1

Téma: Pozastaveni se nad stavem KOSu - nasi alfy a omegy ;)

Dnes (15.1.2010) do KOSu konecne dorazila nova a vsemi dlouho ocekavana killer-feature : vypocet prumeru a vazeneho prumeru znamek smile

Mam z toho radost, ale prineslo to s sebou i jiste mouchy a jako kazdy spravny Cech si hned postezuji tongue -- Ty prumery to pocita blbe.

Vim, ze KOS je slozite (a/nebo zastarale?!) dilo a pri vyvoji vzdy dochazi k chybam. Ale pro studenty, ucitele a studijni referentky je to 'produkcni system', a v tom by se chyby objevovat nemely (od toho mame testovaci verze atp.)

Ruzne problemy s KOsem a velmi oblibene necekane pretizeni v dobach zapisu rozvrhu je jiz tradici.

Toto by melo vest k zamysleni tym lidi, kteri Kos spravuji (a jejich nadrizene?) a mozna i nas, studenty. Co kdyby KOS presel do 'verejnych rukou', studenti informatiky by v ramci semestralek jiste s ledascim vypomohli. Nemam vsak predstavu, jak dalece to je slozite..

Co si o tom myslite Vy? smile

Hezky den vsem.

PS: Neberte to prosim jako nejaky utok na tvurce/spravce kosu. Chyba se jiste brzy opravi a vsichni budeme spokojeni. Mnoho zdaru

2

Re: Pozastaveni se nad stavem KOSu - nasi alfy a omegy ;)

Marek Otáhal (otahama2) napsal:

Dnes (15.1.2010) do KOSu konecne dorazila nova a vsemi dlouho ocekavana killer-feature : vypocet prumeru a vazeneho prumeru znamek smile

Mam z toho radost, ale prineslo to s sebou i jiste mouchy a jako kazdy spravny Cech si hned postezuji tongue -- Ty prumery to pocita blbe.

Naprostý souhlas
Když jsem před vánoci vlezl do terminálové veze a prohledl jsem si průměry za minulé semestry a teď, když jsem koukal do webové komponenty KOSi tak mě  docela překvapilo, že jsou ty průměry jiné oproti terminálu.

Naposledy upravil: svachzde (18.01.2010 18:54:10)

"Le plagiat consiste à s'approprier les mots ou les idées de quelqu'un d'autre et de les présenter comme siens" (Petit Robert, 2005)

3

To jo- mě se tam povedlo dát v jednom předmětu 4,3 Docela dobrý na to že maximální známka je 4,0 big_smile

Ruzne problemy s KOsem a velmi oblibene necekane pretizeni v dobach zapisu rozvrhu je jiz tradici.

Zajímalo by mě jaký maj u toho připojení- jestli ADSL od kyslíku smile Taky je mi příjemný(zvlášť když člověk přemýšlí jak předměty narvat do rozvrhu), že to člověka odhlásí asi po minutě když nic nedělá.

Co kdyby KOS presel do 'verejnych rukou', studenti informatiky by v ramci semestralek jiste s ledascim vypomohli. Nemam vsak predstavu, jak dalece to je slozite..

Tvá důvěra ve studenty informatiky je chválihodná, ale jestli to má fungovat, tak bych tohle neriskoval smile  Na druhou stranu to nemůže být o moc složitější než každá jiná databáze. Hlavně s KOSem je to tak, že je neradno do něj šahat pokud neni něco opravdu extrémně špatně, protože na něm závisí funkce školních zařízení.

4

Tak dalsi zajimavosti z dnesniho KOSeni...

a) Nejde si zapsat diplomku. X36DIP neni vypsana... (zadani mam v kosu jiz schvalene).

b) Tvorim si rozvrh, rozkliknu si predmet X33PVI. Vyberu paralelku, klikam na zapsat. "Paralelka byla úspěšně zapsána." Jdu se podivat na vzhled rozvrhu. A hle: V danem case cvik a prednasky mam nejaky jiny predmet A4M33TZ. (Aspon ze ten vyucujici sedi.)

c) Chci si zapsat dobrovolny telocvik. Zapis dle nabidky, UTVS ve fakultach neni, volim podobny nazev "null UTV". (kdopak zapomnel nastavit v DB kolonku pro nazev ;-)) Hle jakysi predmet TV. Mno co, zapisu si ho. Jen pak koukam, ze to je bez kreditu. Ne ze bych ten kredit za volitelny TV potreboval, ale co uz...
HINT pro ostatni: V 5. rocniku zapisujte primo dle kodu X03TVIV. Nizsi rocniky analogicky (4. roc - X03TVII).

