26

Re: Společné otázky pro kandidáty do AS FEL: diskuse o odpovědích

Tomáš Polcar (polcatom) napsal:
Petr Habala (habala) napsal:
Mirko Navara (navara) napsal:

Teď jsou.

Aha, takze jsou.

Ano, nekdy se muze stat, ze se proces pripravy zapisu/vyveseni usneseni zadrhne. Je to nemile, ale kolikrat se to za posledni tri roky stalo, abychom mohli pusobeni senatu v tomto smeru hodnotit vetou "zapisy a usneseni nejsou"? Nemelo by v celkovem hodnoceni taky treba figurovat fakt, ze v poslednich letech v pripade zasedani, na kterych se delo neco vyznamneho, stavalo, ze zapis vysel treba hned po vikendu, v polovicni lhute predepsane VolJedRadem, aby lide zcerstva vedeli? No nic, rekl bych, ze se nam pekne rozjizdi predvolebni agitace. Uzijte si to.

V tomto konkretnim bode bych AS FEL zase tak moc nevytykal. Pokud se nejaky zapis objevi pozdeji, tak to neni proto, ze by to byla zla vule - nejpsis ten dotycny zapisovatel proste nema cas. Jinak by ale bylo resenim vzit tam jednu sekretarku a zapis by mohl byt hotov a na webu hned. Nedostatecna aktualizace nastenek na KN mi neprijde jako problem - ty nastenky by bylo nejlepsi zrusit a nahradit elktronickou formou. Tu by zase mel spravovat nejaky admin pracovnik, ne senator. Ve srovnani s libovolnou skolou je komunikace AS FEL vysoce nadstandardni.

Problem bude v te ctivosti - kdyz se v senatu nic nedeje, tak tezko nekdo bude vyhledaval info ze senatu. Drive se tam toho delo vic, ted je ticho po pesine. Pritom problemy FEL ma a neresi je.

Inu, nalézáme stará a neosvědčená řešení.
Se sekretářkou se to zkoušelo a ukázalo se, že je vhodná pro doslovný přepis zasedání, na vlastní zápis to nefunguje. Zápis vytvořený sekretářkou se pak moooc dlouho edituje, že je lepší napsat si to sami.

27

Pavel Hrzina (hrzinap) napsal:

Fakultě bych chtěl přispět především v oblasti, které trochu rozumím, tedy pedagogika a zároveň působit jako protiváha neúměrnému protěžování vědeckých výsledků na úkor ocenění poctivé práce techniků a pedagogů. Ale to už se opakuji s hlavním heslem svého volebního programu: "Vytvářet důstojné a motivační prostředí pro všechny "obyvatele" FEL".

Cim myslite to oceneni? Plat? Pravdou je, ze u nas na katedre maji odborni asistenti bez vedeckych vysledku mnohem mensi plat nez ti s vysledky. Ale porad maji plat urcite vetsi nez profesori na jinych katedrach. Nebo jine oceneni? Takove udelil dekan, myslim slo na ridici techniku. Nebo ceny za pedagogiku zvenku? To asi AS FEL neovlivni, ale nesla jedna externi cena za pedagogiku zase na ridici techniku?
To stejne je se snahou zlepsit zivot doktorandu. Na nasi katedre mame obcas obavu, ze se maji studenti az prilis dobre - nekteri maji platy lepsi nez lecktery profesor FEL (coz je dano hlavne tim, ze pracuji na prestiznich evropskych grantech).
Mozna lepsi by bylo rici  "Vytvářet důstojné a motivační prostředí pro všechny "obyvatele" FEL, tedy alespoň takové, jako je na Katedře řídicí techniky".

Souhlas, myslím si, že z katedry řídicí techniky se dá vzít mnoho užitečného pro celý FEL, ale asi by to platilo i na opak.  A protože nechci nikoho zvýhodňovat, tak si své heslo: Vytvářet důstojné a motivační prostředí pro všechny "obyvatele" FEL  ponechám. Bude to tak spravedlivější a nikdo nemůže říci že nadržuji KN nebo DEJ.

28

Jan Kyncl (kyncl) napsal:

Inu, nalézáme stará a neosvědčená řešení.
Se sekretářkou se to zkoušelo a ukázalo se, že je vhodná pro doslovný přepis zasedání, na vlastní zápis to nefunguje. Zápis vytvořený sekretářkou se pak moooc dlouho edituje, že je lepší napsat si to sami.

