1

Téma: výběr zálohy z SGS grantu

Jako doktorand mám svůj SGS grant a potřebuji si z něj vybrat zálohu v řádu desítek tisíc korun na zaplacení kolejí a cestovného během zahraniční stáže, na kterou odjíždím za cca tři týdny. Zde je pár mých postřehů z vyřizování výběru zálohy. Doufám, že diskuze poslouží aspoň k nějakému zlepšení.
1. Po podání první žádosti o vyplacení zálohy jsem zjistil, že jako student, který nemá pracovní smlouvu s fakultou nemohu zálohu dostat, právě proto, že nemám žádnou smlouvu a v případě že bych zálohu zpronevěřil za ní nikdo neručí.
2. Když jsem se tedy domluvil se školitelem, že zálohu vybere on a tedy se za ní zaručí on, lze takovou zálohu vyplatit jedině v hotovosti, nikoli zaslat na účet, protože neexistuje způsob jak by fakulta zjistila, že peníze na účet dorazily.

ad 1) Nerozumím tomu, proč by student doktorského studia nemohl čerpat zálohu ze svého SGS grantu, například proti nějaké smlouvě o poskytnutí zálohy. ČVUT má jistě své právní oddělení (možná i FEL, nevím) a situace by se za cenu vyplnění a podepsání jednoho papíru zcela jistě zjednodušila. Nebylo by potřeba do celé akce zatahovat školitele, nebo jiné osoby s pracovně-právním vztahem k FEL.

ad 2) Tohle mi přijde jako nehorázna absurdita. Výplaty, stipendia, podpora mobility chodí většině lidí na účet. Je zvláštní, že ekonomickému oddělení není proti srsti posílat výplaty na účet, když nemají kontrolu že peníze dorazily. Nehledě na to, školitel zjistil, že paní na pokladně požadovanou částku neměla a musela pro ní dojít do banky. Takže místo platebního příkazu za pár korun (možná zdarma) musí jedna zaměstnankyně vyrazit do banky pro hotovost a donést ji na FEL, jeden profesor musí dorazit na FEL a hotovost převzít a jeden doktorand dorazit na FEL, převzít hotovost od školitele a cestovat s ní po Praze do své banky. Myslím, že v 21. století by se mohl tento zastaralý systém opustit a celá záležitost by se měla řešit bezhotovostně.

2

Re: výběr zálohy z SGS grantu

Miroslav Horký (horkymi1) napsal:

Jako doktorand mám svůj SGS grant a potřebuji si z něj vybrat zálohu v řádu desítek tisíc korun na zaplacení kolejí a cestovného během zahraniční stáže, na kterou odjíždím za cca tři týdny. Zde je pár mých postřehů z vyřizování výběru zálohy. Doufám, že diskuze poslouží aspoň k nějakému zlepšení.
1. Po podání první žádosti o vyplacení zálohy jsem zjistil, že jako student, který nemá pracovní smlouvu s fakultou nemohu zálohu dostat, právě proto, že nemám žádnou smlouvu a v případě že bych zálohu zpronevěřil za ní nikdo neručí.
2. Když jsem se tedy domluvil se školitelem, že zálohu vybere on a tedy se za ní zaručí on, lze takovou zálohu vyplatit jedině v hotovosti, nikoli zaslat na účet, protože neexistuje způsob jak by fakulta zjistila, že peníze na účet dorazily.

ad 1) Nerozumím tomu, proč by student doktorského studia nemohl čerpat zálohu ze svého SGS grantu, například proti nějaké smlouvě o poskytnutí zálohy. ČVUT má jistě své právní oddělení (možná i FEL, nevím) a situace by se za cenu vyplnění a podepsání jednoho papíru zcela jistě zjednodušila. Nebylo by potřeba do celé akce zatahovat školitele, nebo jiné osoby s pracovně-právním vztahem k FEL.

Stejny problem se bezne resi i v pripade kdy doktorand jede na konferenci, a potrebuje zaplatit vlozne, obdrzet zalohu na cestu atd. Nejedna se tedy o problem vazany jen na SGS, a jako takovy je bezne reseny na spouste kateder FEL. Pravne se to tusim osetruje docasnou smlouvou uzavrenou s doktorandem. Obavam se ze za zminenymi problemy je pouze jista neochota pracovniku Vasi katedry...

ad 2) Tohle mi přijde jako nehorázna absurdita. Výplaty, stipendia, podpora mobility chodí většině lidí na účet. Je zvláštní, že ekonomickému oddělení není proti srsti posílat výplaty na účet, když nemají kontrolu že peníze dorazily. Nehledě na to, školitel zjistil, že paní na pokladně požadovanou částku neměla a musela pro ní dojít do banky. Takže místo platebního příkazu za pár korun (možná zdarma) musí jedna zaměstnankyně vyrazit do banky pro hotovost a donést ji na FEL, jeden profesor musí dorazit na FEL a hotovost převzít a jeden doktorand dorazit na FEL, převzít hotovost od školitele a cestovat s ní po Praze do své banky. Myslím, že v 21. století by se mohl tento zastaralý systém opustit a celá záležitost by se měla řešit bezhotovostně.

