1

Téma: Programování a odborné předměty

Zdravím,
jsem ve čtvrtém ročníku na gymnáziu a uvažuji o studiu na FEL konkrétně KME. Bohužel neznám nic z programování, jen jsem se minimálně seznámila s Pascalem. Chtěla bych se zeptat, jak moc velký to je problém? Další svou nevýhodu vidím v neznalosti odborných předmětů jako Elektrické obvody, Elektronické prvky atd. Teď do čtvrťáku jsem si vzala všechny semináře z fyziky, ale přece jenom je to spíš teoretické a ne tak zaměřené na praxi jako na průmyslovkách. Dá se studium zvládnout i bez tohoto základu ze SŠ?
Díky za odpovědi

2

Re: Programování a odborné předměty

Kristýno, nemějte obavy. Studijní plány počítají s absolventy gymnázií. Většina z nich je na tom podobně jako Vy. Potřebné se na FEL doučíte jako mnozí před Vámi.

3

Dovolím si ale k odpovědi Václava Hlaváče ještě dodat, že vzhledem k tomu, že máte před sebou ještě téměř tři čtvrtě roku, není nutné na cokoliv čekat, a je možno začít pomaličku polehoučku sama a to teď hned. Zejména u toho programování je to velmi lehce možné a snad dokonce i vhodné. Vždyť Vám stačí levné repasované PC, příležitostné připojení k internetu, a pak už ani koruna dodatečných nákladů. Vývojová prostředí, překladače, výukové materiály, toho všeho je na internetu hromada, a dokonce ani člověk nemusí být pirát. Mrkněte například na https://www.codecademy.com/. Vysokoškolské studium bude zcela jistě pohodlnější a snad i zábavnější, mimo jiné i protože už budete vědět, na co se ptát... A co se týče té elektroniky, nezaujme Vás už teď nějaký kutilský projekt na http://www.instructables.com/tag/type-i … echnology/? Nebo na https://learn.adafruit.com/ (možná by Vás konkrétně mohly zaujmout projekty z oblasti "nositelné elektroniky" https://learn.adafruit.com/category/wearables). Bývají často velmi dobře zdokumentované, a to i včetně potřebného nářadí a součástek, že by mohly posloužit pro vstup do praktické elektroniky. Více než o co jiného jde tady o ztracení "ostychu" a nalezení odvahy začít... Obávám se, že v tom Vám totiž ani vysoká škola až tak moc nepomůže... Pokud by měl být problém s materiálním zabezpečením (chápu, že ne každý student má doma byť i jen to nejzákladnější "bastlířské" vybavení či finanční prostředky na jeho pořízení), zkuste se po okolí podívat po nějakém technickém kroužku (něco jako v Praze mají Stanice techniků při DDM), případně dejte tady vědět, a třebas s kolegy z FEL něco vymyslíme, jak Vám či dalším pomoct začít.

Naposledy upravil: hurak (15.11.2015 19:16:35)

4

Moc děkuju za tipy, o tom, že se začnu připravovat dopředu jsem přemýšlela a počítám s tím smile ale přece jen se to nedoučím tak dokonale, jako na SŠ, ale vím, že mi to určitě, i třeba jen minimálně pomůže.
A ještě bych se chtěla zeptat, jestli na oboru KyR je to podobné, nebo jestli se tam vyžaduje vyšší míra znalosti programování?

5

(Kristýna) napsal:

A ještě bych se chtěla zeptat, jestli na oboru KyR je to podobné, nebo jestli se tam vyžaduje vyšší míra znalosti programování?

V okamžiku nástupu nevyžaduje, tedy všechno budete mít příležitost naučit se po zahájení vysokoškolského studia. Nicméně, jak už jsem psal, Vy sama dostanete ze studia více, pokud už za sebou budete mít v dané oblasti (programování či elektronika) nějaké pokusy, a to i ty neúspěšné. Budete pak vědět, na co se ptát. Dost často bývá problémem organizovaného studia (ať už na VŠ nebo i jinde), že člověk dostává odpovědi na otázky, které si ale ještě sám nepoložil, a tudíž ty odpovědi až tak moc neocení.

6

Přijďte v pátek 20.11. na den otevřených dveří a uvidíte sama. Určitě vás to chytne. KyR sídlí na Karlově náměstí smile

FELK Admin - IT135

7

Dobrý večer vážená slečno!

Já bych na Váš prvotní dotaz odpověděl asi takto:

1) řešte nyní něco jiného než studium na FEL. Ještě asi nemáte ani maturitu a už řešíte programován na FEL...
2) než se k tomu programování "prokoušete", tak vězte, že Vás čeká hodně matematiky, fyziky a i toho programování. Skutečná elektrotechnika přijde asi tak po dvou letech. Gymnázium bude jistě vaší výhodou právě v té matematice a fyzice.
3) programování v Pascalu - osobně považuji spíše za výhodu, protože je obecně považován za "prapůvod" všech jazyků a je začátečníkům nejsrozumitelnější. Je to jako v autoškole. Začínáte většinou jezdit s Fabií nebo něčím malým, pak si koupíte svojí první Octavii a tak dále...

Takže asi tak! A kdybyste chtěla "bastlit", tak může zkusit i české weby - třeba ten nejobyčejnější - www.hw.cz.

PS: už máte maturitní šaty?  :-)

8

Jiří Hájek (hajekj1) napsal:

1) řešte nyní něco jiného než studium na FEL. Ještě asi nemáte ani maturitu a už řešíte programován na FEL...

...

Takže asi tak! A kdybyste chtěla "bastlit", tak může zkusit i české weby - třeba ten nejobyčejnější - www.hw.cz.

PS: už máte maturitní šaty?  :-)

S tím prvním bodem upřímně moc nesouhlasím, přece jen se přihlášky podávají v březnu a nerada ponechávám něco náhodě, to znamená čím dřív se rozhodnu na jakou VŠ jít, tím lépe. Nicméně děkuji moc za radu. Děkuji za odkaz, určitě se podívám.

PS: Maturitní šaty už mám :)