Odborník je člověk, který toho ví čím dál více o čím dál méně věcech.
Dokonalosti dosahuje ve chvíli, kdy ví úplně všechno o ničem.

5

dostává mě hláška kosu:

KOS napsal:

Datum kontroly:       18.1.2010
Čas kontroly:      19:59
Vstup do rozvrhu:      N. Nesplněna podmínka na počet vážených kreditů. Získáno vážených kreditů, požadováno bylo 125 vážených kreditů. Čas kontroly: 18.01.2010 19:59:0

Ano opravdu tam chybí počet získaných vážených kreditů (nehledě na to, že se mi nepočítá semestr v zahraničí)

"Le plagiat consiste à s'approprier les mots ou les idées de quelqu'un d'autre et de les présenter comme siens" (Petit Robert, 2005)

6

Bc. Zdeněk Švachula (svachzde) napsal:

Ano opravdu tam chybí počet získaných vážených kreditů (nehledě na to, že se mi nepočítá semestr v zahraničí)

hlasim stejny problem... psal jsem uz na studijni, uvidime, co z toho bude... postni kdyztak reseni, kdyz by se ti to podarilo nejak obelstit wink

Naposledy upravil: spidljan (18.01.2010 22:08:34)

7

Jan Špidlen (spidljan) napsal:

hlasim stejny problem... psal jsem uz na studijni, uvidime, co z toho bude... postni kdyztak reseni, kdyz by se ti to podarilo nejak obelstit wink

Jak si studoval minulej semestr? v zahraničí či u nás?

8

byl jsem celej minulej rok v zahranici... v kosu mam misto tech uznanych predmetu akorat napsany Socrates/Erasmus

a ty uznane predmety mam uplne v jinym semestru oznacenym A000 nebo tak nejak (kazdopadne se zeobrazuje uplne dole na strance "studijni vysledky")...

9

Jan Špidlen (spidljan) napsal:

byl jsem celej minulej rok v zahranici... v kosu mam misto tech uznanych predmetu akorat napsany Socrates/Erasmus

a ty uznane predmety mam uplne v jinym semestru oznacenym A000 nebo tak nejak (kazdopadne se zeobrazuje uplne dole na strance "studijni vysledky")...

Podobny problem som riesil vcera. Dnes som sa od Ing. Sislerovej dozvedel, ze treba napisat svojej referentke (alebo sa u nej zastavit). (Ale zlost si na nej radsej nevybijat, za to moze len a len KOS. Skoda, ze trest smrti je zakazany… smile )

Не нужно пытаться осуществить мечту. Пусть так и остается мечтой.

10

Bc. Karol Bujaček (bujackar) napsal:

Podobny problem som riesil vcera. Dnes som sa od Ing. Sislerovej dozvedel, ze treba napisat svojej referentke (alebo sa u nej zastavit). (Ale zlost si na nej radsej nevybijat, za to moze len a len KOS. Skoda, ze trest smrti je zakazany… smile )

tohle me doopravdy sere (budu sprostej). Takze oni vedi, ze KOS ma s timhle problemy a nemuzou nam dat vedet ? nemohli nam treba zaslat email, at si ty vazene kredity hlidame sami a v pripade, ze jich mame dost, at napiseme na studijni email... ne, proste je to tady jako u blbecku...

to, co se deje na tyhle skole, je k neuvereni. doufam, ze me na grad studium vemou tam, kam chci, a uz sem nebudu muset pachnout...

11

Bc. Martin Šlapák (slapamar) napsal:

a) Nejde si zapsat diplomku. X36DIP neni vypsana... (zadani mam v kosu jiz schvalene).

Nevim jak si to mel Ty, ale bakalarku jsme si prece taky do KOS nezapisovali, to je starost Tveho vedouciho. Ten by to mel predat sekretarce svoji katedry a ta uz se o to postara :-)

12

Bc. Martin Němec (nemecm16) napsal:
Bc. Martin Šlapák (slapamar) napsal:

Nevim jak si to mel Ty, ale bakalarku jsme si prece taky do KOS nezapisovali, to je starost Tveho vedouciho. Ten by to mel predat sekretarce svoji katedry a ta uz se o to postara :-)

Jen poznámka - zápis zadání je věc, o kterou se stará vedoucí, zápis předmětu je věc, o kterou se stará student. Na základě tohoto zápisu pak (ne)dostane zápočet. V tomto případě nejjednodušší postup je obrátit se na příslušného rozvrháře katedry, vzhledem k tomu, že závěrečné práce se nevypisují v rámci předběžného zápisu, musí se vypsat teď a vzhledem k počtu kódů těchto předmětů a problémům kolem doladění rozvrhu se chyba snadno vloudí. ;-)

Naposledy upravil: bores (19.01.2010 15:28:02)

13

2Martin Nemec: Jak pravi kolega Bores, zapis predmetu XkkDIP neni veci vedouciho, ale studenta.

