51

Re: Šablonky na fakultní publikace (DP, BP, dopisy, knihy)

Stanislav Popelka napsal:

... Úspěšně jsem dokončil svou DP pomocí šablony CTUstyle.

Jsem velmi potěšen, že se našel odvážný student, který mou šablonu vyzkoušel a dospěl k výsledku. Teprve to dokládá, že to je použitelné. Dosud jsem šablonu testoval jen na svém textu (který je součástí dokumentace) a přiznám se, že reálnou studentskou závěrečnou práci jsem netestoval.

a) Rád bych, kdyby číslování stránek v pdf, odpovídalo číslům stránek  práce. Něco jako má šablona z katedry počítačů co jsem na ni sem na forum dával odkaz. První stránky mají v pdf římské číslování a strana 1 je pak skutečně strana 1.

OK, podívám se na to, jak je to udělané.

b) Okraj u hřbetu se mi po svázání zdál asi i tak zbytečně veliký. Ubral bych ještě tak 5mm.

Tady jsem postupoval podle zadání a podle velikostí, které na základě zadání navrhla původní LaTeXová šablona. Tu šroubovanou vazbu jsem fyzicky nezkoušel. Proto bych uvítal, kdybychom se mohli domluvit na schůzce (uděláme to emailem) s tím, že budu mít příležitost se na tu svázanou práci podívat. Na základě toho bych navrhl korekci.

c) Bylo by možné udělat něco, do čeho by se uzavřel zápis rovnice vysázené pomocí $$ vyraz $$ a udělalo by nad a pod rovnicí malá prázdná místa? Takto mi připadají rovnice trochu utopené v textu.

Prostor nad a pod rovnicí řídí obsahy registrů \abovedisplayskip, \belowdisplayskip a \abovedisplayshortskip, \belowdisplayshortskip. Přiznávám, že ty jsem nechal v původním stavu podle plainTeXu, který počítá s desetibodovým písem. Tady se pracuje s jedenáctibodovým, asi by bylo vhodné úměrně ty registry zvětšit. Pokusím se to doladit.

d) V módu stupně šedi,  mi příde název práce po vytištění trochu nečitelný. Možná by bylo lepší, kdyby byl černou barvou.

OK, opravím.

Ad Teze disertační práce: díval jsem se, jak to v současné době vypadá, shledal jsem, že požadavky jsou víceméně volné a pak jsem to (omylem) pustil z hlavy. Zkusím se k tomu vrátit.

52

Dobrý den,

možná by stálo za to přídat možnost změny číslování rovnic. Rovnice se číslují od jedničky v každé kapitole, občas se ale člověk potřebuje např. v kapitole 4 odkazovat na rovnici z kapitoly 1 a potom může nastat zmatek. Navrhuji tedy, aby číslování bylo cislo_kapitoly.cislo_rovnice, jako je to ve skriptech Uvod do algebry.

Jinak povedená šablona.

Naposledy upravil: burdato2 (11.05.2013 17:33:53)

53

Stanislav Popelka (popelsta) napsal:

...Úspěšně jsem dokončil svou DP pomocí jeho šablony. Její vzhled je v porovnání s tou pro LaTeX naprosto výborný a nadčasový a po barevném vytištění celá práce působí velice pěkným dojmem...

Mohl byste zde dát odkaz na Vaši DP, ať se můžeme podívat, jak vypadá šablona na reálném textu? Díky.

54

Dobry den, davam sem odkaz na svou bakalarskou praci napsanou v CTUstyle:

http://sdrv.ms/16Zhd2F

Sablona pana Olsaka je skvela. PlainTEX je vec strasna. Ne snad tim, ze by se v nem nepsalo snadneji, ale jakykoliv problem nastane, tak s tim nemate co udelat. Navody a komentare na forech temer zadne nejsou.
Nejvetsi boj jsem mel napriklad s odstupy sloupcu v tabulce. V jedne tabulce jsem je chtel ponekud mensi, ale bezny smrtelnik zrejme nema sanci ...

