1

Téma: Nové webové stránky FELu

Nějak jsem nevěděl do jaké kategorie toto mám zařadit, ale snad je to jedno. Chtěl bych se dozvědět Vaše názory na nový vzhled školních stránek. Zahlídl jsem někdy dřív soutěž s tvorbou webových stránek pro FEL nebo ČVUT? už nevím a zajímalo by mě, kdo vybírá vítězný styl a jestli je možné vidět i ostatní návrhy.

Mě osobně se moc nelíbí, fotky nic moc a předcházející web mi přišel přehlednější. Na web chodím hlavně kvůli aktualitám, jestli např. jsou nové informace ke státním zkouškám atd. a zrovna na nových stránkách toto zabírá nejméně prostoru někde dole vpravo.

Jak se líbí Vám ? smile

Honza

2

Re: Nové webové stránky FELu

Vůbec se mi nelíbí... vypadají jako tuctová šablona do WordPressu. Možná by příště nebylo špatné místo neveřejné soutěže rozhodnout o vzhledu stránek anketou.

3

A co třeba http://www.fel.cvut.cz/misc/co-je-noveho.html ?

Wikipedia: Я знаю всё! Google: Я найду всё! ВКонтакте: Я знаю всех! Internet: Без меня вы ничто! Электричество: Молчать …
http://motor.feld.cvut.cz
„Kdyby každý dělal jen to, co umí, spousta z nás by se asi nenarodila“ J. K.

4

Zdržím se kritiky a jen poprosím autory, aby přidali meta-informace o RSS po celém webu, ne pouze na této stránce: http://www.fel.cvut.cz/misc/co-je-noveho.html a především logo musí být prokliknutelné na titulní stránku. To je, se vší úctou, hodně nezkušená chyba.

„To je dobře, že vás pálí otázka techniky, nesmíte však techniku zas nějak jednostranně přeceňovat, abyste neupadli do zhoubného technicismu, který mění člověka v mechanickou součástku odlidštěného světa bezduché civilizace.“ Václav Havel

5

Me se osobne take moc nepozdavaji, ale nejsem v tomto oboru fundovany, jen to beru z pohledu bezneho uzivatele. Priznam se, ze treba stranka Pro studenty, mi prisla ve starych strankach prehlednejsi, ale mozna to je jen o zvyku.
Jednu vytku bych vsak mel. Pri prechodu na stranku Kontakty, kde je "jine rozvrzeni" stranky, dojde k jakemusi posunu ci zmene velikosti stranky. Neni to o moc, ale je to znat a prijde mi to celkem rusive.

Naposledy upravil: krebszby (28.05.2011 00:45:30)

Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí..

6

Mne se tedy stranky take nelibi, chvalim snahu dodat strankam modernejsi vzhled, dokonce mi nevadi ani nove rozvrzeni prvku, ale co nejak nemuzu pochopit je vyber podkladovych fotek pro jednotlive stranky - napr. fotka z auly na Karlaku jako fotka na title page cely fakulty je naprosto mimo, nebo napr. fotka studentu v Zengerove poslucharne vypada nekvalitne a pro me spise odpudive atd. Kdyz uz se dela novy vzhled stranek, proc se to nemuze udelak kvalitne od A az do Z. Takto jsou to stranky napul hotove/nehotove a to neni asi to, co chtelo vedeni fakulty docilit.

A propo, take bych uvital, kdyby nekde byly vyobrazeny alespon top navrhy v one zminovane soutezi na navrh fakultnich stranek, videl jsem pouze zpravu o vyhlaseni souteze ale jeji vysledky uz nikoliv.

7

Mě subjektivně nesedí:
- tmavý podklad proti světlému podkladu. Cítím se pak stísněně.
- kvalita podkladových fotek
  a) Rozlišení - některé fotky mi připadají násilím roztažené a tím pádem mají osoby na fotkách deformované tělo (např. hlavu ve stylu šišky na rugby)
  b) Kvalita fotografií - je problém sehnat profi fotografa s digitální stěnou, nebo studenta např. s Full-frame zrcadlovkou, aby udělal slušnější fotky? Některé fotky mi připadají, že jsou foceny snad na ISO6400 kompaktním fotoaparátem, protože jsou zašuměné, až to hezké není.
  c) Když už máme vektorové logo ČVUT, proč není použité i na webu?
- Jinak souhlasím s výše uvedeným - aktuality nevhodně umístěné a obecně mi přijde prostor na webu jako nevyužitý.

