1

Téma: Rozhodování o studiu

Zdravím všechny přítomné,
příští rok budu maturovat ze všeobecného gymnázia. Původně jsem chtěl jít na nějakou ekonomickou fakultu, protože mám sklony k managementu (částečně po rodičích, kteří dělají v bankovnictví). Jenže mé sklony míří ještě více k matematice a fyzice, ovšem nechci zavrhnout ani tu ekonomickou část, kterou "mám v krvi". To je důvod, proč bych chtěl dělat průnik techniky a ekonomie. Stavařina a čistá informatika mě neláká, strojírenství jsem vyškrtl po roce deskriptivní geometrie, která mi nešla. Proto jsem se rozhodl pro elektrotechniku/elektroniku. Nyní zkouším bastlit s Arduinem. Vyloženě vědní obory mě také příliš nezaujaly - chtěl bych udělat Ing. a jít do praxe, o PhD. a dál neuvažuji.

Nabízí se mi možnost FEL ČVUT a FEL ZČU. Brno je daleko (Plzeň mám o trochu blíž než Prahu + mám tam víc kamarádů a známých). V Praze by se mi líbil obor "Elektrotechnika a management" a v Plzni "Komerční elektrotechnika". Oba obory jsou si velmi podobné, co jsem koukal na studijní plány a jednotlivé předměty. Možná v Plzni mají trochu více elektroniky, ale člověk si koneckonců může zapsat volitelné předměty.

Chtěl bych se přítomných dotázat, zda-li je nějaký výrazný rozdíl v absolvování FEL ČVUT nebo FEL ZČU?
Echo mám jen ze Západočeské univerzity, kde prý panuje velmi kolegiální přístup, mají dobré výsledky ve výzkumu (podílí se na projektech jako CERN a ISS), nově vybudované výzkumné centrum RICE (z něj např. REMCS, hasičské obleky, pohony), absolvent Komerční elektrotechniky Zdeněk Peroutka je nejmladším profesorem v oboru. Ovšem to je jen něco málo z plzeňského pohledu.

Trochu jsem strýčkem Googlem projel i FEL v Praze a rozhodně se není taky za co stydět, ba naopak! Opět zdůrazňuji, že bych chtěl být spíše inženýr do praxe a tudíž "prsení se" fakult beru spíš jako důkaz kvalitního pracoviště (resp. slovy jednoho z kamarádů v Plzni: "Nikdo ti nepostaví výzkumné centrum za tři čtvrtě miliardy, když jeho fakulta stojí za prd"). Ani tolik nestojím o podobný výčet úspěchů FELu (jako jsem tu trochu udělal FELce v Plzni), ale spíš o to, jestli doopravdy je nějaký reálný a markantní rozdíl mezi Plzní a Prahou, který by mě přesvědčil jít do Prahy, protože přeci jen plno mých známých studuje/pracuje v bližší Plzni. Určitě si uvědomuji, že studium daleko víc než na fakultě záleží na mně samotném, ale i tak bych rád poprosil o snahu o objektivní názor na můj problém, je-li to alespoň trochu možné.

A ještě jedna menší otázka na konec: Myslíte si, že podobné obory, které bych si rád zvolil, jsou dobré obory? Jestli má smysl vychovávat elektroinženýry se soft-skills nebo by bylo lepší mít jen obory, které vyplodí ty skutečné echt elektrotechniky/elektroniky?

2

Re: Rozhodování o studiu

Vazeny zajemce o studium na fel cvut, odepisujeme jako nekolik uspesne nastupujicich do sesteho rocniku, protoze se nam tu az tak libi (ve skutecnosti prodluzujeme o dp kvuli erasmu). ☺

Porovnani skol je otazka dost osemetna, bylo by treba znat pomerne dobre obe skoly, coz jde tezko. Zajed se podivat do obou kampusu a optej se studentu na miste, co a jak se jim libi a nelibi, diky zahranicnim zkusenostem vime, ze fel neni pohadkove idealni, ale presto si hlavne diky zajmu firem (tva posledni otazka) myslime, ze jsme volili dobre, a ze o technicko ekonomicke vzdelani ve spolecnosti dvou jazyku plynne je zajem (to nezminujes?).

Studujeme eem a mame pocit, ze bak etapa nam dala solidni technicky zaklad, a ze magistr nam rozsiril ekonomicke obzory, pricemz v soucasne dobe je nabidka volitelnych predmetu i z hlediska novych technologii jako oze a baterky dobra diky nove vypsanym predmetum a vyvoji na zaklade grantu (to je vyhodou proflaklych skol s vedatory), rozhodne ti jej tedy nemuzeme nedoporucit ☺

Dalsi obrovskou vyhodou cvut jsou kontakty a kontrakty - siroka nabidka na erasmus a temer jistota ze clovek vyjede chce-li.

3

Re: Rozhodování o studiu

(Jan Pokorný) napsal:

... slovy jednoho z kamarádů v Plzni: "Nikdo ti nepostaví výzkumné centrum za tři čtvrtě miliardy, když jeho fakulta stojí za prd"

Ale postaví, v ČR ano. Už jsme taková země.
Nejsa tázán, nereaguji na hlavní dotazy, ale tahle věta mi nedá. Před časem měl v LN Martin Rychlík zajímavý článek, kde hezky ukazoval, že většina z těch nových center – z rozhodnutí politiků povinně postavených mimo Prahu, zpočátku důsledně – zrovna moc výsledků nemá. Mnohá nemají skoro žádné a byly to prostě vyhozené peníze!
A z fakult ZČU má rozhodně lepší jméno FAV než FEL, tím jsme si jist.