Primlouvam se, pane Olsaku, za konverzi do Latexu. Par povzbuzeni, duvodu, proc:

1/ Sablona je vazne pekna (typograficky i designove). Hodnotim jako clovek, ktery uz nejaky ten design ma za sebou (i kdyz na FELu na to cas zrovna neni).
2/ Nekde vyse ve foru jste psal: Latech bez pomoci / Plaintex s Olsakovou pomocnou rukou --- nechal bych to tak, ze podpora k Vami konvertovane sablone by zadna nebyla, jeji aktualizace by se treba ani neprovadela (jinymi slovy o ni uz nebudete slyset a jeji Latexova podoba uz Vam nevleze na oci smile).
3/ Chcete-li uspet s lehkou nekonvencnosti CTUstyle, tak to take mluvi pro jeji konverzi!
4/ I pres trable s Plaintexem jsem se sablonou velmi spokojeny jako jeji uzivatel. Ma "charisma".

Marek Hudec
KyR FEL, toho casu 3. rocnik

Naposledy upravil: hudecma7 (24.05.2013 11:43:01)

55

Taky jsem napsal BP s CTUStyle, měla by byt stáhnovatelná z:

http://cyber.felk.cvut.cz/research/thes … tml?id=407

Osobně jsem s šablonu spokojen, vypadá to fakt pěkně a jelikož mám většinou jenom čistý text tak jsem neměl žádné problémy. Nicméně, jakmile jsem potřeboval umístit zadání do práci (naskenované), tak jsem tak dlouho hledal jak vložit obyčejný obrázek, že úplně chápu kolegu když říká že plainTeX je strašná věc.

56

Dobry den,

dekuji panu Olsakovi za CTUstyle, take jsem v nem dokoncil svou praci (http://cyber.felk.cvut.cz/research/thes … tml?id=339). Strukturu jsem menil minimalne, takze i prestoze to bylo moje uplne prvni setkani s TEXem/LaTEXem, dalo se to zvladnout (i kdyz pravda, informace k PlainTEXu se tezko shaneji).

Pisu zde ale jako upozorneni o doporuceni z dokumentace k "oriznuti hlavicky oficialniho zadani", ktere se setkalo na katedre kybernetiky se znacnym nepochopenim smile - musel jsem praci nechat rozvazat a znovu svazat. Bylo mi zhruba receno, ze je to uredni list do ktereho by se nemelo zasahovat (coz dava smysl).

Jinak typograficky se mi sablona velmi zamlouva.

57

Gustav Šourek napsal:

Dobry den,
Pisu zde ale jako upozorneni o doporuceni z dokumentace k "oriznuti hlavicky oficialniho zadani", ktere se setkalo na katedre kybernetiky se znacnym nepochopenim smile - musel jsem praci nechat rozvazat a znovu svazat. Bylo mi zhruba receno, ze je to uredni list do ktereho by se nemelo zasahovat (coz dava smysl).

Jinak typograficky se mi sablona velmi zamlouva.

Chtěl bych Vás pochválit, Vaší diplomce ta šablona velmi sluší. Volil jste i do grafů a obrázků stejnou modrou a oranžovou, jaká byla zvolena v šabloně, a to přispělo k jednotnému rázu výsledku.

Jsem překvapen, že došlo k Vámi popsanému nepochopení. V šabloně doporučuji zachovat originál tak jak je (tj. ten úřední dokument) a upravit jenom kopie způsobem, aby se neopakoval nadpis. Kopie dle mého názoru není úřední dokument, mohl byste ji třeba celou přepsat a přeformátovat jinak. Až poté, co by Vám tam kupříkladu notář bouchnul štempl, že to je doslova stejné jako originál, stalo by se to zase úředním dokumentem. Na druhé straně i s tímto jste se vyrovnal se ctí: přílohu jste nazval Specification a nadpis, který tedy nebyl odstraněn, zní Diploma Thesis Assignment, takže se to vzájemně nepere.

