1

Téma: MFF VS OI FEL

Zdravím,

chystám brzy se posílat přihlášky na VŠ a chtěl bych se zeptat na porovnání MFF a OI FEL vzhledem k:
1) Obsahu učiva (teorie vs praxe, matematika vs programování)
2) Náročnosti učiva a škol celkově
3) Přístupu vyučujících
4) Věci které na jedné škole naučí a na druhé ne
5) Jaká je kvalita výuky v oblasti machine learningu, AI, data miningu

obory https://www.mff.cuni.cz/studium/bcmgr/ok/ib3a23.htm vs http://www.fel.cvut.cz/cz/education/bk/ … 25005.html

Děkuji za odpovědi

2

Re: MFF VS OI FEL

Pane kolego Jiří Moravčíku,

přednáším mnoho let na FEL včetně programu OI (nyní předmět Digitální obraz) i na MFF UK (informatici, volitelný předmě Počítačové vidění a inteligentní robotika). Vedl jsem jsem celkem 50 diplomantů na obou fakultách, více na FEL. Jsem a byl jsem školitelem doktorandů, absolventů obou fakult. Předem konstatuji, když chcete být víc než programátorem, jsou vaše obě volby ty nejlepší, které si v Praze můžete vybrat.

Ad 1) Obsah studia je podobný, liší se podle oborů a jako vždy na dobré univerzitě podle konkrétních učitelů. Když cílíte na nejlepší vzdělání v IT, potom hleďte na výzkumné výsledky pracovišť, na nichž výuka stojí. Vy si asi přejete, aby Vás univerzita připravila na příští úkoly a ne na ty současné. Učitelé na OI FEL jsou trochu více spojeni s praktickými úlohami, např. v počítačovém viděni, kybernetické bezpečnosti, autonomní robotice. Na druhou stranu, např. ve vývoji počítačových her, což je v ČR jedna z excelentních částí softwarového průmyslu s mnoha pracovními místy, je MFF UK lepší. Na obou fakultách vás naučí potřebnou matematiku, což je základem přípravy na příští úkoly, stejně jako programovat. Nevidím v tomto hledisku zásadní rozdíl.

Ad 2) Náročnost i přístup u OI FEL i informatiků na MFF UK je podobná. Jsou podobné počty studentů na učitele. V tomto není podstatný rozdíl. Pamatuji dobu, kdy informatika na MFF byla vlastně jen odnoží matematiky s málo teoretickými studenty. Měnilo se to postupně, ale dnes již takový rozdíl není.

Ad 3) Hledisko je individuální. Na obou vašich uvažovaných volbách se snaží jak instituce, tak konkrétní lidé řídicí studijní programy. Nevidím podstatný rozdíl.

Ad 4) Základní teorie (matematika, teroretická počítačová věda, atd.) je podobná. Jak jsem psal výše, rozdíl je podle výzkumného zaměření. Učitelé přirozeně učí dobře to, v čem ve výzkumu soutěží a uspívají na vědecké úrovni. Zde vyberte podle toho, co vám je bližší. Když se ještě neumíte rozhodnout, což je před vstupem do bakalářského studia přirozené, potom obě volby jsou skoro stejné.

Ad 5) Vámi vyjmenovaná témata jsou horkými výzkumnými tématy v umělé inteligenci. Na obou pracovištích jsou špičkoví výzkumníci a učitelé, na české poměry skoro všichni. Opět se podívejte na výsledky a umístění jednotlivců ve světových žebříčcích, např. https://scholar.google.cz/

Závěr: Pokud jsem z otázky porozuměl Vašim očekáváním, obě volby jsou výborné. Já jsem trochu zaujatý svou vlastní historií. Doporučil bych Vám o malé kladné epsilon spíše FEL. Jako jeden podpůrný argument bych např. řekl, že otevřenost Otevřené informatiky se projevuje i v těsné spolupráci s vysokoškolským výzkumným ústavem, na němž pracuji, Český institutu informatiky robotiky a kybernetiky ČVUT, http://www.ciirc.cvut.

Poznamenávám, že na FEL jsem činný ještě ve studijním programu Kybernetika a robotika, kde jsem garantem oboru Robotika. I přesah a prostupnost mezi těmito dvěma studiními programy je výhodou pro FEL.
Vašek Hlaváč, http://people.ciirc.cvut.cz/~hlavac/

Naposledy upravil: hlavac (26.01.2018 15:20:06)