1

Téma: Aktualizace STM = studijní plán STM-ECTS

Od začátku školního roku 2010/2011 budou studenti 1. a 2. ročníku programu Softwarové technologie a management (STM) studovat podle aktualizovaného studijního plánu s názvem STM-ECTS. Tato aktualizace nemění akreditovaný program STM, ale upravuje průchod studiem (tj. studijní plán) tak, aby lépe vyhovoval studentům. Základní informace lze nalézt na webu programu STM, http://stm.fel.cvut.cz/, konkrétně na http://stm.fel.cvut.cz/informace-o-upra … m-stm-ects.

Na vaše zvídavé otázky bude na tomto vláknu odpovídat nejčastěji prof. Žára (který měl za úkol aktualizaci provést), případně další členové 10-členného realizačního týmu STM-ECTS.

2

Re: Aktualizace STM = studijní plán STM-ECTS

Prohledl jsem si schema studijniho planu a mam dva dotazy:
1.) Co znamena "magicke trojcisli" v pravem hornim rohu kazdeho predmetu?
2.) U vetsiny predmetu je uvedena jen zkratka zk pro zkousku. Ocekavam, ze je to jen opomenuti, ale pro jistotu: Pro ktere predmety je potrebny zapocet?

Naposledy upravil: lukesma4 (19.04.2010 19:34:44)

3

Magicke trojcisli jsou predpokladane hodiny prace - prednasky + cviceni + prace doma.

Potřebujeme malý a šikovný traktory, ale velký a silný chlapy!

4

Dobrý den,

v průběhu svého studia bych chtěl absolvovat následující předměty mimo povinný plán:

- Teoretická informatika
- Jazyky, automaty a gramatiky
- Programovací jazyky a překladače
- Matematika spojitého světa

Nevím ale, jak je to teď, po velkých změnách, s prekvizitami. Nahrazuje současný povinný předmět "Matematika pro informatiku" předmět "Diskrétní matematika"? Protože právě JAG má v prekvizitách DMA. Pokud by ji nenahrazoval, stejně si ji (DMA) nemohu zapsat, protože KOS říká, že "Předmět (A4B01DMA) nemohl být zapsán do B101 z důvodu : Predmet neni urcen pro Vas studijni program a formu studia".

Žádám Vás tedy o radu. Jak zajistit, abych v průběhu svého bakalářského mohl všechny tyto předměty absolvovat?

Děkuji

5

Martin Lukeš (lukesma4) napsal:

Prohledl jsem si schema studijniho planu a mam dva dotazy:
1.) Co znamena "magicke trojcisli" v pravem hornim rohu kazdeho predmetu?

Jak bylo uvedeno v jedné z předchozích reakcí, třetí číslo vyjadřuje předpokládaný počet hodin samostatné studentovy přípravy. Většinou to bývají domácí úkoly či různé semestrální práce, ale zahrnuje se sem i příprava na zkoušku či na průběžné testy.

Je jasné, že toto číslo nebude u všech studentů v reálu stejné - někdo zvládne domácí úkol/přípravu za chvíli, někdo potřebuje mnoho dní. Číslo je tedy stanoveno jako odhad pro průměrného studenta.

2.) U vetsiny predmetu je uvedena jen zkratka zk pro zkousku. Ocekavam, ze je to jen opomenuti, ale pro jistotu: Pro ktere predmety je potrebny zapocet?

Předpokládáme, že každý předmět se zkouškou bude vyžadovat i zápočet. Zkratku zk tedy chápejte jako zápočet +zkouška. Myslím, že jedinou výjimkou je (samostatná) zkouška z angličtiny.

