1

Téma: NB studovna ...

Od té doby co jsem si pořídil NB na FELu postrádám v Dejvicích i na Karláku vhodnou místnost, kam by si mohli studenti se svým NB sednout, dát jej do zásuvky a v klidu pracovat. Volná místa občas bývají na chodbách, ale tam není na práci klid. Ideálem by byla studovna, jaká je v Dejvicích v -1.patře, ale větši (aspon pro 30-50 lidí) s lepšími stoly, zásuvkou, nízkými přepážkami (aby se nám nemíchaly učebnice atd) a vhodným povrchem pro optickou myš. Mohl by tam být i automat na pití, kafe, bagety ...

2

Re: NB studovna ...

Vedeni o tomto jednalo uz nekdy na podzim, dosla na to rec take na jednom ze zasedani AS FEL. Jsou tu dve veci. Prvni je to, ze nejsou prostory; kdykoliv se na FEL neco uvolni, nahledne se do seznamu pozadavku na mistnost, kde nektere zadosti uz trvaji nekolik let. To je ta spatna zprava, ktera vysvetli, proc nejsem optimista ohledne rychleho "cisteho" reseni.

Druha vec: Toto tema se naskytlo v souvislosti s obnovou pocitacoveho parku. Vedeni se v zasade shodlo (a predpokladam, ze nove vedeni bude mit nazor podobny), ze je neekonomicke co par let koupit nove pocitacove vybaveni studovny a stejne si studenti za rok budou stezovat, ze uz je zastarale, a hadat se o Windblowsech a Linuxu. Mnohem ekonomictejsi je dat tam stoly a kompletne to zasitovat. Na zaklade receneho tipuji, ze v okamziku, kdy v nejake pocitacove studovne dospejou pocitace do situace, kdy je mozno je odepsat, pak k dotycnemu kroku dojde. Dokonce se mluvilo o konkretni mistnosti, kde uz to maji stavajici pcitace nahnute, ale pokud me pamet neklame, jsou tam pul napul stare a nove, takze by v prvnim kroku slo o studovnu kombinovanou.

Tolik ma pamet, Bohuzel nemam po ruce ty zapisy.

3

Re: NB studovna ...

... a proto se voli nove lavicky na chodbach tak, aby se na nich NB nedal temer pouzivat...

...ale posledni dobou alespon neslycham argumenty typu "a kdyz bude NB spatny a studenta zabije, co si pocneme"... ale to mozna opet s novym vedenim prijde:-)

4

Re: NB studovna ...

Sice nemám žádnou moc to změnit, ale říci to mohu, v studovně 115 v Dejvicích je půlka se starými PC, které jsou studenty vytížené minimálně, kvůli výkonu PC atd. Buď tam chodit s notebookem, je tam i pár zásuvek, nebo staré počítače odstranit, síť tam je rozvedená a jako notebooková učebna by to fungovat mohlo. Samozřejmě by to chtělo asi nějak promyslet atd.

5

Re: NB studovna ...

jj presne tak. Taky bych byl pro.

ad. bezpecnost: Proudovy chranic by snad mohla byt dostatecna ochrana.

"Le plagiat consiste à s'approprier les mots ou les idées de quelqu'un d'autre et de les présenter comme siens" (Petit Robert, 2005)

6

Re: NB studovna ...

Zdeněk Švachula (svachz1) napsal:

jj presne tak. Taky bych byl pro.

ad. bezpecnost: Proudovy chranic by snad mohla byt dostatecna ochrana.

Nezapomeňme dodat, že musí být v intervalech stanovených výrobcem taky zkoušen, že? Ale to jsem již offtopic.

Wikipedia: Я знаю всё! Google: Я найду всё! ВКонтакте: Я знаю всех! Internet: Без меня вы ничто! Электричество: Молчать …
http://motor.feld.cvut.cz
„Kdyby každý dělal jen to, co umí, spousta z nás by se asi nenarodila“ J. K.

7

Re: NB studovna ...

http://dzonny.cz/Portals/0/Gallery/490/Po%C4%8D%C3%ADta%C4%8De/hpim4523.jpg
337
Snad to nezpůsobí zákaz notebooků na FELu ;-)

Nastala neočekávaná událost, Váš požadavek byl zpracován!

8

Re: NB studovna ...

No když vidím ty zásuvky a rozdvojky, tak si nemůžu odpustit upozornit na jednu přednáškovou místnost v Dejvicích. Jenom si nemůžu vzpomenout na číslo.:) Je to v druhém patře od 209 doprava chodbou. 275 nebo tak nějak.

Nevím, jak stará je elektroinstalace na FEL, ale v této místnosti vypadají zásuvky mnohem hůře než u nás doma, kde jsou některé zásuvky 30 let staré. Vypadávají ze zdi a jsou perfektní ukázkou toho, jak by zásuvky vypadat neměly. Zapojení notebooku do nich = adrenalinový sport.