No tak to bud bude spatnou sekretarkou nebo spatnym nanagementem teto sekretarky, pripadne jeste pocitem nadrazenosti nekterych senatoru, kteri umi vse nejlepe. Na celem svete pisou zapisy sekretarky (at se jejich pozice jmenuji jak chteji), protoze lide konajici cinnosti, ktere se zapisuji, jsou na podobne veci prilis vytizeni a take drazi.

29

Jiří Zemánek (zemanji7) napsal:
Michael Šebek (sebekm1) napsal:

Vážený pane inženýre,
já jako potenciální volič mám s vaší kandidaturou dva problémy:

a) Prezentujete se jako zkušený manažer, na fakultě jste zaměstnán, dokonce jako vedoucí – a přitom kandidujete v kategorii „studenti“. Proč? Není to divné? Nebylo by vám lépe v konkurenci stejně starých kolegů?

Ing. Tichý nemůže kandidovat v kategorii zaměstnanců, protože není akademický pracovník, je technicko-hospodářský a ti nejsou členy akademické obce.

Kandiduji jako student a ne jako zaměstnanec. Nerozumím Vaší poznámce o věku. Jako - jak by mi mělo být lépe? Jsem zaměstnán jako vedoucí LVR a před dvěma lety jsem zahájil doktorské studium. Byl jsem přijat a studuji. protože mě zajímá jak je fakulta řízena a protože si myslím, že bych mohl tento proces obohatit svými zkušenostmi, tak kandiduji. To nemá s věkem nic společného, přece.

Naposledy upravil: tichypa4 (15.03.2016 10:57:53)

30

Děkuji i za (teď již přesné) upřesňující odpovědi. Kéž by takto každý senátor i během volebního období reagoval na podněty tady na fóru.

Pokud nevíte o čem píši, tak jste strašně šťastný mladý vědec a já Vám raději nebudu kazit iluze.
<spoiler>
Názor možná změníte, pokud  si provedete analýzu některých výsledků ve vvvs a dospějete k závěru, že není v lidských silách napsat několik desítek článků ročně a zároveň učit a pracovat v administrativě... A opravdu, vždy během vašeho studia, souhlasil zapsaný cvičící v KOS a na cvičení se nepohybovali pouze "neznámí" doktorandi ?
</spoiler>

Asi opravdu jsem šťastný mladý věděc. Učil jsem během doktorátu dva předměty, oba blízké mé dizertaci. Jeden jsem učil třikrát (ARI), jeden dvakrát (MSD). Rozhodně jsem neměl pocit, že bych učil nějak více, než je zdrávo. Ve vyšších ročnících mi byla výuka nabídnuta, neměl jsem ji jako povinnost. Proto již tento semestr neučím, samozřejmě kromě záskoků za cvičící nemocné či na cestách.
Na FELu jsem nestudoval, takže nevím, jak často během studia cvičil někdo neuvedený v KOSu (stejně je docela zvláštní, jak se automaticky předpokládá, že člověk snad ani nemohl studovat někde jinde). Jako cvičící jsem nikdy nic takového nezažil, ani o tom neslyšel. Co se týká vědy, nejsem tlačen ke "generování" jednoho článku za druhým. Mí vedoucí, myslím, budou raději, když napíši jeden smysluplný (v mém případě teoretický) článek do časopisu než pět na lokální konference. A hlavně, články jsou primárně moje vizitka, ne mých vedoucích. Takže pokud bych dělal nesmysly, poškodím si zejména své jméno.

Sám bych si přál, aby se výše uvedené z FEL trvale vymítlo a mohu slíbit, že se o to budu snažit i v budoucnu.

Já rozhodně též a jsem rád, že se u nás (myslím) nic takového neděje. Asi byste měl s řešením začít tam, kde jste to zažil (u Vás na katedře?). Já opravdu příliš nevím, o čem mluvíte a co myslíte smečkou. To, že člověk pracuje v týmu lidí - doktorandů, magisterských a bakalářských studentů - vedeném akademickým pracovníkem, je snad normální a správné.