Chápu, že studenti jsou v takových případech v nerovnoprávném postavení a musejí respektovat, co jim v rámci pokynů na katedře řeknou. Mým cílem je aspoň v rámci možností tyto pokyny na ČVUT sjednotit, ale nebude to asi hned. Dnes mám smluveno jednání se studijním prorektorem (k jinému tématu), ale mohu tam zmínit i toto. Slyšel jsem, že k tomuto problému pracuje nějaká celoškolská komis, pokusil bych se na ně nějak působit a případně s nimi spolupracovat.

K poznámkám o problémech s plainTeXem: nechci rozpoutávat flamewar na téma LaTeX kontra plain, takže se zdržím podrobnějšího konimentáře. Nicméně berte jako fakt, že nebudu podporovat, co není dle mého názoru správné, tj. nebudu podporovat např. MS Word nebo LaTeX. Pro tyto formáty by měli připravit šablonku jiní. Pro plain udělám ještě to, že zveřejním (až to budu mít hotové) učebnici TeXu na uživatelské úrovni, aby přestaly být podloženy nářky, že informace se těžko hledají. V současné době je na uživatelské úrovni jen Jemný úvod do TeXu, což pravda není vždy úplně ono.

58

Petr Olšák (olsak) napsal:

Jsem překvapen, že došlo k Vámi popsanému nepochopení. V šabloně doporučuji zachovat originál tak jak je (tj. ten úřední dokument) a upravit jenom kopie způsobem, aby se neopakoval nadpis. Kopie dle mého názoru není úřední dokument, mohl byste ji třeba celou přepsat a přeformátovat jinak. Až poté, co by Vám tam kupříkladu notář bouchnul štempl, že to je doslova stejné jako originál, stalo by se to zase úředním dokumentem.

Rozumim a myslim, ze jsem argumentoval obdobne, nicmene - kopie by mela presne kopirovat original, z toho duvodu jiz studenti dostavaji jak originalni tak okopirovany formular, oriznuta hlavicka muze pusobit neverohodne pro oponenta/cast komise, ke ktere se kopie dostane, a pak je zde oficialni pozadavek, aby elektronicka verze byla presne shodna s tistenou verzi(coz vyzaduje jeji sjednoceni), a predevsim - je to standard...dokud se oficialne nezavede novy, pani na studijnim s tim ma pochopitelne zbytecne starosti navic, coz je, jako v mem pripade, pravda.

59

Rovněž patřím mezi odvážné studenty, co použili CTUstyle - a také připojuji své poznámky. Moje bakalářská práce je k vidění zde: https://cyber.felk.cvut.cz/research/the … tml?id=412

