1

Téma: FEL cafe

Odborná porota vybrala
** návrh číslo 13  **
http://www.fel.cvut.cz/aktuality/felcafe/vysledky.html
Jeho autoři budou přizváni k vypracování projektové dokumentace.
Realizaci plánujeme v létě.

** Prosím tedy o Vaše připomínky k vybranému návrhu číslo 13 **

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obecné připomínky k soutěžním návrhům jsem nesikovne umístil v privátní části ankety
https://forum.feld.cvut.cz/topic/3631/felcafe/
tak je zde zkopiruji:

1 Pavel Ripka 15.03.2012 07:04:41

Akademická obec FEL
    Přítomen

Vážení kolegové, vážené kolegyně,
vypsal jsem studentskou soutěž na návrh interieru studovny s kavárnou.
Po úvodním weekendovém  workshopu (http://www.fel.cvut.cz/gallery/felcafe12.html)
vzniklo  15 soutěžních návrhů studentů architektury.
Máte nyní příležitost hlasovat do 19.3. o nejlepším návrhu v anketě na webu
- banner na www.fel.cvut.cz  nebo přímo na  https://forum.feld.cvut.cz/felcafe/
Ceny bude udělovat odborná porota, ale považujeme za důležitý i hlas budoucích uživatelů.
Pokud bude účast v anketě dostatečná, bude kromě tří vyhlášených cen udělena i "cena lidu".
Předem děkujeme za váš názor, který můžete vyjádřit i v této anketě.
Pavel Ripka

Naposledy upravil: ripka (15.03.2012 14:02:55)
There is no replacement for hard work (T. A. Edison)

Ohlásit Odstranit téma Upravit Citovat
2 Michal Kolomazník 15.03.2012 11:05:32

Akademická obec FEL
    Nepřítomen

Jsou dva důvody, proč nechodím do studoven. Nedělá se v nich kafe, což by se teoreticky mohlo změnit a není v nich soukromí. Moje rada - malé, hranaté pracovní stoly - dají se srazit v případě potřeby většího stolu a pracuje se na nich mnohem komfortněji než na kulatých. Doplňující křesílka a sedačky na místech kam se stoly nehodí. Dostatek zásuvek.
Dejvický Starbucks je ideální studovnou, spoustu lidí tam chodí s notesem, tabletem, na schůzky... Dojděte pro inspiraci jak skloubit pracovní/odpočinkovou zónu.

Ohlásit Citovat
3 Petr Fabián 15.03.2012 11:25:59

Akademická obec FEL
    Nepřítomen

je to super napad, soucasna ujde, ale mistama neni prostor na nohy. A s netem to taky neni koser

Ohlásit Citovat
4 Petr Kubašta 15.03.2012 12:11:34

Akademická obec FEL
    Nepřítomen

Doufejme snad jen v to, ze nevyhraje nejaky skvele designovy navrh, plny polehavacich mist a kulatych stolu. Ktery bude ovsem silne neprakticky.

Dulezite je mit dobre sezeni, misto na stole (na pocitac a knihy) a v dosahu 1m elektrickou zastrcku. Nedovedu si predstavit, jak nekdo programuje v leze nebo zkrouceny jako krizala na nejakem pologauci.

Pokud bude zajem, muzu ze sveho archivu zapujcit cely projekt puvodni knihovny.
Cítím, že by se tu našlo řešení za pomoci trojúhelníků... (Pythagoras)

Ohlásit Citovat
5 Ondřej Bruna 15.03.2012 12:29:59

Akademická obec FEL
    Nepřítomen

Osobne jsem napadem predelat studovnu FEL a pustit k tomu nase studenty FA naprosto nadseny. Velice dekuji za realizaci myslenky a workshopu.

Co se samotnych reseni tyka, klidne bych uvital i neobvykle realizace prostoru a sezeni. FEL pusobi moc sedive a nezajimave a myslim, ze skola by mela take nabizet prostor k uvolneni se a relaxaci a nemela by se spolehat na prilehle kavarny a hospody. V tomto FEL nema zatim absolutne co nabidnout.

