1

Téma: Ruzne generace lidi na FEL a CVUT

http://www.blisty.cz/art/63625.html

Nakolik je dany clanek pravdivy a plati take pro FEL ?

2

Re: Ruzne generace lidi na FEL a CVUT

Ten článek je velmi zmatený, autor zřejmě nemá zkušenosti s fungováním škol v civilizovaných zemích. Souhlasit lze snad jen s tím, že proces „specializace“ (diverzifikace) univerzit je nevyhnutelný a dříve nebo později přijde i k nám. Stalo se tak všude v našem okolí, blízkém i vzdáleném. V každé civilizované zemi je několik škol špičkových, mnoho průměrných, …, několik škol výzkumných a mnoho nevýzkumných, několik škol významu globálního či kontinentálního a mnoho škol významu regionálního, atp. Ale uvnitř jednotlivých škol, natož fakult či kateder, tam už je to jiné. Tam bývají lidé „stejného typu“ sdílející stejné hodnoty a podobné cíle. Jiní se tam prostě nedostanou a ani se o to nesnaží.

Přirozeně i na špičkové výzkumné univerzitě (dosaď některou z Ivy League, Oxbridge, E-RW-TH, …) si zaměstnanci „mohou tak trochu vybrat.“ Přesto tam nemají nikoho, kdo by neuměl/nechtěl mít špičkové výzkumné výsledky. Takoví lidé tam nejsou prostě proto, že by se tam ani nedostali, náročnými výběrovými řízením vyžadujícími kromě jiného vždy i špičkové výzkumné výsledky by prostě neprošli.

Univerzita (fakulta, katedra) výzkumno–nevýzkumná, špičkovo-podprůměrná, náročno-nenáročná, … je nesmysl. Takové nikde nemají, alespoň ne na dlouho.

Naposledy upravil: sebekm1 (06.06.2012 13:42:40)

3

Re: Ruzne generace lidi na FEL a CVUT

článek napsal:

...o zahraniční extenzi nemluvě – ta navíc předpokládá sledovat ty věci v cizím jazyce.

Musim rict, ze tahle fraze me opravdu pobavila... :-)

Potřebujeme malý a šikovný traktory, ale velký a silný chlapy!