety k yperitu je jako přirovnávat kapku vody k tsunami.  Ano, to tsunami vás zabije, ale kapka vody ne. Ano, yperit vás zabije, ale trocha kouře ne. Nesrovnávejte nesrovnatelné a mějte mír v duši. Peace.

8

(nekurak) napsal:

To není moc dobře reálné. Představujete si svět bez jakékoliv interakce, tj. absence jakéhokoliv fyzického, audiovizuálního a jiného kontaktu mezi lidmi - pokud by tam byl, byla by narušena svoboda.

Já svět vidím snad více realisticky - v okolí jsou prostě lidé a společnost je organismus tvořený z lidí. S tím je potřeba se smířit a tolerovat nějaký ten pohled, hluk, ba i trošku kouře a jiného smradu. Kdo se s tím smíří, snadno se mu žije. Kdo žije v iluzi, že je svět bez těchto interakcí možný, pak bude navždy zklamán, protože to objektivně možné není.

9

(nekurak) napsal:

Já svět vidím snad více realisticky - v okolí jsou prostě lidé a společnost je organismus tvořený z lidí. S tím je potřeba se smířit a tolerovat nějaký ten pohled, hluk, ba i trošku kouře a jiného smradu. Kdo se s tím smíří, snadno se mu žije. Kdo žije v iluzi, že je svět bez těchto interakcí možný, pak bude navždy zklamán, protože to objektivně možné není.

Děkuji pane kolego, že jste se mě zastal :-) Dříve spolu různé skupiny lidí vycházely bez toho, aniž by jejich soužití bylo nutné upravovat, nařizovat, sešněrovávat nařízeními a zákony apod. Ta "svoboda" nespočívala v "absolutní volnosti, kdy je vše dovoleno", ale v tom, že jednoduché věci se daly řešit jednoduše, často bez nějakých formálních úprav, prostě přirozeně... Stačí zřídit kuřácký koutek dostatečně daleko od vstupních dveří a je po problému. Mimochodem, každý den se situace kolem budovy FEL zlepšuje, takže popisovaný problém sám "zmizí".

A ještě něco, jsem nekuřák...

10

Pokud vím, kdysi se to vyřešilo tak, že tam, kde končí pozemek školy, tam končí pravomoc ukazovat svou morální dobrotu nadáváním kuřákům.
Osobně to respektuji, kouřím na pozemku Prahy 6, pozná se to snadno (tam, kde se dláždilo, je Praha 6, kde se nedláždilo, vládne pan děkan).
Zinterpretujeme-li naši "univerzitu ze zákona" jako "školu", může Praha 6 vydat obecně závaznou vyhlášku zakazující kouření v okolí FEL.
Můžete se o to pokusit. Svět bude zase o kousek sluníčkovější místo.

11

Dříve spolu různé skupiny lidí vycházely bez toho, aniž by jejich soužití bylo nutné upravovat, nařizovat, sešněrovávat nařízeními a zákony apod.

Nemyslim, ze to je pravda. Pokud mohu posoudit podle sve cetby z historie, tak drive byla spolecnost sesnerovana mozna jeste vice nez dnes, jen to nebylo v psanych zakonech, ale ve zvycich, jejichz nedodrzeni komunita trestala casto velmi drakonicky.  Svobodomyslnejsimu cloveku se nezilo snadno, dnes je v tomto situace vyrazne lepsi. Zavedeni obcanskeho zakoniku tak paradoxne mohlo vest i k osvobozeni od diktatu okoli.

Jinak s vami souhlasim, ze nejlepsi je prirozene souziti skupin. To funguje krasne, dokud vsichni vedi, co se od nich ocekava. V malych skupinach to obcas funguje, ale ve vetsim meritku se to bohuzel nejak cim dal vic zadrhava. Mnohe narizeni neni nic jineho nez zoufala snaha spolecnosti ubranit si alespon neco pred lidmi, kteri dodrzovanim spolecenskych zvyklosti pohrdaji ci to dokonce povazuji za slabost. Jsou taci, kteri se bezohlednosti k okoli dokonce chlubi. Clovek je pak v situaci, kdy si vybira mezi zavedenim nejakeho obtezujiciho narizeni a tim, ze se vzda na milost lidem, kteri to slovo nechapou. Kdyz si clovek zacne vsimat, neni problem tento proces pozorovat primo za behu. Treba letos o prazdninach jsme v nasem oblibenem asramu nasli novou sadu narizeni, co se tam smi a nesmi, ciste jako reakce na to, ze meli loni nekolik velmi neprijemnych zkusenosti.

Kazdopadne doufejme, ze se situace po dokonceni stavby vrati do minulych koleji, kdy souziti kuraku s nekuraky fungovalo relativne rozumne.