26

Re: Harmonogram na pristi rok

doc. Mgr. Petr Habala, Ph.D. (habala) napsal:
prof. Ing. Michael Šebek, DrSc. (sebekm1) napsal:

Senátoři by se také měli rozhlédnout po okolí.

Proc senatori a ne treba vedouci kateder?

Ale ti také, těm to říkám jinde. smile
Já ty odkazy uvedl hlavně pro stduenty, aby věděli, jak to je jinde. Studenti těch jiných škol jsou totiž jejich budoucí konkurenti na trhu práce.

Koukam, ze se nam zase snazite pridelovat praci, kterou ma delat nekdo jiny :-). Harmonogram skolniho roku urcuje vedeni.

Ale snad senát pak schvaluje, nebo ne? Alespoň ten ČVUT? Jinak té "dělbě práce" občas nerozumím. Např. snad všichni učitelé by si přáli méně opravných termínů, vedení samozřejmě (kvůli úspoře peněz). I pan rektor by si to přál, mnohokrát to říkal. Jenže pak vždy dodává: Ale neprošlo by to senátem. Tak kdo tu tedy vládne?

Po pedagogicke komisi AS FEL chtelo zprostredkovani nazoru nasich ucitelu a hlavne studentu (prosim ocenme, ze to chce vedet), coz se myslim dozvim lepe tady na diskusnim foru nez na jinych universitach. V patek ma komise schuzku a pokusim se tam vase nazory pro vedeni shrnout.

Kde přesně sbíráte názory učitelů? Zde zřejmě ne, neboť v úvodním příspěvku píšete
"Zajima mne, jak to vidi studenti. Moc casu na diskusi neni, zkuste se vyjadrit do ctvrtka, pokud k tomu mate co rict." 

Ještě poznámka: většina studentů zde se vyjádřivších si přeje kratší variantu, což chápu a čekal bych. Jenže v mém předmětu mnozí spíš protestovali proti zkrácení a litovali, že nemají na práce ještě vánoční období. I v anketě se takto vyjádřili. Tak tomu moc nerozumím?
Leda že by mezi tím změnili názor? Jeden student to tu ostatně přiznává: Nejdřív si stěžoval na zkrácení, ale teď už se mu líbí. Který z jeho názorů tedy máme brát za platný? wink

Naposledy upravil: sebekm1 (15.04.2010 14:54:23)

27

Zdeněk Borůvka (boruvzde) napsal:

Možná vám to uniklo, ale dojíždějí tady programy kterým ten týden docela chybí.

Patřím mezi studenty, kteří dojíždějí program EaI.

Ing. Tomáš Svoboda, Ph.D. (svobodat) napsal:

Tady mi není moc jasné, jak to myslíte. Pochopitelně by se styl zkoušek změnil, stejně jako příprava studentů na ně. Byla by to nová situace. Ale nerozumím vašemu srovnání zahr. university vs. český bastl.
TS

Jen se bojím aby to přibližování se zahraničním univerzitám nedopadlo jako "bodový systém" a "státní maturity", čemuž řikám český bastl smile

V tom s vámi souhlasím, ve starých programech měl student současně příliš mnoho předmětů a tedy pak i příliš mnoho zkoušek, na jeden týden. Ale v nových už je to lepší, už jsme se v tom přiblížili alespoň ke školám evropským. Tedy bychom se mohli přiblížit i jiných věcí, alespoň trochu. Třeba zkrátit zkouškové, redukovat počet opravných termínů apod. To by ušetřilo spoustu peněz, které by se pak mohli využít jinak, ke zkvalitnění výuky, třeba nákupem lepších učitelů wink.

Tady bych se bál setrvačnosti, že by se učilo postaru a zkoušelo nově jen jeden týden a méně opravných termínů.

Jsem pro dobře připravenou, razantní změnu a pak to nechat těch 10 let být.

28

Jan Baxa (baxajan) napsal:

Po tom týdnu by bylo na FELu 10x víc učitelů než studentů :-D

Že jsou v některých obdobích roku ve škole hlavně (jen) učitelé a ne studenti není překvapující. Protože učitelé tu nejsou jen kvůli studentům, alespoň ne na výzkumné univerzitě. Pokud jste v neděli poslouchal ministryni Kopicovou v ČT24 (kolem oběda), ta jste slyšel její  názor: učitel výzkumné univerzity má věnovat jen polovinu času výuce (včetně přípravy), nejméně druhou polovinu má věnovat výzkumu. Na lepších školách tomu tak opravdu je.