Chapu, ze skola neni kabaret nebo zabavni podnik ci nalevna, ale i presto verim, ze potrebujeme inspirativni misto jak ke studiu tak k vypusteni pary. Proto bych se v navrzich neomezoval pouze na dalsi klasickou studovnu.

Ohlásit Citovat
6 Matúš Cvengroš 15.03.2012 12:55:11

Akademická obec FEL
    Nepřítomen

Vynikajúci nápad. Takáto kaviareň mala byť na FELu už dávno. Osobne sa mi najviac páči práve návrh č. 7 (snáď to sem môžem napísať - samozrejme nechcem nikoho ovplyvňovať) - predstava "lesíku" kde si človek po 3 prednáškach na 2 hodiny sadne a v pokoji si študuje skripta je proste úžasná :-)

Ohlásit Citovat
7 Jiří Troup 15.03.2012 14:17:41

Akademická obec FEL
    Nepřítomen

No fel mě překvapil. Studovna je taková zašlá, není tam moc příjemné prostředí. Jako student to opravdu oceňuju, že se snaží s tím něco dělat.
Akorát si musím povzdechnout nad některými návrhy. Protože spousta návrhů vypadá pěkně, má hezký design, ale ale v životě si nedovedu představit že bych v tom prostoru musel pracovat.

Jak tady dříve zmíněno, kulaté stolky, nebo hypermoderní stoly jsou pro notebooky značně nevýhodné.
Líbila by se mi taky možnost se ve škole na chvíli natáhnout. Což některé návrhy plně podporují a za to sem rád.

Také bych rád upozornil na problém se zásuvkama. Musí jich být dost. Problém často nastává když si sedne skupina 4 - 6 lidí ke stolu a chce pracovat a jsou tam jen dvě zásuvky.

Jinak přeju hodně zdaru při realizaci, a studentům šťastnou ruku při výběru.

Ohlásit Citovat
8 Lidziya Pabalavets 15.03.2012 21:46:31

Akademická obec FEL
    Nepřítomen

Souhlasím že myšlenka zapojit další fakultu pro návrh je dobrá a je to výborná příležitost pro studenty z FA.
Chci poděkovat za její návrhy a také bych chtěla negativně se vyjádřit k některým nepraktickým věcem.

V některých projektech nedostatečně uvaženo hledisko člověka, který může trávit v takovém prostředí dost hodin.
Návrhy míst k sezení bez opěradel, člověk na FELu si potřebuje pohodlnou židli a stejně stůj.
Málo zásuvek, svislé zázuvky (jsou vidlice které se nedří dostatečně pevně).
Obtížné k uklízení návrhy jako trávník, parapet (kdyby se na to chystalo moc lidi sedět).
Dekorace stěn mající slabou intelligentní hodnotu. Schémata, nula-jedničky nepřispívají k atmosféře klidu, nevidím u toho rozumné propojení, vypadá dobře jen pro reklamu.
Pokojíčky v pokoji, sice zajímavý nápad, ale je to plytvání prostorem, horší větrání, není přirozené světlo uvnitř.

Co se týče větrání zatím ve studovně bývá velmi vydýchaný vzduch.

Ohlásit Citovat
9 Tomáš Pavlík 15.03.2012 23:30:09

Akademická obec FEL
    Nepřítomen

Osobně si myslím, že fel by měl investovat do uplně jiných věcí než do studovny s kavárnou...

Ohlásit Citovat
10 Jan Nemazal 16.03.2012 02:03:05

Akademická obec FEL
    Nepřítomen

Myšlenka místa na FELu určeného k relaxaci se mi zamlouvá. Ale současná studovna bývá přeplněná i přesto, že prostor se mi zdá poměrně efektivně využitý (dostatek zásuvek, výborné stoly pro práci s notebookem...). Tedy v této studovně bych jen vyměnil rozbité židle a nepraktické stoly se zásuvkami (tuším, že tam jsou dva takové), a asi vyřešil výměnu vzduchu pomocí ventilátorů a rekuperační jednotky. Málokomu se chce větrat, protože studovna je celkem chladná, a podle toho vypadá i kvalita vzduchu.
Nějakou kavárnu s příjemným posezením bych řešil až/jestli se najde vhodné umístění, které by nebylo na úkor hojně využívaných prostor, jako je studovna FELu.

