76

Re: Šablonky na fakultní publikace (DP, BP, dopisy, knihy)

Dobrý den,

Jako student bych rád přidal svůj hlas pro LaTeX verzi šablony pana Olšáka. Mé důvody jsou následující: 1) LaTeX už umím je jednoduchý a dlouhá syntaxe je přehledná pro nezasvěcené. 2) LaTeX má podporu v mnoha editorech jako například LyX nebo www.sharelatex.com 3) Instalace a zprovoznění TeXu je netriviální narozdíl od používání například www.sharelatex.com.

Jinak graficky se mi tato šablona velmi líbí.

77

Václav Hlaváč (hlavac) napsal:

Pane docente Zvánovče,

děkuji za zprávu, že na zaplacení LaTeXové šablony k plain TeX šabloně Petra Olšáka jsou již alokovány peníze (pro Vítka Zýku nebo někoho jiného, když bude rychlejší). Vítkovi jsem v pátek 2.5. telefonoval. Poprosil jsem ho, aby se na záležitost podíval. Teď mu ještě přepošlu obsah tohoto vlákna. Nepracuje již na fakultě, a tak se sem asi nemůže přihlásit a podívat.

Zdravím
Vašek Hlaváč, katedra kybernetiky a CIIRC

Pratele kolegove, pane Hlavaci,

mate nejake novinky? Mam texty psane do LaTeXu a chtel bych vyuzit povedenou sablonu pana Olsaka.
Bc. praci jsem psal v TeXu, ale vzhledem k problemum a nekomplatibilite s mymi jiz napsanymi texty atp. bych prosil o sablonu v LaTeXu.

Nabizim financni podporu ze sveho skromneho prospechoveho stipendia 1 000,- Kc

Pokud Vas nemotivuje povest nasi fakulty a ubohy vzhled dosavadnich studentskych praci, tak alespon financni odmena?
Toto tema je tu otevrene jiz peknou chvili a stale je cela zalezitost pod bodem mrazu.

Jste tu preci pro nas, nebo se mylim?

Marek Hudec

P. S. Diplomovou praci pisu ve spolupraci s nemeckou firmou ENVINET GmbH na vyzkum v oblasti enviromental radiation monitoring. Rad bych ukazal svoji alma mater v dobrem svete. Praci budou cist kolegove v nekolika sousednich zemich, to Vas take nemotivuje?

78

Kolegové, přikládám další korespondenci se studentem Markem Hudcem. Pro info. V. Hlaváč
Subject: RE: Sablona pro zaverecne prace
Date: Sun, 30 Nov 2014 06:20:38 +0100
Kolego Hudče,

děkuji za odpověď. Pokud byste Vašemu impulsu a naší diskusi k ní chtěl dát důraz a publicitu, navrhuji, abychom tuto naši diskusi zveřejnili na diskusním fóru FEL ve vlákně, na které jste odkazoval. Souhlasil byste s tím?

Vašek Hlaváč

From: hrudka@live.com [mailto:hrudka@live.com] On Behalf Of Marek Hudec
Sent: Sunday, November 30, 2014 12:02 AM
To: Vasek Hlavac; olsak@fel.cvut.cz
Cc: Vít Zýka

Dobry vecer a diky za odpoved.

Jasne, rozumime si. Je mi jasne, ze jste lide tuze zamestnani a vazim si veskere prace, kterou pro studenty delate.
Ocenuji a dekuji panu Olsakovi za perfektne zpracovanou sablonu. A prave diky tomu by se to melo pohnout dal.

Omlouvam se, pokud prosba a apel vyznely sobecky. Nejde tu o me a o mou praci, jde tu o nasi fakultu, potazmo univerzitu.
Ja se zaridim operativne a praci se pokusim vytvorit nanejvys typograficky kvalitne, at uz sablona pripravena bude ci nikoliv. Jde jen o to, aby tento perfektni napad neusnul a nezustal zapomenut.

Uspechavat na urovni univerzitni rozhodne zalezitost nechci, k tomu by bylo dobre prave nejdrive pripravit a rozsirit sablonu napriklad na katedrach FEL. Z meho pohledu to vypada velice slibne, probiral jsem to i s kolegy, kteri sablonu pouzili nebo chteji pouzit. Rad pak svuj apel budu resit na urovni prorektorske a rektorske.

Dekuji za Vasi peci a jsem s pozdravem,
Marek Hudec.

