1

Téma: Začátek AR 2016/2017

Zdravím,
18.11. se bude na Pedagogické komisi AS ČVUT řešit harmonogram na akademický rok 2016/2017, a tak by mě zajímal váš názor - jak jste spokojeni se změnou počátku AR (tedy jak začínal AR letos)? Vyhovovalo vám spíše, když AR začínal ještě v září a končil před Vánocemi, nebo shledáváte vhodnější začátek v říjnu s protažením semestru do ledna?

Předem díky za veškeré názory

2

Re: Začátek AR 2016/2017

Ať si semestr začíná kdy chce, ale ať je to proboha v PONDĚLÍ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Výuka je totiž organizována podle osnovy v týdenním režimu, takže začínat čtvrtkem (jako tento semestr) je totální nesmysl... Je to stejné divné, jako kdyby nový rok začínal vždy pondělkem 1.1 bez ohledu na to, co bylo za den 31.12... Roky jsou od nepaměti organizovány po měsících a týdnech v nekonečném cyklu a stejně by semestry měly být organizovány také v "nekonečném" cyklu ale podle týdnů!!!!

3

Jsem pro začátek výuky v zimním semestru v pondělí v týdnu, v němž je 1. 10. Dále bych byl rád, kdyby se prosadilo, ať má semestr 15 výukových týdnů. Tak tomu bylo, když jsem v letech 1976-1981 na FEL studoval. V Rakousku na TU Wien stále drží semestr s 15 výukovými týdny. Myslím, že týden kontaktní výuky navíc je pro studenty výhodný.

Zdravím
Vašek Hlaváč, katedra kybernetiky a CIIRC

4

Václav Hlaváč (hlavac) napsal:

Dále bych byl rád, kdyby se prosadilo, ať má semestr 15 výukových týdnů.

Dobrý den,

plně s Vámi souhlasím!!! Ten týden navíc by totiž mohl kompenzovat všechny státání svátky (17., 28.), akce typu FELFEST a další akademické radovánky. V tuto chvíli máme sice 14 výukových týdnů, ale některých hodin je reálně 13 nebo dokonce jen 12. A to už je znát. Pokud má oficiální akreditovaná osnova 14 témat, je 15 týdnů ideální.
Děkuji za tento názor!!!

5

Ja jen zopakuji svuj nazor, ze vyplytvat zari povazuji za neodpustitelne. Je vysoce racionalni mit skolni rok hotov pred zacatkem prazdnin. Extra tyden v zari na zkousky povazuji za zbytecny luxus, ted ho mame, budiz, ale vic nez tyden rozhodne nema smysl. Cili jsme v situaci, kdy chceme skoncit v cervnu. Pokud zacneme 1. 10., tak nam to da celkem 37 az 38 tydnu, odecteme jeden na svatky, pridame to zari, budiz, deleno dvema, zbyva v optimistickem pripade 19 tydnu na semestr.

Takze pokud chceme mit 15ti tydenni vyuku (coz by se mi take libilo), zbyvaji ctyri tydny na zkousky. Nebo verze 14+5. Kazdopadne je to napjate.

Jeste pred par lety se zacinalo v pulce zari. To efektivne znamena o tyden vic pro kazdy semestr. Tim ziskame flexibilitu pri priprave harmonogramu, napriklad lze ignorovat mrzacky ("tydny" ve kterych se uci dva dny), vse se zprehledni, dokonce se stihne mit v lete 6 tydnu zkousek, aniz bychom museli pretahovat pres prazdniny.

Pokud jsou me informace spravne, pri projednavani harmonogramu zaznely v AS CVUT dva argumenty pro pozdni zacatek, oboji povazuji za irelevantni.

1. Pry lide jezdi v zari na konference.
Ano. Vzhledem k tomu, ze jim evidentne nevadi prijit o prednasku pozdnim zacatkem semestru, tak jim taky logicky nemuze vadit, kdyz pro vetsinu pedagogu zacne semestr uz v pulce zari a oni svou prvni prednasku zrusi, pro ne to vyjde nastejno, takze tim nedojdou k zadne ujme.
Je to velmi proste. Mame tu dva konkurencni scenare.
A: Zacneme v pulce zari. Konferencnici zrusi zarijove prednasky (nebo si sezenou zaskok).
B: Zacne se v rijnu.
Porovnani:
Z pohledu konferencniku jsou scenare rovnocenne. Nekonferencniky scenar A poskozuje.
Ja si nemuzu pomoct, prijde mi, ze jakekoliv shromazdeni racionalnich lidi musi volit moznost, ktera nikoho neposkozuje. Ja to vidim jako sobectvi. Kazdy, kdo na zasedani AS CVUT rekne "potrebuji zacatek semestru v rijnu, protoze jedu na konferenci", tim de facto rika "kdyz uz prijdu o svou prednasku ja (a nechce se mi shanet zaskok), tak ji chci zkazit taky tem, kteri zrovna nikam nejedou".

2. Kdybychom posunuli zacatek akademickeho roku zpet do puli zari, tak tim zkratime predchozi akademicky rok.
Na to odpovim: No a co? Kdyz jsme se posouvali z pulky zari na rijen, tak byl akademicky rok pro zmenu o neco delsi, cili evidentne vubec neni nutne, aby akademicky rok trval presne stejne jako rok kalendarni. Navic se na fakultach v poslednich dvou tydnech zari stejne nedeje nic, co by nejak souviselo s vyukou prave konciciho akademickeho roku, takze jednorazovym zkracenim nikoho o nic nepripravime.