29

Ale snad senát pak schvaluje, nebo ne?

Ne. AS CVUT ma v ramci CVUT jine postaveni nez AS FEL v ramci FEL. Podle Studijniho radu CVUT je harmonogram fakult plne v kompetenci dekana (v ramci mezi danych harmonogramem CVUT).
Kdyby to bylo na nas, tak semestr zacina 13.9. a je po problemech.

Tak kdo tu tedy vládne?

Fakulty jako celek. Poslednich cca pet let jsem nekolikrat videl rozumne napady nasi fakulty, ktere musely byt bohuzel schvaleny ci zarizeny na urovni CVUT a tam to dojelo na to, ze to vetsi cast jinych fakult nechtela. Problemem jsou jak veci jdouci pres "klub dekanu", tak i veci jdouci pres AS CVUT.
Senatori AS CVUT jsou jiz tradicne mnohem blize svazani s vedenim svych fakult nez je tomu v nasem senatu domacim, coz je dano tim, ze jsou reprezentanty fakult (prijde mi to prirozene, kdyby se do AS FEL volilo po zastupci z kazde katedry, pak by asi take kazdy takovy zastupce sve postoje koordinoval s vedoucim katedry). Takze kdyz napriklad dosla rec na snizeni poctu zkouskovych pokusu, tak zaznel silny hlas nekterych fakult a bylo vymalovano.

Kde přesně sbíráte názory učitelů?

Vedeni zajimal nazor AS FEL (kde jsou ucitele i studenti) a vyjadrilo zajem o nazory studentu na foru. Pochopil jsem to tak, ze zde citi urcity deficit, protoze nazory ucitelu vedeni prirozene vnima mimo jine diky svym vazbam na katedry a kolegy, coz u studentu nema. Byl tu jeste jeden faktor, proc jsem se obratil hlavne na studenty, ucitelum je delka zkouskoveho v zasade jedno, ale pro studenty je volba mezi tydnem vyuky navic a tydnem zkousek navic mnohem zasadnejsi, jejich hlas je proto "zajimavejsi" (nechci rici vice urcujici).

30

Jan Baxa (baxajan) napsal:

Proč se po roce s 13týdnama/semestr začlo chytračit s "přidáním" dalšího týdne?

Je to naopak, co pamatuju se vzdy ucilo 14. tydnu, z toho jeden odpadl diky svatkum a  dalsim blbovinkam. Loni se najednou z niceho nic objevil harmonogram s 13. tydny (takze vlastne 12 tydny po odpocteni odpadu), takze se na posledni chvili musely prepisovat osnovy. Ne vsichni to stihli, zkuste se proklikat KOSem a obcas u predmetu uvidite jeste 14ti tydenni osnovy. Zejmena to nadchlo autory novych programu, kteri nejprve pul roku ladili obsahy predmetu na 13 tydnu, a tesne pote, co se programy schvalily, se vsechno muselo predelavat na 12 tydnu. Nadaval jsem pekne dlouho... no vlastne jsem jeste s nadavanim neskoncil.

Naposledy upravil: habala (15.04.2010 15:23:32)

31

Ještě poznámka: většina studentů zde se vyjádřivších si přeje kratší variantu, což chápu a čekal bych.

Nech to počítam ako chcem, stále mi vychádza, že zo študentov, ktorí sa k tomu vyjadrili, doteraz hlasovalo 6 za variantu 1,
7 diskutérov (+ jeden spolubývajúci) za variantu 2 a jeden nie je spokojný ani s jednou (ale je za kratší semester). Označiť to za väčšinu sa mi nezdá správne. Osobne si myslím, že aj v prípade veľkej vzorky by bolo hlasovanie vyrovnané.

32

Taky souhlasím s názorem, který tady už padl, že nejhorší je každý rok měnit pravidla. Tak snad existuje nějaký rozbor, který řekl před rokem: "13 týdnů je lepší proto a proto...". a pak bylo zkrácení zavedeno. Že se tady znovu diskutuje o délce semestru znamená, že 13.týdenní semestr není lepší? A proč tedy? A jestli není, tak kdo udělal vloni chybu když ho zavedl?

33

Jsem pro 2. variantu. Raději si vyberu 14 (13) plnohodnotných týdnů za cenu jednoho týdne zkouškového.