Naposledy upravil: zara (20.04.2010 08:32:09)

6

Michal Frdlík (frdlimic) napsal:

Dobrý den,

v průběhu svého studia bych chtěl absolvovat následující předměty mimo povinný plán:

- Teoretická informatika
- Jazyky, automaty a gramatiky
- Programovací jazyky a překladače
- Matematika spojitého světa

Vzhledem k tomu, že ve studijním plánu jsou čtyři modrá okénka na volitelné předměty, neměl byste mít s výše uvedenou čtveřicí předmětů žádný problém. Snad jen, aby ty předměty byly vypsány v příhodném zimním či letním semestru (což ovšem centrálně neřídíme a ponecháváme to na jednotlivých katedrách). Předměty TIN a MSS budou podle mých informací určitě vypisovány, na  předmět PJP se optejte na katedře počítačů,

Nevím ale, jak je to teď, po velkých změnách, s prekvizitami. Nahrazuje současný povinný předmět "Matematika pro informatiku" předmět "Diskrétní matematika"? Protože právě JAG má v prekvizitách DMA. Pokud by ji nenahrazoval, stejně si ji (DMA) nemohu zapsat, protože KOS říká, že "Předmět (A4B01DMA) nemohl být zapsán do B101 z důvodu : Predmet neni urcen pro Vas studijni program a formu studia".

Ano, "Matematika pro informatiku (MCS)" nahrazuje předmět "Diskrétní matematika (DMA)". Nezapisujte si tedy A4B01DMA (s kódem "4" = program OI), ale využijte A7B01MCS (povinný předmět programu STM ve 3. semestru).
Domluvím s přednášejícím JAG, aby jako prerekvizitu uznával i "Matematiku pro informatiku".

7

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na zbůsob přechodu TV a AJ mezi prvním a druhým ročníkem.

Z dokumentů o aktualizaci STM-ECTS jsem se dočetl, že TV bude povinný pouze v prvním ročníku a poté bude nepovinný za 1 kredit. Předpokládal jsem, že jako student aktuálního prvního ročníku mám TV splněný a nyní si můžu zapsat do třetího semestru "nový" tělocvik za 1 kredit. To mi ovšem KOS nedovoluje, s tím, že A0B03TV3 není určen pro můj studijní program. Zůstáva tedy pro aktuální studenty prvního ročníku povinný TV pole původního plánu (máme si zapsat  Y03TV2 ?) po celou dobu našeho studia ? Pokud ne, jaký nepovinný TV si máme zapsat do třetího semestru, když A0B03TV3 zapsat nejde ?

Dále bylo v prezentaci o aktualizaci STM-ECTS uvedeno, že AJ nyní bude za 0 kreditů, ale my (studentni prvního ročníku) za ní budeme získavat kredity podle současného plánu. Rozumím tomu tedy dobře, že pokud nyní chodím na AJ 0-2 (Y04A0L), tak za ní získám 3 kredity a do třetího semestru si mám zapsat novou AJ 1-1 (A0B04A1Z) za kterou už žádné kredity nezískám ?

Děkuji za odpověd

8

Jiří Domin (dominjir) napsal:

chtěl bych se zeptat na zbůsob přechodu TV a AJ mezi prvním a druhým ročníkem.

Z dokumentů o aktualizaci STM-ECTS jsem se dočetl, že TV bude povinný pouze v prvním ročníku a poté bude nepovinný za 1 kredit. Předpokládal jsem, že jako student aktuálního prvního ročníku mám TV splněný a nyní si můžu zapsat do třetího semestru "nový" tělocvik za 1 kredit. To mi ovšem KOS nedovoluje, s tím, že A0B03TV3 není určen pro můj studijní program. Zůstáva tedy pro aktuální studenty prvního ročníku povinný TV pole původního plánu (máme si zapsat  Y03TV2 ?) po celou dobu našeho studia ? Pokud ne, jaký nepovinný TV si máme zapsat do třetího semestru, když A0B03TV3 zapsat nejde ?

Dobrý den,
detekoval jste chybu, kterou kolega Martin Hlinovský na základě Vašeho sdělení opravil. Zkuste si zapsat A0B03TV3, nyní by to mělo jít již bez problémů.

Dále bylo v prezentaci o aktualizaci STM-ECTS uvedeno, že AJ nyní bude za 0 kreditů, ale my (studentni prvního ročníku) za ní budeme získavat kredity podle současného plánu. Rozumím tomu tedy dobře, že pokud nyní chodím na AJ 0-2 (Y04A0L), tak za ní získám 3 kredity a do třetího semestru si mám zapsat novou AJ 1-1 (A0B04A1Z) za kterou už žádné kredity nezískám ?

