1

Téma: Harmonogram na pristi rok

Vazeni kolegove;

slozity proces vytvareni harmonogramu na pristi rok dospel do stadia, kdy je treba rozhodnout mezi dvema alternativami. Aby bylo 14 tydnu vyuky, je mozne:

- dat ten 14. tyden coby dvoudenni mrzacek pred Vanoci.
vyhoda: bude 6 tydnu zkouskoveho
nevyhody: odevzdavani seminarek pred Vanoci, ve skutecnosti zadny 14. tyden nebude.

- dat ten 14. tyden v lednu
vyhody: opravdu bude tyden na vyuku, semestralky po Vanocich
nevyhoda: jen 5 tydnu zkouskoveho.

Ja jako ucitel, ktery ma konstantni objem latky k probrani, preferuji druhou variantu. Zajima mne, jak to vidi studenti. Moc casu na diskusi neni, zkuste se vyjadrit do ctvrtka, pokud k tomu mate co rict.

2

Re: Harmonogram na pristi rok

Mně osobně docela vyhovovala varianta, která byla minulý semestr. 2 dny před vánoci jako konzultační, protože semestrálky se většinou stejně neodevzdávají až 14. týden, ale už ten předposlední. Navíc se na ty dva konzultační dny dají vypsat dobře předtermíny a člověk se nemusí strachovat o další týden normální školy po vánocích (na vánoce má docela klid).

3

Osobně jsem pro model, kdy bude vše hotové před Vánoci a po Vánocích budou pouze zkouškové termíny. Nejen mě, ale mnoha mým kolegům se tento model, který byl v letošním akademickém roce již vyzkoušen, velice líbil a nevidím důvod, proč se vracet do starých kolejí. Skutečně se domnívám, že se dá vše do Vánoc s relativním klidem stihnout, co se semetrálek týče, studenti prostě budou muset pracovat celý semestr a ne vše dohánět až přes Vánoce.

4

Pokud bych si mel volit z techto dvou variant, tak jsem rozhodne pro variantu druhou. Zkraceni zkouskoveho nekterym studentum jen prospeje, protoze se na zkousky budou muset dukladneji pripravit  a plnohodnotny 14. tyden je tez vyhodou. smile
P.S. Spolubydlici se tez kloni k druhe variante. wink

Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí..

5

Prikláňam sa k druhej variante. Skrátenie skúškového ako problém nevidím (okrem toho, pravdepodobne sa cez posledný týždeň stihne aj nejaký ten predtermín ), navyše jedna hodina výuky naviac by mala byť prínosom.

Mimochodom, ako to bude v prípade letného semestru? Bude skúškové obdobie aj po letných prázdninách?

6

14týdenní semestr je rozhodně plus, u předmětů se cvičeními jednou za 14 dní mají pak sudé i liché paralelky stejný počet hodin a i my studenti rozhodně uvítáme návrat "semestrálkových" Vánoc.

7

Libi se mi varianta jako kolegum, vetsi prace pred Vanoci, po Vanocich zkousky.

8

Michal Jurík (jurikmic) napsal:

Bude skúškové obdobie aj po letných prázdninách?

Urcite ne, konec zkouskoveho bude tusim 1.7.

Nekolik konstant mame dano shury (CVUT), podstatne jsou pocatky semestru (tusim 20.9 a 17.2.). Letni semestr je v pohode, tam se 14+6 vleze, ale podzimni ma diky onem dvema datum maximalni moznou delku 13.6+6. Statni svatky pripadnou na Ut,St,Ct uprostred semestru, to je dalsiho 0.6 tydne v haji, pan rektor si urcite vtipne da dalsi rektorsky den plus rektorske volno tam, kde to nejvice nastve, to zase bude semestr. Pritom stacilo, aby CVUT urcilo zacatek na 13.9., a bylo po problemech.

9

Třetí semestr softwarového inženýrství(bc. studium) bylo kvůli tří-týdennímu zkrácení tak trochu peklo smile.

Hlasoval bych všemi deseti pro variantu 2!

10

doc. Mgr. Petr Habala, Ph.D. (habala) napsal:
Michal Jurík (jurikmic) napsal:

Bude skúškové obdobie aj po letných prázdninách?

Urcite ne, konec zkouskoveho bude tusim 1.7.

Nekolik konstant mame dano shury (CVUT), podstatne jsou pocatky semestru (tusim 20.9 a 17.2.). Letni semestr je v pohode, tam se 14+6 vleze, ale podzimni ma diky onem dvema datum maximalni moznou delku 13.6+6. Statni svatky pripadnou na Ut,St,Ct uprostred semestru, to je dalsiho 0.6 tydne v haji, pan rektor si urcite vtipne da dalsi rektorsky den plus rektorske volno tam, kde to nejvice nastve, to zase bude semestr. Pritom stacilo, aby CVUT urcilo zacatek na 13.9., a bylo po problemech.