1. Šablona je hezká s jednoduchým a moderním střihem, děkuji za ni!
2. Když člověk nepotřebuje nic měnit, může mu být uplně jedno, jestli používá PlainTeX nebo LaTeX nebo cokoliv jiného. Použít to, co šablona nabízí by mohl kdokoli, i někdo, kdo doposud psal v něčem jako MS Word. Bohužel když jsem si potřeboval některé parametry šablony změnit, tak bylo získávání informací o TeXu poněkud složitější... ale názor autora šablony je vcelku jasný a opodstatněný a nic zásadního proti TeXu nemám.
3. Pro celou práci jsem použil sans serifový font. Viděl jsem mnohokrát použití sans serifového fontu pro nadpisy a serifového pro běžný text, ale jednoduše se mi to nelíbí - přijde mi, že se dnes čím dál tím více sans serifové fonty používají i pro běžný text a vypadá to dobře. TeXový serifový font je sice výborný, ale trochu okoukaný, minimálně v akademické sféře. Doporučoval bych tak alespoň možnost pohodlnější volby. Nepodařilo se mi dostat superscript do sans serifového fontu (nedostatečná znalost TeXu a minimální zdroje informací) - např. u poznámek pod čarou.
4. Vidím trochu nutnost práci s touto šablonou tisknout barevně - jak jsem také udělal. Možná by to černobíle vypadalo lépe, kdyby v černobílém módu ten odstín grafických prvků byl o něco tmavší.
5. Zadání práce: tím, že zadání i práci mám v sans serifovém fontu, nijak zásadně mě nerušilo to, že je na začátku a není opatřebo grafickými prvky CTUstyle. Dle mého to dává smysl, aby bylo na začátku, když si práci někdo čte /např. komise/ tak předpokládám, že jako první chce vidět zadání. Samozřejmě že abstrakt na další straně v zásadě zadání zopakuje jen v čtivější formě. K šabloně konkrétně - dokud se nezmění fakultní norma, byl bych pro uzpůsobení šablony pro vkládání zadání na začátek. V současné chvíli tam vzniká problém s číslováním stránek - musel jsem si to nějak ručně změnit aby byla čísla správně - když jsem práci tiskl, nascanovaná zadání jsem do PDF nedával, ale potřeboval jsem čísla následujících stránek mít správně. Naopak ve verzi pro web tam zadání byla. A pak když někdo bude mít práci v češtině, tak bude mít jen jedno zadání..
6. Acknowledgements / Declaration: nenašel jsem variantu deklarace v angličtině - bylo by dobré, aby existoval na fakultní úrovni oficiální text celé deklarace v angličtině. Jasně, mohl jsem si ho sám přeložit, aby tam bylo i to s tím metodickým pokynem - na katedře (kybernetiky) mi ale řekli, ať tam radši dám ten text v češtině, aby to splňovalo požadavky. Také by bylo ideální připravit pole pro vložení nascanovaného podpisu (je vyžadováno, aby elektronická verze obsahovala tuto stránku podepsanou - logicky je nesmysl scanovat celou stránku s grafickými prvky).
7. Abstrakt - nevidím důvod, proč by musel první řádek "ostavce" klíčová slova a překlad titulu být s odsazením - v mé práci jsem si to změnil, aby to tak nebylo. Stejně tak ani abstrakt by odsazení prvního řádku mít nemusel - stejně jako ho nemají první odstavce sekcí. Nicméně to se mi změnit nepodařilo (TeX).
8. Obsah - nadpis by měl být uprostřed. Strávil jsem hodně času, než se mi to podařilo udělat (TeX :-).
9. Seznamy - podle mě je zbytečně mnoho místa nad a pod senzamy - především to ruší u vnořených seznamů - viz přílohu A a B v mé práci. Nevěděl jsem, jak v TeXu upravit.

Jinak ještě jednou - děkuji za šablonu!
Skutečně mě zarazilo, když jsem zjistil, že i dnes lidé používají řádkování 1,5 a jednostranný tisk v závěrečných pracích. Chybí elementární typografické vzdělání a přetrvává vliv typografie doby psacích strojů.

60

Vážení kolegové,

v červenci 2013 jsem na základě podnětů od uživatelů přidal do šablony CTUstyle další rysy:

- deklaračním příkazem \specification je možné dopravit oskenované zadání práce na druhý list hned za titul. Třebaže se mi to moc nelíbí, kapituloval jsem a tuto možnost do maker přidal.

- mód \blackwhite nyní tiskne černé nadpisy, takže je použitelný i pro definitivní tisk

- Kromě existující nečíslované kapitoly \bibchap je přidána možnost mít jakoukoli další kapitolu nečíslovanou (úvod nebo závěr). To nabízí nová verze OPmac makrem \nonum a \notoc.

- Nová verze OPmac navíc nabízí příkaz \runningfnotes, který přepíná číslování poznámek pod čarou průběžně na více stránkách (implicitně OPmac čísluje na každé stránce od jedné).

- Do otázek a odpovědí na www stránce CTUstyle jsem přidal návod, jak řešit vertikální mezery v seznamech a jak vložit naskenovaný podpis do prohlášení.

Vzhledem k tomu, že nová verze OPmac obsahuje hlubší změnu, původní CTUstyle není bohužel s novým OPmac kompatibilní a naopak, nový CTUstyle není kompatibilní se starším OPmac. Je tedy potřeba provést upgrade obojího. Za tuto komplikaci se omlouvám. Doufám, že pro studenty ČVUT nebude činit potíže kliknout na odpovídající stránky CTUstyle a OPmac a ty dva soubory si v nejnovější verzi stáhnout.