Ano, chápete to správně - kredity za angličtinu lze ve Vašem případě získávat jen za angličtinu vyučovanou v 1. ročníku (tj. v původním ročníku s předměty Y***). Za angličtinu ve vyšších ročnících již získáte 0 kreditů. Přesto si ji zapiště, pokud ji potřebujete ke zkoušce z angličtiny a tak vůbec...

9

prof. Ing. Jiří Žára, CSc. (zara) napsal:

detekoval jste chybu, kterou kolega Martin Hlinovský na základě Vašeho sdělení opravil. Zkuste si zapsat A0B03TV3, nyní by to mělo jít již bez problémů.

Nevím, jestli se na tom pracuje, ale nemohu si zapsat povinné oborové předměty (IS) A7B35MAS a A7B35PES z důvodu "předmět nebyl vypsán". Povinné předměty ostatních oborů paradoxně jdou smile.

10

Michal Frdlík (frdlimic) napsal:

Nevím, jestli se na tom pracuje, ale nemohu si zapsat povinné oborové předměty (IS) A7B35MAS a A7B35PES z důvodu "předmět nebyl vypsán". Povinné předměty ostatních oborů paradoxně jdou smile.

Aha, katedra s kódem "35" tyhle předměty, spadající do oboru IS, zatím skutečně nevypsala. Upozornil jsem na to garanta oboru IS a předpokládám nyní jejich rychlé vypsání během pár dnů. Děkuji za upozornění.

[EDIT] 23.4.10 - Už je to opraveno, předměty jsou vypsány.

Naposledy upravil: zara (23.04.2010 13:24:56)

11

Dobrý den,
nevím jeslti tento dotaz patří přímo sem, ale chtěl bych se zeptat (nebo spíše poukázat na to), že po otevření rozvrhu nejde zapsat několik předmětů. Těžko se pak vytváří rozvrh, když nevím jestli se mi poté tyto předměty nebudou krýt s těmi ostatnímy.
Konkrétně se jedná o tyto předměty:
A0B04A1Z (nejsou vypsané žádné paralelky)
Y01ALG (chybí vypsané hodiny, tlačítko zapsat, a přece již jsou u nějakých hodin zapsaní lidé)
Y36ALG (je zde jen jedna paralelka a ani do ní se nejde zapsat)
Dále bych se chtěl zeptat, proč (skoro) u žádného předmětu nejsou vypsání cvičící, a jeslti to tam bude doplněno.

Děkuji za odpověd

12

DObrý den. Chci se vás zeptat na jednu maličkost a jednu zvláštnost. Nejdřív bych se chtěl zeptat na maličkost. V 1. a 2. semestru byl počet minimálně potřebných kreditů 15. Mohu se zeptat jak je to s 3. a 4 semestrem?.................A teď k zápisu do nadcházejícímu zimnímu semestru. Když si chci zapsat předměty  A0B16MPS(Manažerská psychologie),   A1B16MME(Makro a mikroekonomika) a  A0B16EPD(Ekonomika podnikání), tak mi to píše "Predmet neni urcen pro Vas studijni program a formu studia"........což je dost divné, když mi je kos vypisuje jako volitelné předměty dle mého studijního plánu. Děkuji za odpověď

13

Dobrý den,
nevím jeslti tento dotaz patří přímo sem, ale chtěl bych se zeptat (nebo spíše poukázat na to), že po otevření rozvrhu nejde zapsat několik předmětů. Těžko se pak vytváří rozvrh, když nevím jestli se mi poté tyto předměty nebudou krýt s těmi ostatnímy.
Konkrétně se jedná o tyto předměty:
...
Y01ALG (chybí vypsané hodiny, tlačítko zapsat, a přece již jsou u nějakých hodin zapsaní lidé)
...
Dále bych se chtěl zeptat, proč (skoro) u žádného předmětu nejsou vypsání cvičící, a jeslti to tam bude doplněno.