Date: Sat, 29 Nov 2014 22:58:02 +0100
Kolego Marku Hudče,

když jsem si přečetl diskusi na fóru FEL, a to shodou okolností bylo včera, poprosil jsem znovu mého dřívějšího kolegu Ing. Víta Zýku, Ph.D. zda by buď nezvážil, že by LaTeXovou šablonu udělal nebo mi poradil někoho jiného, kdo to umí. Zatím nemám odpověď. Jinak již mnoho let na našem pracovišti používáme jiné nástroje, které Vítek Zýka připravil.

Chápu Vaše zapálení pro věc. Z jistého pohledu mi sympatické, z jiného pohledu je mi nepříjemná Vaše agresivita. Pustil jste se totiž do spojenců, kteří míří podobným směrem jako Vy. Rozumím i Vaší snaze mít výsledek hned. Ale i univerzita, fakulta má rozdělené zodpovědnosti. Vy i já se snažíme se šablonou nahradit práci někoho jiného. Buďme rádi, že Dr. Petr Olšák nehleděl na okolnosti a připravil TeXovou šablonu. Teď alespoň my, ctitelé LaTeXu, víme, co máme chtít.

Vězte, že diplomová práce patří do výuky. Za chod fakulty zodpovídá děkan a za výuku pedagogičtí proděkani. Pokud má být šablona univerzitní, potom zodpovídají rektor a pedagogický prorektor. Možná byste mohl se stejným důrazem mluvit s nimi.

Já počkám, co odpoví Vítek Zýka a potom se rozhodnu, jak budu pokračovat. Vězte, že i já mám spěch. Můj diplomant má také hned začátkem roku 2015 odevzdat diplomku.

Vašek Hlaváč

========
Václav (Vašek) Hlaváč, prof. Ing. CSc.
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta elektrotechnická, katedra kybernetiky
Vedoucí Centra strojového vnímání
121 35 Praha 2, Karlovo náměstí 13
http://cmp.felk.cvut.cz/~hlavac, hlavac@fel.cvut.cz
telefon 224 357 465, FAX 224 357 385, mobil 603 149 689

From: hrudka@live.com [mailto:hrudka@live.com] On Behalf Of Marek Hudec
Sent: Saturday, November 29, 2014 6:55 PM
To: olsak@fel.cvut.cz; hlavac@fel.cvut.cz
Subject: Sablona pro zaverecne prace

Vazeny pane Hlavaci a pane Olsaku,

jiste jste si vsimli, ze se sablona pana Olsaka studentum libi a nemala cast se hlasi o jeji Latexovou verzi.
Neni to snad dostatecny impuls a apel na to, tuto roky starou zalezitost sjednotit a dokoncit?
Jen od uverejneni sablony v Texu uplynuly dva roky. To nemluvim o diskuzi nad jednotnou sablonou, ktera se tahne roky.

Pokud to neni ve Vasich kompetencich, budu bojovat za svou alma mater jinde. V takovem pripade prosim o doporuceni, na koho se obratit.

Vice v mem prispevku na foru:

https://forum.fel.cvut.cz/post/38419/#p38419

S uctou,
Marek Hudec.

PS Kdyz uz studenti zacnou neco sami od sebe propagovat, tak je to duvod k zamysleni. Podivejte se, kolik jich na forum dobrovolne napsalo, ze se jjim sablona libi? A nejen na forum. Studenti se vetsinou ozyvaji pouze a jen tehdy, kdyz se jim neco nelibi. Neni to tak?

79

Dostal jsem odpověď od Dr. Víta Zýky. Pro pracovní i rodinné zatížení se nemůže ujmout přípravy LaTeXové šablony podle vzhledu Olšákovy TeXové šablony. Neví ani o nikom jiném, kdo by se úkolu mohl a chtěl ujmout.

Proto, prosím, víte-li o někom takovém, dejte vědět.

Vašek Hlaváč, katedra kybernetiky a CIIRC

80

Domnívám se, že je třeba rozlišit dvě věci: (1) Vysvětlit prorektorovi pro výuku, že je o šablonu mezi studenty zájem, a tudíž by ji mohl označit jako doporučenou. (2) Řešit, jak, proč, kdy, za kolik atd. šablonu ve stejném typograficém řešení převést do jiného technického zázemí, než je plainTeX.