Shrnuto, nevidim jediny racionalni duvod, proc by pristi akademicky rok nemohl zacit v polovine zari, z vyukou rozvrhovanou na cele kalendarni tydny bez mrzacku.

Teda to jsem se rozvasnil.

Pro uplnost dodam, ze mi jako studentovi velice vyhovovalo skoncit zimni vyuku pred Vanoci, pres prazdniny se naucit a pak hned poskladat zacatkem ledna zkousky, mel jsem to brzy z krku. Vyhovuje mi to i jako uciteli. Ale my jsme nemuseli delat laboratorky a semestralky, tady na technice je to jinak, takze chapu, ze mnozi studenti vitaji moznost mit zapoctovy tyden po vanocnich prazninach.

6

K příspěvku doc. Petra Habaly a jeho očekávání: "Je vysoce racionalni mit skolni rok hotov pred zacatkem prazdnin." To není moje očekávání. Dávám přednost zimnímu i letnímu semestru o délce 15 týdnů, začátku semetru v pondělí v týdnu kolem 1. října. Výuka by skončila někdy v červnu (podle toho kolikatýdenní by bylo zkouškové obdobní; myslím, že by alespoň po zimním semestru mohlo být i o týden kratší, než je nyní). Řádné zkouškové období po letním semestru by přesáhlo do července. V září by byla možnost v jednom týdnu dodělat zkoušky (případně i nynějsích dvou týdnech, což není moje preference). Tak to bylo v době mých studií. Odpovídá to naší "rakouské" tradici před 100 a více lety. Ta se také dodržuje v nynějším Rakousku.

Tento systém lze posunout zhruba o dva týdny napřed se začátkem výuky pondělkem v polovině září (více méně návrh doc. Petra Habaly) nebo o zhruba 4-5 týdnů napřed se začátkem pondělkem kolem 1. září (výhoda, konec výuky před Vánocemi; to byla jedna z nerealizovaných představ posunu po začátku platnosti tehdy nového znění VŠ zákona z roku 1980; tehdy se trochu posměšně říkalo "po sovětském vzoru", protože v Moskvě tomu tehdy tak bylo). Lokálně z pohledu jen ČVUT by obě možnosti posunu vpřed byly možné.

Začátek výuky nového školního roku na českých univerzitách by měl začínat zhruba stejně. Pokud vím, stát stejné/podobné začátky výuky univerzit nevynucuje. V tom případě je na ČVUT potřebné, aby školní rok na ČVUT začínal alespoň stejně/podobně jako na Univerzitě Karlově, větší a starší sestře ČVUT. Tam nyní školní rok začíná kolem 1. října. Bylo by nešťastné, kdyby AS ČVUT prosadil změnu, která by s Univerzitou Karlovou nebyla synchronizovaná. Nejen prázdniny s přítelkyněmi (přáteli) mnohých studentů (studentek) ČVUT z UK by byly komplikovanější.

Naposledy upravil: hlavac (04.11.2015 12:36:41)

7

Já preferuji semestr, který začíná v PONDĚLÍ okolo 1.10., trvá 15 týdnů a toto pravidlo se alespoň 5 let nebude měnit.

FELK Admin - IT135

8

A první týden by mohl být lichý.

9

Vyuka se da organizovat ruzne, ale zda se mi, ze je to cele nejake nestastne:

1. Je nejaky objektivni duvod, proc se nestanovi zacatek semetru na rekneme 10 let dopredu s tim, ze za pet let se bude resit onech dalsich pet (ale pet let s predstihem). Datum je tusim pomerne stabilni vec i v jinak celkem rozkolisanych ceskych dejinach.
2. Zmena poctu tydnu = zmena poctu vyukovych hodin. Nevim jak v CR funguje akreditace, ale prece neni mozne jen tak pridavat ci ubirat hodiny vyuky (a tim i kredity).
3. Nevim jestli vsude, ale ve svete je dost obvykle mit jeden termin a jednu zkousku. Ten termin je navic fixni. Proc u nas porad trvame na systemu, kdy je moznosti jit na zkousku radove vice nez pocet studentu?

Co se tyka posledniho bodu, tak vsichni vime, ze nektery termin pro danou zkousku je tezsi (lepsi znamky), nektery lehci (horsi znamky). Jinak receno, mit vice jak jeden termin pro zkousku (a v nasem pripade tedy i ruzna zadani) neni fer.

Naposledy upravil: polcatom (06.11.2015 15:15:44)

10

Fixní termíny prosím ne. Nejednou jsem měl naplánovanou zkoušku a musel jsem ji nakonec zrušit a zvolit jiný termín.

Jeden termín na zkoušku - tam záleží, jaký podíl má zkouška na celkovou známku. Ne každý může mít dobrý den. Ale pokud zkouška prověří základy, které by student měl znát vždy, tam asi problém nebude.

Určitě je lepší začínat pondělím.

Semestr 15 týdnů by bylo dobré. U některých velkých předmětů (vzniklých ze dvou nebo ze tří dřívějších předmětů) je to potřeba už teď. Tam už vlivem velké hustoty učiva klesá efektivita učení - což je nejdůležitější parametr.