1

Téma: Kandidati do AS: otazky i odpovedi

Je tu uz jedno diskusni vlakno, kam se ale mohou psat jen dotazy, ne odpovedi (zkusil jsem odpoved a neproslo mi to). Nic proti offline sberu odpovedi do "prehledne" formy, ale prijde mi to trochu sterilni: obecne se na tomto foru nejvice dozvidam z interaktivnich nazorovych stretu. Pak je tu jeste vlakno Tomase Polcara, ale tam mu zas ostatni kandidati zrejme "nepolezou" se svymi nazory, spis si zalozi vlastni vlakno a je zas po interakci mezi kandidaty.

Takze zakladam toto vlakno v nadeji, ze bude zivejsi, nez to otazkove (kde se zatim s otazkami ozvali dva lide).

Nyni v roli volice pokladam prvni dotaz na kandidaty: jake bude Vase nejdulezitejsi kriterium pri volbe dekana?

2

Re: Kandidati do AS: otazky i odpovedi

Síla a přesvědčivost vize, kterou předloží, výsledky jeho předchozí práce.

3

Mgr. Michal Píše (pisemich) napsal:

Dekuji. Abych si tyto pojmy mohl ukotvit v nejake konkretnejsi stupnici, mohl byste napriklad uvest, jak hodnotite vyseldky dekana soucasneho. Jeste vice me ale zajima otazka, ktera se v ruznych variantach diskutuje i jinde: co muze a ma AS delat, kdyz zjisti, ze se od vedeni od svych silnych a presvedcivych volebnich vizi odchyluje. Nema-li byt AS lobbystickou skupinou (jak uvadite ve svem programu a s cimz souhlasim), ma k dispozici nejake jine ovladaci prvky nez jen on/off switch?

4

Výběr kandidáta je multikriteriální problém. Nicméně mám-li to zobecnit, pak pro mne osobně je důležitý soulad mezi programem (se kterým bych se mohl ztotožnit) a dosavadní činností kandidáta. A k tomu ještě odvaha provést důležité (a tím pádem mnohdy nepopulární) změny.

5

Ing. Ondřej Kučera (kuceron3) napsal:

Výběr kandidáta je multikriteriální problém. Nicméně mám-li to zobecnit, pak pro mne osobně je důležitý soulad mezi programem (se kterým bych se mohl ztotožnit) a dosavadní činností kandidáta. A k tomu ještě odvaha provést důležité (a tím pádem mnohdy nepopulární) změny.

Problem ale bude v tom, ze budouci kandidati na dekana (absolutne netusim, kdo to bude) budou obecne pochazet z prostredi, kde delali uplne jine type rozhodnuti, nez musi delat vedeni fakulty. Napr. to, ze nekdo vedl dobre nejakou katedru, mi toho moc nerekne o tom, kam bude vest fakultu.

Ja osobne (ted uz zas mluvim z pozice AS kandidata) bych bral vazne takoveho kandidata na dekana, ktery ve volebnim programu jasne a konkretne formuluje kontrolni body, tj. napr. "to, ze postupuji v souladu s programem, si overite tak, ze
- za 6 mesicu od nastupu do funkce jiz nebude existovat organizacni jednotka XY
- pri pristich prijimackach bude prijat X-ty percentil uchazecu
- ... atd

Zadnemu kandidatovi samozrejme nemuze AS konkretni zneni techto bodu vnutit - je to jejich program. Ale pokud takove prostredky kontroly neobsahuje, je to spis beletrie nez projekt. A ja bych hlasoval spise pro cloveka, ktery je takto nabidne, i kdyz mi jeho program nebude uplne sedet.

Take to neznamena, ze nesplneni jedne kontroly by hned melo vest k odvolani. Dulezite je, aby se soulad skutecnosti s programem dal dobre merit.