O krok (1) jsem se pokusil zhruba před rokem bez velkého ohlasu. Přinesl jsem prorektorovi pro výuku tu šablonu vytištěnu a vysvětlil jsem mu, že není samozřejmě asi možné násilím něco fakultám vnucovat, když mají fakulty různé své zaběhané metody, jak přistupují k závěrečným studentským pracem. Nicméně by bylo fajn, kdyby například z rektorátu přišel impluls, že studenti mohou (tj. nikoli musejí) šablonu použít. Nějak jsme se nedohodli. Vzpomínám si, že to skončilo na tom, že se prorektor zeptal, zda to umí kromě češtiny, slovenštiny a angličtiny taky ruštinu. Že prý kdesi na FBMI mají programy akreditované v ruštině. Těžko jsem mu vysvětloval, že to vidím jako minoritní technický problém, u kterého by byla jen otázka, zda stupeň námahy to řešit (včetně vzorů dělení slov v ruštině atd.) by byl relevantní počtu potencionálních uživatelů. Nicméně azbukou v CTUStyle lze docela přirozeně psát za použití \input cyrchars.

Chápu, že prorektor má docela potíže něco celouniverzitního prosadit. Byl jsem se podívat na jednu poradu studijních proděkanů, kde řešili jednotný formulář pro zadávání studentských prací, a byl to docela problém. Každá fakulta vidí každou jednotlivou kolonku jinak. Chtěli se dostat i k tomu, jak jednotně má vypadat titulní list závěrečné práce (proto jsem tam byl), ale po dvou hodinách se k tomu vůbec nedostali.

Myslím si, že by v rámci (1) nebylo špatné, aby studenti dali prorektorovi najevo, že mají o tento vzhled závěrečných prací zájem. A to docela rychle, protože se zdá, že asi velmi brzo budou na rektorátu jednat o tom titulním listu, mohou přijít k nápadu, že tam má být tisíce informací (například i překlad názvu práce do druhého jazyka, různé obory, programy) . To se stane typograficky neúnosné. Přitom na rektorátu třeba vydají závaznou metodiku a kdo to nebude mít podle ní, ten si neškrtne. Osobně netuším, jak silný je mezi studenty o šablonu zájem. Ale pokud je, v prvé řadě by to měl pocítit prorektor.

Zkusil jsem taky o šabloně jednat na FIT. Tam ale mají už zaběhanou LaTeXovou šablonu, z předpisů není jednoznačně zřejmé, zda ji studenti musejí použít, ale nikdo se víceméně neodváží tu fakultní šablonu nepoužít.

K bodu (2) mohu říci jen to, že nějak nerozlišuji, zda to někdo chce v LaTeXu, Wordu, LibreOffice atd. Pro tyto nástroje by bylo potřeba ten typografický návrh převést po technické stránce, pokud tedy studenti nejsou ochotni použít ten nejlepší možný nástroj, a tím je samozřejmě plainTeX. Některým je asi zytečné to vysvětlovat. (Poznámka: od letního semestru budu mít na FIT předmět Typografie a TeX a tam se to pokusím zájemcům vysvětlit.)

Šablonu jsem udělal, protože mě to bavilo. Ne proto, že bych za to dostal zaplaceno. A stejně to vidím i v ostatních případech: nabídka financování je asi pro potencionální autory dalších verzí šablon méně důležitá.

Někde v tomto vláknu jeden student nabízel LaTeXový převod té šablony. Viděl jsem to. Mé typografické srdce sice moc neplesalo, protože to bylo převzaté jen od oka (rozměry i barvy) a dokonce některé objekty tam byly poněkud ,,rozviklané``. Nicméně ten student to udělal pro sebe způsobem ,,účel světí prostředky``. Podobné více či méně zdařilé převody je možné asi očekávat pro Word, LibreOffice atd.

Naposledy upravil: olsak (01.12.2014 21:16:48)

81

Kolegové, hlásím, že se záležitosti s LaTeX šablonou pro závěrečné práce (bakalářské práce, diplomky, Ph.D. disertace) začaly hýbat. Je to díky iniciativě RNDr. Petra Olšáka z FEL, doktoranda Ing. Tomáše Hejdy z FJFI a mojí. Kolega Tomáš Hejda na šabloně pracuje. Když vše dobře dopadne, měli by studenti mít zhruba v polovině letního semestru šablonu k dispozici. Podrobnosti zájemci najdou v úvodní specifikaci projektu http://cmp.felk.cvut.cz/~hlavac/Pub/Mis … bezFin.pdf .