Tady bych se chtěl pana rektora zastat. Za ty 3 a půl semestru, co jsem na FELu, byly rektorské dny zužitkovány docela příjemně a navíc díky prohazování rozvrhů to vyšlo na jeden každý zameškaný pracovní den za semestr.

11

Libor Vilímek (vilimlib) napsal:

Tady bych se chtěl pana rektora zastat. Za ty 3 a půl semestru, co jsem na FELu, byly rektorské dny zužitkovány docela příjemně a navíc díky prohazování rozvrhů to vyšlo na jeden každý zameškaný pracovní den za semestr.

No, zrovna v minulem semestru odpadla dvakrat tusim streda a ani jednou ctvrtek. Hlavnim duvodem byl prave tvurci pristup pana rektora k davani volna. Kdyz uz dava studentum volnaska na Open Air festival, tak to mohl udelat formou rektorskeho volna a ne si pak jeste vybrat dalsi den. Pristi rok to zase budou dva dny mimo. Takze dva dny pro pana rektora, jeden pro pana dekana a tri svatky, to je sest dnu, to uz se nerozchodi aby odpadl kazdy den jednou. Jeste ze se nakonec povedlo rektora ukecat, aby nam v den Open Air povolil vyuku. Takze to bude den, kdy je vyucujicim vyuka povolena, ale studenti maji oficialne povoleno neprijit :-).

12

Jsem jednoznacne pro druhou variantu.

13

Hlasuji pro variantu jedna. Semestrálky se stejně odevzdávají dříve než 14 týden a ty dva dny před Vánoci se využijí pro předtermíny. Je zbytečné to tahnout přes Vánoce.

14

Senátoři by se také měli rozhlédnout po okolí.
Pro srovnání třeba MIT http://web.mit.edu/registrar/calendar/projected.html . Mají 3 trimestry, po 12-13 týdnech, ale ten letní myslím není povinný, rozhodně se extra platí. Všimněte si také, že "zkouškové období" trvá vždy jen týden, pak jsou prázdniny.

Jak je to jinde, najdete třeba na http://en.wikipedia.org/wiki/Semester

Např. německé univerzity:
-- German universities run two semesters. They are from April to July (Sommersemester) and from October to February (Wintersemester). In addition to the two breaks between the semesters, there is typically a two-week break for Christmas as well. The semester is divided into blocks with and without lectures. The lectures usually start two to four weeks after the beginning of the semester and run for three months. The lecture free period is for taking exams, doing internships, lab courses and employment. --
Pokud vím, tak i tam bývá skuteční "zkouškové" jen týden, všichni jdou společně "na matiku", druhý den společně "na fyziku" atp.

"Světové zvyky" nejsou důležité jen jako inspirace, sladění termínů je důležité i z jiných důvodů. Např., věřte tomu nebo ne, profesoři po celém světě tráví spoustu času i výzkumem a jeho výsledky mj. prezentují světové vědecké komunitě na konferencích. Tak musí harmonogram počítat i s dobou "na konference". I to je nezbytná součást školního roku, alespoň na těch dobrých školách.

Ještě co říká ECTS:
---
Za pracovní zátěž v rozsahu jednoho roku formálního prezenčního studia (akademický rok) a s ním spojené výsledky učení se uděluje 60 kreditů ECTS. Ve většině případů se pracovní zátěž studenta pohybuje v rozmezí od 1 500 do 1 800 hodin za akademický rok, jeden kredit tedy odpovídá 25 až 30 hodinám práce.
---

15

Já jsem pro druhou možnost - 14 týdnů na semestr.

Pamatuji si, že snad pokaždé jsem dělal 1 "časově náročnější" semestrálku přes vánoční prázdniny, tudíž jsem měl před vánoci více času věnovat se ostatním předmětům. V minulém semestru mě ta možnost odevzdat alespoň něco až po vánocích chyběla.

Naposledy upravil: haltulud (14.04.2010 14:49:54)

16

Zdravím kolegové. Nevím no, během zimního semestru jsem docela nadával na zkrácení, ale na druhou stranu přes Vánoce jsem nemusel nic řešit a mohl si užívat klidu, protože sem měl všechno hotové. Považuji tedy za lepší 13+6.

17

Nechat to tak jak to je, případně první varianta. P.S.: Zmínky o ,,týdenním zkouškovém'' mi přijdou zcela zcestné.

18

Osobně bych byl pro variantu co byla loni, ale co se dá dělat, jsem pro variantu 2.

