1

Téma: Ekonomika a řízení energetiky

Ahoj, som štvrtáčka na VŠE a rada by som sa prihlásila od budúceho semestra na ČVUT, obor Ekonomika a řízení energetiky. Je tu niekto, kto na mgr študuje a vedel by mi poskytnúť približné info, ako sa tam dostať, aká je nároćnosť štúdia a či je to vôbec reálne sa takto do 4. ročníka dostať ? Budem vďačná za akékoľvek interné info, k.plsikova@gmail.com

2

Re: Ekonomika a řízení energetiky

Dostat se tam je realne. Zpravidla neni kapacita vzdy zcela naplnena (alespon co jsem tak odpozoroval). V tvem pripade, protoze by ses hlasila z jine skoly, je mozne ze by te cekalo prijimaci rizeni. Pokud mas vsak dobry prospech, tak by ti prijimaci rizeni mohlo byt odpusteno. Tohle by musel zodpovedet nekdo fundovanejsi.

Narocnost je silne subjektivni dojem. Pro nekoho jsou narocne ekonomicke predmety (se kterymi bys nejspis nemela problem), pro jineho jsou narocne ty technicteji zamerene predmety. V tvem pripade bys mela nevyhodu v neznalosti te technicke casti. Zde je dobre mit alespon nejake zaklady a mit urcite tuseni o fyzikalni podstate energetiky. Samozrejme to lze vse dohnat samostudiem nebo zapsanim dodatecnych predmetu. I ted jsou na tomto oboru lide, kteri na bakalari temer fyziku nemeli a presto se blizi ke statnicim, takze nastudovat to rozhodne lze.

Drive se studentum, kteri nemeli "dostatecne" znalosti daneho oboru, predepisovaly predmety, ktere museli do konce prvniho roku splnit, aby mohli dal pokracovat ve studiu. Na tomto oboru je to vsak zarizeno tak, ze na konci prvaku se pise test ze znalosti energetiky, kde se prave overuje, maji-li studenti dostatecne zakladni vedomosti. To jestli se je naucili uz na bakalarskem studiu nebo drive se neresi.

To je asi tak vse, co me aktualne napade. smile

Naposledy upravil: krebszby (18.03.2011 23:38:39)

Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí..

3

Zdravim, sam tento obor studuji, tak mozna trochu pomuzu.
1. Dostat se samozrejme muzes, avsak pokud se nemylim, tak v poslednim prijimacim rizenim byl "previs" takze nebrali kazdeho, kdo se prihlasil.
2. Pokud nestudujes bakalarsky obor podobny tomu magisterskemu, tak te prijimaci rizeni ve forme pohovoru asi nemine, avsak na webu programu jsou otazky a okruhy, takze neni zase tak tezke se na to pripravit.
3. Jak jiz psal kolega, tak te jako VSECHNY ostatni studenty tohoto oboru ceka na konci 1. roku test znalosti energetiky, ktery je podminkou pokracovani ve studiu (tato podminka je v rozhodnuti o prijeti) - avsak zadny strach, vetsinu pozadovanych znalosti ziskas jiz behem 1. semestru a je potreba si doplnit jen minoritni cast.
4. Co se tyka narocnosti, tak si nemyslim, ze je to obor, ktery by byl typicky "zabijacky" Ja jako clovek s tendenci k ekonomii si ekonomicke predmety uzivam a nedelaji mi problemy, avsak nektere technictejsi obory vyzaduji, aby jim clovek venoval pomerne dost casu, protoze pokud nemas opravdu dobre zaklady elektroenergetiky, tak ti mohou nektere predmety delat problemy.

4

Ahojte! ďakujem za odpovede, presne niečo také som chcela počuť, že sa tam nejako dostať dá aj z inej školy, ja som práve na VŠE, čiže ekonómia a matika žiaden problém. Áno, sú tam okruhy potrebné k prijatiu, príjímací pohovor sa odpúšťa do 1,8 priemer tuším, mám 2,05. V utorok idem tam u vás za jedným profesorom, ten mi zrejme stanoví už presné podmienky prijatia, základy elektroniky sa ale určite budem musieť naučiť. A to ma napadá, nebol by niekto ochotný mi poskytnúť na 2 mesiace nejaké knihy nepotrebné z bakalára k danej tematike, resp. nejaké si kúpim, ale myslím aj pomoc možno pri príprave v nejastnostiach, či nejakým objasnením?
ďakujem,

5

Pokud jde o knihy, tak bych ti nejspis doporucil skripta Zaklady silnoproude elektrotechniky, ktera si muze pujcit v Narodni technicke knihovne. Dale bych doporucil knihu Technicky pruvodce energetika od Zbynka Iblera. Je sice celkem draha (mozna si ji lze take nekde pujcit), ale je v ni uplne vse (jak naproste zaklady, tak i spousta veci, ktera se vubec na oboru neuci) a je dobre vyuzitelna i behem studia.

Naposledy upravil: krebszby (20.03.2011 12:38:53)

Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí..