Děkuji za odpověd

Předmět Y01ALG pro studenty s druhým zápisem bude příští rok spojen s předmětem A7B01LAG. S tím bohužel vznikají technické problémy. Ovšem i kdyby toto přejmenování předmětu neproběhlo, domnívám se, že problém byste měl stále. Rozvrh do prvního ročníku sestaví rozvrhář fakulty (typicky jako kopii z minulého roku) a rozvrhář katedry v zápětí zablokuje všechna cvičení k zapisování, protože na katedře se začíná budovat rozvrh až v září, když víme, kolik je zapsáno studentů do prvního ročníku, tj. když víme, kolik je vhodné otevřít přednáškových a cvičebních paralelek. K takto vzniklým cvičením pak rozvrhář (v září) začne přidělovat cvičící. Je tedy správné, že nevidíte cvičící, protože ani my je zatím neznáme. Často se v rámci kopie rozvrhu zkopíruje i loňský cvičící, který ale nemusí letos vést stejné cvičení. Takže, pokud v rozvrhu nyní nějaká jména vidíte, doporučuji těmto záznamům nedůvěřovat.

Vidíte-li už u některých cvičení zapsané studenty, je to pravděpodobně proto, že se stihli zapsat v intervalu mezi zveřejněním rozvrhu fakultním rozvrhářem a zablokováním zápisů katederním rozvrhářem. Tito studenti stejně nemají jistotu, zda na dané cvičení budou chodit, protože naprosto není jisté, zda se to cvičení vůbec otevře (to se dozvíme až v září, až budeme vědět, kolik máme studentů).

Doporučuji tedy odložit zápis do rozvrhu předmětů vyučovaných primárně pro první ročník až na začátek semestru.

Poznámka: tento text vyplývá z mých zkušeností na katedře matematiky. Jak to probíhá jinde, nevím.

Zdravím

Petr Olšák

14

... nejde zapsat  .....  Y36ALG
.... proč (skoro) u žádného předmětu nejsou vypsání cvičící, a jeslti to tam bude doplněno.

Děkuji za odpověd

Y36ALG: potvrzuju slova P.Olsaka, opakovany zapis predmetu 1. rocniku bude mozny az po naliti novych prvaku. Nebojte, ALG se uci v halovkach, tam se vzdycky vejdete.

Cvicici chybi z ruznych duvodu: bud nejsou definitivne urceni, nebo z KOSu 'zmizeli' pri zavedeni superpredmetu B%. Budou samozrejme doplneni, jakmile budu vedet, kteri to budou.

j.

15

Dobrý den, měl bych otázku týkající se zápisu předmětu A0B04CAE1 - Příprava na CAE 1.
Nejde mi zapsat, KOS hlásí: Předmět (A0B04CAE1) nemohl být zapsán do B101 z důvodu : Predmet neni urcen pro Vas studijni program a formu studia. Bude tento předmět v budoucnu dostupný? Případně, kde je chyba?

Mým oborem je BWM(ECTS). Předmět jsem si zkoušel zapsat i pod klasickým oborem BWM, ale neúspěšně.

Díky, Petr Jaroš

16

Zdravím, kvůli absencím jsem nedostal zápočet z TV - 2 v prvním ročníku bc. studia a milá paní referentka na PeO mi sdělila, že během 6 semestrů je třeba projít TV 1-4, přičemž podle jiných zdrojů v programu STM-ECTS jsou potřeba již jen 2 předměty TV a právě, co mě vyděsilo nejvíc bylo, že za tento TV mám v KOSu 1 kredit. Tak se chci zeptat kolik TV musím projít během programu STM-ECTS, zda dezinformace na PeO byla způsobena ještě neprovedeným upgrade software / update databáze referentek na PeO, nebo jsem byl dezinformován jinými zdroji a zda, v případě že dokončím předmět A0B03TV3, si musím znovu zapsat A0B03TV2, nebo zda je možno jej tímto nahradit.

(Tělocvik mě baví, ale když v rozvrhu nenajdu místo a nestihnu se včas zapsat, je vstávání před sedmou pro mne utrpením... A pro spolubydlícího taky, když můj budík probudí ještě polovinu patra na Strahově a se mnou to ani nehne...)

