1

Téma: Zaznamy z prednasek Linerani algebry

Dobry den, chtel bych se zeptat jako nastavejici student z prvniho rocnika zda li sou k dispozici videozaznamy z linearni algebry ?

2

Re: Zaznamy z prednasek Linerani algebry

Dobrý den,

1) v češtině se píše "jsou" nikoliv "sou",
2) pokud půjdete do 1. ročníku (od 10/2017), pak vřele doporučuji navštěvovat přednášky a speciálně na lineární algebru si pořídit skripta,
3) matematiku se nikdy nenaučíte z videí, tou si musíte projít sám,
4) pokud se hodláte učit podle natočených přednášek, na FEL radši nechoďte.

3

Kolega Hájek má pravdu. Nic nenahradí „živou přednášku” (jen lepší živá přednáška wink).

Souhlasím s kolegou, že není od věci si skripta k základním předmětům pořídit.

Video ale není špatný podpůrný nástroj. Osobně jsem tento semestr vedl laboratoře kurzu fyziky 2 (EK) a rozhodl jsem se po dohodě s prof. Kulhánkem i natočit jeho přednášky – posuďte sám, jak to dopadlo.
Výsledek byl, že návštěvnost přednášky se tím nesnížila, záznam studenti s oblibou používali k doposlechnutí nepochopených partií, někteří si pouštěli přednášku celou.
To, zda video záznam je nebo není pořízen, je primárně věcí přednášejícího (a pak osoby, která je ochotna natáčet). Fenomén to není ještě příliš častý, pár přednášek natočeno je, algebra do nich ale asi nespadá.
Znám jedince, kteří se dokáží naučit i bez přednášek a i tací mají na FELu dveře otevřené. Dovolím si přeformulovat výrok kolegy Hájka v to, že i já velmi doporučuji přednášky navštěvovat. Sám nakonec zjistíte, zda Vám styl přednášejícího sedne nebo ne (to je mnohdy o těch hůře popsatelných mezilidských vztazích), minimálně Vám to řekne, jaký to je člověk, jak přemýšlí, co lze od něj čekat na konci semestru wink.

4

Zkusil jsem Youtube a hned mi vyskočila videa Lineární algebry z FJFI: https://www.youtube.com/watch?v=_s2WDwrNC0Q

Tak zkuste ty.

Já naopak jako student mohu videa jedině doporučit (asi za to budu ukamenován, ale raději než navštívit přednášku osobně, která byla často v nevhodný čas nebo byla příliš nudná), tak se podívat na video. Naštěstí je toho Youtube plné a tak tam lze najít skoro vše, co je třeba (když ne v češtině tak v angličtině).

Zkuste odkaz výše a uvidíte, do jaké míry se vám bude předmět na FJFI krýt s předmětem na FEL. Případně můžete dohledat chybějící části.

5

Já bych nic nepřeformulovával, já bych s pohoršlivým názorem na video-přednášky rovnou vyjádřil nesouhlas. A vezmu si k tom na pomoc například přednášku Salmana Khana na TED konferenci.

Dokonce bych pokračoval dál, a informoval, že alespoň na jednom ze studijních programů nabízených na FEL, konkrétně na programu Kybernetika a robotika, za který můžu mluvit, je jistě velmi vítán každý student, který se chce učit i z videí. Ať už našich vlastních nebo i cizích. Na společném setkání (přednáška, cvičení, laboratoře) nám pak aspoň více času zůstane na diskutování případných nejasností.

Naposledy upravil: hurak (včera 11:57:21)