1

Téma: Organizace voleb do AS FEL

Vazeni kolegove,

volebni komise vyhlasila volby do AS FEL a AS CVUT. Vzhledem k tomu, ze se pri vymene senatu ztraci cast znalosti, byl bych rad, aby vznikl jakysi How2 pro volby senatu, kde bychom uchovali zkusenosti a take znalosti ohledne technickeho zabezpeceni voleb. Pri letosnich volbach senat postupoval zazitym zpusobem, coz ale neznamena, ze je nutne nejlepsi. Zakladam tedy vlakno na sdileni zkusenosti s prubehem voleb.

Zaroven se omlouvam, ze jsem predbezne oznameni a inzerat pro volebni komisi umistil omylem na cast fora nepristupnou radovym clenum AO. Mea culpa. Nastesti neni vse ztraceno. Volebni a jednaci rad AS FEL pripousti moznost, aby volebni komise kooptovala dodatecne cleny. Pokud tedy nekdo z vas ma zajem v komisi pracovat, je to stale mozne, muzete se obratit na volebni komisi, asi by to slo i prostrednictvim senatu.

Pro zacatek diskuse pripominam, ze volby se ridi clanky 6 az 9 Volebniho a jednaciho radu AS FEL, viz napriklad www.fel.cvut.cz/cz/rozvoj/voljedradASFEL.doc ci http://www.fel.cvut.cz/cz/senat/dokumen … dASFEL.pdf. Pokud mate nejaky napad, zkuste se nejprve podivat, zda je v souladu s timto radem.

Pro uplnost dodavam, ze VolJedRad sice zmenit lze, dokonce jej to dost pravdepodobne i ceka, ale tipuji, ze pujde jen o technicke zmeny (elektronicke volby tam nejsou prilis dobre osetreny) bez podstatnejsich zasahu do mechanismu voleb. VolJedRad je neco jako ustava, mel by se menit co nejmene a velmi uvazlive, je to proces na dlouhe lokte a mimo jine si jej senat nesmi menit sam, zakazuje to VS zakon.

2

Re: Organizace voleb do AS FEL

- Volby by se měly vyhlašovat dříve. Konkrétní čas je k diskuzi. Já bych navrhoval alespoň měsíc před sběrem kandidátek. Senát by se měl v tomto období snažit činnost AS nějak zpopularizovat, aby se o senátu dozvěděli i lidé, kteří ještě neví, jak funguje samospráva VŠ - hlavně tedy studenti.
- Docela by mě zajímalo, proč nemohou volit TH (technicko-hospodářští) pracovníci. Tenhle statut tu mají i výzkumníci a jejich hlas je vlastně méně než studentů. Proč?

3

Jiří Zemánek (zemanji7) napsal:

- Docela by mě zajímalo, proč nemohou volit TH (technicko-hospodářští) pracovníci. Tenhle statut tu mají i výzkumníci a jejich hlas je vlastně méně než studentů. Proč?

Asi proto, že nejsou členy akademické obce na rozdíl od pedagogů, studentů aj. Jejich hlas tedy "není méně", oni prostě hlasovat nemnohou - žádný hlas nemají. K pracovníkům typu TH patří i údržba, pracovnice SO, administrativa, sekretářky a další profese. Zákonem o VŠ je dáno, že volit do AS mohou jen členové akademické obce - tedy ti, jichž se akademická samospráva týká nejvíce. Pracovníky TH "řeší" jiné zákony, jsou to "zaměstnanci" podle zákoníku práce, mají také jinou dovolenou atd.

Chápu, že "výzkumník" má blíže k akademické obci než "uklízečka", ale podle platné legislavity to tak není.

4

Jiří Hájek (hajekj1) napsal:

Chápu, že "výzkumník" má blíže k akademické obci než "uklízečka", ale podle platné legislavity to tak není.

Uznávám a otázku beru zpět. Teď bych to přeformuloval tak, jestli by někteří TH pracovníci nepatřili mezi AP, ale to je věcí kateder.

5

Jiří Zemánek (zemanji7) napsal:

- Volby by se měly vyhlašovat dříve. Konkrétní čas je k diskuzi. Já bych navrhoval alespoň měsíc před sběrem kandidátek. Senát by se měl v tomto období snažit činnost AS nějak zpopularizovat, aby se o senátu dozvěděli i lidé, kteří ještě neví, jak funguje samospráva VŠ - hlavně tedy studenti.

