1

Téma: Co udelat pro prihlaseni do doktor. studia?

Dobry den
mel bych dotaz, co vsechno je potreba udelat pro prihlasni do doktorandskeho studia. Samozrejme vyplnit prihlasku atd. ale je nutnost si zajistit nejakeho vedouciho nebo uz pri prihlaseni vybrat nejake tema prace?

Dekuji za odpoved.

2

Re: Co udelat pro prihlaseni do doktor. studia?

Jiří Dostál (dostaj2) napsal:

Dobry den
mel bych dotaz, co vsechno je potreba udelat pro prihlasni do doktorandskeho studia. Samozrejme vyplnit prihlasku atd. ale je nutnost si zajistit nejakeho vedouciho nebo uz pri prihlaseni vybrat nejake tema prace?

Kromě vyřízení formalit (jako je podání přihlášky ...) musíte především udělat to nejdůležitější: vybrat si školitele a téma.
Nejen proto, že to požadují studijní předpisy, ale hlavně proto, že je to právě Váš školitel, který by Vás měl mnohému naučit. Mnohému z toho, co nenajdete v knihách ani na "netu", návykům které získáte jedině tak, že je od něho "okoukáte".
Proto je důležité, aby Váš školitel
* něco uměl,
* měl čas a chuť s Vámi spolupracovat a
* aby se o řešené téma zajímal.
A je neméně důležité, abyste spolu uměli dobře komunikovat. I proto dávají naše studijní předpisy školiteli právo veta při přijímacím řízení do doktorského studia (SZŘ Čl. 27).
Ideální školitel je skvělým člověkem, výborným vědcem, úspěšným manažerem projektů (z nichž platí vybavení a své doktorandy). Na FEL řadu takových máme.
Přeji hodně štěstí

Naposledy upravil: skvor (08.03.2008 13:57:16)

3

Re: Co udelat pro prihlaseni do doktor. studia?

Z pozice vedoucího katedry vidím, že někteří školitelé jsou dobří a pak jejich doktoradni jsou většinou dobří, naopak jiní školitelé tak dobří nejsou a pak i jejich doktorandi mívají častěji potíže. Proto si dovolím doplnit pana proděkana několika dalšími radami:

Hlavním je při výběru nejspíš téma disertace, na kterém budete 3-4 roky tvrdě pracovat. Zvažujte nejen, co vás zajímá, ale i zda je téma dostatečně dobře specifikované (často se to pozná až při rozhovoru se školitelem), zda ho má školitel dobře rozmyšleno, zda je téma „in“ a „sexy“ a ne zastaralé, zda je to tématika která hýbe vědou v oboru, zda o to má zájem nějaká dobrá firma, zda by to mohl být velký pokrok nebo jen prkotina, atd.

Během studia budete pár let tvořit se svým školitelem úzký tým, který musí dobře fungovat. Rozhodně si s ním musíte promluvit před svým rozhodnutím přihlášku podat. Neškodí se ani zeptat jeho současných/bývalých doktorandů, podívat se, jak byli úspěšní atd. Zvažujte, zda je potenciální školitel „hvězdou velké formátu“ (protlačí do významného časopisu cokoli napíšete, s každým vás seznámí, ale zase na vás nemusí mít tolik času), nadějným „nahoru se deroucím“ mladíkem (strhne vás svým nadšení, ví co je „in“, ale možná z vás „sedře kůži“), zapáleným „praktikem“ (dokáže vaše výsledky opravdu prodat v průmyslu, ale může mít potíže s publikacemi v časopisech), anebo otráveným či znuděným strejdou. Měli byste si také sednout lidsky, školitelé a doktoradni si bývají velmi podobní. Někdo vyžaduje honit do práce či vést za ručičku, jinému je možné/nutné nechat volnost. Atp.

Katedra i fakulta (pan proděkan) bude určitě chtít, aby měla vaše doktorská práce výsledky, často ve formě publikací, dnes jsou požadovány hlavně články ve světových časopisech. Tak se při výběru školitelé podívejte, zda už nějaké má. Pokud mluví o důležitých aplikacích, také se podívejte, zda už nějaké má.

Během doktorského studia musíte několikrát ročně jezdit do ciziny, na konference, návštěvy partnerských pracovišť atp. Tak si při výběru školitele vyjasněte, zda je schopen vám na cesty sehnat peníze, ze svých projektů apod. To je jeho povinnost.

Stipendium doktoranda vás určitě neuživí. Přitom živit se při studiu něčím úplně jiným opravdu nedoporučuji, to nikdy nefunguje. Takže pokud nemáte rentu, bohaté rodiče či jiného sponzora, ptejte se na peníze předem budoucího školitele. Někteří školitelé umí své doktorandy celkem dobře platit ze svých projektů, jiní to neumí.

A při výběru a dalším studiu přeji hodně štěstí! Ať o vás brzy uslyšíme!

Naposledy upravil: sebekm1 (08.03.2008 16:27:24)

4

Re: Co udelat pro prihlaseni do doktor. studia?

Ja pridam radu kterou sem dostal od jednoho z nasich grafiku.

"S tim skolitelem, si hlavne musis sednout do hospody. A kdyz si tam s nim nepokecas, tak to neni clovek se kterym chces 3-4 roky uzce spolupracovat, nehlede na to jak je dobrej." (citace plus minus).

A jeste jeden muj praktickej postreh. Asi je oficialni cesta vybrat si tema z nejakeho seznamu a na nej se prihlasit. V realu mi prijde lepsi, aplikovanejsi i praktictejsi tohle: Vymyslis co bys tak rad delal (nema smysl zkoumat neco co te nebavi). Najdes nekoho kdo ma odpovidajici odbornost a hodis s nim o tom rec. Bud rovnou doiterujete k nejakymu zadani, nebo te posle za nekym koho to je parketa (pokud si to zamereni napoprvy neodhadl dobre).
Ale proste prijde mi jako dulezity ten postup: Co tak asi chci delat -> kdo by mi to tak mohl vest -> upresneni/ujasneni/moznosti tematu.

"When you were born, you cried and the world rejoiced. Live so that when you die, the world cries and you rejoice."