6

Děkan, jakého bych si přál, by měl chtít posunout FEL kupředu a měl by mít "realistické" a "rozumné" plány, jak toho dosáhnout. Nebál bych se podpořit někoho radikálního, pokud by ovšem nešlo o takové výmysly, jaké jsme zažívali v poslední době (přejmenování, ex. pracoviště,...).

Potřebujeme malý a šikovný traktory, ale velký a silný chlapy!

7

Ing. Filip Železný, Ph.D. (zelezny) napsal:

... Napr. to, ze nekdo vedl dobre nejakou katedru, mi toho moc nerekne o tom, kam bude vest fakultu...

Na druhou stranu to, že někdo vedl katedru špatně, může leccos naznačit... Ale jinak se mi Váš návrh líbí. Myslíte si, že by měl dát AS kandidátům na děkana signál, že bude takové kontrolní body v programu vyžadovat?

8

... ale prijde mi to trochu sterilni: obecne se na tomto foru nejvice dozvidam z interaktivnich nazorovych stretu. ...

O formě jsme přemýšleli dlouho - problém je, že ne všichni kandidáti sem na toto fórum píší sad Ale občas se jim nedivím, protože m ipřijde, že auditko na jakkékoliv téma skončí povídáním o tom, jak senát špatně pracuje smile

add k tématu:

Těžko říci, kdo na příštího děkana bude kandidovat. Určitě by to měl být člověk se schopnostmi managera, dát vizi silného a rozvíjející ho se FEL. Odpověď na otázky, co FEL bude dělat v období propadu studentů... Také bych se klonila k tomu, aby dal jasný program, který se bude dobře kontrolovat. Raději méně jasných stručných bodů, než upovídané sliby, které nejdou reálně splnit. Neměl by mít strach dělat velké, ale důležité změny... Ale zároveň by se měl umět v cítit do svých zaměstantců a studentů-zákazníků a udělat fakultu prostředím, ve kterém se budeme všichni cítit dobře a nebudeme cítit různé tlaky - např by měl zamávat z mezikatedrálním bojem a koncurencí a navázat spolupráci napříč katedrami.

V neposlední řadě určitě dobře spolupracovat se senátem a hlavně mluvit krátce a jasně smile

Naposledy upravil: mudrole1 (05.03.2010 21:03:23)

"Vím, že nic nevím." Sócratés

9

Mgr. Michal Píše (pisemich) napsal:

Dekuji. Abych si tyto pojmy mohl ukotvit v nejake konkretnejsi stupnici, mohl byste napriklad uvest, jak hodnotite vyseldky dekana soucasneho. Jeste vice me ale zajima otazka, ktera se v ruznych variantach diskutuje i jinde: co muze a ma AS delat, kdyz zjisti, ze se od vedeni od svych silnych a presvedcivych volebnich vizi odchyluje. Nema-li byt AS lobbystickou skupinou (jak uvadite ve svem programu a s cimz souhlasim), ma k dispozici nejake jine ovladaci prvky nez jen on/off switch?

Mám pocit, že se vedení příliš nechalo utopit v každodenní operativě a málo vyhlíží do daleké budoucnosti (3-5 let).

Senát má ještě jeden nástroj: hrozbu odvoláním. V ekonomii a managementu je hrozba něčím mnohdy stejně účinná jako akt samotný, nevidím důvod proč by to na FEL mělo být jinak. Samozřejmě ta hrozba musí být uvěřitelná - proto hodlám vynucovat dohodu na jasných a měřitelných kritériích úspěchu a neúspěchu.

Off topic: za chvíli se vracím ze služební cesty domů, do neděle nejspíš nebudu online a tedy ani diskutovat. Za pauzu se voličům omlouvám.

10

Ing. Ján Scheirich (scheijan) napsal:

Jaky je Vas nazor na vytvareni satelitu FEL v malych mestech?

Situaci v malých městech znám jen z doslechu. Z toho, co vím, jsou však místní pobočky bez pochyby na zrušení. Pokud je úspěšnost místních studentů u zkoušek opravdu v řádu jednotek procent, není moc o čem mluvit.

