1

Téma: Akademický antipredátor

Vědci a vědkyně sdruženi ve spolku Fórum Věda žije! spouštějí veřejnou databázi Akademický antipredátor. V této databázi se nacházejí publikace v periodicích z Beallova seznamu tzv. predátorských časopisů, které byly vykázány do Rejstříku informací o výsledcích (RIVu) a mohly tak sloužit jako podklad pro přidělování finančních prostředků v rámci systému hodnocení vědeckých výsledků tzv. kafemlejnku.

Podle mě je to dobrá aktivita, ale zůstává na půl cesty. Naším problémem nejsou jenom/ani tak predatory journals, ale spíš různé vain nebo futile journals: všechny ty lokální, jedno universitní či jedno ústavní, regionální, středoevropské a další podivné časopisy, které, předstíraje vědeckost a recenzní řízení a jsouce ve Scopusu, slouží hlavně ke generování bodíků za publikace, „spřátelené citace“ a tudíž často i peníze přes RIV. Podobně všechny ty časopisy-nečasopisy, periodika typu třeba Sprignerovských sérií, sborníků z opakovaných konferencí a další podivnosti, bůhvíproč někým pokládané za časopisy. Ty na Beallově seznamu nejsou, protože ze světa ani nejsou vidět. Jsou také predátorské, ale jinak: nežerou totiž autory, ale státní peníze a poctivé kolegy.
Udělá Fórum Věda žije! i další krok a řízne do vlastních řad? Kdo jiný než našinci by měl upozornit na nečestné praktiky české, moravské, slezské, slovenské a visegrádské?

V každém případě se podívejte na http://antipredator.vedazije.cz/ dají se tam vyhledat jednotlivé články t těchto časopisů v RIVu a to podle institucí, časopisů a let. Naše fakulta nedopadla špatně, ale pár kousků tam má. Přeborníci jsou jinde! smile Zajímavé také je, které obory se v seznamech vyskytují nejčastěji.

Naposledy upravil: sebekm1 (17.12.2015 15:26:15)

2

Re: Akademický antipredátor

K tématu je i další článek .

Naposledy upravil: sebekm1 (19.12.2015 11:36:45)

3

Re: Akademický antipredátor

A ještě sekndární analýza Dana Municha na http://metodikahodnoceni.blogspot.cz/20 … -libi.html