Ohlásit Citovat
11 Pavel Ripka 16.03.2012 12:36:36

Akademická obec FEL
    Přítomen

Jan Nemazal (nemazjan) napsal:

. Ale současná studovna bývá přeplněná i přesto, že prostor se mi zdá poměrně efektivně využitý

Nová studovna bude větší než stávající, po probourání zdí se připojí celá "zadní část".

Ohlásit Odstranit Upravit Citovat
12 Vojtěch Nováček 16.03.2012 14:17:00

Akademická obec FEL
    Nepřítomen

Tak mně se omylem povedlo hlasovat pro jiný návrh, než jsem zamýšlel. Už když jsem poprvé viděl hlasovací formulář, tak jsem si říkal, že je to trochu matoucí a že si na to budu muset dát pozor. Zřejmě jsem si dal pozor až moc.
Nikde jsem ale nenašel možnost návrh změnit, dalo by s tím něco udělat? Zvolil jsem 8, chtěl jsem 9.

Oproti jednomu z předřečníků si naopak myslím, že investice do kulturnějšího prostředí se FELu rozhodně vyplatí. A pokud bych věřil rozpočtu uvedeném v návrhu č. 9 v celkové výši 1 011 000 Kč (vč. nábytku), tak mi nepřijde nijak závratný.
Osobně možnost dát si kafe jinde než v bufetu uvítám.

Ohlásit Citovat
13 Jiří Melichar 17.03.2012 11:08:32

Akademická obec FEL
    Nepřítomen

Myslim ze jeden z dulezitych cilu by melo byt vytvoreno jakesi soukromi. Kdyz nekdo prijde a chce zde na necem pracovat, protoze jine prostory nema rozhodne nebude mit radost z okolniho hluku. nynejsi studovna je dost otevrena a pokud je zde nejaka skupinka bavicich se lidi zvuk se siri po cele mistnost a rusi to. Ne kazdy je schopen takhle pracovat nebo si do usi strcit sluchatka aby nemusel poslouchat okoli. Mimo to samozrejmosti je prakticnost sedet par hodin a pocitat treba matiku je otrava sama o sobe natoz na nepohodlne zidli smile Predpokladam ze pri rekonstrukci bude mysleno jak na zasuvky  el. a datove site tak i na bezdratovou, soucasne WIFI pokryti je nic moc.

Naposledy upravil: ripka (24.03.2012 19:38:36)

2

Re: FEL cafe

Pokud se nemýlím, tak vítězný návrh dle odborné komise je  č. 13 a ne č. 7 - ten pouze vybrala akademická obec FEL jako svého favorita.
Pokud bych se mohl vyjádřit k výslednému návrhu (který se mi stejně nezdá příliš vhodný, ač se snaží splnit schizofrenní zadání dodané FELem), tak bych měl především jeden komentář:
Doufám, že nikdo z FEL nepočítá se skutečným kavárenským provozem - to je utopie (viz komedie kolem bufetu na FEL Karlovo náměstí...). Mnohem lepší by bylo realizovat "kuchyňku" pro studenty, stejně jako to funguje na světových vysokých školách nebo i na UK v Praze.

Ondřej Nývlt

3

Ondřej Nývlt (nyvltond) napsal:

Pokud se nemýlím, tak vítězný návrh dle odborné komise je  č. 13 ...
Doufám, že nikdo z FEL nepočítá se skutečným kavárenským provozem - to je utopie (viz komedie kolem bufetu na FEL Karlovo náměstí...). Mnohem lepší by bylo realizovat "kuchyňku" pro studenty, stejně jako to funguje na světových vysokých školách nebo i na UK v Praze.