34

Radek Svoboda (svobora4) napsal:

Taky souhlasím s názorem, který tady už padl, že nejhorší je každý rok měnit pravidla. Tak snad existuje nějaký rozbor, který řekl před rokem: "13 týdnů je lepší proto a proto...". a pak bylo zkrácení zavedeno. Že se tady znovu diskutuje o délce semestru znamená, že 13.týdenní semestr není lepší? A proč tedy? A jestli není, tak kdo udělal vloni chybu když ho zavedl?

Bohužel většina nelibých opatření nepřichází z naší fakulty, ale z rektorátu. Proto máme 13 týdnů. Některé fakulty, myslím, že stavárna si prosadila, aby se zkrátil semestr, aby se mohlo jezdit v klidu na konference o prázdninách, apod. No a jako oplátku si prodloužili hodiny, začínají v každou celou a hodina trvá myslím 50 minut. No a jak se s tím srovnají fakulty ostatní, ví bůh? Kdo viděl Saturnina, pochopí.

Wikipedia: Я знаю всё! Google: Я найду всё! ВКонтакте: Я знаю всех! Internet: Без меня вы ничто! Электричество: Молчать …
http://motor.feld.cvut.cz
„Kdyby každý dělal jen to, co umí, spousta z nás by se asi nenarodila“ J. K.

35

Michal Jurík (jurikmic) napsal:

Nech to počítam ako chcem, stále mi vychádza, že zo študentov, ktorí sa k tomu vyjadrili, doteraz hlasovalo 6 za variantu 1,
7 diskutérov (+ jeden spolubývajúci) za variantu 2 a jeden nie je spokojný ani s jednou (ale je za kratší semester). Označiť to za väčšinu sa mi nezdá správne. Osobne si myslím, že aj v prípade veľkej vzorky by bolo hlasovanie vyrovnané.

Nojo, máte pravdu, je to zde tak napůl. Přesto studenti (alespoň kolem mě) před vánocemi hlasitě protestovali proti zkrácení. Ale asi to byli proti jen nespokojenci, spokojenci se neozvali. Člověk nesmí jen tak dát ani na hlasitý křik nespokojených studentů, pokud neví, co si myslí ti mlčící. To je problém ankety, fór, petic i referend: spokojenci mlčívají.

36

Pokud má každá fakulta jinak semestr, délku hodiny apod., nelze si představit větší propojení výuky ani teoreticky. Na lepších školách si studenti běžně zapisují předměty z jiných fakult. U nás to zatím nešlo z důvodu nechuti fakult, rozvrhu, KOSu, placení a striktních studijních plánů. Teď přibývají další důvody proti: Jiný semestr, jinak dlouhá hodina a kdoví co ještě. To tedy není dobře!

37

Takze kolegove, cerstve zpravy.

Zkracovani zkouskoveho se zacalo jevit jako problematicke z hlediska predpisu, takze se rozhodlo ucit az do 23.12. (takze formalne 14, realne 13 tydnu vyuky) a po Vanocich bude sestitydenni zkouskove. Abychom stihli napect, da pan dekan dekanske volno na toho 23.12.

Pan dekan se take rozhodl pridat tyden zkouskoveho v zari. Osobne z toho radost nemam a nevidim pro to duvod, ale to je zivot.

Na zaver noticka ohledne koordinace mezi fakultami. Ta nebyla ani predtim, fakulty mely hodiny jinak posunute. Jeden z duvodu je, ze kdyby vsechny fakulty mely zacatky a konce stejne, zacal by byt provoz menz silne dvoustavovy (prazdno - totalne precpano), takhle se to trochu rozprostre.

38

Takze kolegove, cerstve zpravy.

Zkracovani zkouskoveho se zacalo jevit jako problematicke z hlediska predpisu, takze se rozhodlo ucit az do 23.12. (takze formalne 14, realne 13 tydnu vyuky) a po Vanocich bude sestitydenni zkouskove. Abychom stihli napect, da pan dekan dekanske volno na toho 23.12.

Pan dekan se take rozhodl pridat tyden zkouskoveho v zari. Osobne z toho radost nemam a nevidim pro to duvod, ale to je zivot.

Na zaver noticka ohledne koordinace mezi fakultami. Ta nebyla ani predtim, fakulty mely hodiny jinak posunute. Jeden z duvodu je, ze kdyby vsechny fakulty mely zacatky a konce stejne, zacal by byt provoz menz silne dvoustavovy (prazdno - totalne precpano), takhle se to trochu rozprostre.