Připadá mi to trochu zvláštní, hlavně, když si vzpomenu na předmět Bezpečnost práce v elektrotechnice, kde nás milí učící kárali hned, jak jsme neměli záhyb drátu do pravého úhlu.:)

9

Re: NB studovna ...

Na KN je k dispozici několik míst k sezení v místnosti KN:E-2a (předsálí počítačové učebny KN:E-2, katedra řídicí techniky). Na stolech jsou k dispozici prodlužovačky a síťové kabely. Také lze použít přilehlé chodby katedry řídicí techniky.

SVTi a FELK Admin - IT135

10

Re: NB studovna ...

Ing. Martin Samek (samekma1) napsal:

Také lze použít přilehlé chodby katedry řídicí techniky.

Myslíš ty bez zásuvek u stolů? smile A jedinou zásuvku v rohu u kopírky zase zabralo "cosi" vedoucí do zdi. Alespoň, že ta obří díra za plákatem už zmizela...

Situace na KN je hodně špatná, jedinou opravdu "studovnu" zabral bufet, který tam má sklad... sad

"Vím, že nic nevím." Sócratés

11

Re: NB studovna ...

Bc. Lenka Mudrová (mudrole1) napsal:

Situace na KN je hodně špatná, jedinou opravdu "studovnu" zabral...

Souhlasím. Stále nás ta absence kvalitních studoven či pracoven pro studenty drží v tom neefektivním starém systému výuky, kdy studenti do školy chodí (v nejlepším případě) si pasivně odsedět přednášky a cvičení a pak utíkají pracovat/studovat domů či na koleje. Každý, kdo vytáhl paty na kvalitní univerzitu do zahraničí, tam na vlastní oči viděl, že kupříkladu už i magisterským studentům je tam vyhrazeno jejich vlastní pracovní/studijní místo. Typicky v místnosti/laboratoři spravované jejich vedoucím (profesorem). Je jasné, že takové magisterské studium, kdy je student v opravdu každodenním kontaktu se svým vedoucím a ostatními členy týmu, včetně doktorandů a postdoků, je úplně o něčem jiném... U nás se takovýto mód práce objevuje až na úrovní doktorandů, a důsledky jsou zjevné...

12

Re: NB studovna ...

Vazeni kolegove,
krome diskutovani na Diskusnim foru se s konkretnimi problemy prosim obracejte na kompetentni osobu nebo komisi. V tomto pripade je to Komise děkana pro využívání místností (http://www.fel.cvut.cz/glance/consultant.html). Ze to nema cenu nerikejte, protoze to ma cenu.
Udelal jsem to tedy ja dopisem, jehoz kopii prikladam
pr

==========================================
To: Ing. D. Blechová, prof. V. Hlaváč, Ing. J. Fuka

Vazeni pratele,
studenti si stezuji na nedostatek notebookovych studoven na KN. Prosim Vas jako cleny Komise pro vyuziti mistnosti a  jako znalce mistnich pomeru, abyste se nad tim zamysleli.
1. Na dvore je jidelna. Pouziva se ve zbytek casu jako studovna? Funguje tam wifi?
2. Neni nejaka vhodna prostora, kterou bychom si mohli vypujcit od strojaru? V Dejvicich maji studenti FS volny vstup do nasi velke studovny v prizemi, tato studovna bude po rekonstrukci jeste mnohem vetsi a navic tam bude mobilni stanek s prodejem dobre kavy. Vymenou za to bychom mohli dohodnout neco na Karlaku.
Predem dekuji za napady
pr

There is no replacement for hard work (T. A. Edison)

13

Re: NB studovna ...

From: Vasek Hlavac [mailto:hlavac@fel.cvut.cz]
Sent: Friday, October 28, 2011 3:23 PM
To: 'Pavel Ripka'; '"Bc. Lenka Mudrová"'
Cc: Bauer, Jan; blechova@fel.cvut.cz; Fuka, Jindrich; haasz@feld.cvut.cz; Hospodka, Jiří; 'Mindl, Pavel'; 'Polívka, Milan'
Subject: RE: studovny na KN

Pavle, muj dekane,

hlasim, ze jsem ukol prijal a komise pro vyuziti mistnosti na nem bude pracovat.

Napad vyuzit vydejnu jidel na dvore KN jako studentskou studovnu pochazi od prof. Jiriho Matase. Na schuzce nasi komise jsem ho tlumocil, viz zapis https://www.fel.cvut.cz/komise/mistnost … tiVer2.pdf
bod Ad 3, 2. odrazka. Koncept je zde jasny. Jen ho nekdo musi projednat se SUZem, ktery vydejnu provozuje.

