1

Téma: notebook

Dobrý den,

s vysokou pravděpodobností bych rád příští rok nastoupil na tento obor (KYR - bakalář) - velmi mě oslovil na dnu otevřených dvěří. Hodlám si tedy koupit notebook, ale nevím, co by měl takový notebook splňovat pro tento obor, myslel jsem, že koupím nějaký hodně výkonný, tudíž herní, třeba za 30 000 - 40 000 Kč, ale dočetl jsem se, že to asi není nejlepší volba. Byl bych proto rád, kdyby jste mi mohli poradit, co by takový notebook měl mít, případně i další užitečné vlastnosti (přemýšlel jsem i v této souvislosti o https://www.czc.cz/hp-spectre-x360-15-1 … 1/produkt).

(příklad - bylo by dobré  co nejvíce RAM - aspoň 16gb, co nejvýkonější procesor, 4K rozlišení, .... - něco v tomto smyslu)

Předem děkuji,

V. Šíp

2

Re: notebook

Dobré ráno,

Pane kolego, doporučoval bych model A4, čtverečkovaný (zelený) v počtu cca 15-20 ks. Dají se sehnat např. v papírnictvní nebo v Tescu v ceně do 20 ks/ks. Budete ho potřebovat, to mi věřte. A jestli si myslíte, že na modelu vašeho noteboku bude záviset vaše studium, tak se tam vůbec nehlašte...

3

Dobré ráno,

děkuji Vám za odpověď, skutečně si nemyslím, že mé studium bude záviset na mém zařízení. Čtverečkovaný papír si ovšem zapamatuji.

S volbou notebooku jsem se obrátil na toto forum, jelikož nemám představu o tom, jak se při hodinách (ať už přednáškách, či dalších) pracuje s vlastními zařízeními. Nerad bych si koupil stroj, který by byl později spíše přítěží, nebo byl nevhodný pro programování, proto mě zajímalo, jaké vlastnosti by měl mít a jaké další by byly výhodou.

Podobná vlákna jsem zde na foru již nalezl, ovšem byla přibližně 8 let stará, proto jsem vytvořil vlákno zde, třeba někdo řeší podobné dilema.

4

Hezký den,
za sebe vám spíš nedoporučuji nosit s sebou notebook na přednášky. Studenti mají tendenci pak sledovat Facebook, hrát síťové hry, koukat na Youtube. Navíc v posluchárně pak rozptylují i studenty, kteří sedí za nimi. Když jsem já navštěvoval pravidelně přednášky, tak notebook v rukou studenta byl spíš výjimečná záležitost. Později se mi pak osvědčil spíš tablet s možností anotovat poskytnuté prezentace nebo psát a kreslit si vlastní záznamy, udělat foto tabule. 

Na cvičení je to věc trochu jiná, tam se hodí zapsat si výsledky měření nebo experimentu přímo do tabulkového editoru atd.

SVTi a FELK Admin - IT135

5

(Václav) napsal:

Dobrý den,

s vysokou pravděpodobností bych rád příští rok nastoupil na tento obor (KYR - bakalář)

Ahoj. smile Já KyR teď studuju a za mě můžu říct: Pořiď si něco, kde rozběháš Matlab se Simulinkem. Jinak na tom tolik nezáleží a vyber si, co využiješ sám k životu. Já se taky bála, jaký stroj asi budu při nástupu potřebovat, ale vůbec to nebylo třeba řešit. Tak třeba se tu potkáme. smile

Jitka

6

Jitka Hodná (hodnajit) napsal:
(Václav) napsal:

Dobrý den,

s vysokou pravděpodobností bych rád příští rok nastoupil na tento obor (KYR - bakalář)

Ahoj. smile Já KyR teď studuju a za mě můžu říct: Pořiď si něco, kde rozběháš Matlab se Simulinkem. Jinak na tom tolik nezáleží a vyber si, co využiješ sám k životu. Já se taky bála, jaký stroj asi budu při nástupu potřebovat, ale vůbec to nebylo třeba řešit. Tak třeba se tu potkáme. smile

Jitka

Myslím si, že to stačí řešit během prvých pár týdnu v začátku semestru. Fakulta poskytuje k práci i studovny s počítači a těch pár týdnů bude stačit na rozkoukání.
Abych jen „nemoralizoval“ a trochu poradil: „Herní“ není třeba, spíše bych zvážil mobilitu (ono se to pak na zádech pronese), ergonomii (klávesnice, touchpad), RAM (aspoň 8 GB, resp. zvážit rozšířitelnost a pak třeba začal na minimální konfiguraci), HDD (opět – vyměnitelnost (třeba začít na nutném minimu a za rok vyměnit) × vestavěné speciální řešení) a pak v neposlední řadě cena, ale ta dle prvotního postu nehraje moc roli, zdá se… Ještě CPU – obyčejně již nevyměnitelná komponenta – čím víc jader, tím lépe, frekvence tolik nehraje roli. „Výkonná GPU“ je přítěží při mobilitě – moc „žere“.
A závěrem – ano, kostičkovaný sešit se určitě hodí – skoro na vše. Od matematiky, přes algebru, programování až, na KYRu, po „roboty“ – když ne zrovna na poznámky, dobře se na tom hrají „hry“ (to se hodí zase v prvém semestru na OI) wink .

7

Já bych doporučil brát u notebooku ohled na váhu a na výdrž baterie, protože, jak už psal Martin Samek, budete ho hlavně nosit. Herní notebook (dobrá grafika) podle mě není potřeba (většinou mají nízkou výdrž na baterku), ale jak jste psal, je fajn mít hodně operační paměti (16GB stačí) a rychlý procesor.

8

Jiří Hájek (hajekj1) napsal:

Dobré ráno,

Pane kolego, doporučoval bych model A4, čtverečkovaný (zelený) v počtu cca 15-20 ks. Dají se sehnat např. v papírnictvní nebo v Tescu v ceně do 20 ks/ks. Budete ho potřebovat, to mi věřte. A jestli si myslíte, že na modelu vašeho noteboku bude záviset vaše studium, tak se tam vůbec nehlašte...

Je tu dobrým zvykem, že na dotazy ke konkrétnímu programu odpovídají učitelé a studenti tohoto programu. Své zavádějící a předpotopní názory prosím raději adresujte studentům programu vašeho  wink

9

Mnohokrát děkuji za Vaše odpovědi. Velmi mi pomohly a já jsem mohl získat představu o tom, co by se mi oravdu hodilo.