1

Téma: Zpověď z hříchů před odchodem ze senátu

Zdravím všechny, zejména studenty, kteří mají zájem kandidovat do AS FEL (pro ty by to mohlo být zajímavé).

V akademické obci zřejmě panuje názor, že současný AS FEL nekonal a nekoná své povinnosti tak, jak mu náleží a senátoři by se měli stydět. Nedá mi to a ačkoliv se diplomaticky vyhýbám účasti na diskusích v tomto fóru (zastupuju studenty, část voličů, která sem nikdy nepáchla a jestli, tak omylem nebo protože jsem jim poslal odkaz pro pobavení), tentokrát neodolám.

Nejdřív bych se rád zcela konkrétně ohradil vůči generalizacím, které mocně burcují vlny nevole v řadách akademické obce. Co se hlasování do VR týče, volil jsem dle svého nejlepšího svědomí a vědomí a bez ohledu na "původ" kandidáta. Dokonce jsem u většiny kandidátů "původ" ani přímo neznal, neboť jsem to při zkoumání kandidátů (kupodivu?) nepovažoval za potřebnou (a vlastně ani zajímavou) informaci. Hodnotil jsem zejména dle objektivních a měřitelných kritérií, ale na druhou stranu je pravda, že jsem v několika případech udělal výjimku a na základě (byť povrchní) znalosti osobnosti kandidátů se rozhodl je "oplusovat" nebo "omínusovat". Byť by měla být VR složena z excelentních vědců, bylo by podle mě především v pořádku mít většinu členů schopnou konstruktivní diskuse a v opačném případě by nám při sebelepší vůli byla VR k ničemu (což není hezké, ale na druhou stranu je to fakt). Za těmito rohodnutími si stojím a jsem ochoten diskutovat jejich legitimitu.

Co se vyhledávání "původu" kandidáta týče, začínám se cítit provinile. Zřejmě si ostatní členové AS tu práci dali a zjišťovali to, jinak si ty výsledky nedokážu vysvětlit. Ledaže by korelace mezi dvěma veličinami nebyla to samé jako kauzalita, ale...

Nu dobrá, nedovolím si (narozdíl od jiných, ha, ha) soudit ostatní a budu radši soudit sebe. Jak jsem si vedl? Myslím, že obstojně. Zvolen do senátu jsem byl v doplňujících volbách do studentské komory a v obsahu mé kandidátky se z velké části odrážely mé ideály té doby - byl jsem poměrně přesvěčen o tom že vím, co studenty na bakalářské etapě trápí a rovněž vím to, jak jim pomoci. Také v té době (myslím, že než tento příspěvek dopíšu, bude zřejmé proč píši explicitně "v té době") hořelo mé srdce pro Naší fakultu a chtěl jsem, aby všichni (zejména z vnějšku) viděli, jak je skvělá.

Tady si dovolím první odbočku - jak to je s tou popularitou Naší FEL? Do okruhu mých přátel počítám značné množství (vyšší desítky?) studentů posledních ročníků středních škol a gymnázií a prvních ročníků vysokých škol. Pochází z různých částí ČR a žiji v představě, že to je poměrně slušný vzorek lidí, se kterými by FEL ráda "kamarádila". Každopádně - každý z nich kdo má zájem o to studovat techniku už od dětství ví o FEL. Samozřejmě, ne každý chce na FEL studovat, ale důvody jsou většinou dva - "je to pro mě málo teoretické" (k těmto lidem chovám nehynoucí obdiv) a "je to pro mě příliš těžké". Rozhodně nevím o nikom, kdo by na FEL nešel kvůli nízké prestiži nebo politikaření, které sem-tam vykoukne na veřejnost. Pro zájemce o studium a studenty je politika irelevantní.

Politikaření je samozřejmě ovlivňuje nepřímo prostřednictvím kvalitnějších učitelů, ale to tady nechci rozebírat, protože na věc nemám zřejmě tu správnou perspektivu. (Ostatně z mého pohledu učitele bych řekl, že kvalitní učitelé mají motivaci učit na FEL a kdo mi chce oponovat buď není kvalitní učitel a nebo učí na FEL se sebezapřením, což mu nezávidím.)

Konec odbočky a zpátky k tomu, co jsem v senátu udělal pro vytouženou popularitu FEL - přihlásivše se do komise pro PR jsem přišel na to, že samotná komise je z principu funkce fascinujícně neagilní a vhodná jen jako prostředek ke kontrole výsledků oddělení PR (což ale není vůbec špatně, je moje chyba, že jsem se pokoušel zatloukat hřebíky paličkou na maso). Proto jsem se ve svých dalších snaženích v tomto směru orientoval spíš přímo na komunikaci s oddělením PR a rektorátními PíáRisty a s oběma odděleními se mi spolupracovalo fantasticky. Myslím, že kdybych se měl hlásit znovu do senátu s cílem "zlepšení PR", udělal bych dobře, kdybych svojí kandidátku polil benzínem a zapálil - člověk tak má víc času kutit věci s PR a nestresuje se politikou. Dokud je v KOPRu (skvělá zkratka komise pro PR) někdo rozumný, každý dobrý nápad projde bez problémů.

Co ale s mým hlavním cílem, zastupovat bakalářské studenty? Když se na programu zasedání objevilo něco relevantního, probral jsem to s "plebsem" a hlasoval tak, aby to dopadlo pro studenty co nejlépe a tak, jak to chtějí oni sami (což kupodivu není vždy shodné s tím, co si vedení myslí že studenti chtějí). Taky jsem si rád vyslechl trápení svých (párkrát i cizích) spolužáků a konzultoval to (ne vždy veřejně! hřích!) s ostatními senátory, kteří mají podstatně víc zkušeností než já (byť chápu, že současný senát je ZLÝ a měla by nastat nějaká obdoba noci dlouhých nožů, po které budeme mít nový a lepší senát, oddanný těm správným idejím (které to jsou?)). No a když náhodou nešlo s trápením mých svěřenců či rozhodnutím vedení a nebo senátu nic dělat (ano, ten zlý senát čas od času rozhoduje v neprospěch studentů! Byť nikoliv jen tak z hecu, ale občas i z - neuvěřitelné - opodstatněných důvodů.), tak jsem aspoň zafungoval jako mediátor a vysvětlil, proč se křivdy dějí.

No a takto to poměrně hezky fungovalo zhruba dva roky. Pak jsem zřejmě začal trpět akrofobií, protože mi je poslední dobou z vysoké politiky na FEL poměrně silně nevolno. Byl jsem silně na vážkách, jestli z AS neodejít, ale nakonec jsem tak neučinil a jsem za to rád.

Takové jsou výsledky mého působení v AS FEL pro fakultu a mé voliče. A co přinesl AS FEL mně? Já se osobně seznámil s velkým množstvím prudce inteligentních (ba i geniálních) lidí v senátu i mimo něj, ke kterým budu do konce života chovat obrovský respekt. Jen škoda, že se občas chovají jako můj sedmiletý bratranec. Obávám se, že to podkopává jejich autoritu vůči studentům i vůči jejich kolegům.

Co se mého působení v senátu týče, věřím, že můžu jít každý večer spát s čistým svědomím a nemyslím, že bych se měl stydět.

---

Filip Kirschner
ještě stále - byť ne nadlouho - AS FEL