Důležitější však je nezapomenout na záměry, se kterými se pobočky budovaly. Vím totiž o dvou:

1) Prvním cílem mělo být vybudování konkurence regionálním univerzitám tím, že se FEL dostane blíže ke studentům. Zdá se mi však, že povětšinou studenti rádi stráví pár let studia v hlavním městě – už kvůli trávení volnému času a studentskému životu. A navíc, jak nedávno vtipně poznamenal Petr Olšák: „Opravdu chceme studenty, kteří se v 18 letech bojí vyrazit za humna?“

2) Pokud vím, tak druhým cílem mělo být postupné budování vazeb na místní průmysl. To je jistě chválihodný nápad, ale nezdá se mi, že by 10 studentů ročně mohlo v tomto směru udělat velký posun – zvlášť poté, kdy od druhého ročníku tito studenti stejně přijedou do Prahy.

Pokud se neobjeví jiný silný argument pro regionální pobočky, jsem pro to, aby se v pobočkách nechal doběhnout slíbený příští ročník a potom se zavřely. Finanční analýza pro to mluví také.

Jste pro, aby vysledky ankety primo ovlivnovaly prerozdelovani financnich prostredku?

Záleží do jaké míry. V minulosti ovlivňovala anketa rozpočty kateder v řádu promile – tedy prakticky neznatelně. Zdálo se tedy, že je možné anketu s klidným svědomím z rozpočtových vzorečků vyškrtnout. Tak se i stalo a já toto rozhodnutí před dvěma roky podpořil.
Dnes vím, že to byla chyba. Pokud anketa ovlivňuje peníze, dává to jasný signál: „My si ankety opravdu vážíme a spolu s ní i názoru studentů.“ Anketa pak má formálně mnohem výhodnější pozici. Zdá se mi, že právě ztráta tohoto symbolu pak usnadnila všechny nedávné komplikace se zveřejňováním slovních hodnocení. Dokážete si představit, že by finance ovlivňovala známka pedagoga, u které je veškeré zdůvodnění v podobě textových komentářů záměrně skryté?

V příštím volebním období se skoro určitě bude připravovat metodika nová. Začlenění ankety bych podpořil tehdy, pokud se nenajde jiný způsob, jak anketě vrátit její dřívější váhu.

Co si myslite o narocnosti studia na FEL? Byl/a byste pro jeho zvyseni?

V tápavé náladě, která v otázce masovosti/elitnosti na FEL panuje, bych prosazoval zvyšování náročnosti. Ale nemyslím, že by to platilo zcela paušálně.

Vezměme si informatiku, ve které má FEL konkurenci na každé druhé škole. Jaký důvod by měli mít studenti, aby šli právě na FEL, pokud u nás dostanou vzdělání stejné jako všude jinde? Řekl bych, že zrona v tomto oboru bychom se měli odlišit – elitností diplomu a třeba zaměřením na umělou inteligenci, která nám jde.

V jiných oborech je situace jiná. Na silnoproud se každoročně hlásí málo studentů, kapacity jsou nevyužité [1] a přitom v průmyslu je prý silnoproudařů nedostatek. Máme v takové situaci další studenty odradit tím, že jich ½ vyhodíme rovnou u zkoušek? Zdá se mi, že budoucností v silnoproudu není kupení dalších a dalších matematik, ale hledání atraktivních mezioborů. Manažersko-ekonomický směr je jedním z nich. [2]

[1] Opravte mě, pokud se pletu – možná vycházím ze starších čísel.
[2] To, jestli v novém programu takto zaměřených předmětů není příliš, je jiná otázka.

Co je ostudou FEL? Co naopak jeho chloubou?

Ostudu Vám řeknu rovnou: Na Karlově náměstí je nové krásné atrium, jehož skleněné stěny jsou oblemtané od izolepy, jak na ně kde kdo lepí plakáty. Kdy koho napadlo vylepit plakát doprostřed okení tabule? Proč to lidé dělají tehdy, když okno zabírá celou stěnu? Chybějící nástěnku opravdu považuji za ostudu.

