1

Téma: Informatika a počítačové vědy

Ahoj, studoval jsem necelý rok Obecnou matematiku na MUNI, ale ukončil jsem. Teď se rozhoduji kde dál a prakticky volím mezi oborem Informatika a počítačové vědy/Matematická informatika na MUNI https://www.fi.muni.cz/katalog/obory_ht … i.xhtml.cs (a ještě trochu Matematika se zaměřením na vzdělávání pro SŠ). Matematika na Obecné matematice mě bavila a chtěl bych, aby hrála většinovou roli ve studiu i dál (a to nejen v aplikované formě, ale i v té více čisté a teoretické s důrazem na pochopení souvislostí), a proto vlastně váhám mezi výše jmenovanými obory. S programováním nemám žádné zkušenosti a určitě by mě nebavila jen práce založená na hodinách kódování bez potřeby nějakého logického zamýšlení se nad problémem a hledání řešení s pomocí matematiky (tj. ne pouze naučení "manuálu" a bezhlavé aplikace). Proto bych se rád dověděl, jak je to na oboru Informatika a počítačové vědy. Četl jsem, že například Teoretická informatika je vlastně docela podobná čisté matematice a hodně věcí v ní na ní stojí. Je to u oboru Informatika a počítačové vědy podobné? Rád bych se profiloval směrem k matematice co nejvíc.

Dál se chci zeptat, jestli by si někdo troufl porovnat tento obor s oborem Matematická informatika na MUNI (link na studijní plán na začátku příspěvku). Připadají mi jako dva podobné obory, tak bych rád věděl, v čem a jestli se od sebe liší (hlavně mám tak nějak dojem, že na OI se toho naučím víc a lépe).

Jak jsem psal, uvažoval jsem taky o Učitelství matematiky pro SŠ, i když OI mi přijde zajímavější. Dá se porovnat úroveň učitelské matematiky a té na Informatice a počítačových vědách?

A ještě poslední věc, na stránkách jsou vypsány dva obory - "Informatika a počítačové vědy" a "Informatika a počítačové vědy (od 2016/2017)" - chápu správně, že to jsou totožné obory, jen druhý je aktualizací? Mátlo mě, že jsou oba v nabídce bakalářských oborů a liší se v některých předmětech.

Zajímá mě toho dost, ale podruhé si chci být volbou oboru opravdu jistý, tak se ptám na všechno big_smile  Budu moc rád za odpovědi a sdílené zkušenosti a názory.

2

Re: Informatika a počítačové vědy

Ještě chci dodat, že jsem taky narazil na Matematickou informatiku na FJFI, což ale podle toho, co jsem zatím četl, bude oproti oběma oborům, které jsem vypsal v prvním příspěvku, úplně jiné kafe.

3

Vazeny pane kolego,

ptate se na vyuku matematiky na OI, dekuji za zajem.   Bohuzel se mi nezobrazi stranka z MUNI s jejimi matemaickymi predmety a tak nemohu srovnavat.  Nicmene matematika  hraje v OI programu velkou roli. Jiz v bakalarskem studiu mame mnoho povinnych matematickych kurzu  jako  je Linearni algebra, Kalkuly jedne a vice promennych, Logika a grafy, Diskretni matematika, Pravdepodobnost a statistika, Optimalizace. Na jedne specializaci je tez Teorie Jazyku a automatu a Numericke metody. V magisterskem studiu pak ucime Teorii algoritmu nebo Matematickou kryptografii: http://math.feld.cvut.cz/gollova/mkr.html .   Zejmena vsak plati, ze predmety ucime do hloubky, matematicky ciste a duraz je kladen na porozumeni. Pro studenty, kteri maji matematiku radi, mame tez Matematicky minor. V nem jsou dalsi volitelne predmety jako napriklad   Teorie Informace a kodovani : http://math.feld.cvut.cz/gollova/tik.html, Pokrocila analyza: http://math.feld.cvut.cz/veronika/vyuka … an.htm#ta1 a dalsi. Celkove si myslm, ze student, ktery projde  matematikami na OI a jeste zkusi minor se matematickym vzdelanim vice nez vyrovna absolventu ucitelstvi matematiky a jeste ma vyhodu ve vzdelani informatickem. Vyrovna se i absolventovi informatiky na MFF UK a FJFI.

Pokud buste potreboval dalsi informace, radi Vam je poskytneme.

Jan Hamhalter, vedouci katedry matematiky FEL CVUT

4

(Honza) napsal:

A ještě poslední věc, na stránkách jsou vypsány dva obory - "Informatika a počítačové vědy" a "Informatika a počítačové vědy (od 2016/2017)" - chápu správně, že to jsou totožné obory, jen druhý je aktualizací? Mátlo mě, že jsou oba v nabídce bakalářských oborů a liší se v některých předmětech.

Ano, je to drobná úprava související s reakreditaci.
J. Matas, člen Rady programu OI

Naposledy upravil: matas (12.11.2017 23:09:00)