1

Téma: Rekonstrukce zadního dvorku na Karlově náměstí

Dobrý den,

na žádost pana děkana zpřístupňuji dokumenty týkající se plánované rekonstrukce zadního dvora na Karlově náměstí, za budovou E. Pokud k tomu máte nějaké poznámky, prosím napište je sem, nebo mi je pošlete emailem. Děkuji.

Jan Kybic

2

Re: Rekonstrukce zadního dvorku na Karlově náměstí

Dobrý den,
já bych měl dotaz, co nám to řešení přinese, když počet parkovacích míst bude nižší nebo stejný v porovnání s aktuálním stavem a přitom tam bude parkovat více aut (navíc auta z předního dvoru a ze strojní fakulty)?

3

(hlinovsm) napsal:

Dobrý den,
já bych měl dotaz, co nám to řešení přinese, když počet parkovacích míst bude nižší nebo stejný v porovnání s aktuálním stavem a přitom tam bude parkovat více aut (navíc auta z předního dvoru a ze strojní fakulty)?

Děkuji za podnět, na páteční schůzce se na to zeptám. Pan Ezr mi řekl, že se bude snažit počet parkovacích míst maximalizovat.

J.K.

4

(kybicjan) napsal:
(hlinovsm) napsal:

Dobrý den,

Děkuji za podnět, na páteční schůzce se na to zeptám. Pan Ezr mi řekl, že se bude snažit počet parkovacích míst maximalizovat.

J.K.

Na místě zbouraných garáží přece musí vzniknout nová parkovací místa, která tam dříve nebyla? Tím by se měl jejich počet zhruba zdvojnásobit oproti současnému stavu?
Proč to tak v návrhu není?

5

(sebekm1) napsal:

Na místě zbouraných garáží přece musí vzniknout nová parkovací místa, která tam dříve nebyla? Tím by se měl jejich počet zhruba zdvojnásobit oproti současnému stavu?
Proč to tak v návrhu není?

Je tam jakási zelená plocha, strom a něco jako zeď či obrubník (?) - není mi to úplně jasné, zeptám se v pátek.

J.K.

6

Zadni dvur odpovida svemu jmenu, celkem hnusne misto, kde zaparkovana auta rozhodne nezhorsuje umelecky dojem. Proc tam architekt navrhnul kus zelene travy a dokonce dve lavicky, to opravdu nechapu. Vyhozene penize.
Misto toho je treba maximalne zelene na dvore (opravdu by to chtelo i privezt pokud mozno vzrostle stromy), a pokud mozno zbourat ty hnusne budovy, co to tam porad hyzdi.

7

Připojuji se též s názorem, že zadní dvůr není výstavní plocha ale užitkový prostor. Potřebujeme tam maximalizovat počet parkovacích míst. Idea trávníku a laviček je sice hezká, ale víme jak to pak dopadne s udržováním. Slunce tam moc nesvítí, tak to ani moc neporoste. Dvě lavičky si dovedu představit někde po boku kaple, kde už nyní je trávník na a parkování ho využít nelze. Dále postrádám nabíjecí místo pro elektromobil.

SVTi a FELK Admin - IT135

8

Souhlasím, zadní dvůr nechat hlavně na parkování a přední upravit na krásu. Dozadu by se hodilo automatické otevírání brány a bylo by krásné při rekonstrukci zlikvidovat ten "koutek neřesti" za bránou.

9

Podle mého názoru je i v současném stavu zadní dvůr místem, kde na člověka nejvíce promlouvá historičnost celé lokality, a to díky kapli, zbytku kostela a návaznosti na ulici Na Zbořenci. Bylo by proto dle mého názoru nešťastné bavit se o tomto dvoře jako o čistě užitkovém prostoru, potenciál místa je mnohem větší než jen parkoviště.

Chápu že se zbouráním garáží by mělo dojít ke zvýšení počtu parkovacích míst, ale co se přesných počtů týče, současný návrh mi přijde již jako maximální možné využití plochy k parkování. Přidání dalších parkovacích míst v severní části by vyžadovalo pokácení stromu, kolmá parkovací místa na místě navrhovaného trávníku by blokovala místa v místech kde je teď kontejner. Podélné parkování v místech navrhovaného trávníku by přidalo maximálně dvě místa. To podle mě nestojí za to. 

Rozumím tomu že představa jít si na zadní dvůr sníst oběd je v současném stavu těžko představitelná, ale v případě realizace travní plochy a lavičky by byla pro mě, a myslím že i mnoho dalších zaměstnanců či studentů lákavá. Naopak bych byl pro rozšíření travní plochy na východ od kaple například o metr od zdi pro pořádání společných akcí (např. grilováni KP) v exteriéru, které se v současnosti omezují na dvůr s voliérou pro drony. V západní částí tohoto travního ostrůvku by měl být vysazen třetí listnatý strom.