V důležitější rovině je to asi způsob, jakým se FEL a FIT rozešli (viz další bod).

Jako chloubu považuji výsledky některých našich vědců, nové studijní programy a fungování senátu. Je opravdovou výjimkou, že u nás proti sobě nebojí studenti a učitelé, ale táhnou za jeden provaz. (Z toho mj. plyne, že jsem proti komorovému systému.)

Jaky je Vas nazor na vzik FIT?

Považuji za škodu, jak se FIT a FEL rozešli. Tedy nikoli samotný fakt, že se rozešli, ale jakým způsobem to proběhlo. Chyby byly na obou stranách a jednalo se hodně emotivně. Výsledkem je zvláštní rozložení sil: FIT, která má informatiku v názvu, bojuje o každého studenta, zatímco elektrotechnika má nejprestižnější informatický program na ČVUT.

Pokud se ptáte na to, jestli v oné vyhrocené době FIT měla nebo neměla vzniknout, pak odpověď je jasná: Jiná možnost v té chvíli nebyla.

Nevím ale, jestli Vaše otázka na FIT nemíří ještě někam jinam. Možná mi něco uniká – mohl byste případně svoji otázku upřesnit?

Zbylé otázky nechám na zítřek.

11

Lenka Mudrová (mudrole1) napsal:

... ale prijde mi to trochu sterilni: obecne se na tomto foru nejvice dozvidam z interaktivnich nazorovych stretu. ...

O formě jsme přemýšleli dlouho - problém je, že ne všichni kandidáti sem na toto fórum píší sad

Je otázkou, zda to také něco nevypovídá o jejich snaze dostat se do senátu. Přístup mají všichni a oficiálnější diskuzní platforma na FEL neexistuje. Kam jinam by měli chodit?

12

Bc. Radomír Černoch, MSc. (cernorad) napsal:

Vezměme si informatiku, ve které má FEL konkurenci na každé druhé škole. Jaký důvod by měli mít studenti, aby šli právě na FEL, pokud u nás dostanou vzdělání stejné jako všude jinde? Řekl bych, že zrona v tomto oboru bychom se měli odlišit – elitností diplomu a třeba zaměřením na umělou inteligenci, která nám jde.
V jiných oborech je situace jiná. Na silnoproud se každoročně hlásí málo studentů, kapacity jsou nevyužité [1] a přitom v průmyslu je prý silnoproudařů nedostatek. Máme v takové situaci další studenty odradit tím, že jich ½ vyhodíme rovnou u zkoušek? Zdá se mi, že budoucností v silnoproudu není kupení dalších a dalších matematik, ale hledání atraktivních mezioborů. Manažersko-ekonomický směr je jedním z nich.

Tady si zjevne protirecite. Na jedne strane tvrdite, ze musime mit skvelou informatiku, jelikoz se uci na kazde druhe skole, a zvysil byste zde narocnost studia. Na strane druhe pak zminujete nizkou kvalitu oboru, kam se studenti nehlasi, vyresit nabidkou smeru, ktere se uci na kazde skole. Proc by proboha k nam meli chodit studenti delat ekonomii? A proc tedy nezalozime obor pravo, kde je previs poptavky porad nasobny?
Argument "prumysl pozaduje pracovniky" je podle mne zcestny. Pokud prumysl absolventy potrebuje, tak at jim nabidne skvela stipendia a skvele platy. Kolik studentu silnoproudu ma nekolikatisicove mesicni stipendium od firmy, ktera ho tak nutne potrebuje? Zadny? Tak je asi zase tak moc nepotrebuji...

13

Ing. Tomáš Polcar, Ph.D. (polcatom) napsal:

... Zdá se mi, že budoucností v silnoproudu není kupení dalších a dalších matematik, ale hledání atraktivních mezioborů. Manažersko-ekonomický směr je jedním z nich.