A jinak dnes uz to slo, takze DIKY patri rozvrhari kat. pocitacu.

Odborník je člověk, který toho ví čím dál více o čím dál méně věcech.
Dokonalosti dosahuje ve chvíli, kdy ví úplně všechno o ničem.

14

Diky za opravu a omlouvam se za sireni bludu :-) ale mel jsem fakt za to, ze jsem si ten bakalarkovej predmet nezapisoval...

15

Já se přidám a rýpnu si. Jsem na škole pátým rokem, stav, kdy KOS nefunguje (tak jako dnes, kdy se nejsem schopný ani přihlásit na zkoušku, protože KOS v lepším případě spadne až po přihlášení, v horším ani přihlašovací formulář nenačte) se opakuje každé, opakuji KAŽDÉ zkouškové. Všichni to vědí a stejně se s tím nic nedělá. Hlavně, že jsme sjednotili KOSy všech fakult do jednoho... funguje to ještě hůř než předtím. Super že mi KOS počítá průměr, ale když jsem si ho 4 roky dokázal počítat sám (a celé generace předemnou), zvládnu to i letos, ale sestavit si rozvrh bez něj nedokážu. Snad by bylo dobré prvně zajistit základní funkčnost a pak přidávat další služby, obráceně je to k ničemu.

Už jsem si zvyknul, že je potřeba používat terminálový KOS místo toho (hezkého) webového, protože ten nefunguje už vůbec, nicméně nechápu, proč se technická univerzita (podle toho co kdysi na M2 říkal pan Havrda, tak snad nejstarší civilní technická na světě)není schopná postarat, aby jí fungoval informační systém, na kterém stojí úplně všechno! Vždyť celé ČVUT má cca 23 000 studentů, odhadem se zaměstnanci to může být 30 000 lidí kteří KOS používají. K dispozici má minimálně 1GB linku do internetu (což by na komunikaci typu KOS, kde je přenášený objem dat minimální mělo bohatě stačit) a pro dnešní počítače už snad nemůže být problém zvládat nápor tisíců požadavků současně (viz. služby typu google, gmail, youtube atd...). Nechápu teda, kde je problém a proč KOS toto zkouškové  opět padá. Může mi někdo relevantní dát odpověď na otázku proč?

Naposledy upravil: palocvla (26.01.2010 20:16:59)

16

Nebudu komentovat funkcnost nebo nefunkcnost KOSu, ale srovnat dostupnost KOSu s dostupnosti YouTube apod. je trochu mimo misu. Narozdil od CVUT ma Google trochu jiny financni prostredky smile

17

Bc. Vladimír Říha (rihavla1) napsal:

Nebudu komentovat funkcnost nebo nefunkcnost KOSu, ale srovnat dostupnost KOSu s dostupnosti YouTube apod. je trochu mimo misu. Narozdil od CVUT ma Google trochu jiny financni prostredky smile

Ale taky trochu jiný počet uživatelů... a nezlob se na mě, ale zajistit dostupnost serveru pro 30k lidí dnes už není nijak finančně náročné (dostatečný hw koupíš za peníze, které jsou z hlediska rozpočtu
ČVUT bezvýznamné - navíc v porovnání s důležitostí KOSu).

18

No měl jsem zkušenost, že terminál běhal celkem spolehlivě. Jediné co bejvalo přetížené je webová aplikace asi kůli webserveru.

Terminál ovšem kůli "chytrému" správci sítě nemůžu použít, protože kromě webu imap pop  a možná pár dalších jsou snad všechny ostatní porty  blokované taže jsem závislej jen na web KOSi ... 

Fakt platí to o té kovářově kobyle...

19

No měl jsem zkušenost, že terminál běhal celkem spolehlivě. Jediné co bejvalo přetížené je webová aplikace asi kůli webserveru.