Nad dalsim protorem u strojaru se zamyslime. Funkci studovny dosti dobre plni chodba pred Zengerovkou a bufetem KN. Az tak dobre, ze casto neni kam usednout s koupenym jidlem z bufetu. Dale strojari budou rikat, ze funkci studovny s wifi pripojenim plni i sklenena dvorana na KN. A je to pravda.

Ukol nema nejvyssi prioritu, a tak ho otevru na pristim zasedani komise, ktere je predbezne planovano na  3.11.2011 od 8:00 hod. v mistnosti T2:B2-316 v Dejvicích.

Zdravím
Vašek Hlaváč, z Tokya

14

Re: NB studovna ...

Ohledně studoven mě kontaktovala paní Blechová (kdo neví, má nastarost správu budov) a dnes jsem s ní a ještě s paní Hájkovou (správa KN) měla hodinovou schůzku, kde jsme řešili možné "bezbolestné" řešení pro opravdovou studovnu na KN. Paní byly opravdu vstřícné, snad se nám, studentům, blízká na lepší časy smile Uvidíme, co se jak podaří, ale snad se to hýbe správným směrem.

"Vím, že nic nevím." Sócratés

15

Re: NB studovna ...

Studovna v Dejvicích - docela ujde.
Ale je tam neustále narváno. Někdy je problém najít volné místo.
Velmi problematický je tam přístup na internet, kdy např. v zadních částech učebny je někdy problém chytit internet. Ve chvílích kdy už ho chytí, často je extrémně pomalý.

Na Karláku je to opravdu problém.
Wifi Před Zengrovou posluchárnou je dost slabé a dost to padá. Ve spojení s extrémně miniaturními stoly je situace katastrofická.
Jediné místo, které sem našel, že je použitelné, je úplně nahoře "na půdě".
Tam je zase ale není moc zásuvek, a stoly jsou pro práci s PC nepoužitelné. Kdyby se tam přidal ze skladu sem tam nějaký stůl, určitě by to prospělo. (pokud možno alespoň stejné výšky. Když jsme se tam snažili dělat sezení pro víc studentů tak fakt, že každý stůl tam má jinou vejšku a tvar, to dost komplikoval. )

Celkově vidím problém hlavně v nevhodném vybavením. Kdyby se rozmístili po Karláku nějaký "inteligentní stoly" a trošku přidalo zásuvek. Asi by se situace radikální zlepšila.

Jinak celkově myslím, že něco jako studovna by FELu prospěla. Tím myslím místnost ne jen provizorní, ale i příjemná na pobyt. Ona ta studovna na Dejvicích je často nevětraná, většinou jsou volná místa tak max. pro dva lidi vedle sebe.
Situace kdy se chce sejít třeba 10 lidí z ročníku a probrat látku na písemku to rozhodně není dimenzovaný.  Karlák je na tom ještě hůř.

+dodatek. Často je problém při výuce v starších počítačových učebnách. Stoly tam bohužel nejsou dimenzovány na CRT a notebook zároveň. Člověk se tam krčí někde na kraji, a leze po zemi aby měl kam strčit akumulátor.

16

Re: NB studovna ...

Pro mně je vyhovující studovna v Dejvicích v 1.patře vedle bufetu - tzv. pro notebooky. Je dobře schovaná, tedy o ní nižší ročníky téměř neví (snad se to teď nezmění smile). Míst k sezení není mnoho, ale nikdy jsem ji neviděl plnou. Lze v ní vyvětrat a celkově to tam působí čistě a tiše. Což se nedá říct o větší studovně v přízemí, kde opravdu studuje jen 1/10, ostatní hrajou hry nebo sledují filmy a příjde mi, že se tam vůbec nevětrá...

Dříve jsem se chodil učit do nedaleké NTK, kde je příjemné prostředí, velké stoly (hlavně do hloubky, kdy se vám před sebe vejde notebook, skripta, sešit atd.) se zásuvkami a spolehlivější internet. V některých patrech se lze sejít u stolů i ve větší skupince lidí. Případně jako nouzovka - noční studovna, která je ale po otevření ihned zaplněná pilnými zahraničními studenty.

“Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving" ~Albert Einstein

17

Re: NB studovna ...

Jako jedna z prvních variant na KN je právě vybavení "lepším" nábytkem - např. "skleník", neboli atrium, kde každý, kdo dokáže sedět, má můj hluboký obdiv. Tam byla řeč o tom, že by se tam přidaly lepší stoly a židle s opěrkami. Ale musí se to probrat i se strojní fakultou. O půdě na KN a "zvláštním" nábytku taky byla řeč. Dále paní slíbily pozjisti, jak moc náročné by bylo vybavit levé křídlo budovy v přízemí a 1. patře zásuvkami u stolků.

"Vím, že nic nevím." Sócratés