Tady si zjevne protirecite. Na jedne strane tvrdite, ze musime mit skvelou informatiku, jelikoz se uci na kazde druhe skole, a zvysil byste zde narocnost studia. Na strane druhe pak zminujete nizkou kvalitu oboru, kam se studenti nehlasi, vyresit nabidkou smeru, ktere se uci na kazde skole. Proc by proboha k nam meli chodit studenti delat ekonomii?

Jako výhodu našeho programu jsem uvedl to, že jde _meziobor_. Kombinace ekonomie+silnoproud se neučí na každé škole.

Argument "prumysl pozaduje pracovniky" je podle mne zcestny. Pokud prumysl absolventy potrebuje, tak at jim nabidne skvela stipendia a skvele platy. Kolik studentu silnoproudu ma nekolikatisicove mesicni stipendium od firmy, ktera ho tak nutne potrebuje? Zadny? Tak je asi zase tak moc nepotrebuji...

Bakalářský stipendijní program největší silnoproudařské české firmy ČEZ:
http://www.cez.cz/cs/o-spolecnosti/kari … kalar.html

14

Jako výhodu našeho programu jsem uvedl to, že jde _meziobor_. Kombinace ekonomie+silnoproud se neučí na každé škole.

To muze byt pravda - ale i nemusi. Podobnych kombinaci muzete vytvorit obrovske mnozstvi. Navic nase fakulta by podobne kombinace mela automaticky umoznovat diky rostoucimu podilu volitelnych predmetu.

Je skvele, ze takove programy existuji!!! Jenze trochu zarazejici je fakt, ze jaksi nezminuji FEL. Ze stranek kopiruji:

Pro koho je stipendijní program určen?
Pokud jsi studentem vyššího ročníku střední odborné školy nebo gymnázia a máš zájem pokračovat ve studiu na technické vysoké škole, vyber si jeden z následujících bakalářských studijních programů:

obor B - SEE silnoproudá elektrotechnika a elektroenergetika na Fakultě elektrotechniky VUT v Brně
nebo obor jaderné reaktory na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze

Procpak tam FEL chybi? To je oc tu bezi...

15

... Kombinace ekonomie+silnoproud se neučí na každé škole.

... Navic nase fakulta by podobne kombinace mela automaticky umoznovat diky rostoucimu podilu volitelnych predmetu.

Tak v tom s Vámi souhlasím. Dokáži si představit větší volitelnost, než jaká je na FEL dnes. Jen bude potřeba zajistit, aby nebylo možné studium složit pouze z předmětů typu „Úvod do ...“.

Pro koho je stipendijní program určen?
obor B - SEE silnoproudá elektrotechnika a elektroenergetika na Fakultě elektrotechniky VUT v Brně
nebo obor jaderné reaktory na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze

Procpak tam FEL chybi? To je oc tu bezi...

Vy na to máte vysvětlení? Já nevím, jestli jestli mezi SSE v Brně a EEM v Praze je takový rozdíl. Možná ano, rozdíly opravdu neznám. Jen mne napadá, jestli spíše nebude problém v (ne)spolupráci dané školy s ČEZem. Není tu nějaký silnoproudař, aby se vyjádřil?

16

Vy na to máte vysvětlení? Já nevím, jestli jestli mezi SSE v Brně a EEM v Praze je takový rozdíl. Možná ano, rozdíly opravdu neznám. Jen mne napadá, jestli spíše nebude problém v (ne)spolupráci dané školy s ČEZem. Není tu nějaký silnoproudař, aby se vyjádřil?

Na druhou stranu nelze soudit z jedne stranky na webu. Opravdu by to chtelo nejake silnoproudare, ale ti nejak moc na forum nepisi. Celkem by mne zajimalo, jestli je v tomto oboru VUT srovnatelna, jestli tam take nemaji tolik studentu a jak to resi.