Wikipedia: Я знаю всё! Google: Я найду всё! ВКонтакте: Я знаю всех! Internet: Без меня вы ничто! Электричество: Молчать …
http://motor.feld.cvut.cz
„Kdyby každý dělal jen to, co umí, spousta z nás by se asi nenarodila“ J. K.

19

Pavel Blažek (blazepa1) napsal:

P.S.: Zmínky o ,,týdenním zkouškovém'' mi přijdou zcela zcestné.

Co přesně vám připadá "zcela zcestné" na informaci, že na některých školách trvá zkouškové vždy jen cca. 1 týden? wink

20

prof. Ing. Michael Šebek, DrSc. (sebekm1) napsal:

Senátoři by se také měli rozhlédnout po okolí.

Proc senatori a ne treba vedouci kateder? Koukam, ze se nam zase snazite pridelovat praci, kterou ma delat nekdo jiny :-). Harmonogram skolniho roku urcuje vedeni. Po pedagogicke komisi AS FEL chtelo zprostredkovani nazoru nasich ucitelu a hlavne studentu (prosim ocenme, ze to chce vedet), coz se myslim dozvim lepe tady na diskusnim foru nez na jinych universitach. V patek ma komise schuzku a pokusim se tam vase nazory pro vedeni shrnout.

Kdyz uz jsme u tech jinych uni, na jedne z mych domovskych uni UT at Austin trva vyuka v semestru 15 tydnu. Ve svete se da najit vsechno :-).

21

Nejsem ani pro jednu variantu.
Proč se po roce s 13týdnama/semestr začlo chytračit s "přidáním" dalšího týdne? Pokud 14 týdnů, tak stylem jak to bylo minulý rok.
Nové programy jsou údajně navržené pro 13.týdnů/semestr tak mi nějak uniká důvod 14.týdne

Týdenní zkouškové asi jen tak nejde nasadit na momentální styl výuky u nás. Nedokážu si představit 5zkoušek typu Matika,Algebra,EO1-2,SAM,SRI,... v jednom týdnu(a odevzdávání semestrálek v předcházejícím). Po tom týdnu by bylo na FELu 10x víc učitelů než studentů :-D

Pokud by se měl změnit styl výuky po vzoru zahraničních škol, tak jako celek a ne český bastl.

22

Jan Baxa (baxajan) napsal:

Nové programy jsou údajně navržené pro 13.týdnů/semestr tak mi nějak uniká důvod 14.týdne

Tak to není. Alespoň OI určitě počítala se 14 a předpokládám, že ostatní také. Příchod 13 týdenního semestru byl dost překvapení.

Týdenní zkouškové asi jen tak nejde nasadit na momentální styl výuky u nás. Nedokážu si představit 5zkoušek typu Matika,Algebra,EO1-2,SAM,SRI,... v jednom týdnu(a odevzdávání semestrálek v předcházejícím). Po tom týdnu by bylo na FELu 10x víc učitelů než studentů :-D

Pokud by se měl změnit styl výuky po vzoru zahraničních škol, tak jako celek a ne český bastl.

Tady mi není moc jasné, jak to myslíte. Pochopitelně by se styl zkoušek změnil, stejně jako příprava studentů na ně. Byla by to nová situace. Ale nerozumím vašemu srovnání zahr. university vs. český bastl.
TS

23

Možná vám to uniklo, ale dojíždějí tady programy kterým ten týden docela chybí.

24

Udělějte to jakkoli..... a pak to prosím nechte aspoň deset let být. S jakoukoli blbostí, přicházející z parlamentu, ministerstva, rektorátu, děkanátu, senátu se nakonec vyrovnáme, nicméně každoroční změny jdou demotivující k řádné přípravě výuky a zkoušek.

25

Neboť n vypsaných týdnů je ve skutečnosti vždy nejvýše n-1 týdnů, kvůli různým "Dnům" vždy odpadá  nejméně jedna přednáška. Ty mimovýukové aktivity (Rektorský den apod.) jsou zase jinak užitečné a na školu patří. Jenže mají negativní dopad na výuku a to tím horší, čím je semestr kratší.

Nejsem ani pro jednu variantu.

V tom s vámi souhlasím, ve starých programech měl student současně příliš mnoho předmětů a tedy pak i příliš mnoho zkoušek, na jeden týden. Ale v nových už je to lepší, už jsme se v tom přiblížili alespoň ke školám evropským. Tedy bychom se mohli přiblížit i jiných věcí, alespoň trochu. Třeba zkrátit zkouškové, redukovat počet opravných termínů apod. To by ušetřilo spoustu peněz, které by se pak mohli využít jinak, ke zkvalitnění výuky, třeba nákupem lepších učitelů wink.