Pro zajímavost: modifikoval jsem CTUstyle a vytvořil CUstyle http://petr.olsak.net/custyle.html, což je šablona pro závěrečné práce na Univerzitě Karlově. Máte-li nějakého známého kolegu/kolegyni z UK, můžete ho/ji na to odkázat.

Zdravím

Petr Olšák

61

Odkaz na moji diplomovou práci: https://dip.felk.cvut.cz/browse/details … amp;t=dipl konečně jsem ji mohl nahrát do systému....

Pro pana Olšáka:

Domlouvali jsme se už někdy v červnu... Hned jak se mi podaří získat výtisk mé DP, tak se Vám ozvu a přinesu ji ukázat, pokud zájem stále trvá.

62

Možná někteří uživatelé mé šablony CTUstyle zaznamenali, že chybí podpora pro sestavení seznamu literatury dle normy ISO 960. Požádal jsem se tedy lidi provozující www.citace.com, aby přidali export seznamů literatury do TeXu. Vyhověli mi a od tohoto týdne je toto možné. Uvedená webová služba se zabývá korektním citováním dle normy.

Je sice pravda, že uživatelé, kteří píší práci v angličtině, asi neocení vkládané české fráze, slova a zkratky a pokud to budou chtít použít, budou si muset výstup projít a opravit to. Placená verze (www.citacepro.com) prý umožňuje i angličtinu, ale to jsem nezkoušel.  Na druhé straně je příjemné, že i na tom free webu stačí vyplnit ISBN nebo analogický identifikátor a dílo je většinou dohledáno se všemi potřebnými údaji. Není tedy třeba nic dalšího vyplňovat. Výstup je ve formátu výstupu z bibTeXu, tedy jako bbl, není nutné používat bibTeX. Makra OPmac umějí z tohoto výstupu vzít jen citované publikace a zatřídit je podle pořadí odkazů v textu.

Zdavím

Petr Olšák

63

Dobrý den,

Bojuji s problémem, jak do diplomové práce založené na csplain šabloně přidat vícestránkovou přílohu. (Jde o schéma zapojení v PDF formátu) V podstatě hledám nějakou obdobu klasického \includepdf[pages={1,2,3,4},landscape=true]{../../SCH/nejaky_soubor.pdf} Ale pro csplaintex.  Jsou nejake moznosti, jak to vyřešit?

64

Jakub Kákona napsal:

Dobrý den,

Bojuji s problémem, jak do diplomové práce založené na csplain šabloně přidat vícestránkovou přílohu. (Jde o schéma zapojení v PDF formátu) V podstatě hledám nějakou obdobu klasického \includepdf[pages={1,2,3,4},landscape=true]{../../SCH/nejaky_soubor.pdf} Ale pro csplaintex.  Jsou nejake moznosti, jak to vyřešit?

Dobrý den,

problém včetně řešení jsem popsal v TeXu pro pragmatiky na straně 99 dole.

65

Dobry den,

zajimalo by me, jak to "dopadlo" s oficialnim zadanim v appendixu a ne na druhe strane BP / DP. Uplne jsem z predchozi diskuze nepochytil, zda s tim byly problemy nebo ne.

66

Martin Meloun napsal:

Dobry den,

zajimalo by me, jak to "dopadlo" s oficialnim zadanim v appendixu a ne na druhe strane BP / DP. Uplne jsem z predchozi diskuze nepochytil, zda s tim byly problemy nebo ne.

Osobně jsem nic neřešil. Ukazuje se, že názory na to se různí. Záleží tedy na tom, jak si to představuje vedoucí práce a dále předseda státnicové komise. Nepovažuji za správné přikazovat ne celé škole jednotnou formu, takže se takových snah ani nechci zúčastnit.