Nejprve k tomu druhemu. U prilezitosti minulych voleb jsem sepsal neformalni povidani o tom, co a jak senat dela (z meho pohledu). Najdete to zde: http://math.feld.cvut.cz/habala/ASFEL/senat.htm. Muze to pomoci tem, kteri se rozmysleji, zda kandidovat a ceho by chteli dosahnout.

Co se tyce data vyhlaseni voleb, vidim dva protichudne aspekty.
1. Cim drive se vyhlasi, tim vice casu kandidati maji. Neni ovsem jasne, zda jim cas navic k necemu bude.
2. Cim drive se vyhlasi, tim vetsi problemy nastavaji s dodrzenim uzaverky. Kdyz vim, ze je za tyden, rovnou se do toho dam. Kdyz vim, ze za dva, odlozim to (coz jsem take ted udelal). Kdyby byla za mesic, mohl bych zapomenout (zde mluvim z vlastni zkusenosti).

Necitim se na to, abych tohle teoreticky pomeroval, spis pockam na konkretni zkusenosti lidi. V minulych volbach byla lhuta jako letos a nikdo se nevyjadril, ze by mu byla kratka. A treba take nekoho napadnou dalsi faktory k premysleni.

Me osobne spis vrta hlavou, jestli by nebylo lepsi cely ten cirkus posunout. To by ale vlezl do Vanoc, s tim take nebyly nejlepsi zkusenosti, lidi o prazdninach skolu vypousteji. Zatim k tomu nemam vytvoren nazor.

Dekuji kolegovi Zemankovi za vykop a prenechavam hriste dalsim.

6

Omlouvam se za neznalost, takze par obecnych dotazu:
Kdo vlastne voli a kdo muze byt volen? Co studenti kombinovaneho studia, mohou volit? Mam za to, ze hlas zamestnance se normuje podle jeho uvazku k FEL - je to pravda?

7

Tomáš Polcar (polcatom) napsal:

Kdo vlastne voli a kdo muze byt volen? Co studenti kombinovaneho studia, mohou volit? Mam za to, ze hlas zamestnance se normuje podle jeho uvazku k FEL - je to pravda?

1. Volit muze kazdy clen akademicke obce, tedy ti, kdo maji statut studenta (vcetne kombinovanych), a ti, kdo jsou akademicti pracovnici.

2. Ano, hlasy AP se vahuji dle vyse uvazku.

3. Volen muze byt kazdy clen AO, pokud neni rektor, prorektor, dekan ci prodekan. Existuji take ustanoveni, ze pokud student prejde z programu do programu (typicky BSc->Mgr.), tak kvuli te kratke dobe, kdy neni clen AO, neprijde o mandat.

8

Petr Habala (habala) napsal:

2. Ano, hlasy AP se vahuji dle vyse uvazku.

Dekuji za rychlou odpoved. Mozna to nekde je uvedene, ale proc maji AP vahovany hlas? Prijde mi to nelogicke. Uvedu par prikladu:
1. Rekneme ze mam uvazek 10%. Muj hlas ma vahu 10%. Jenze kdyz se stanu senatorem, ma najednou muj hlas v senatu vahu 100%. To mi neprijde logicke.
2. Na FEL je mozne mit uvazek 150%. Maji takovi i 1.5 hlasu? Pokud ne, tak proc? Vahovat se ma podle uvazku...

9

Rekneme ze mam uvazek 10%. Muj hlas ma vahu 10%. Jenze kdyz se stanu senatorem, ma najednou muj hlas v senatu vahu 100%. To mi neprijde logicke.

Copak senátor není bůh?

10

Mozna to nekde je uvedene, ale proc maji AP vahovany hlas? Prijde mi to nelogicke.

Abych vam usetril cas, dohledal jsem si, ze s napadem prisel dekan na 24. zasedani predchoziho senatu 5.10.2012, muzete se podivat na zapis. Pak probehla jednani na gremiich a podobne a na legislativni komisi AS FEL, jejichz zapisy nemam k dispozici, ale mohly by byt nekde v Alfresku. VolJedRad s vahovanim byl schvalen 9.11.2012.