Terminál ovšem kůli "chytrému" správci sítě nemůžu použít, protože kromě webu imap pop  a možná pár dalších jsou snad všechny ostatní porty  blokované taže jsem závislej jen na web KOSi ... 

Fakt platí to o té kovářově kobyle...

U mě terminál funguje :-)

Mějme ramenové váhy, na jejichž miskách spočívají rozum a intuice, pak okamžik, kdy jazýčky souměrné dle osy ramena jsou, lze bezesporu prohlásit za čirý smysl našeho bytí...

20

No ja si myslim, ze kdyby i na ostatnich fakultach presli na postupne otevirani tvorby rozvrhu, tak jako to funguje spolehlive u nas, pak by se nemuselo tohle dit. Vcera od 9:00 totiz meli otevreny rozvrh prakticky vsichni studenti na FSv, to si pak asi dokazete predstavit tu melu smile Tvurcum kosu to nezazlivam, terminal mi fungoval, nicmene pokud nemame penize na hardware, ktery by dvakrat/trikrat za rok musel odolat naporu tisicu studentu, pak musime menit system otevirani. Ja si treba myslim, ze je zbytecne do hardwaru investovat presprilis prostredku, kdyz si muzeme "pomoct" jinak. Treba postupnym pripoustenim podle vazenych kreditu...

21

{sprosta_slova=on}
No, nemám sice tolik zkušeností jako vy, ale webKOS už mi pije krev poněkolikáté. Hodinu a půl jsem strávil tím, že jsem si chtěl zapsat cvičební paralelku.
Chybovou hlášku:"V aplikaci došlo k chybě. Chyba v aplikační logice - Příčina vzniku chyby spočívá v špatné posloupnosti operací v programu aplikace. Může být také způsobena nesprávnou kombinací vstupních dat." už umím nazpaměť. Zobrazila se mi jak v IE7, tak i ve Firefoxu a Chrome. Tak v čem je, dohajzlu, problém? Minulý semestr mi to těsně před zápisem smazalo bez náhrady rozvrh, protože byla prováděna nutná údržba. Dobrá, i když před ní nevarovali, jsem to schopen pochopit. Ale abych se 20 minut logoval a poté zhlédl chybovou hlášku při pokusu se podívat na svůj rozvrh, nebo ho nedejbože změnit, to mě vyloženě sere.
{sprosta_slova=off}

22

Jej, radši bys měl vážit slova kolego smile Jestli máš nějaký problém s kokosem, tak můžeš zkusit nejdříve kontaktovat příslušné pracovníky co se jím zabývají, než začneš plivat oheň na fóru.

23

Nechci jakkoliv znevažovat práci správce/správců KOSu, ale aby nejel celý den tak jako tomu bylo tohle úterý, to už je trochu přehnané. Technická škola s 10Gbit lajnou nedokáže rozjet informační systém tak, aby v zátěži nespadl. To se potom musí člověk jako já, co má předměty Softwarové inženýrství, Databázové systémy, Datové struktury a algoritmy, Počítačové sítě aj. musí zamyslet nad tím, co ho to ta škola vlastně učí.

24

Pavel Šot (sotpavel) napsal:

Nechci jakkoliv znevažovat práci správce/správců KOSu, ale aby nejel celý den tak jako tomu bylo tohle úterý, to už je trochu přehnané. Technická škola s 10Gbit lajnou nedokáže rozjet informační systém tak, aby v zátěži nespadl. To se potom musí člověk jako já, co má předměty Softwarové inženýrství, Databázové systémy, Datové struktury a algoritmy, Počítačové sítě aj. musí zamyslet nad tím, co ho to ta škola vlastně učí.

Já teda softwarové inženýrství nestuduji, ale tento problém si troufám tvrdit neměl s rychlostí "lajny" nic společného wink Podle mě si s tím náporem dokonce poradila i databáze, jelikož telnetový kos mi převážnou část dne fungoval. Já si myslím, že na této úrovni není problém navrhnout stroj (skupinu serverů), který by to s velkou rezervou obsloužil, ale obávám se, že finanční náročnost nákupu takového HW roste s přibývající výkoností spíš exponenciálně smile Jen si myslím, že dimenzování serverů je kapitola sama pro sebe, pokud nemáte představu, jak se služby zachovají při extrémních situacích, těžko se s tím dá počítat dopředu a "rozjet systém tak, aby nespadl".

25

Dostupnost stěžejních stránek na FEL ČVUT
(jen tak pro zajímavost nějaká statistika)

http://sns.borec.cz/dostupnost/