Ondřej Nývlt

Dekuji za upozorneni, to cislo jsem opravil  textu sveho uvodniho prospevku, aby to dale nematlo.
Mam iluzi, ze kdyz se nekomu vyplati prodavat dobre kafe v pojizdnem stanku na nadrazi nebo v metru, snad by se mu to mohlo vyplatit na FEL.
Idea samoobsluzne kuchynky ma hodne priznivcu, ale trochu se bojim, jak by to dopadlo - preci jen tam ma pristup strasne mnozstvi lidi. Neco jineho je samoobsluzna kuchynka na katedre, kam maji pristup doktorandi a diplomanti.

4

No myslím, že studenti by hlavně ocenili kohoutek s pitnou vodou a rychlovarnou konvice. Věřím, že zbytek se o sebe postará. Ve chvíli kdy tam bude komerční firma, bojím se, že ceny budou na studenty příliš vysoké (dejme tomu že ten student tam chce být tři hodiny a vypít třeba litr kafe. Tam už začne bejt sakra znát za kolik se tam bude prodávat). Také se zmenšuje nabídka různých nápojů. (Nemusí se vařit jen kafe, různý druhy sypaných čajů - obzvláště zelené - jsou mnohem lepší než kafe).

Bylo by pěkné, kdyby i po tom co je tam komerční firma, nebo dejme tomu něco na stylu bufetu v dejvicích, byla možnost udělat si tam čaj/kafe dle vlastní libosti.
+škola klidně může oslovit studentské kluby, jestli by se toho někdo neujal.

5

No, jestli dobře počítám, tak vítězný návrh počítá s cca 30 použitelnými pracovními místy. To mi přijde zoufale málo.

6

Pardon za dva posty pod sebou,
ale po důkladném prostudovaní návrhu jsem si všiml jedná zásadní věci. A to že židle (na návrhu židle London) nejsou moc uzpůsobené na delší činnost. Mají poměrné krátké opěradlo (to o co se opírají záda). Bylo by dobré preferovat co nejvíc židle s vysokým opěradlem, nejlépe aby se dala opřít i hlava. Po delší práci není větší slast než se zapadnout do příjemné sedačky.
Také také židle s polstrováním by byla určitě lepší než "London" židle z blíže neidentifikovatelného materiálu.
Musím ocenit návrh pořídit sedací pytle. Už se těším už je vyzkouším.

Důležité je také si vyjasnit. Jak se budou používat ty studijní stolky. Návrh podle mě předpokládá jeden stolek = 1 notebook.Plus je dobré pamatovat na místo na myš. Taky čas od času někdo vede sešit. A např. kdyby se na stolek vešel otevřený sešit (2A4) a k tomu ještě notebook + myš + pití začal bych to považovat za použitelný stolek na práci.
Já si osobně myslím, že stolky by měli být alespoň na dva notebooky. Buď za sebou (display otočené každý na opačnou stranu), nebo vedle sebe.
(Při posuzování je potřeba taky počítat s tím, že display notebooky je zakloněný, takže nestačí jen změřit jejich půdorys.)
U stolků je také dobře promyslet kudy povedou dráty do zásuvky, aby to nepřekáželo ostatním lidem.

No a poslední věc jsou pohovky. Myslím si, že jestli si něco zaslouží vysoké opěradlo jsou to právě ty kavárenské stolky u vchodu.

Další věc, kabinky. 
Vypadají zajímavě, jen si nejsem jistý barvou. Ono dívat se na notebook s tím, že se mi tam odráží fialové světlo (obarvené od stěny) musí být zajímavý zážitek, ale ve chvíli kdy na notebooku dělám jakoukoli grafiku, tak se v tom nedá pracovat. Zajímavé by bylo jak by se pod takovým světlem třeba četlo.
Když už bych dělal takhle barevné kabinky, udělal bych světle barevnou stěnu (např. béžovou) a dal tam barevnou led žárovku. Ať si každý namíchá světlo dle libosti a nálady.
Trošku se mě zaráží také sedací prkno co v těch kabinkách je. Doufám, že s ním pude hýbat, protože pochybuji, že kamarád co váží přes 100kg by se dokázal tam nasoukat.   