Vyvíjená šablona bude potřebovat testery. Hledáme dva studenty, výzkumníky nebo učitele, kteří by se role testera rádi ujmuli. Prosím zájemce, ať mě kontaktují (hlavac@fel.cvut.cz, mobil 603 149 689).

Vašek Hlaváč, katedra kybernetiky

82

Dobrý den,
chtěl bych také přispět svojí troškou do mlýna. Protože se mi líbila šablona pana Olšáka, rozhodl jsem se již před rokem tuto přepsat do latexu. Některé prvky jsem pozměnil k obrazu svému, nicméně celkový duch šablony jsem myslím zachoval. Vzhledem k tomu, že jsem šablonu psal pro účely bakalářské práce své přítelkyně a svojí diplomové práce, neposkytuje takovou variabilitu jako šablona pana Olšáka. Nicméně fakt, že je napsána v Latexu úpravy většině z nás velmi zjednodušuje. Kdyby někdo měl zájem, tak šablonu jsem umístil na google drive: https://drive.google.com/file/d/0B2xUt_ … sp=sharing
Tato verze je poslední upravená verze šablony podporující základní práce: bakalářskou a magisterskou s úvodní stranou v češtině a angličtině. (nutno lehce poupravit zdrojový kód ale v principu jde jen o formátování nadpisů na první straně protože jinak než napozicováním na přesná místa se to udělat nedá)
Veškeré formátování je součástí souboru doc_head.tex který jsem se snažil v poslední verzi i okomentovat pro případné zájemce o úpravy. Žádný manuál k použití ale z výše zmíněných důvodů neexistuje. Celá práce na šabloně mi zabrala 4 dny času. V současné době je v této šabloně napsána jedna bakalářská práce, kterou mohu na požádání, se svolením autorky, předvést.

Technická specifika:
1)Práce má připravenou úvodní stranu v aj i čj - jednotlivé verze se přepínají odkomentováním/zakomentováním kusu kódu v souboru doc_head (ano ... vím že to jde i podmíněným překladem) + je potřeba napsat jestli se jedná o bakalářskou nebo magisterskou práci přímo v kódu
jméno autora, název práce a jméno vedoucího se vkládají do připravených maker v souboru mt.tex

2)Prázdná strana pro vložení zadání (naskenované vložit jako zadani.jpg do složky fig, odkomentovat příslušný řádek v mt.tex)

3)Prohlášení s prostorem pro vložení podpisu (naskenovaný podpis vložit jako podpis.jpg do složky fig, odkomentovat příslušný řádek v prohlaseni.tex)

4)Strany poděkování, abstrakt a jednotlivé výčty grafů, tabulek atd... připravena šablona pro stránku s modrým pruhem vlevo (řešení s pruhem uprostřed je technicky snažší, ale mně se nelíbilo),(tisknutí jednostraně až po obsah)

5)Samotný obsah práce
a) tisk oboustranně, pruhy u čísel stránek vycházejí přesně na soutisk a při svázání se pěkně oříznou
b) u kapitol je vypnuto zobrazování textu v záhlaví
c) názvy jednotlivých částí (section, subsection atd.) jsou psány bezpatkovým písmem
d) nastaveny barevné odkazy v textu (pro elektronickou podobu dokumentu) - modrý pro citace, odkazy na web a rovnice, zlatý pro odkazy na obrázky
e) samotný obsah práce rozdělen do složek fig a src do jednotlivých souborů

6)Literaturu jsem zpracovával v Bibtexu

7)Šablonu jsem tvořil v TEXmakeru a balících miktex

Šablonu dávám k dispozici proto, že si myslím, že se celkem povedla a budu rád když na ní třeba někdo naváže, nebo ji použije pro svou, jistě výbornou, závěrečnou práci.
Budu rád za názory i kritiku, ale stejně mě nikdo nepřesvědčí, abych v této šabloně svoji letošní závěrečnou práci nepsal. smile

S úctou,
Petr Čížek

83

Vážený pane bakaláři Čížku,

děkuji za informaci o Vaší LaTeXovské šabloně pro závěrečné práce. Poslal jsem email Ing. Tomášovi Hejdovi, který na šabloně pracuje, aby o Vaší šabloně věděl. Dal jsem Vás do cc.