Z pohledu studenta vidím zkouškové v září jako pozitivní. Určitě se najde pár studentů, kteří mohou mít problém se splněním předmětů kvůli vážným osobní problémům. Pokud je vina neúspěchů opravdu pouze kvůli nějaké situaci v jejich osobním životě, dává jim to příležitost dát se dohromady a v září si to opravit.

39

Libor Vilímek (vilimlib) napsal:

Určitě se najde pár studentů, kteří mohou mít problém se splněním předmětů kvůli vážným osobní problémům.

Tohle respektuji, vzdy jsem studentovi s vaznymi problemy vyhovel a zkousel v zasade kdykoliv. Jakmile se to ale udela jako regulerni zkouskove obdobi, posila to IMHO spatny vzkaz. (Samozrejme vedeni ma s vyjimkami papirovani, takhle jim to usetri.)

40

Pavel Blažek (blazepa1) napsal:

P.S.: Zmínky o ,,týdenním zkouškovém'' mi přijdou zcela zcestné.

Co přesně vám připadá "zcela zcestné" na informaci, že na některých školách trvá zkouškové vždy jen cca. 1 týden? wink

Myšlenka, že bych měl během jednoho týdne absolvovat zkoušky z PARů, AVT a 3 dalších předmětů balancuje na hranici hororu a utopie big_smile

Just have a little faith...

41

Pokud má každá fakulta jinak semestr, délku hodiny apod., nelze si představit větší propojení výuky ani teoreticky. Na lepších školách si studenti běžně zapisují předměty z jiných fakult. U nás to zatím nešlo z důvodu nechuti fakult, rozvrhu, KOSu, placení a striktních studijních plánů. Teď přibývají další důvody proti: Jiný semestr, jinak dlouhá hodina a kdoví co ještě. To tedy není dobře!

Nechtěl bych to zakřiknout, ale vypadáto, že se ledy pohnuly. Sice o kousek ale i ten kousek je dulezity! wink

Wikipedia: Я знаю всё! Google: Я найду всё! ВКонтакте: Я знаю всех! Internet: Без меня вы ничто! Электричество: Молчать …
http://motor.feld.cvut.cz
„Kdyby každý dělal jen to, co umí, spousta z nás by se asi nenarodila“ J. K.

42

Bc. Dominik Mervart (mervadom) napsal:
Pavel Blažek (blazepa1) napsal:

P.S.: Zmínky o ,,týdenním zkouškovém'' mi přijdou zcela zcestné.

Co přesně vám připadá "zcela zcestné" na informaci, že na některých školách trvá zkouškové vždy jen cca. 1 týden? wink

Myšlenka, že bych měl během jednoho týdne absolvovat zkoušky z PARů, AVT a 3 dalších předmětů balancuje na hranici hororu a utopie big_smile

Krátké zkouškové období na zahraničních školách dobře (a bez protestů studentů) funguje za jistých předpokladů: Např.
- v jednom semestru není moc předmětů a tedy ani moc zkoušek. I těch cca 5 zkoušek v novém programu KyR je poměrně dost.
- studenti se učí hlavně v semestru: po celý semestr se pilně a poctivě chodí na přednášky, dělají úkoly, tvoří v laboratořích, studuje doma, diskutuje ve škole i mimo, dělají dílčí testy, kontroly a mnohé další. Pak "zkouškové" vlastně ani netřeba.
- semestr bývá delší
- nejsou žádné náhradní termíny, jen jeden pokus - samotná zkouška pak může být o něco lehčí než u nás
- z něčeho ani klasická zkouška není, prostě předvedete, co jste během semestru sestrojili a dostanete známku dle stupnice: Funguje dobře: A,  ...., nefunguje vůbec F
Pak jdou všichni v ročníku v pondělí najednou na matiku, v úterý na fyziku, atp. Opravdu to funguje, zeptejte se kolegů, co tam byli. Mně klidně nevěřte. smile

Pokud vám to pořád připadá jako horor, možná zažijete ještě větší horor, až budete o přijetí do zaměstnání soutěžit s absolventy takových škol? Opravdu nejsme nejtěžší školou na světě. Nebo myslíte, že jsme?