67

Petře (Olšáku), kolegové,

dobrá TeX-LaTeX šablona pro závěrečné práce je moc potřebná. Zlepší typografický vzhled bakalářek/ diplomek/ Ph.D. disertací. Stejně jako Ty, Petře, netoužím po příkazu. Lepší je doporučení, že šablona existuje a je k dispozici. Zodpovědnost, jak se bude práce psát, je na vedoucím práce. On studentovi doporučuje.

Dobrá šablona přinejmenším další dva klady: (a) Naučí studenty, jak se profesionálně sází větší kus textu. To je pro mnoho studentů novinkou; (b) Přispěje k větší soudržnosti na ČVUT. Pro vnějšího pozorovatele je značkou ČVUT a pro mnohé z nich je dělení uvnitř nepodstatné. Dobrá šablona, na níž konkrétní součást ČVUT bude parametrem, si jistě najde cestu i na jiné součásti ČVUT.

K Tvé TeX šabloně zatím neexistuje LaTeXovská šablona. Existuje ale šablona našeho externího spolupracovníka Ing. Víta Zýky, Ph.D., http://zyka.net/felthesis/felthesis.zip. Pokud tomu dobře rozumím, je dočasná a bude nahrazena LaTeXovkým rozhraním do Olšákovy plain šablony.

Vyměnil jsem si s Vítkem Zýkou několik emailů. K napsání LaTeXovské verze Tvé (Petra Olšáka) šablony se ještě nedostal. Ale líbí se mu. Budu na něj působit, aby šablona vznikla. Související náklady na jeho práci zaplatím z režie některého projektu, za nějž na FEL nebo CIIRC zodpovídám.

Rád bych, aby studenti píšící svoje závěrečné práce v dalším půlroce, tj. v zimním semestru 2014/2015, již měli jednu šablonu přístupnou v plain TeX nebo LaTeX.

Vašek Hlaváč, katedra kybernetiky FEL a CIIRC

Naposledy upravil: hlavac (02.05.2014 13:38:20)

68

Václav Hlaváč (hlavac) napsal:

Petře (Olšáku), kolegové,

K Tvé TeX šabloně zatím neexistuje LaTeXovská šablona. Existuje ale šablona našeho externího spolupracovníka Ing. Víta Zýky, Ph.D., http://zyka.net/felthesis/felthesis.zip. Pokud tomu dobře rozumím, je dočasná a bude nahrazena LaTeXovkým rozhraním do Olšákovy plain šablony.

Vyměnil jsem si s Vítkem Zýkou několik emailů. K napsání LaTeXovské verze Tvé (Petra Olšáka) šablony se ještě nedostal. Ale líbí se mu. Budu na něj působit, aby šablona vznikla. Související náklady na jeho práci zaplatím z režie některého projektu, za nějž na FEL nebo CIIRC zodpovídám.

Rád bych, aby studenti píšící svoje závěrečné práce v dalším půlroce, tj. v zimním semestru 2014/2015, již měli jednu šablonu přístupnou v plain TeX nebo LaTeX.

Vašek Hlaváč, katedra kybernetiky FEL a CIIRC

Souhlasím, LaTeXová šablona  na bázi plain šablony P. Olšáka, jak již bylo několikrát dříve zmíněno, by měla být studentům rovněž k dispozici. Nicméně není třeba, abyste hradil z Vašeho grantu, na její přípravu alokovalo na mou žádost vedení fakulty, ještě od dob proděkana J. Kybice, částku na uhrazení práce, viz má rok stará výzva v tomto vláknu:

Stanislav Zvánovec (xzvanove) napsal:

To je samozřejmě možné, ale pořád je to plainTeXová šablona. Domníváme se, že většina uživatelů zná a umí používat LaTeX s jeho standardními makry; z tohoto hlediska by LaTeXová šablona byla uživatelsky přívětivější.