Zdravím
Vašek Hlaváč, katedra kybernetiky FEL

84

Dobrý den,

také si dovolím lehce přispět a možná i trošku rozšířit záběr šablony. V  březnu jsem odevzdával disertační práci a nevyhovovala mi žádná z dnes "fungujících" šablon. Rozhodl jsem se tedy jít cestou nejmenšího zla a zdědil jsem klasickou šablonu book, které jsem přetížil řadu maker. Z mého pohledu jsem dosáhl minimalistické šablony, která je značně konfigurovatelná a je možné ji používat pouze se znalostmi maker z běžného book/article/report stylu. Šablona phdthesis navíc nabízí řadu drobných maker, které odstíní autora disertační práce od hodin hledání na Internetu. Komplet šablonu jsem umístil na github a budu rád, když bude forknuta!

Šablona rozhodně není univerzální pro použití napříč celým ČVUT, nicméně pro FEL plně dostačuje.

https://github.com/k13132/phdthesis

Prošel jsem si dokument, kde jsou specifikované požadavky na LaTeX šablonu ctustyle a domnívám se, že phdthesis splňuje všechny body (až na to, že není vhodná pro Bc. a Ing. práce). Navrhl bych tedy kontrolu mých zdrojových kódů, ať nezačínáte na zelené louce. Zároveň mě napadá, že by nebylo špatné zvážit konfiguraci šablony (fakulta) odvodit od unikátního označení katedry, kde bude probíhat obhajoba, např. k13132. Z takovéhoto označení je jednoznačně určitelné, že se jedná o FEL, KTT a dále je možné přidat rozlišení jazyka. Tedy komplet závěrečná práce může být nakonfigurována pomocí třech přepínačů: KATEDRA (kXXYY), JAZYK (cz, en,..), TYP_ZAVERECNE_PRACE (phd, ing, bc). U Ph.D. práce je situace drobet komplikovanější, viz mnou uvolněná šablona, ale i to je řešitelné formou rozšířujících přepínačů, nebo rozšířením přepínače TYP_ZAVERECNE_PRACE na ing, bc, phd, phdliterature, phdstatement.. Nicméně toto je na diskusi.

Miloš Kozák, Katedra telekomunikační techniky

Naposledy upravil: kozakmil (24.03.2015 17:15:59)

85

Pane kolego Kozáku,

prosím, spojte se s Ing. Tomášem Hejdou a promluvte spolu. Jeho šablona je již dosti pokročilá. Možná se od Vás přesto poučí. Jeho email je hejdato1@fjfi.cvut.cz.

Vašek Hlaváč, katedra kybernetiky FEL a CIIRC

86

Obratem jsem se pokusil kolegu Hejdu kontaktovat, nicméně jsem od něj zatím žádnou zprávu nedostal..

87

Pane kolego Kozáku,
nevím, proč Ing. Tomáš Hejda neodpovídá. Jeho rozpracovanou šablonu najdete v https://github.com/tohecz/ctuthesis
Zdravím
Vašek Hlaváč

88

Děkuji panu Olšákovi za šablonku,

použila jsem ji na svou práci a i když jsem z počátku s plaintexem moc nekamarádila, jak práce rostla, tak se můj názroz měnil. V průběhu psaní jsem narazila na několik drobných problémů, které ale už někdy někdo měl a nebylo těžké řešení dohledat. Ve finále jsem z grafické úpravy nadšená, když se navíc vytiskne barevně na křídový papír větší gramáže, vypadá opravdu moc hezky. Dle mého názoru je šablonka v takovém stavu, že i člověk plaintexem nepolíbený s ní dokáže velmi snadno pracovat.

Zároveň bych měla návrhy na drobnou upravu - jakožto uživatel (byla to moje první práce v plain tex a nemám žádné zkušenosti s vytvářením maker etc. a popravdě ani nijak netoužím se to učit) bych uvítala kdyby do šablonky nebylo třeba nijak zasahovat:
1) nastavit pro nadpisy všech kategorií makro  'maybebreak' - po vytištění jsem si všimla, že mi jeden nadpis 'uplaval' a zůstal na konci stránky samostatně.
2) integrovat knihovny na podtrhavání, přeškrtání a barevnost textu - ve finální verzi toto příliš potřeba není ovšem při komunikaci s vedoucím na dálku se hodí mít možnost komentáře odlišit (používali jsme knihovny tikz a soul.sty)
3) poznámky pod čarou pokud jsou umístěné v popisku obrázku nefungují

Šablonku všem vřele doporučuji! 
Lenka Vondráčková

89

Dobrý den,

jsem rád, že Vám šablona byla užitečná i že se ukázalo, že plainTeX nemusí být takovou komplikací. Mě osobně se zdá spíše komplikací LaTeX, ale to je věc názoru.