Vitam regit fortuna, non sapientia (Cicero)

8

Taktéž se přidám. Stránky mi také přijdou spíše krokem vzad.

1) Ty fotky jsou strašlivé, jak už popsal Filip Mach.
2) Navigace není příliš přehledná, než jsem se proklikal ke státnicovým otázkám (o nichž jsem přesně věděl, kde jsou ze starého rozhraní), tak mi to zabralo dost dlouho a mnoho otázek typu "kam ten odkaz mohli zašít".
3) Rovněž nechápu, proč má každá obsahová podstrana jiný layout. To už bylo na starém webu, ale zde je to ještě umocněno. Nebylo možné studijním programům přidat také novou šablonu, když už se to opravovalo?

And the people bowed and prayed
To the neon God they made.

9

Nehledě na to, že místy se ten skeleton rozpadá. Viz http://www.fel.cvut.cz/misc/ kde se nezobrazují obrázky. Dále pak CSS levého menu přesahuje za footer a třešničkou na dortu je hláška [an error occurred while processing this directive].

Vitam regit fortuna, non sapientia (Cicero)

10

Pekny den!

Aj ja sa pridam:

* Prvy dojem zo stranok „Kde to je? Kam sa to stratilo?“ bude snad len docasny, kym si zvyknem, ze struktura je mierne ina.
* Aktuality vpravo v malom boxiku sa mi zdaju male. Este k tomu su nejak „divne“ ukoncene a z posledneho riadku vidim iba polovicu.
* Sede boxiky dole: az po niekolkych kliknutiach na sedu plochu nad obrazkom som zistil, ze nie je klikacia (napr. v pripade aktualit sa mi to zdalo logicke).
* Menu vlavo: pri dlhsom texte sa lame na dva riadky a oddelovacia ciara je prekryta textom.
* Sedy boxik v strede je na text prilis nizky (napr. v sekcii pre studentov).
* Vo fotogalerii pri zobrazeni jednej velkej fotky vidim len jej cast.
* Zmena vzhladu (napr. medzi hlavnou strankou a kontaktmi) posobi na mna rusivo.
* Fotografie mohli byt kvalitnejsie (ak bolo snahou minimalizovat datovy prenos, tak mam pocit, ze to bolo mierne prehnane).
* Niektore stranky su informacne puste, niektore obsahuju velke mnozstvo informacii, ktore ma odradzuju citat ich.

Celkovy dojem z novych stranok by bol vyrazne lepsi, ak by neposobili tak, ze islo o prekopirovanie starych textov do novej sablony, ze je „sity horucou ihlou“.

Не нужно пытаться осуществить мечту. Пусть так и остается мечтой.

11

Pěkný den, souhlasím s komentáři tady na fóru. Pozadí by to chtělo kvalitnější, a méně výrazné, aby byly informace v popředí lépe čitelné.

Velký důraz bych také dal na aktuality, současné umístění je malé! (Možná aktuality vyměnit s kalendářem).

Doufám, že stránky se díky těmto komentářům vylepší :-)

12

Pridal bych se k vyse uvedenym nametum a dodal, ze napriklad anglicka verze stranek je naprosto priserna: http://www.fel.cvut.cz/en/
Kdyz jsem to poprve videl, jeste jednou jsem stranku aktualizoval, protoze mi prislo, ze se cast stranky nenacetla - chybi. Alespon dole by mohla byt uvedena tlacitka na FB, YouTube jako v ceske verzi.

13

Celkem se mi to líbí, je to mnohem blíž webům dobrých škol.

Provoz je zřejmě pokusný a teprve to nabíhá, jak jinak si vysvětlit,  že ve struktuře velmi brzy přepínají na starý web.

Proto se zatím omezím na jednu poznámku - kritiku a to k použitým fotografiím:
Doufám, že jakmile bude čas, budou tyto amatérské dočasně použité nahrazeny skutečnými fotografiemi, které
a) udělá profesionální fotograf (umělec),
b) zpracuje skutečný grafik a, hlavně,
c) oba to udělají na základě pořádného zadání!