Ze clovek, ktery je na fakulte "jednou nohou", ma mensi vliv nez nekdo, kdo je tu plne, mi zase tak nelogicke neprijde. V okamziku zvoleni se pak senator stava zastupcem svych volicu, coz je vaha mandatu, ktera nesouvisi s vyskou jeho uvazku. Smysl mi to tedy dava, ale predchozi volby bez vahovani mi take nevadily.

11

Petr Habala (habala) napsal:

Co se tyce data vyhlaseni voleb, vidim dva protichudne aspekty.
1. Cim drive se vyhlasi, tim vice casu kandidati maji. Neni ovsem jasne, zda jim cas navic k necemu bude.
2. Cim drive se vyhlasi, tim vetsi problemy nastavaji s dodrzenim uzaverky. Kdyz vim, ze je za tyden, rovnou se do toho dam. Kdyz vim, ze za dva, odlozim to (coz jsem take ted udelal). Kdyby byla za mesic, mohl bych zapomenout (zde mluvim z vlastni zkusenosti).

Počty přihlášených studentů se pořád zmenšují - od roku 2004 postupně: 19, 20, 19, 17 a letos 11. Buď o senátu vědí dost a nechtějí do něj, nebo o něm neví. Dva týdny jsou na to, abyste činnost senátu nějak představili, dali lidem čas na přemýšlení a přípravu kandidátky, málo. S dodržením termínu nevidím problém, pokud se připomene třeba týden před uzávěrkou.

12

Dobrý den. Informace o technickém provedení voleb by měli voliči obdržet dříve. Proč ne týden předem, aby byl čas vyřešit případné problémy? Dle webové stránky jsou volby zítra. A já pořád nevím jak volit. Tedy - mám představu koho volit, vím, koho určitě nevolit, ale nevím jak to technicky udělat. Prý dostanu email, zatím jsem ho nedostal.

Hezký den.

Jan Kybic

13

Navrhoval bych následující změny oproti dnešnímu stavu:

1. prvotní přihlášení kandidátů do AS elektronickou formou (základní údaje kandidáta),
2. při sběru kandidátek na místě sběru nechat připravený podpisový arch, kde se musí dotyčný podepsat (podepíše souhlas s kandidaturou a potvrdí ze své strany správný zaznamenaný datum podání),
3. na sběrném místě může odevzdat svoji kandidátku v definovaném formátu (co na ni dá nebo nedá je na něm) - jestliže ji odevzdá, pak má výhodu, že bude vystavena, pokud ji neodevzdá, je to jeho volba.

Oddělí se tak "program kandidáta" od formálních náležitostí. A myslím, že do budoucna již nebudou diskuse o tom, kdo (ne)splnila formální náležitosti.

Uvedené body (zejména bod 3) není úplně v souladu s VolJedRad AS FEL (článek 7 odst. 2), ale senát může iniciovat jeho změnu.

Naposledy upravil: nevosam (14.03.2016 15:14:13)

14

Marek Nevosad (nevosam) napsal:

Navrhoval bych následující změny oproti dnešnímu stavu:

1. prvotní přihlášení kandidátů do AS elektronickou formou (základní údaje kandidáta),
2. při sběru kandidátek na místě sběru nechat připravený podpisový arch, kde se musí dotyčný podepsat (podepíše souhlas s kandidaturou a potvrdí ze své strany správný zaznamenaný datum podání),
3. na sběrném místě může odevzdat svoji kandidátku v definovaném formátu (co na ni dá nebo nedá je na něm) - jestliže ji odevzdá, pak má výhodu, že bude vystavena, pokud ji neodevzdá, je to jeho volba.

Oddělí se tak "program kandidáta" od formálních náležitostí. A myslím, že do budoucna již nebudou diskuse o tom, kdo (ne)splnila formální náležitosti.

Uvedené body (zejména bod 3) není úplně v souladu s VolJedRad AS FEL (článek 7 odst. 2), ale senát může iniciovat jeho změnu.

Přesněji: děkan fakulty může iniciovat změnu, AS FEL ji pak schválit pak to jde na AS ČVUT, který to definitivně schválí.
Osobně si myslím, že AS FEL by mohl předem zveřejnit výklad této části Volajedřádu (na výklad má právo), je to mnohem jednodušší než celý legislativní proces.