Naposledy upravil: polcatom (06.03.2010 13:04:38)

17

Považuji za škodu, jak se FIT a FEL rozešli. Tedy nikoli samotný fakt, že se rozešli, ale jakým způsobem to proběhlo. Chyby byly na obou stranách a jednalo se hodně emotivně. Výsledkem je zvláštní rozložení sil: FIT, která má informatiku v názvu, bojuje o každého studenta, zatímco elektrotechnika má nejprestižnější informatický program na ČVUT.

čím FIT bojuje o každého studenta? Tím že vyvěšuje trapné reklamy v metru, otevírá pobočky v pidiměstech, otevírá druhá kola příjmacích řízení pozdě v létě, bere zpět propadlíky a uznává jim všechny vystudované předměty, nebo ještě nějak jinak?

Tohle všechno se tam dělá? To snad není možný!!!

18

Bc. Ondřej Karlík (karliond) napsal:

Čím FIT bojuje o každého studenta? Tím že vyvěšuje trapné reklamy v metru, otevírá pobočky v pidiměstech, otevírá druhá kola příjmacích řízení pozdě v létě, bere zpět propadlíky a uznává jim všechny vystudované předměty, nebo ještě nějak jinak?

Vaše otázka míří na FIT nebo na FEL? Stránky FIT: Přihlášku podalo: 520, Přijato na základě přihlášky: 520. Otevřená Informatika je na tom lépe (ačkoli přesná čísla neznám).

19

FEL není jen OI, a co se "výběrovosti" týče, tak si tyto dvě fakulty nemají co vyčítat (a ano, naznačuji, že FEL je v boji o studenty o dost zoufalejší). Jaký je tedy váš názor na výběrovost studia? Předem podotýkám, že myšlenka "buďme výběroví" je fajn, ale účty nezaplatí... aspoň ne v současné koncepci, kdy vedení nutí katedry učit studijní programy přetížené o více než 100% jejich kapacity.

Tohle všechno se tam dělá? To snad není možný!!!

20

Osobně si myslím, že otázka FIT vs. FEL už není aktuální. Proto nechápu proč se stala, jak se zdá, epicentrem předvolebních bojů. Pánové je to passé.... Příznivci FELU by se nyní měli spíše soustředit na zkvalitnění výuky a vědy na FEL, a příznivci FITU o zkvalitnění zase té jejich. Nehledě na to,že konkurenční boj nás posune určitě dále, než kdybychom žádnou konkurenci neměli. TO je známý fakt.

Proto VÁM  vřele doporučuji, at jste fanda té či oné fakulty, snažte se být ve svém oboru jedničky, tak jako se nám to doposud na FELU dařilo... Tak jako to dělám já a každý, kdo sem přišel a chce jenom to, aby ho jeho velká fakulta milovala, tak jako on jí.

Petr Kubašta
Kandidát do AS

Z života radovat se uměl, práci nade vše ctil. Chudý na fakultu přišel, chudý ji opustil.

21

jake bude Vase nejdulezitejsi kriterium pri volbe dekana?

Dovolil bych si tuto otázku trochu rozebrat a diskuzí dojít k závěru jakou heuristiku zvolit.

1.Volebni program:
  Domnívám se, že toto není uplně signifikantní ani optimální kritérium
  a) Je silne pravděpodobné, že volební programy budou velice podobné
  b) Volební program není záruka
  c) Volební program je většinou snůžka obecných vět

2. Dobry manager:
  Take to neni uplne optimalni
  a) Dobry manager uprednosnuje zisky pred vedou, ktera nemusi byt vzdy ziskova.

Jak tedy optimalizovat kriterium vyberu?

Nejvetsi vahu bychom meli dat na nasi osobni zkusenost s tim ci onym kandidatem a toto zkombinovat s body 1 a 2 viz vyse. A je to logicke, pokud o danem cloveku budu vedet, ze je to dobry a schopny clovek, tak ho budu volit a chybu neudelam. Body 1 a 2 by mely slouzit spise jako doplnkove.

Přeji příjemný den
Petr Kubašta
Kandidát do senátu

Z života radovat se uměl, práci nade vše ctil. Chudý na fakultu přišel, chudý ji opustil.