Například velmi amatérsky působí:
- Fotka s budovu FEL (Organizace): je naprosto fádní, kompozice je příšerná a dokonce budovy "padají." Začátečnické chyby a celkově budova FEL vypadá ještě hůř než ve skutečnosti, sotva někoho napadne "tam bych chtěl studovat". Čím se vlastně chlubíme, uříznutýma nohama studenta v pruhovaném tričku?
- Úvodní fotka ze sekce "Výzkum" vůbec není z výzkumu, ale z výuky, a to zjevně! Co je na ní zkoumáno-vyzkoumáno? Je vůbec z naší fakulty? Rozhodně nikoho neláká na "skvělé výsledky našeho výzkumu."
- Fotka z posluchárny (Studium) je také hrozná, studenti se zjevně nudí, žádná legrace, kompozice špatná, ...
- Na fotce "zájemci o studium" je dokonce německý nápis (alespoň německy vypadající)  - není to sabotáž?
- Navíc je většina fotek nějak splácnutá, ti pánové z "Firmy a média" by nás mohli žalovat.

Moje sedmnáctiletá dcera bez jakéhokoli školení dělá fotky o několik řádů lepší.
Mimochodem jsem kvalitu fotek kritizoval už dávno při předvádění pro Grémium VP. Tehdy jsme dostal odpověď, že jsou provizorní. Ale tyhle jsou snad ještě horší. No prostě doufám, že skutečné fotografie, atraktivní a vytvořené pro tento účel se už připravují.

14

Zdržím se komentáře přímo kvalit webu, pouze uvedu dvě zajímavé informace.

- nový web byl vybrán shora, nezaznamenal jsem jakoukoliv anketu
- od nového webu nemůžeme příliš mnoho očekávat. Tvorba nebyla zadána profesionálně a zaslechl jsem něco o odměně 10k Kč pro vítězný návrh. Ruku na srdce, v tomto případě je to částka opravdu tristní, zejména jde-li o něco tak důležitého pro FEL, jako jsou jeho webové stránky.

Toť můj postřeh. Přeji pěkný den.

Naposledy upravil: nohejjak (29.05.2011 12:35:33)

15

Stranky se mi taky nelibi. Na minulych mi vyhovoval svetlejsi a strizlivejsi design a predevsim co nejpohodlneji dostupne informace (kategorie menu ted nevyjizdi na mouse-over, obrazky zbytecne ubiraji pozornost, jsou moc velke.)
Pekny vikend, marek

Naposledy upravil: otahama2 (29.05.2011 19:28:49)

16

No, nic moc.

Podle mě nevhodný design pro stránky, na kterých uživatel hledá informace. I když by ta fotka byla kvalitnější, tak je to pořád fotka přes celý můj monitor, která skryje veškerý obsah. Prostě a jednoduše, když by FEL prodával snowboardy, tak by ty stránky byly dobrý (pár fotek drsných snowboardáků,...), ale takhle... hmm

17

Kdyz se pred par mesici objevily na FELim webu soutezni navrhy, poslal k nim senat sve pripominky. Nejak nemam pocit, ze by se neco ujalo, ale treba se ted povede lepe.

Ja napriklad konstatuji, ze nase stranky porad vypadaji, ze u nas nikdo neuci (mame odkazy Pro studenty, Pro vedce, ale zadne Pro ucitele. Navrhoval jsem Pro studenty prejmenovat na Vyuka ci podobne, protoze jako ucitel tam taky musim, ale marne).

Rovnez jsem navrhoval, ze kdyz uz nekdo dosel k nazoru, ze musime mit krasne sexy stranky na prilakani studentu se spoustou obrazku a grafickych prvku a minimem snadno dosazitelnych uzitecnych informaci, tak at to udelaji jenom jako front, pod kterym by byly schovane stranky pro opravdicke uzivatele (treba ty, co ted zrusili), aby si je ucitele/studenti mohli bookmarknout a jit primo k informacim. A nic. Pritom by to jste pomohlo i designu, protoze spoustu odkazu by v tom pripade mohli z te vstupni stranky presunout do te informacni, vstupni xicht by pak byl cistejsi.

Jinak me to neprekvapuje, flashy design stale casteji porazi uzitecnost. Dlouho jsme s nasimi funkcnimi strankami odolavali, ale valici se povodnove vlne nakonec podlehne kazdy. RIP.