K Vašim poznámkám.

1) Šablona by měla být nastavena tak, že nedovolí odlomit nadpis od následujícího textu. Pokud k tomu došlo, je někde chybička, kterou bych mohl odhalit, pokud bych dostal emailem minimální příklad, který to demonstruje.
2) \input tikz.tex i \input soul.sty v plainTeXu funguje. Místo soul.sty se dá též použít pár řádků maker z OPmac-tricks, jmenovitě triky 0063, 0065 a 0085. Do šablony ty triky neplánuji zařadit. Konečně pro komunikaci se školitelem se může hodit též vkládat interní hyperlinkované poznámky, což je pár řádků maker z triku 0056. Nebo se dá dodatečně po PéDéeFku čmárat třeba programem xournal (dostupný v Linuxu).
3) Poznámky pod čarou jsou plovoucí objekt a pokud odkazují z plovoucího objektu (obrázku z popiskem), nefungují z principu, protože plovoucí objekt v plovoucím objektu nemůže mít algoritmicky jednoznačné chování. Číslování poznámek by pak třeba ztratilo chronologii. To není v TeXu podporováno. Ani LaTeX Vám v tom nepomůže:).

Naposledy upravil: olsak (27.05.2015 21:37:08)

90

Vážení studenti,

chtěl bych vás informovat, že na základě námětů některých studentů jsem k CTUstyle přidal právě dnes CTUslides, což umožní vytvořit prezentaci (slídy) ve stejném designu, jako CTUstyle. Pokud tedy takovou prezentaci použijete, budete mít ,,jednotný styl``.

Vše je jako obvykle k dostání na stránce CTUstyle. Můžete rovnou mrknout na návod, který je současně ukázkou CTUslides zde.

91

Rád bych poděkoval kolegovi Olšákovi, za jeho šablonu jak na závěrečné práce, tak na slidy.

Šablonu jsem použil pro svoji dizertační práci a musím souhlasit s Lenkou Vondráčkovou, že po vytištění na papír větší gramáže vypadá práce opravdu hezky. Navíc jsem zvolil světle šedé desky s modrým textem. Bohužel ve firmě, kde jsem práci nechal tisknout a vázat, neměli písmo latin modern a než jsem jej dohledal v plain texove distribuci, tak tam začali sázet arial. Stejně tak nemohli udělat modrou v odstínu podle grafického manuálu. I přes tyto dva nesoulady si ale myslím, že vazba vypadá velmi hezky - viz http://www.aldebaran.cz/~horky/dizertacka_desky.jpg
Jak vypadá sazba se můžete podívat zde: https://dspace.cvut.cz/handle/10467/62123

Vzhledem k tomu, že v práci jsem neměl žádnou tabulku a obsah se vešel do jednoho sloupce, tak jsem si šablonu upravil, aby zobrazovala Contents/Figures na jedné stránce.

Ještě jednou díky Petru Olšákovi za tuto šablonu.

92

Petr Olšák (olsak) napsal:

Vážení studenti,

chtěl bych vás informovat, že na základě námětů některých studentů jsem k CTUstyle přidal právě dnes CTUslides, což umožní vytvořit prezentaci (slídy) ve stejném designu, jako CTUstyle. Pokud tedy takovou prezentaci použijete, budete mít ,,jednotný styl``.

Vše je jako obvykle k dostání na stránce CTUstyle. Můžete rovnou mrknout na návod, který je současně ukázkou CTUslides zde.

Dobry den,

chtel bych podekovat za pridani stylu pro "slajdy" a tez za vznik Latex forku!

K dovrseni jednotnosti bych chtel navrhnout a poprosit o typ "dopis" (treba hlavicka s logem na prvni strane, jmeno a pracoviste v paticce na kazdem listu, ...). Rad bych to vyuzil kdyz prikladam kratke PDF k mailu.
Dekuji,
Marek

93

Udělat ve stejném duchu i dopisy a celý "vizuální styl" je sice zajímavá myšlenka, ale nebudu s tím spěchat. Na úrovni ČVUT chystají kompletní nový vizuální styl, viz http://petr.olsak.net/logo-cvut.html. Výtvarnice nám v návrhu mírně modifikovala lva tak, že má nyní pravou nohu jednoznačně lidskou a levou jednoznačně kočičí. To mě tedy moc neoslovilo, je to taková trochu zrůdička. Bylo to předloženo do senátu ČVUT jako změna Statutu, ale rektor to po zamítavé reakci legislativní komise senátu zatím stáhl. Pravda, leg. komise neřešila výtvarnou otázku lva jako hlavní věc (i když i nohy lva jsem tam zmínil), spíše související legislativní předpisy, ze kterých to vypadalo tak, že se celá akademická obec na povel přizpůsobí novému vizuálnímu stylu, jako bychom nebyli univerzita, ale nějaká centrálně řízená firma.