22

Petr Kubašta (kubaspet) napsal:

jake bude Vase nejdulezitejsi kriterium pri volbe dekana?

Nejvetsi vahu bychom meli dat na nasi osobni zkusenost s tim ci onym kandidatem a toto zkombinovat s body 1 a 2 viz vyse.

Jak date na osobni zkusenost s kandidatem, kdyz ho uvidite maximalne dvakrat v zivote pred vlastni volbou?

23

Jak date na osobni zkusenost s kandidatem, kdyz ho uvidite maximalne dvakrat v zivote pred vlastni volbou?

Tak tady vycházím z jednoduché premisy. A to, že o funkci děkana se bude ucházet někdo úspěšný a tedy i známý z fakulty. A urcite se nepletu, když říkám, že volit podle programu je velice naivní a navíc extrémně nebezpečné.  Měli bychom volit především lidi a volební program brát doplňkově (vysvetleni viz predchozi prispevek). A pokud by se přeci jenom stalo, že volitelé by kandidáta neznali, musi si o nem neco zjistit a tak převzít zkušenosti jiných členů akademické obce. Znovu poznamenávám, že tato situace je velice nepravděpodobná, proto bych byl opatrný se spojením "maximalne dvakrat" z VASEHO prispevku a nahradil bych ho vhodnějším "alespon dvakrat".

Přeji příjemný den
Petr Kubašta
Kandidát do AS

24

Nyni v roli volice pokladam prvni dotaz na kandidaty: jake bude Vase nejdulezitejsi kriterium pri volbe dekana?

Pro me budou hlavni kriteria tato:

- predlozeny projekt - kam chce kandidat fakultu smerovat, kde ji vidi na konci sveho volebniho obdobi a jak zmeny, ktere predpokladam nastartuje, ovlivni  fakultu dlouhodobe

- konkretni kroky pro splneni projektu - od kandidata ocekavam, ze prednese konkretni ciny, o ktere svuj program opre. Uvede presne co, kdy a jak udela. Ocekavam zaroven kvantifikovatelne zduvodneni techto kroku.

- predpoklady kandidata pro splneni jeho cile - budu patrat po tom, jaky je profil kandidata, ceho dosahl, vysledky jeho prace. Doufam, ze alespon jeden budouci kandidat bude mit vynikajici vysledky co se vyzkumu tyce a zaroven zkusenosti s vedenim vetsiho celku - skupiny, katedry. Nesouhlasim s nazorem, ze dobre vedeni napr. katedry neni kandidatovo plus - v mych ocich je.  Nezarucuje samozrejme, ze kandidat bude uspesny dekan, ale vedouci katedry je prece take manazerska prace, kde je treba delat dulezita rozhodnuti, i kdyz v mensim meritku nez v pripade fakulty. Vyzkumnym vysledkum prikladam vahu proto, ze ukazuji, ze kandidat je schopen dosahovat vysledku v tom, co dela, umi se prosadit. Nekdo s titulem Profesor a jednou SCI publikaci a dvema citacemi nevypada nejpresvedciveji. V zahranici je to velmi casto tak, ze vetsi celky vedou ti, kteri jsou uspesni ve svem oboru, publikuji, vyucuji, maji prehled. Podle me to dava smysl.

Ochotu delat nepopularni rozhodnuti, osobnostni kvality a schopnost prosazovat svoje vize povazuji u kandidatu na takovy post za elementarni veci.

25

Lehce off-topic: Nebudu zde odpovidat na otazky polozene kandidatum ve vedlejsim vlakne a sem zkopirovane. Myslim, ze napad Lenky Mudrove a Jiriho Zemanka (a mozna dalsich), sbirat otazky, pak je zaslat vsem kandidatum a pak najednou vyvesit odpovedi vsech kandidatu, dava smysl a prostor pro fer soutez. K dotazum polozenym v tomto vlakne se vyjadrovat budu.