18

Vzhled nových webových stránek je stejně bezduchý jako cedulky, které nám duplicitně přibyly nad toalety při nedávné "cedulkové" kampani.
Za signifikantní však považuji to, že se ze zřetele zadavatele jaksi vytratila kategorie "zamestnanec" (člen akademické obce), který by snad měl mít právo na rychlý přístup k informacím (síť, knihovny, fórum, předpisy, služební cesty, apod.). Či jsme snad doživotně odsouzeni jen k bloudění po infodeku?

19

No já nevím, mně se ty stránky celkem líbí. Myslím že s přihlédnutím k tomu, jakým "sociálním" způsobem vznikly, je to celkem úspěch (jen doufám, že se o té soutěži nedozvědělo moc lidí, v rámci zachování dobrého jména fakulty).

Že stránky nejsou použitelné - no a co? Staré nebyly taky, jen jsme si na to všichni už zvykli. Každá změna v nepoužitelných stránkách bude vypadat že je k horšímu, ale časem si lidi zvyknou a zase jim to nepřijde. To, že bychom měli použitelné stránky, jsem nedoufal.  Sice se to tu učí na spoustě oborů, ale na druhou stranu, podívejte se na KOS...

Tohle všechno se tam dělá? To snad není možný!!!

20

Vážení kolegové,

tvorba internetových stránek je primární činností mojí firmy a zabývám se tím již více než 8 let, proto pochopitelně cítím potřebu se vyjádřit.

Co se stalo s fakultním webem by se dalo pojmenovat spíše jako "facelift" než jako nové internetové stránky - došlo zejména ke změně grafiky, v malé míře ke změně struktury, technické prostředí zůstalo na první pohled zachováno. To mi přijde poměrně logické, neboť výraznější změna struktury by vyžadovala zřejmě hlubokou diskusi napříč akademickou obcí (direktivního přístupu bychom se dočkali možná ve firmě, nikoliv na fakultě). Navíc tato změna struktury by měla být zřejmě provázena nasazením nějakého systému pro správu obsahu, přecejen weby postavené bez skriptování pouze na SSI se už dnes jen tak nevidí:) Díky tomu by bylo možné informace lépe provazovat, prohledávat a umožnit jejich úpravu přímo odpovědným osobám a to i laikům bez znalosti HTML. Takové však zřejmě nebylo zadání.

Ve stínu výše uvedených doměnek mohu tedy pouze konstatovat, že změna grafické podoby webu je výrazně k lepšímu, obsahuje moderní prvky a posouvá první dojem na výrazně lepší úroveň. Design je líbivější a na oko hezčí. Fotky jsou opravdu nepovedené, ale to se mi zdá spíše jako detail který je možné snadno upravit (možná by bylo hezké je střídat podle období, pro několik zákazníků jsme to dělali a odezva uživatelů byla pozitivní). Struktura je stejně nepřehledná jako byla, akorát pár "cestiček" se změnilo a bude chvíli trvat než si uživatelé zvyknou.

Mnohem děsivěji na mě působi timing. Fakt, že od ukončení soutěže k nasazení webu uběhl téměř rok, podle mého názoru neodpovídá provedeným pracem. Nevím, zda jsou na vině průtahy při schvalování "zákazníkem", ale nedovedu si představit jak by mohlo vytvoření grafiky a nakódování šablony zabrat více než 60 hodin pracovního času (možná se pletu, v tomto dávám prostor zúčastněným). Proto se mi zdá i honorář celkem odpovídající. Upřímně řečeno právě kvůli nevyjasněnému rozsahu a nemožnosti delegovat práci na podřízené jsem se do soutěže před rokem nepřihlásil, přestože jsem tuto možnost na poradách s kolegy otevřel a setkala se s pozitivním ohlasem. Možná by bylo příště vhodnější pořádat místo soutěže běžné výběrové řízení, aby se mohla zúčastnit třeba i firma některého studenta.

Celkově tedy mohu říct jen to, že jsem čekal mnohem víc, ale i stávající změna je dle mého názoru lepší než původní stav. Už jenom proto, že je to změna a to návštěvnící "zvenku" oceňují. Pro návštěvníky "zevnitř" by měl existovat samostatný portál nebo alespoň stránka, jak zmínil například doc. Habala. Tyto dvě cílové skupiny mají diametrálně odlišné požadavky na získávané informace a proto se jejich pohledy jen těžko mohou protínat.

A teď hurá do mě:-) Ocenil bych zejména reakci PR oddělení, které by dle mých doměnek mělo mít nastarosti image fakulty.