Naposledy upravil: olsak (24.03.2016 23:00:33)

94

Udělat ve stejném duchu i dopisy a celý "vizuální styl" je sice zajímavá myšlenka, ale nebudu s tím spěchat. Na úrovni ČVUT chystají kompletní nový vizuální styl, viz http://petr.olsak.net/logo-cvut.html. Výtvarnice nám v návrhu mírně modifikovala lva tak, že má nyní pravou nohu jednoznačně lidskou a levou jednoznačně kočičí. To mě tedy moc neoslovilo, je to taková trochu zrůdička. Bylo to předloženo do senátu ČVUT jako změna Statutu, ale rektor to po zamítavé reakci legislativní komise senátu zatím stáhl. Pravda, leg. komise neřešila výtvarnou otázku lva jako hlavní věc (i když i nohy lva jsem tam zmínil), spíše související legislativní předpisy, ze kterých to vypadalo tak, že se celá akademická obec na povel přizpůsobí novému vizuálnímu stylu, jako bychom nebyli univerzita, ale nějaká centrálně řízená firma.

Chtel bych se zeptat, jestli je nejaky update na ten celo-CVUT "vizualni styl"? Pokracuje se v tom/zamitnuto...?
Rychly google mi hazi jen https://www.cvut.cz/sites/default/files … -praze.pdf

95

Marek Otáhal (otahama2) napsal:

Chtel bych se zeptat, jestli je nejaky update na ten celo-CVUT "vizualni styl"? Pokracuje se v tom/zamitnuto...?
Rychly google mi hazi jen https://www.cvut.cz/sites/default/files … -praze.pdf

Nezávisle jsem se na osud Grafického manuálnu identity ČVUT zeptal Mgr. A. Vondrákové, která vede odd. vnějších vztahů na rektorátě ČVUT. Odpověděla mi 9. 6. 2016 toto: "AS schválil změnu Statutu, přílohy č. 6, a pan Mgr. Kos z právního odboru zaslal již potřebné dokumenty na MŠMT, které musí změnu potvrdit.
Dle požadavku AS byl původní konturový lev ještě doplněn o lva v plné verzi. Já ještě tento a příští týden budu ladit GMI s jeho autorkou doc. Fišerovou. Ke GMI bude vydán příkaz rektora s platností od 1. 7." Verzi manuálu z 18. 5. 2016, která není zcela definitivní, lze najít díky RNDr. Petrovi Olšákovi na http://petr.olsak.net/manual6.pdf . Novinkou manuálu je nové písmo Technika, které vlastní ČVUT. Mělo by být k dispzici v červnu 2016 a snad bude pod některou z veřejných licencí.

96

Informace o grafickém manuálu jsou např. na http://petr.olsak.net/logo-cvut.html. V posledních třech měsících pracovala komise pro GMI sestavená senátem, jíž jsem byl členem. Členové komise měli tu výhodu, že se zúčastnili mnohých jednáních na odboru pro PR s dodavateli nebo byli přítomní na schůzkách, kde se řešily problémy technické a kde byl sestavován příkaz rektora. Příkaz rektora byl v původní verzi silně imperativní a zmíněná komise se to snažila mírnit. Například tam bylo, že všichni studenti musejí vázat své práce do desek přesně podle typografického manuálu, všichni v akademické obci mají komunikovat v písmu Technika. Nakonec též na doporučení legislativní komise a komise pro GMI bylo od imperativního záměru ustoupeno a příkaz oznamuje, že je určen především pro PR a pro prezentaci školy s vnějším světem a pro ostatní případy je GMI pouze doporučující.

Při těch jednáních na odboru pro PR bylo pro mě zábavné sledovat, jak se topili v technických problémech jednotlivých verzí Wordu. Jejich původní nadšení, že šablony dodané dodavatelem pro MS Word se prostě jednoduše začnou používat, poněkud opadlo. Písmo Technika se ne vždy správně vloží do Wordového dokumentu. V té době už jsem udělal testy písma Technika se šablonou CTUstyle, a tudíž jsem věděl, že v TeXu s tím není vůbec žádný problém a funguje to naprosto spolehlivě. Tož jsem se těm problémům kolem různých erzí MS Wordů musel jen smát.