17

Petr Jaroš (jarospe4) napsal:

Dobrý den, měl bych otázku týkající se zápisu předmětu A0B04CAE1 - Příprava na CAE 1.
Nejde mi zapsat, KOS hlásí: Předmět (A0B04CAE1) nemohl být zapsán do B101 z důvodu : Predmet neni urcen pro Vas studijni program a formu studia. Bude tento předmět v budoucnu dostupný? Případně, kde je chyba?

Mým oborem je BWM(ECTS). Předmět jsem si zkoušel zapsat i pod klasickým oborem BWM, ale neúspěšně.

Dobry den,
z kódu předmětu 04 usuzuji, že rozvrhář katedry jazyků opomenul nastavit k danému předmětu atribut, který dovoluje zapsání předmětu studentům STM-ECTS. Toto se nyní objevuje u různých předmětů a kateder. Je to způsobeno tím, že KOS vyžaduje u každého předmětu explicitní seznam programů/oborů, v nichž předmět lze studovat. Nebozí rozvrháři kateder tedy musejí projít všechny své předměty a STM-ECTS ke každému z nich přidat do seznamu. :-(

Je však také možné, že katedra jazyků má s předmětem A0B04CAE1 specifické plány. Na stránce
   http://jazyky.feld.cvut.cz/zi_stm_prez.htm
je předmět uveden jako volitelný jen v seznamu pro nově přijímané studenty (od ak. roku 2010/11). Požádám katedru jazyků, aby se k tomuto tématu (zde) vyjádřila.

18

Marian Vařecha (varecmar) napsal:

Zdravím, kvůli absencím jsem nedostal zápočet z TV - 2 v prvním ročníku bc. studia a milá paní referentka na PeO mi sdělila, že během 6 semestrů je třeba projít TV 1-4, přičemž podle jiných zdrojů v programu STM-ECTS jsou potřeba již jen 2 předměty TV a právě, co mě vyděsilo nejvíc bylo, že za tento TV mám v KOSu 1 kredit. Tak se chci zeptat kolik TV musím projít během programu STM-ECTS, zda dezinformace na PeO byla způsobena ještě neprovedeným upgrade software / update databáze referentek na PeO, nebo jsem byl dezinformován jinými zdroji a zda, v případě že dokončím předmět A0B03TV3, si musím znovu zapsat A0B03TV2, nebo zda je možno jej tímto nahradit.

Dobrý den,
při pohledu do studijního plánu některého z oborů (např. WM):
   http://www.fel.cvut.cz/education/bk/pla … 00264.html
vidím, že během studia musíte absolvovat pouze 2x TV. Jakožto přechodový ročník (který má 1. ročník po staru a od 2. ročníku jede podle STM-ECTS) za tyto dva tělocviky dostanete dokonce 2 kredity. Nově přijímaní studenti již za ně dostanou 0 kreditů.

Ve vyšších ročnících můžete TV navštěvovat a získat za ně max. 1 kredit za semestr. Je to však nepovinné.

K Vašemu konkrétnímu dotazu: A0B03TV3 by měl sice z logického pohledu zafungovat jako náhrada A0B03TV2, ale znáte to - KOS je KOS :-( Bylo by tedy rozumné domluvit se na ÚTVS, zda by Vám Vaše úspěšné splnění A0B03TV3 mohli zapsat jako splnění A0B03TV2.

19

Petr Jaroš (jarospe4) napsal:

Díky, Petr Jaroš

Volitelné předměty katedry jazyků, mezi které patří i Vámi zmíněný předmět CAE, jsou nabízeny všem studijním programům a určitě budete moci předmět navštěvovat, pokud máte zájem. V KOSu došlo k mnoha úpravám, které mohly zapříčinit problém. Veškeré dotazy spojené s výukou jazyků i problémy s nimi můžete adresovat mailem přímo na mne.

Alena Havlíčková
vedoucí katedry jazyků

20

prof. Ing. Jiří Žára, CSc. (zara) napsal:

Tato aktualizace nemění akreditovaný program STM...

Je nekde k dispozici nejaky pravni posudek k tomuhle tematu? Pokud se nepletu, tak podminky prubehu studia i okruhy ke statnicim jsou soucasti studijniho programu a jejich zmena by vyzadovala novou akreditaci.

