1

Téma: W. ROSS ASHBY - KYBERNETIKA

Dobry den,

studoval som na MFF UK a dostala sa mi do ruk knizka v cestine "Kybernetika" od hore menovaneho autora a tak som si ju zacal citat a pocitat, nech sa trocha vzdelavam mimo svojho odboru a zamerania.

Neviete niekto poradit, kde by sa to dalo online konzultovat, sposob vypoctov, ci postup, niektore veci mi vobec nie je su jasne.

Dakujem

2

Re: W. ROSS ASHBY - KYBERNETIKA

Z Vašeho příspěvku mi není jasné, zda máte na mysli knihu W.R. Ashby, Introduction to Cybernetics, Chapman & Hall, 1957. Je dostupná on-line, http://pespmc1.vub.ac.be/books/IntroCyb.pdf. R.W. Ashby je s odstupem považovaný za autora jednoho ze čtyř základních tezí kybernetiky, totiž zákona nutné variety. Pokud Vás zajímá tento aspekt, potom si myslím, že nejvíce o něm ví doc. Petr Vysoký, dlouholetý pracovník katedry řídicí techniky FEL. Nyní je v pezni. Pár let před penzí pracoval na Dopravní fakultě ČVUT. Jeho email je vysoky@fd.cvut.cz

Když máte na mysli knihu Z. Kotek, P. Vysoký, Z. Zdráhal. Kybenetika. SNTL 1990, potom z autorů žijí dva, P. Vysoký a Z. Zdráhal. Ptejte s přímo jich. Email na Petra Vysokého je uveden výše. Email na Zdeňka Zdráhala je z.zdrahal@open.ac.uk. Obsah této knihy je nově uchopen v mnoha novějších zahraničních knihách.

Vašek Hlaváč, CIIRC ČVUT