43

Jsem pro variantu c.1. Semestralky se vetsinou odevzdavaji uz pred vanoci a ten jeden tyden po vanocich se ve skole IMHO stejne nikdy nic moc neudelalo.

44

Krátké zkouškové období na zahraničních školách dobře (a bez protestů studentů) funguje za jistých předpokladů: Např.
- v jednom semestru není moc předmětů a tedy ani moc zkoušek. I těch cca 5 zkoušek v novém programu KyR je poměrně dost.
- studenti se učí hlavně v semestru: po celý semestr se pilně a poctivě chodí na přednášky, dělají úkoly, tvoří v laboratořích, studuje doma, diskutuje ve škole i mimo, dělají dílčí testy, kontroly a mnohé další. Pak "zkouškové" vlastně ani netřeba.
- semestr bývá delší
- nejsou žádné náhradní termíny, jen jeden pokus - samotná zkouška pak může být o něco lehčí než u nás
- z něčeho ani klasická zkouška není, prostě předvedete, co jste během semestru sestrojili a dostanete známku dle stupnice: Funguje dobře: A,  ...., nefunguje vůbec F
Pak jdou všichni v ročníku v pondělí najednou na matiku, v úterý na fyziku, atp. Opravdu to funguje, zeptejte se kolegů, co tam byli. Mně klidně nevěřte. smile

Pokud vám to pořád připadá jako horor, možná zažijete ještě větší horor, až budete o přijetí do zaměstnání soutěžit s absolventy takových škol? Opravdu nejsme nejtěžší školou na světě. Nebo myslíte, že jsme?

I když jsem s Vámi nesouhlasil v pohledu na to, jak dlouhý má být zimní semestr, s tímto Vaším příspěvkem souhlasím v mnoha rovinách:
1. FEL skutečně není nejtěžší možná škola (pokud se na to budu dívat z pohledu celého světa, jelikož si myslím, že FEL by se měl porovnávat se světem a ne jen např. s ČR)
2. Jsem pro, aby se zavedl formát, kdy student bude mnohem více pracovat v semestru - osobně mi takový model vyhovuje a domnívám se, že je to ta cesta, kterou by se vysoké školství mělo vydat
3. Nechť je zkráceno zkouškové období např. na polovinu (pouze 1 týden za současné situace asi není doopravdy reálný) - ušetří se peníze, čas pedagogů a budou k dobru 3 týdny -může se prodloužit semestr a  dát studentům nějaké volno, jak je tomu např. v USA - winter break, spring break...Pokud se student věnuje škole tak, jak by měl, není problém za 2 týdny udělat všechny zkoušky i s tím, že se bude nějaký předmět dělat napodruhé (mám vyzkoušeno, že se dá i 5 zkoušek zvládnout během prvního týdne + předtermíny) a poté má stejně celý měsíc volno...znám mnoho kolegů i z jiných fakult ČVUT, kteří tvrdí, že během semestru mají de facto prázdniny a pak musejí pracovat jen těch 6 týdnů zkouškového - to asi není ideální stav
4. 3 termíny na zkoušku jsou doopravdy luxus - proč nemít 1 řádný a 1 opravný termín - opět by se ušetřili peníze i čas

Sice nejsem zběhlý v předpisech vysokého školství, ale tuším, že takovéto změny by musely přijít "ze shora" tj od vedení ČVUT. A to se obávám, že tyto nápady jsou v současné době nepředstavitelné pro vedení ČVUT.

Naposledy upravil: dvoraj44 (23.04.2010 21:14:24)

45

Bc. Dominik Mervart (mervadom) napsal:

- semestr bývá delší

Hodně práce v semestru a méně práce u zkoušky(byla jenom jedna obtížná - Y36PSI, jestli vás to zajímá) jsme měli 3.semestr bakalářského studia STM-softwarové inženýrství(tedy druhák). Osobně se k tomuto formátu také přikláním, vyhovovalo mi to maximálně.

46

Mate pravdu, je to otazka urovne CVUT.

Zhruba pred rokem jsem se pokusil s pomoci AS FEL iniciovat diskusi na urovni AS CVUT o snizeni poctu zkousek. Osobne bych jako zajimavou variantu videl 1 zkousku na predmet plus urcity pocet dalsich k volnemu vyuziti studentem, takze by mohl neco zkusit treba trikrat, ale pak uz by u ostatnich nemel moc volnosti.

Vysledek byl velice jednoznacny, sestrelili to hned.