6

ahoj, daval som si prihlasku na FEL na tento obor.
Studujem teraz FEL na Bc. studiu a je cas podavania si prihlasok. Vseci ma odhovaraju od tohto oboru, ze to nie je ani poriadna ekonomika, ani poriadna energetika, len nejaky paskvil medzi tym. Jednoducho, ani jedno poriadne. Ja vsak inklinujem k ekonomike aj energetike.
Nemate nejake info o uplatneni sa studentov tohto oboru? Neviete, ako ludia z praxe vnimaju absolventov tohto oboru? Nie je lepsie studovat samotnu energetiku a ekonomicke vzdelanie si dorobit niekedy neskor (povedzme dialkovo na VSE...)?
Ale hlavne by ma teda zaujimalo to vnimanie absolventov tohto oboru.
Dakujem

7

Ahoj, ja som prihlášku na FEL bola dnes akurát odovzdať. Mňa tento obor zaujal úplne najviac a preto si myslím, že pokiaľ ťa zaujímajú aj ekonomika aj energetika, je to skvelá voľba. Ja som v 4. ročníku na VŠE a získala som dobrý prehľad z ekonómie. Ale je naozaj treba si spočítať, koľko z tých asi 30 ekonomických predmetov za Bc. budem aspoň raz v živote potrebovať...?
Myslím si, že obor Ekonomika a řízení energetiky obsahuje, aspoň teda z ekonomickej časti, predmety, ktoré naozaj za niečo stoja a ktoré majú uplatnenie aj v reálnom živote. Ale tiež, že aj predmety z časti elektrotechniky sú už na magisterskom štúdiu vyberané tak, aby študentovi priniesli potrebné vedomosti a hlavne široký prehľad. Pretože nikoho nebude o 10 rokov zaujímať, či vieš odvodiť do detailu rovnicu na 10 riadkov...

8

No a samozrejme budem rada, ak sa tu ozve nejaký sčítanejší človek, absolvent a možno naznačí nejaké uplatnenie v praxi.

9

(Kristína Plšíková) napsal:

No a samozrejme budem rada, ak sa tu ozve nejaký sčítanejší človek, absolvent a možno naznačí nejaké uplatnenie v praxi.

Ahoj Kristíno a další zájemci o studium!
Uplatnění určitě spolužáci mají, kamarádka teď třeba začala pracovat v ČEPSu. Zbyněk, co tu reagoval, také pracuje v oboru. Další se určitě uplatní.

Pokud byste chtěli jít na ekonomiku a řízení elektrotechniky, zde spolužáci působí na pozicích obchodníků/projektových manažerů v podnicích týkajících se zejména poskytování služeb ICT, ale můžete jít na Telco, marketing apod. I v těchto oblastech spolužáci i bakaláři působí a při zaměstnání studují tento obor. Sám jsem měl před měsícem např. nabídku na konzultanta/vývojáře pro finanční instituce.
Uplatnění opravdu záleží pouze na vás, vašem zájmu o studium problematiky a chuti se něco přiučit. Kombinace ekonomika/elektrotechnika má určitě budoucnost. No a jak už se tu psalo - počítače budou žrát čím dál víc, takže ekonomika/energetika má budoucnost určitě také ;-) :-).
Silně také doporučuji vyjet na zkušenou do zahraničí.

Vitam regit fortuna, non sapientia (Cicero)

10

Zdravím, mám podobnou otázku, zda-li je tu někdo, kdo neměl průměr lepší než 1,8 a stejně byl přijat bez přijímacího řízení, přičemž chodil na silnoproud na FELu v bakalářské etapě. Jde mi o to, že nynější tématické okruhy obsahují cca 5 otázek, ke kterým se během EEM v bakalářském studiu vůbec nedostaneme, což bych čekal na stejném oboru a stejné fakultě.. Budiž, ale proč je následně hned většina z těchto otázek (konkrétně statistika) vyučována v matematice pro silnoproud? Tomu nějak nerozumím .. Děkuji

11

(Pavel Klaban) napsal:

Zdravím, mám podobnou otázku, zda-li je tu někdo, kdo neměl průměr lepší než 1,8 a stejně byl přijat bez přijímacího řízení, přičemž chodil na silnoproud na FELu v bakalářské etapě. Jde mi o to, že nynější tématické okruhy obsahují cca 5 otázek, ke kterým se během EEM v bakalářském studiu vůbec nedostaneme, což bych čekal na stejném oboru a stejné fakultě.. Budiž, ale proč je následně hned většina z těchto otázek (konkrétně statistika) vyučována v matematice pro silnoproud? Tomu nějak nerozumím .. Děkuji

Ahoj, ja som bol na silnoprude a priemer som mal horsi nez 1,8, dostal som sa bez prijimaciek. Inac ani prijimacky nie su taky problem, mame tu spoluziacku z ekonomky, co spravila prijimacky, a vlastne dost vela ludi ich robilo a vacsina sa dostane, takze bud v klude

12

Ahoj,
chtěla bych se zeptet,  jakou formou jsou dělané přimací testy? Zda písemnou a nebo jen zaškrtávací. Děkuji

13

Písemně zaškrtneš správnou odpověď.
http://math.feld.cvut.cz/0educ/prijimac/vysform.htm

(Lucie) napsal:

Ahoj,
chtěla bych se zeptet,  jakou formou jsou dělané přimací testy? Zda písemnou a nebo jen zaškrtávací. Děkuji

14

Zdravím ve spolek smile) stejně jako kolegyně vloni, i já se chci zde letos hlásit z ekonomky, avšak - je možné, někde najít, jak byli uchazeči v loňském roce úspěšní? A taky, zda by se mi dala připočítat k dobru bakalářka, rozumějte příbuznost řešené problematiky... Díky moc, J.