Jinak za co musím návrh pochválit je nápad zahrádky. To je podle mě moc dobrý nápad a doufám že se to co nejdřív zrealizuje.  Jen bych asi neotravoval s turnikety, ale prostě při placení studenti platí kartou a mají studentkou cenu a cizí lidi co tam přijdou dostanou naúčtovanou cenou vyšší.

+poslední věc a to je Wi-Fi. Doufám že během přestavby se taky bude myslet na internet. Protože internet ve studovně je neustále přetížený. Bylo by fajn kdyby místo jedné silné wifi, tak bylo víc slabších paralelních, aby když jeden (nebudu mluvit sprostě) začne něco stahovat, aby to nezabrzdilo internet pro všechny ostatní studenty. Takhle by to zablokovalo jednu wifinu, a studenti se můžou přesunout na méně vytížené linky.

Pokud návrh nějak shrnu tak je to moc zajímavý a pěkný návrh pro kavárnu ale o dost slabší návrh na studovnu.

7

(Jiří Troup) napsal:

No myslím, že studenti by hlavně ocenili kohoutek s pitnou vodou a rychlovarnou konvice. ...
+škola klidně může oslovit studentské kluby, jestli by se toho někdo neujal.

To zni rozumne, varna konvice se da osetrit proti ukradeni. Rad tam prinesu z domova vsechny ty hrnky, ktere nepouzivame.
Ovsem kdyby se nejaky studentsky klub chtel ujmout provozu, bylo by to samozrejme nejlepsi. Znate nekoho takoveho?

8

Ad zidle: postrovane zidle je nesmysl - nelze je dobre udrzovat/cistit a tim padem budou brzo zaspinene, olepene a jejich hygienicka kvalita take nic moc. Tam, kde bude velka cirkulace lidi by mely byt zidle bez postrovani - stejne jako v moderni MHD.

Ano "kuchynka" = predevsim rychlovarna konvice, umyvadlo a podobne zakladni veci. Moje zkusenosti ze zahranicnich univerzit pro studenty (ne doktorandy) jsou s timto konceptem vice nez pozitivni.

Na Karlove namesti radsi nez do bufetu na predrazene kafe studenti, doktorandi i zamestnanci chodi do automatu, protoze salek "kavy" vyjde na polovinu nez v bufetu. Automat je i pres nic moc kvalita velmi frekventovany.

Problem bylo zadani cele souteze - kombinace tiche studovny a kavarny je idea nerealizovatelna ke spokojenosti vsech.

Ondrej Nyvlt

9

I když se mi vítězný návrh moc nezamlouvá (kombinace šedé a tmavě fialové mi přijde k studování dost depresivní, nicméně já to jako studovnu užívat nebudu, takže tahle připomínka ode mě nemá váhu), tak bych měl pár poznámek.

Pokud je v plánu udělat ke každému pracovnímu stolu jednu elektrickou zásuvku, tak bych si rozhodně dal pozor na to aby se daly na všechny zásuvky připojit notebooky aniž by to shodilo jakýkoliv jistič. Zkrátka dohlédnout na to aby soudobost na ty pracovní zásuvky byla 100% (bylo by poněkud trapné - hlavně před cizími studenty - kdyby bylo ve studovně volných cca 15 míst, ale počítač už by se žádný zapojit nedal protože by to shazovalo jistič).

Také mi přijde nešťastné, že se na plánovanou zahrádku zvažuje vstup ze sklepa. Možná by bylo efektivnější vybourat vchod do zahrádky z přízemí.

Jinak souhlas s předchozími komentáři, že pro dlouhodobější práci by bylo vhodné, aby na židlích bylo vyšší opěradlo. Co se týče polstrování, srovnání s MHD je poněkud mimo mísu, protože v MHD jezdí všelijaká individua (i špinavá), což snad v případě studovny moc nehrozí, navíc v 209 je tuším nějaké lehčí polstrování na sedácích a nevypadá zrovna špinavě.