V rámci jednání jsem měl i mnohé spory s výtvarníky dodavatele. Jednak o tom, že nám vykloubili anatomicky zvráceně pravou nohu lva, přesněji: lev má pravou nohu lidskou a levou kočičí a místo koruny mu na hlavě zůstal popelník, třebaže doba vzniku původního lva (rok 1980) je dávno pryč, takže se nemusíme bát, že by nám dnes komunisti skutečnou korunu ze znaku odstranili. Dále písmo Technika má duktus použitelný pro krátká úřední nebo reklamní sdělení, ale pro delší texty se nehodí. V prvé věci výtvarníci dodavatele neustoupili, zmršení lva považují za svůj svérázný výtvarný záměr. V druhé věci nám vyšli vstříc a nabídli duktus ve variantě book, který už je více přijatelný. Kvůli nevhodnému návrhu nového lva jsem na senátu hlasoval proti změně Statutu, který upravuje podobu lva a prohrál jsem o dva hlasy. Rektor totiž spojil hlasování o změně podoby lva s hlasováním o tom, že se studentům senátorům prodlouží doba hájení při přechodu do navazujícího studia na 120 dní. Na to jsem už několik měsíců upozoňoval a žádal o nápravu (problém souvísí i s posunem začátku školního roku na říjen) a nakonec to rektor předložil, ale současně se lvem.

V šabloně CTUstyle mám pokusné a zatím neveřejné vzorky využívající nového lva s písmem Technika v nadpisech. V textu jsem ponechal písmo Latin Modern, protože to dobře navazuje na matematickou sazbu a nakonec se opticky s písmem Technika v nadpisech moc nebije. Zatím ale nespěchám se zveřejněním této verze. Senát se totiž usnesl, že doporučuje pro písmo Technika použít svobodnou licenci, což by mohlo způsobit i širší povědomí o existenci ČVUT mezi celosvětovou komunitou lidí, která se kolem software se svobodnou licencí pohybuje. Pokud se tak stane, pak nebude pro mě problém zařadit písmo Technika do TeXu a prosadit jeho šíření v každé rozumné distribuci TeXu. Ale podmínka je jasná: skutečně svobodná licence. Současná verze příkazu rektora pracuje s pojmy jako "šíření pro nekomerční účely", "užití jen v rámci šíření dobrého jména ČVUT" a podobné obskurnosti. To pochopitelně svobodná licence není.

97

Děkuji za čas věnovaný dobrému jménu a především vzhledu naší školy.

Co se týče písma, tak pokud licence nebude svobodná, tak ho odmítám v jakýchkoliv studijních manuálech a publikacích používat. Pokud licence nebude vyřešená a student si takový dokument ponechá po dokončení školy, bude jeho zobrazení na monitoru legální, bude ho smět ukázat kolegovi v práci?

Viz právo školáků psát písmem Comenia Script. Při dotažení do absurdna by teoreticky i za jejich každý soukromý dopis psaný písmem naučeným podle tohoto vzoru zavedeného a dotovaného státem teoreticky moli autoři vyžadovat licenční poplatek.

Doufám, že zdravý rozum převáží nad jinými zájmy.

Naposledy upravil: pisa (18.06.2016 14:21:14)

98

Bohužel, zdá se, že zdravý rozum nevítězí.

Zrovna včera jsem se dozvěděl, že rektor rozhodl, že písmo nebude svobodné a bude ukryto kdesi v útrobách Inforeku, kde ho nikdo nenajde. Navzdory doporučení obsaženém v usnesení senátu. Komise pro GMI tomu věnovala velké množství času a nyní se zdá, že to celé bylo úplně k ničemu. Ve znaku univerzity budeme mít lva s vykloubenou končetinou a bude k tomu písmo, jehož použití bude sporné. Možná proto, že na rektorátu pořád pořádně nechápou, co to je svobodná licence. Ale snahu jim to vysvětlit jsme měli v komisi pro GMI dosti intenzivní.

Občas mám pocit marnosti, jako například i v tomto případě. Proč jsem vlastně do toho senátu lez? Pochopitelně, za situace, kdy není písmo svobodné, nemá pro mě smysl se angažovat v tvorbě šablon na jeho použití.