Chystáme převod TeXové verze kolegy Olšáka do LaTeXu. Bohužel námi oslovený typograf Zýka, který připravoval druhou verzi, je momentálně pracovně velmi zaneprázdněn. Chtěl bych tímto oslovit akademickou obec, pokud někdo z Vás nemá kontakt na šikovného typografa či odborníka na LaTeX, který by byl ochotný za 10 tis. Kč převést z TeX (verze kolegy Olšáka) do LaTeXu a upravit příslušné šablony Víta Zýky, aby mne kontaktoval.

Bohužel zatím Vít Zýka nenašel dostatek času, od té doby jsem si s ním rovněž vyměnil řadu emailů, a žádný jiný LaTeXový odborník na mou výzvu nereagoval :-(

69

Pane docente Zvánovče,

děkuji za zprávu, že na zaplacení LaTeXové šablony k plain TeX šabloně Petra Olšáka jsou již alokovány peníze (pro Vítka Zýku nebo někoho jiného, když bude rychlejší). Vítkovi jsem v pátek 2.5. telefonoval. Poprosil jsem ho, aby se na záležitost podíval. Teď mu ještě přepošlu obsah tohoto vlákna. Nepracuje již na fakultě, a tak se sem asi nemůže přihlásit a podívat.

Zdravím
Vašek Hlaváč, katedra kybernetiky a CIIRC

Naposledy upravil: hlavac (03.05.2014 22:40:24)

70

Pochopitelně nikomu nebráním nabídnout studentům v rámci stejného typografického návrhu více možností, tj. kromě šablony v plainTeXu třeba ještě v LaTeXu nebo ve Wordu. Na druhé straně bych chtěl ale upozornit, že to asi nebude jednoduché: LaTeX je hotové řešení postavené na TeXu. Moje šablona je taky hotové řešení postavené na TeXu. Přiohnout hotové řešení LaTeX, které vnucuje uživateli své vlastní názory, jak má vypadat dokument, do předem stanoveného typografického návrhu, je zřejmě komplikovanější, než to vystavět na TeXu (jak jsem to udělal já). Přitom k tomu, aby LaTeX uměl srovnatelné množství věcí, které se od té šablony očekává, je potřeba načíst řadu balíčků, ve kterých se těžko někdo vyzná, protože odhadem to bude
dohromady něco kolem 60 tisíc řádků TeXových maker. Přitom celá šablona CTUStyle se opírá jen asi o cca 3 tisíce řádků kódu včetně OPmac a AMS-like matematiky. To je tedy řádově méně a dá se v tom řádově lépe vyznat.

Domnívám se, že pro uživatele je nakonec jedno, zda je šablona postavená nad plainTeXem, LaTeXem nebo ConTeXtem. Prostě dle dokumentace k šabloně ten dokument napíše. Vždyť ta šablona je hotové řešení, srovnatelné jako třeba LaTeX. Dokládá to existence několika bakalářek a diplomek, na kterých si už studenti ověřili, že to jde.

Stálo by tedy za to si položit otázku, proč je žádoucí to přepsat do LaTeXu a zda to za tu námahu a peníze vůbec stojí. Co navíc potřebují uživatelé, kteří to chtějí mít pod LaTeXem?

Že by chtěli nutně psát \section{Nadpis} místo \sec Nadpis, \includegraphics[...]{soubor} místo \inspic soubor, \begin{tabular}{...}...\end{tabular} místo \table{...}{...}, \verb+cosi+ místo "cosi" atd.? Pokud ano, stačí ke stávající šabloně CTUStyle přidat několik maker, která umožní LaTeXové značkování. Ale nevidím pro to důvod. Že jim chybí možnost zavést LaTeXový balíček řešící speciální požadavek? Desítky takových speciálních požadavků je řešeno například na stránkách Opmac-tricks. Existuje-li požadavek další, uživatel mi může napsat a já obvykle do 24 hodin pošlu řešení typicky sestávající z pár řádků maker. To (předpokládám) mohou mnozí uživatelé potvrdit.