Zatím asi tolik. Možná mě napadnou ještě nějaké poznámky.

10

Chapu, ze je to zrejmne nejlevnejsi reseni ale je to neuveritelne hnusne. Od katedry architektury jsem cekal vice vkusu.

11

Miroslav Horký (horkymi1) napsal:

Jinak souhlas s předchozími komentáři, že pro dlouhodobější práci by bylo vhodné, aby na židlích bylo vyšší opěradlo. Co se týče polstrování, srovnání s MHD je poněkud mimo mísu, protože v MHD jezdí všelijaká individua (i špinavá), což snad v případě studovny moc nehrozí, navíc v 209 je tuším nějaké lehčí polstrování na sedácích a nevypadá zrovna špinavě.

No to by se jeden divil, jak zidle a sedacky na CVUT vypadaji. Jakmile se na to neco vylije (v kavarne je ta pravdepodobnost vyssi) tak uz tam navzdy zustanou fleky.

12

Co se týká židlí, tak z hlediska snadné údržby je nejlepší polstrování žádné. Stačí otřít hadrem a je čisto, nejde to protrhnout, ošoupat apod.
Skloubit tichou studovnu a kavárnu, kde bude hlučet kávovar, zákazníci a pak konzumenti, je bez jakékoliv protihlukové bariéry nadlidský úkol. V plánech je, že by se mohlo výhledově kutat i v suterénu. Proč nekutat rovnou a udělat dole přímo tichou studovnu? Lidé si nahoře koupí občerstvení, zalezou dolů a tam si budou tiše studovat. Ticho tam bude, neboť všude kolem jsou jen zdi a dveřmi téměř nic neprojde wink No a kdo bude chtět studovat venku, může si zajít na plánovanou zahrádku. Nábytek je možné přivázat řetězy (SH menza), takže ho nikdo neukradne, na východ z Fakulty dát jenom kliku a na vchod dovnitř průkaz studenta (povolit všechny studenty ČVUT a VŠCHT — už slyším jak to nejde, že si to můžou obejít, apod. )

Co se týká konvice, apod., jsem pro všemi deseti. Když se postaví nad ní kamrera, aby bylo vidět hříšníka, nebude s uživateli problém.

offtopic
Snad tento skvělý nápad s konvicí nezničí paranoia kvůli bezpečnosti obsluhy konvice. Minimálně §4 vyhl. 50/78 Sb. Tzn. zapájet si cca 16 spojů na univerzální DPS, spočítat si odporový dělič a kondenzátor do AKO, který je ukryt hluboko v krabičce.

Je tomu tak 4 roky zpět, když řádila v Praze žloutenka a vedle bufetu bývalo, roky používané, umyvadlo. I jednoho krásného dne zmizelo a zeď dostala krásný nový email. Mluvil jsem o tom s někým z TPO, proč umyvadlo zmizelo i bylo mi řečeno, že ho nikdo nepoužívá (blbost) je staré (pravda) a že hyzdilo (pravda). Tak se sundalo bez náhrady. Na téma dodržování pitného režimu mi bylo řečeno, že vodu si člověk může natočit na záchodech. Oponoval jsem žloutenkovou epidemií tak se mi dostalo odpovědi, že si můžu vodu natočit v posluchárnách. Otočen při rozhovoru směrem k novému emailu, jsem si pomyslel něco o mluvení do zdi, ale protože se mi na průkazu studenta leskly jenom asi 2 samolepky, ale uvěřil jsem, najivka. Proč strojaři ten samý kohoutek s umyvadlem na chodbě vedle bufetu mít mohou a my ne, mi zůstalo do dneška záhadou.

Wikipedia: Я знаю всё! Google: Я найду всё! ВКонтакте: Я знаю всех! Internet: Без меня вы ничто! Электричество: Молчать …
http://motor.feld.cvut.cz
„Kdyby každý dělal jen to, co umí, spousta z nás by se asi nenarodila“ J. K.

