1

Téma: Kybernetika a Robotika 2016 obecně

Dobrý den,

momentálně se rozhoduji, zda příští rok nastoupím na bakalářský program KYR, na nějž jsem již přijat. Různě po internetu jsem se dočetl, že je tento program velice náročný, čemuž se nedivím, je to logické. Nicméně by mě zajímalo, v čem konkrétně je tak náročný? V čem se liší v obtížnosti od dalších elektrotechnických oborů jako je EEM, OI... atd? Podle mé úvahy jsou v robotice jako takové zřejmě potřeba znalosti z více oborů (jak informatika, tak elektrotechnika.. atd.. nevyznám se v tom.), tak to může být jeden faktor obtížnosti, mezioborovost, více informací k naučení. Nebo je v tom i něco jiného? Musí být studenti, kteří chtějí jít na KYR, nějak “chytřejší“ než ti, co jdou na ostatní obory?

Na programu mě zaujala mě právě ta mezioborovost, o níž se píše na oficiálních stránkách programu, ale mám z toho lehké obavy, když čtu některé diskuse na internetu.

Děkuji za info.

2

Re: Kybernetika a Robotika 2016 obecně

Vážený Miky,

jsem zodpovědný za obor Robotika v KyR. Za celý program, celkem 4 obory, zodpovídá garant programu KyR prof. Michael Šebek. Nabídnu svoji "učitelskou" odpověď. Záměrně studentům neulevujeme, aby prospěli za každou cenu. Přesto zaměřujeme učivo na středně schopného studenta. Jsou vynikající studenti, kteří by snesli ještě náročnější studium. Ale jsou i horší studenti než středně schopní pro ně může být studium náročné. Výhodou KyR je, že se hodně naučíte, vybudujete pevné (teoretické) základy, a to v souvislostech. To Vám poskytne přizůsobivost ve Vašich příštích zaměstnáních. O absolventech KyR je známo, že se umějí dobře adaptovat. Znají kus elektroniky, teorii řízení, informatiku, automatické řízení, senzory a porozumění jejich datům, robotiku, umělou inteligenci. Zvláštním oborem jsou letecké/kosmické systémy.

Počítejte s tím, že se studium neobejde bez Vaší tvrdé práce.

Vašek Hlaváč, katedra kybernetiky a CIIRC ČVUT

Naposledy upravil: hlavac (20.05.2016 22:53:47)