Dolní limit 0 neznamená, že citace nejsou důležité, ale příčí se mi při hodnocení člověka zavádět povinné limity. Docent i Profesor jsou pedagogicko-vědecké hodnosti a tak by se mělo jen velmi zřídka stávat, že profesorem na VŠ bude jmenován člověk s H => oo ale  "odporem" ke studentům ale i naopak.
VR by při hodnocení měla postupovat individuálně, kandidáta by bylo vhodné motivovat nikoliv na průměr, ale vyslat jasný signál, že i člověk s H=1 má šanci stát se docentem, když učí jak Komenský a aplikovaných výsledků mimo "citační lobby"  má plnou skříň... snad mi rozumíte, nemám rád limity.

Člověk s odporem ke studentům by snad ani neměl učit. Pokud je jeho odpor ke studentům natolik velký, že nedovede ani vést doktorandy a diplomanty, pak by takoví lidé na škole měli tvořit jen malou část. Znovu, ve svém (omezeném) okolí neznám nikoho, kdo by byl čistě věděc a vůbec ne pedagog. Snad všichni profesoři a docenti na Katedře řídicí techniky dělají jak pedagogiku (včetně vedení doktorandů), tak i vědu na rozumné úrovni.
Pokud jste se setkal s citační mafií, tak byste to asi měl nahlásit některé z komisí FEL či ČVUT, jako senátor k nim máte blízko. Já jsem nic takového nezažil a cituji ve svých článcích jen ty práce, které mi připadají relevantní. Žádný tlak jsem v tomto směru nezažil.

31

a take drazi

Mam pocit, problem byl i tady. Volila se levnejsi cesta se vsim, co k tomu patri. Detaily uz si nepamatuji, ale mlhave se mi vybavuje, ze pokud bychom chteli kvalitni zapisovatelku schopnou promptniho odevzdani, tak uz by nebyla levnejsi nez oni profesori, jejichz cas je drahy. Ale mohu se po tech letech mylit.

Samozrejme to souvisi s tim, jaky zapis chce senat poskytovat. Podivame-li se na zapisy treba z gremii (ci nekterych nejmenovanych senatu), tak takove by slo vyrabet asi i levne a rychle, ale pak se prilis nedozvime o tom, co treba zaznelo v rozprave, pritom obcas bylo prave tohle na celem jednani senatu to nejzajimavejsi. Proto se senat snazil o zapisy obsahovejsi, ale prilis doslovny zapis zase vede ke spouste papiru, ktere akademicka obec uz vubec nebude mit chut cist. Vedlo to k tomu, ze se stejne ten navrh od zapisovatelky musel prostrihat nekym, kdo vedel, oc na schuzi slo. Spojeno s netrivialnim dohlizenim na dodrzovani lhut (viz o cene) se nakonec samovyroba ukazala jako nejmene vycerpavajici.

Kazdopadne uvidime, jak se s tim popere nastupujici senat. Nejaky zpusob bude muset vymyslet, ten stavajici ma v patek dernieru.

32

V tomto konkretnim bode bych AS FEL zase tak moc nevytykal. Pokud se nejaky zapis objevi pozdeji, tak to neni proto, ze by to byla zla vule - nejpsis ten dotycny zapisovatel proste nema cas. Jinak by ale bylo resenim vzit tam jednu sekretarku a zapis by mohl byt hotov a na webu hned. Nedostatecna aktualizace nastenek na KN mi neprijde jako problem - ty nastenky by bylo nejlepsi zrusit a nahradit elktronickou formou. Tu by zase mel spravovat nejaky admin pracovnik, ne senator. Ve srovnani s libovolnou skolou je komunikace AS FEL vysoce nadstandardni.

Problem bude v te ctivosti - kdyz se v senatu nic nedeje, tak tezko nekdo bude vyhledaval info ze senatu. Drive se tam toho delo vic, ted je ticho po pesine. Pritom problemy FEL ma a neresi je.

Ačkoli jsem kritizoval třeba vyhlášení voleb děkana či voleb do senátu, tak souhlasím, že úroveň zápisů je velmi dobrá. Valnou většinu z nich pořídil Petr Habala a protože v senátu končí, tak bych mu za to chtěl poděkovat. Myslím, že toho za těch let zaznamenal opravdu hodně. No a nový senát si bude muset prošlapat novou cestu.