13

Ondřej Nývlt (nyvltond) napsal:

No to by se jeden divil, jak zidle a sedacky na CVUT vypadaji. Jakmile se na to neco vylije (v kavarne je ta pravdepodobnost vyssi) tak uz tam navzdy zustanou fleky.

Pravda, jako doktorand do velkych poslucharen chodim zridka a samozrejme souhlasim ze na udrzbu je nejvhodnejsi zadne polstrovani, ale na tvrde zidli se zase dlouhodobe (pri studiu) sedi hur nez na polstrovane. Holt to bude projekt plny kompromisu...

14

Na FELu v dejvicích chybí prostor pro pracovní setkání a kolektivní řešení projektů. Myslel jsem, že tato kavárna má za cíl toto napravit. Bohužel, nesplňuje hned ze dvou důvodů:

1. velké stoly, kolem kterých se vejde 3-5 lidí
2. dostatek členění prostoru, aby se jednotlivé skupinky nerušili.

Možná to v tom jenom nevidím, ale byl bych rád, kdyby se na tyto požadavky nezapomnělo.
FJ

15

Já se obávám, že kavárna bude sloužit kavárenským a tichým účelům a na teamovou práci apod. se opět místo nedostane. O házení klacků pod nohy, když chce někdo na FELu dělat víc, vím své… Je vždycky jednodušší říci, že to nejde, než že to udělám, aby to mohlo jít.

Naposledy upravil: houfzden (29.03.2012 15:43:10)

Wikipedia: Я знаю всё! Google: Я найду всё! ВКонтакте: Я знаю всех! Internet: Без меня вы ничто! Электричество: Молчать …

16

Dobrý den. Velice mne mrzí, že při výběru vítězného návrhu na novou studovnu nebyly vůbec brány v úvahu výsledky hlasování akademické obce fakulty a k realizaci byl určen návrh vybraný porotou. Vítězný návrh č. 13 považuji za více než nešťastný a domnívám se, že to není pouze názor můj, ale většiny ostatních studentů a členů akademické obce, také vzhledem k tomu, že se tento umístil na předposledním místě hlasování s méně než 1,5 % všech hlasů.

Tento návrh bych hodnotil jako jeden z nejhorších ze všech prezentovaných a jediné dobré, které v něm vidím, je uváděná možnost vazby na suterénní prostory a případnou venkovní terasu.

Abych pouze bezdůvodně nehanil, zde je několik vlastností návrhu, které považuji za nejproblémovější.

Navrhovaný prostor je na místnost určenou ke studiu neuvěřitelně temný - místo světlých (a pro studium vhodných) žlutých, zelených nebo béžových barev je téměř homogenní prostor tvořen tmavě šedým pohledovým betonem a tmavě fialovými kabinkami. To všechno v kombinaci s šedivou podlahou působí velmi depresivně a stísněný prostor kabinek tomuto pocitu jen přidává na intenzitě.

Většina zvoleného nábytku mi přijde zcela nevhodná ke studiu - ať už se jedná o sedačky s příliš nízkými opěradly, nebo malé krychle rozprostřené podél nejdelších stěn místnosti (netuším, zda se jedná o sedačky, nebo stolky), které jsou vzhledem k tomu, že většina studentů potřebuje pracovat s notebooky nebo sešity, naprosto nepoužitelné.

V konkurenci ostatních návrhů také tento projekt snad nejhůře hospodaří s prostorem místnosti a nevhodným rozložením nábytku poskytuje velmi malou kapacitu návštěvníků.

Omlouvám se za možná přílišné množství kritiky, ale vzhledem k tomu, že jsem v prezentacích některých z ostatních návrhů zahlédl dobré nápady jako recyklaci původních stolků, velkou variabilitu prostoru prostřednictvím rozšířených parapetů a rozložení nábytku, inspiraci přírodním prostředím v odpočívacím prostoru a nebo třeba pouhé světlé zdi navozující příjemnou studijní atmosféru, považuji volbu poroty, realizovat tento návrh, za snad nejhorší možnou.