K detailům návrhu: jsem rád že dojde k náhradě asfaltu dlažbou. Z návrhu mi není jasné, zda má být dvůr vydlážděn žulovou/křemencovou dlažbou a nebo betonovými dlaždicemi. Kamenná dlažba podle mě mnohem lépe odráží charakter místa, betonové dlaždice mi přijdou krajně nevhodné. Stejně tak doplňky jako lavičky a koše se dle mého názoru hodí spíše do byznys parku na Chodov než na tohle místo. Není možné tyto doplňky nahradit prvky, které budou citlivěji doplňovat své okolí? Přeci jen je to místo středověkého kostela...(pudorys kostela). Navíc si myslím že nejsou potřeba sloupky kolem kaple, z mého pohledu nejsou tyto překážky nutné.

Pokud by vás zajímala historie místa, doporučují tento článek.

Naposledy upravil: mrkosja1 (20.06.2018 15:33:21)

10

Když už tu padla zmínka o historickém významu místa, tak tím se velmi do hloubky zabýval Ing. Ivo Brachtl z SVTI (již nežije) společně s paní Matějákovou. Svého času jsem ho vyzpovídal a vytvořil alespoň jednoduchou wiki stránku jako podklad pro natáčení pořadu ČT. Bohužel většina materiálů sebraných Ing. Brachtlem zůstala bez využití. Odkazovaný dokument si rád přečtu.

https://support.dce.felk.cvut.cz/mediaw … 9Bst%C3%AD

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1088 … 033190001/

Přimlouvám se za to, aby kulturní využití dvora bylo situováno právě do blízkosti kaple (trávník, lavičky, atd.) a vhodné úpravě této části prostoru. Východní bych nechal parkovacímu účelu. Strom rozhodně zachovat.

11

(mrkosja1) napsal:

Podle mého názoru je i v současném stavu zadní dvůr místem, kde na člověka nejvíce promlouvá historičnost celé lokality, a to díky kapli, zbytku kostela a návaznosti na ulici Na Zbořenci. Bylo by proto dle mého názoru nešťastné bavit se o tomto dvoře jako o čistě užitkovém prostoru, potenciál místa je mnohem větší než jen parkoviště.

...

Souhlasím s tím, že udělat z nového prostoru pouze parkoviště by bylo nešťastné. Také bych rád viděl nádvoří jako místo, které přispívá ke kvalitě života pracovníků a studentů, kteří zde tráví nemalý čas.

12

Návrh mi nepřijde tak špatný, moje postřehy:
- souhlasím že žulová dlažba je vhodným řešením (a že z návrhu není jasné, že bude použita)
- myslím, že sloupky na "ochranu" kaple jsou zbytečné, budou místo jen hyzdit
- myslím si, že lavičky se budou používat jen zřídka, na druhou stranu, kolik parkovacích míst by se místo nich vešlo, když je možné kvůli průjezdu jen podélné stání?

Naposledy upravil: fiedlda1 (20.06.2018 15:11:22)

13

Návrh mi přijde rozumný. Vznikne tam několik parkovacích míst navíc. Z podelneho parkovani na jizni strane je parkovani kolme, tim padem je jasne, ze naproti se kolme parkovani nevejde. Vecpavat tam 1 nebo 2 mista by mi prislo zbytecne.
Okoli kaple a  historie místa mi přijde velmi zajimava, zvazil bych i umistit nejakou tabulku o historii mista.

14

Když jsem se podíval na dokumentaci ještě jednou, tak jsem si všiml, že je jinak řešená vjezdová brána. Vypadá to, že dvířka pro pěší jsou umístěna samostatně vedle vjezdové brány. To způsobí, že brána svírá s rovinou vjezdu jiná úhel. Mám obavu, že půjde těžko zajíždět protože bude překáže vyčnívající roh sousedící garáže.

15

Záznam z jednání [o úpravách zadního dvorku] ze dne 22.6.2018

přítoni: Lenka Hájková, Ing. Petr Ezr, Ing. Petr Hába, Ing. arch. Magda Pappová, Prof. Dr. Ing. Jan Kybic, Petr Pácal

Finální úpravy projektu na revitalizaci Malého dvora KN.

Oprotí předloženému návrhu architekta se přítomní zástupci fakuty schodli na následujích úpravách projektu:

- bude vypuštěna zeleň ve střední části dvora včetně laviček a doplněna vpravo od vjezdových vrat, kam také budou přemístěny stojany na kola

- sloupky vytyčující komunikaci budou minimalizovány tak, aby splnily podmínky dopravního řešení z hlediska platných předpisů

- bude vypuštěn obrubník výškově oddělující části dvora

- kamenný obklad okolo kaple bude vypuštěn a nahrazen obnoveným kačírkem s větší zrnitostí

zapsal : Petr Ezr