1

Téma: Times Higher Education World University Rankings 2016-17 Pro ČR hrůza!

Sešup univerzit v ČR pokračuje – jak potvrdil další žebříček.

Výsledky THE – Times Higher Education World University Rankings 2016-2017 jsou právě zveřejněny na www.timeshighereducation.com
Žebříček hodnotí Teaching, International Outlook, Research, Citations, Industry Income. Metodika je podrobně na  https://www.timeshighereducation.com/wo … -2016-2017

Výsledky jsou tyto
-
401-500    Charles University in Prague
-
601-800    Brno University of Technology
601-800    University of Chemistry and Technology, Prague
601-800    Czech Technical University in Prague
601-800    Masaryk University
601-800    Palacký University in Olomouc
-
801+        Czech University of Life Sciences Prague (CULS)
801+        University of Pardubice
801+        Technical University of Liberec
801+        Tomas Bata University in Zlín
801+        VŠB - Technical University of Ostrava
801+        University of West Bohemia
-

Shrnuto:
- UK zůstala v ostudné kategorii
- ČVUT, MU, UPOL spadly oproti loňsku o kategorii (tedy o 100)
- VUT spadlo dokonce o dvě kategorie (o 200)
- VŠB spadla o 500 míst.
V případě VŠB šlo spíš o korekci chybného postavení loni - asi opravu numerických chyb nebo nahlášených špatných údajů.
Jejich pád nastal hlavně v “citacích” - že by jim přestali počítat autocitace, ve kterých jsou přeborníci? Budou toho také letos plné noviny jako loni?

Trend na pováženou u všech, ale hlavně u mimopražských univerzit, do kterých v posledních letech tečou evropské miliardy. A výsledek?

A to jsme si všichni mysleli, když jsme se před lety v žebříčcích poprvé objevili, že už budeme postupovat nahoru, tedy kupředu. Leč opak je pravdou a důvody jsou zřejmé: K mírnému pokroku v mezích zákona na některých našich školách sice dochází, ale co je to platné, svět se zlepšuje rychleji. Bez důsledných a výrazných a pro ty zaostávající bolestivých změn to u nás prostě nepůjde. Přijdou konečně už ty změny, na které čekáme desetiletí? Tipuji, že ne.

Naposledy upravil: sebekm1 (22.09.2016 16:34:10)

2

Re: Times Higher Education World University Rankings 2016-17 Pro ČR hrůza!

Mimochodem se muze stat, ze prijde konkurence i do toho naseho maleho rybnika, viz tento clanek. Jen pro informaci - UK univerzity maji radu pobocek ve svete (hlavne na vychode). Southampton zalozil jednu v Malajsii (neni to kopie skoly, jen jeden program MechEng), je to obdobne co FEL delal v Decine ci kde. Jenze v pripade Southamptonu je to celkem uspech - prvni dva roky studuji studenti tam, zbytek tady. Ted absolvuje prvni rocnik a prumerne znamky jsou lepsi nez u lidi studujicich v UK. Navic naklady v Malajsii jsou vyrazne nizsi. Je to dost win-win situace, kdy mame vice studentu, lepsi studenty, a samozrejme dobre platici studenty. Individualni vyuka je hlavne ve 3 a 4 rocniku, takze mezi studiem tam a tady behem, prvnich dvou let neni nijak propastny rozdil.

Hypoteticky - co brani tomu se chytit v Praze? Skolne neni problem - stovky Cechu studuji v UK uz ted, na strednich skolach jako PORG se plati vice nez v UK za rok na VS. A system 2 roky jinde a posledni 2 roky v UK je zarukou, ze diplom bude povazovany za UK diplom, ne jen za nejakou kopii. Naklady na rozjezd takove pobocky nejsou nijak horentni, a navic by to umoznilo sahat na ceske a EU projeky. Stejne to koneckoncu dela Georgia Tech z USA, ktera ma pobocku ve Francii a lidi tam mohou ziskavat EU projekty.

3

Re: Times Higher Education World University Rankings 2016-17 Pro ČR hrůza!

Tomáš Polcar (polcatom) napsal:

Mimochodem ....

Konkurence se vyostřuje všude. České univerzity už téměř vysály slovenské školy - a to hlavně nadané studenty (doktorandy a magisterské, ale šíří se to i do bakalářských). Přál bych vám slyšet ty nářky slovenských kolegů na nedávném setkání kateder příbuzných oborů. Nadaní studenti jdou neomylně a správně za lepším! Pokud se britským a dalším lepším školám alespoň nepřiblížíme, budeme za pár let plakat stejně.
Proč na tom většině kolegů vůbec nezáleží?