17

Vůbec mě nepřekvapuje, že vyhrál prakticky nejhorší možný návrh. Co mi vadí? Temné prostředí, minimální kapacita, stolečky malinké a pro práci nepoužitelné. Židličky s opěradly, o něž se nedá opřít. Prostor neumožňuje práci v týmu. Hm, hlavně že si tam budeme moct koupit předražené kafe...

Vůbec nevím, proč to sem píšu, stejně se to všechno udělá ještě mnohem hůř, jak je na felu zvykem. Hádám, že okna se nebudou dát otevřít, aby tam někdo náhodou nevětral. Místo toho se pořídí drahá klimatizace, která se nikdy nezapne (viz. třeba nesnesitelné vedro ve studovně ve druhém patře). Doufám, že někoho napadne dát na okna aspoň ty žaluzie.

18

Zajímalo by mě, proč se vlastně vůbec dělala anketa, když na ni evidentně nebyl brán zřetel. Výsledek by byl asi stejný. Jsem poněkud znechucen.

K samotnému návrhu: už tu byly řečeny problémy ohledně stolů, židlí a světlosti prostoru. Přidal bych ještě podle mě tristní využití prostoru. Velká kostka uprostřed tam trčí a naprosto se nehodí ke zbytku prostoru, který navíc nemůže být pořádně využit kvůli té kostce. Jediné plus je propojení s podzemím a zahrádkou, ale bez funkční hlavní místnosti jsou to jen přílepky, které není kam přilepit.

A jako poslední věc by mě zajímalo, proč není ve výsledcích ankety uvedeno, kolik lidí hlasovalo pro "Žádný návrh se mi nelíbí". Je uvedeno, že hlasovalo 832 osob, součet hlasů přes návrhy je ale 794, takže usuzuji, že rozdíl spadá do možnosti "Žádný návrh se mi nelíbí", a to je 38 hlasů. To je více než trojnásobek hlasů "vítězného" návrhu!

19

Zdeněk Houf (houfzden) napsal:

Proč nekutat rovnou a udělat dole přímo tichou studovnu? Lidé si nahoře koupí občerstvení, zalezou dolů a tam si budou tiše studovat. Ticho tam bude, neboť všude kolem jsou jen zdi a dveřmi téměř nic neprojde

O.K. rozhodli jsme se kutat rovnou
Aktuality
26.06.12 Projekt studovny 
http://www.fel.cvut.cz/aktuality/FELcafe_prezentace.pdf
Oproti původnímu záměru se studovna rozšíří i o suterenní prostory připojené vnitřním schodištěm. Oproti původní verzi byla (i na základě připomínek) změněna barevnost a provedena řada dalších úprav např. mírně zmenšena středová "kostka" a obměněn nábytek.

Naposledy upravil: ripka (29.06.2012 23:08:51)

20

Tak na to se těším.

21

Díky za odpověď. Kutat rovnou je dobrý nápad, zároveň, když se to spojí s rekonstrukcí posluchárny 256.

Pavel Ripka (ripka) napsal:
Zdeněk Houf (houfzden) napsal:

Proč nekutat rovnou a udělat dole přímo tichou studovnu? Lidé si nahoře koupí občerstvení, zalezou dolů a tam si budou tiše studovat. Ticho tam bude, neboť všude kolem jsou jen zdi a dveřmi téměř nic neprojde

O.K. rozhodli jsme se kutat rovnou
Aktuality
26.06.12 Projekt studovny 
http://www.fel.cvut.cz/aktuality/FELcafe_prezentace.pdf
Oproti původnímu záměru se studovna rozšíří i o suterenní prostory připojené vnitřním schodištěm. Oproti původní verzi byla (i na základě připomínek) změněna barevnost a provedena řada dalších úprav např. mírně zmenšena středová "kostka" a obměněn nábytek.