Only those who risk going too far can find out how far they can go.

21

Pane kolego Prokši,

byl jsem členem komise STM-ECTS, která reformu STM pod vedením prof. Jiřího Žáry připravovala. Žádný speciální právní posudek jsme nepovažovali za nutný. V týmu byl také prof. Jan Uhlíř, člen akreditační komise, který naše kroky s ohledem na akreditaci korigoval.

Z hlediska parametrů sledovaných akreditací (především kvalifikace učitelů, soulad s pravidly ECTS) je reformované STM lepší než předchozí varianta. Změna byla nová pro nynější studenty končící první ročník. Jim jsme změnu pečlivě vysvětlili. Na shromáždění ve třistadevítce v Dejvicích byla patrná zjevná podpora studentů reformě STM-ECTS. O změnách je akreditační komise informována dopisem.

Nehledáte náhodou problémy, kde nejsou? Máte k otázce nějaký zvláštní důvod? Pokud chcete, přijďte a vysvětlím Vám podrobnosti.

Vašek Hlaváč, garant STM

Naposledy upravil: hlavac (01.07.2010 21:01:01)

22

Re: reakreditacni otazka.

Pedagogicka komise AS FEL venovala presne teto otazce celou jednu schuzi cca pred dvema mesici. Ne vsichni tam sli s nazorem, ze je zmena v poradku, ale po nekolika hodinach prolezani predpisy a podobne to nakonec skoncilo zaverem, ze komise nevidela duvod k problemum s akreditaci, pod podminkou, ze nektere zmeny (jmenovite v okruzich) budou ohlaseny akreditacni komisi. PedKom tedy v zasade akceptoval argumenty, na nez se odvolava i nize garant programu prof. Hlavac.

Na strankach MSMT je nekolik relevantnich dokumentu, mimo jine je tam dokument, ktery specifikuje prave to, ktere zmeny je mozno v programu delat na vlastni triko, ktere je treba (a staci) AK ohlasit a ktere vyzaduji reakreditaci. Muzete si je zkusit precist a rozhodnout se sam pro sebe (to je ten nejlepsi zpusob, pokud ma clovek dost casu a informaci).

23

doc. Mgr. Petr Habala, Ph.D. (habala) napsal:

Re: reakreditacni otazka...

Prijde mi trochu zvlastni, ze se kdysi pri snaze o zruseni statnicovych okruhu, ktere se vubec nevyucovaly, argumentovalo tim, ze okruhy jsou soucasti akreditace a nejde je zmenit... a najednou jde okruhy pridavat bez nutnosti reakreditace. Kazdopadne, diky za vysvetleni, materialy prostuduju.

prof. Ing. Václav Hlaváč, CSc. (hlavac) napsal:

Nehledáte náhodou problémy, kde nejsou? Máte k otázce nějaký zvláštní důvod? Pokud chcete, přijďte a vysvětlím Vám podrobnosti.

Zacal jsem asi trochu ze spatneho konce. Jde mi predevsim o to, ze v podstate menite studentum jejich program primo pod rukama. Maji treba soucasni druhaci moznost dostudovat program STM v te podobe, v jakem na nej nastoupili?

Ted koukam, ze je trochu rozpor v predkladanych informacich. Na strance https://stm.fel.cvut.cz//informace-o-up … m-stm-ects se pise

Úprava systému je provedena v rámci platné akreditace a tedy se tématické okruhy pro závěrečnou zkoušku ani profil absolventa nemění.

Ale v dokumentu, ktery je na te same strance linkovan (dokument o popisu aktualizace programu na STM-ECTS) se zase pise

Naopak dosud volitelný předmět Programování grafiky (PGR) se stane oborovým předmětem oboru WM. Důsledkem bude změna ve dvou okruzích SZZ tohoto oboru.

Stejne tak koukam, ze v tom samem dokumentu se pise i to, ze podle noveho planu pojedou jen studenti, kteri jsou v letostnim roce prijati do prvniho rocniku. Jak to tedy je?

Only those who risk going too far can find out how far they can go.