Pavel Šedek

21

Nový vzhled stránek je modernější, a to bylo asi potřeba. Fotky se doufám brzy vymění za jiné, ucházející je jen ta z titulní stránky. Nemyslím, že je změna vyloženě k horšímu, ale má bohužel spoustu much. Čekala bych, že bude nasazena mnohem odladěnější verze (např. náhlá změna vzhledu při přechodu na "Kontakty" nebo "Archiv zpráv" opravdu působí hodně rušivě).

Ale hlavně bych se přimlouvala za umístění aktualit na nějaké výraznější místo! Je to jedna z hlavních věcí, kvůli kterým se chodím na stránky dívat, a proto mi není moc příjemné, když musím číst miniaturní písmo v malém boxíku vpravo dole. Klidně ať aktuality jsou třeba na stránce pro studenty, nebo lépe, ať mají vlastní samostatnou stránku, ale hlavně, ať je jim věnován dostatek prostoru.

Nepříjemné je, že některé nadpisy (a hlavně hlavička!), u kterých člověk očekává, že budou klikací, klikací nejsou, jak už tu bylo zmíněno. Dost to zhoršuje uživatelskou přívětivost stránek sad. Na titulní stránku přece musí být možné se dostat nějak intuitivněji než přes navigační breadcrumbs.

Nadpisy v šedivých titulkách nad boxíky se kolikrát nevejdou do jim přiděleného prostoru, a člověk pak vidí jen kus textu (např. "Vědecké týmy a", místo "Vědecké týmy a projekty"). Nevím, jestli je to ve všech prohlížečích stejné (já používám Operu na Linuxu), ale dobrý web by snad měl vypadat pěkně všude.

Že je najednou něco jinde, než bývalo, mi až tak nevadí, na to si zvykneme. Nakonec, podívejme se na webové stránky ostatních fakult ČVUT - proti nim jsme s FELem myslím stejně dost napřed smile.

Never be afraid to try something new. Remember, amateurs built the Ark. Professionals built the Titanic. (Frank Zappa)

22

Bc. Klára Fiedlerová (fiedlkla) napsal:

...Ale hlavně bych se přimlouvala za umístění aktualit na nějaké výraznější místo!...

pro sledování aktualit si stačí bookmarknout http://www.fel.cvut.cz/aktuality/index.html

23

Nebo ještě lépe http://www.fel.cvut.cz/aktuality/rss.xml

24

Copak to nikdo nevidíte? Ta nejdůležitější část stránky - optický střed, je věnována OZDOBNÝM obrázkům! Copak jsme nějaká webová fotogalerie?
Veškeré informace jsou v nějakých malinkatých meníčkách po stranách. Odebírat RSS jsem mohl i předtím, a nedělal jsem to. Přejmenujme tedy ty stránky na FEL - fotogalerie a dejme pryč ten přebytečný a rušivý text.
Bravo - studenti techniky dostali zářný příklad jak to dopadne, když nikdo nepoužívá selský rozum a schovává se za termíny "moderní web, facelift, trend" a podobně.

25

Bc. Petr Koukal (koukape1) napsal:

Copak to nikdo nevidíte? Ta nejdůležitější část stránky - optický střed, je věnována OZDOBNÝM obrázkům! Copak jsme nějaká webová fotogalerie?
Veškeré informace jsou v nějakých malinkatých meníčkách po stranách. Odebírat RSS jsem mohl i předtím, a nedělal jsem to. Přejmenujme tedy ty stránky na FEL - fotogalerie a dejme pryč ten přebytečný a rušivý text.
Bravo - studenti techniky dostali zářný příklad jak to dopadne, když nikdo nepoužívá selský rozum a schovává se za termíny "moderní web, facelift, trend" a podobně.

Spravny nazor na nove stranky FEL, asi to uz lepsie napisat nejde.  Vzhladom na to, ze sme technicka skola, stranky maju byt hlavne intuitivne, prehladne a plne informacii. Uz v dobe, ked som sa hlasil na FEL som ocenoval vsetky dostupne informacie, od skladby oborov az po osnovy jednotlivych predmetov. "Moderny" dizajn je velmi relativny. Ked som otvoril predoslu verziu stranok hned som videl pred sebou dolezite novinky. Teraz ma otravi priserna uvodna fotka, ktora absolutne nehovori nic o nasej fakulte.