71

Ja jsem si tu sablonu "upravil" do LaTeXu (namotoval na felthesis.cls), aby to vypadalo podobne (avsak mam tam nejake zmeny, napr. pouzivam sans serif font). Ale cestou nejmensiho odporu smile, tj. hack kam to jde, protoze mi nevadi psat misto \item \bitem, nebo mit slopuce v tabularu definovany velkymi pismeny. Muzu to sem uploadovat, ale je to spise tak, ze se v tom clovek musi hrabat, kdyz mu zrovna neco nevyjde.

Hlavni duvod, proc jsem radeji dal par desitek hodin tomu, ze jsem si sablonu upravil do LaTeXu byl ten, ze na plain tex se obtizne a neefektivne hleda na internetu (ted mam na mysli konkretne to, ze pro LaTeX normalne staci napsat do Google "how to xxx" a dohledate). Jinak se panu Olsakovi nedivim, ze nema rad LaTeX.

72

Václav Paňko napsal:

Dobrý den,
šel by ještě přidat typ práce "Teze dizertační práce"? Bylo by pěkné mít i teze ve stejném stylu jako dizertaci.
Děkuji.

Dobrý den,

konečně jsem se na základě tohoto podnětu a několika dalších podnětů dostal k těm tezím. Dnes jsem zařadil do balíčku CTUStyle podporu pro psaní tezí disertační práce. V manuálu je o tom zmínka v sekci 2.8. Můžete to využít či vyzkoušet.

73

Zdravím,

další úspěšně odevzdanou diplomku v šabloně CTUstyle lze najít na https://cyber.felk.cvut.cz/research/the … rs/480.pdf.

Musím tuto šablonu pochválit, pracuje se s ní opravdu pohodlně. Zároveň byla tato šablona mým prvním setkáním s plainTeXem a strávil jsem maximálně několik hodin (ne několik desítek) rozchozením CSplainu na Windowsech. Samotná šablona pak fungovala hned.

Já vlastně ani nevidím moc rozdílů mezi LaTeXem a plainTeXem (+ OPmac) z hlediska možností, které tato dvě prostředí poskytují. K plainTeXu se samozřejmě špatně hledá na googlu (ikdyž za zkoušku to stojí a občas se zadaří), ale když je k dispozici kvalitní dokumentace (od p. Olšáka), tak není google skoro potřeba. Osobně mám radši učení se z pár kvalitních pdf-ek než brouzdání po internetu a hledání více či méně záplatovaného řešení. Raději se naučím, jak TeX principiálně funguje a pak použiji elegantní řešení než se orientovat v hromadě použitých balíčků.

Tím jsem chtěl hlavně povzbudit další adepty, kteří by rádi použili šablonu CTUstyle, ale bojí se přejít z prozkoumaných vod LaTeXu do neznámého plainTeXu. Není to tak zlé, jak se zdá smile

74

Václav Paňko napsal:

Dobrý den,
šel by ještě přidat typ práce "Teze dizertační práce"? Bylo by pěkné mít i teze ve stejném stylu jako dizertaci.
Děkuji.

Dobrý den,

konečně jsem se na základě tohoto podnětu a několika dalších podnětů dostal k těm tezím. Dnes jsem zařadil do balíčku CTUStyle podporu pro psaní tezí disertační práce. V manuálu je o tom zmínka v sekci 2.8. Můžete to využít či vyzkoušet.

Dobrý den,
moc děkujeme za podporu šablony pro teze. Vypadá to moc hezky a bude to ladit i s dizertací.

75

Teze dizertační práce

Na poslední schůzi (jsem osobně nebyl, ale dostal informaci, že) Rada doktorského studijního programu zrušila povinnost psát teze v případě, že se celá disertace včas zveřejní na webu. Nejsem si jist, zda to už platí, ale každému doktorandovi doporučuji se na to zeptat svého školitele nebo předsedy ORO dříve, než začne teze psát. Mohlo by to totiž být zbytečné. Sorry.

(Pro jistotu prosím pana proděkana Škvora, aby mou informaci potvrdil/upřesnil/vyvrátil.)

Naposledy upravil: sebekm1 (08.07.2014 21:35:58)