Tohle je bohuzel mnohem neprijemnejsi problem. Nesmyslnost vyhradne hotovostniho vyplaceni se navic nejhloupeji projevi ve chvili, kdy jedete do zeme kde neni mozne platit EUR ci USD. Zalohu dostanete hotovostne pouze v nektere z techto dvou men, a pak navic resite kurzy ve smenarnach. Co se tyce SGS - pri vyplate zaloh ocekavejte ze Vam na SGS naskoci dalsi poplatky (bankovni poplatky atd.) o kterych Vas dopredu nikdo neinformuje.

Ale zpet k problemu - osobne mi pripada zduvodneni nemoznosti zasilat penize na ucet jako lacina vymluva... Nicmene z doslechu vim, ze rada pracovniku se jiz nekolikrat v minulosti teto moznosti bezhotovostni transakce zaloh neuspesne "domahala"...

Nejspise se ekonomicke oddeleni boji situace, kdy by zalohu zaslalo na ucet, a dany pracovnik/doktorand by prijeti zalohy zatajil... Ovsem i v takovem pripade jsou dostupne nastroje jak platbu stornovat, problem bude tedy nejspise opet nekde jinde...

3

Tomáš Uřičář (uricatom) napsal:

Obavam se ze za zminenymi problemy je pouze jista neochota pracovniku Vasi katedry...

Tomáši (doufám, že mohu tykat, když už jsme si tykali osobně), obě administrativní pracovnice naší katedry měli v dané době dovolenou, takže jsem si žádost vyřizoval sám na děkanátu. Ptal jsem se, zda nelze udělat nepojmenovanou smlouvu (takovou jsem měl při loňském výjezdu na podzimní školu) a odpovědí bylo, že nelze.

Nejspise se ekonomicke oddeleni boji situace, kdy by zalohu zaslalo na ucet, a dany pracovnik/doktorand by prijeti zalohy zatajil... Ovsem i v takovem pripade jsou dostupne nastroje jak platbu stornovat, problem bude tedy nejspise opet nekde jinde...

Strach ze zatajení přijetí platby je dle mého názoru nesmysl, to by se zhroutilo celé bezhotovostní bankovnictví, kdyby každý mohl zatajit jakoukoliv příchozí platbu. Souhlasím, že problém bude někde jinde. Proto o tom sem píšu, neb je to věc, která mě trápí a pálí.

Naposledy upravil: horkymi1 (22.07.2013 11:31:12)

4

Obavam se ze za zminenymi problemy je pouze jista neochota pracovniku Vasi katedry...

Tomáši (doufám, že mohu tykat, když už jsme si tykali osobně), obě administrativní pracovnice naší katedry měli v dané době dovolenou, takže jsem si žádost vyřizoval sám na děkanátu. Ptal jsem se, zda nelze udělat nepojmenovanou smlouvu (takovou jsem měl při loňském výjezdu na podzimní školu) a odpovědí bylo, že nelze.

On je mozna problem i v tom, ze podobne zalezitosti resi vzdy jednotlive katedry samy, a vypada to ze dekanat v podobnych zalezitostech silne tape...

Strach ze zatajení přijetí platby je dle mého názoru nesmysl, to by se zhroutilo celé bezhotovostní bankovnictví, kdyby každý mohl zatajit jakoukoliv příchozí platbu. Souhlasím, že problém bude někde jinde. Proto o tom sem píšu, neb je to věc, která mě trápí a pálí.

Jiste, je to nesmysl, ale jako vymluva snadno pouzitelny... Jsem rad ze se alespon na foru tenhle problem znovu objevil, ale obavam se ze po par dnech vyzni opetovne ponekud do ztracena jako rada podobnych problemu... Ale doufejme ze tomu tak nebude...

Nicmene si neodpustim malou jedovatou poznamku. Tahle negativni zkusenost je krasnou ukazkou toho, jake sluzby od dekanatu dostavame za zaplacene rezie z projektu... SGS je sice ve vsech ohledech (soutez/nesoutez atd...) projekt ponekud zvlastni, nicmene rezie se z nej plati v obvykle vysi, clovek by pak ocekaval alespon jistou davku vstricnosti pri reseni podobnych problemu (tim mam na mysli predevsim zminenou "nepojmenovanou smlouvu")

5

Dobrý den,
na podobnou otázku s bezhotovostními platbami jsem se ptal pana tajemníka FEL. Až dostanu odpověď, rád ji k tomuto vláknu připojím. Odmítání bezhotovostních plateb na FEL totiž také nerozumím.
Nemožnost vyplácení záloh doktorandům jsem neřešil. Pokud chcete, mohu to otevřít na příštím senátu, nebo se poradit s panem tajemníkem.

6

Děkuji za ochotu, odpověď pana tajemníka i názor senátu by mě zajímaly.

7

Je to jen jedna z mnoha absurdit. Dalsi je absence uctu v zahranicnich menach. Neumite si predstavit, kolik zaplatime jako univerzita na poplatcich jen za vymenu z korun na jine meny a zpet. Musi to byt miliony rocne. Stejne je to s platbami do zahranici, banka si uctuje nehorazne (pred 4 leti to bylo 26t za prevedeni 1.3M CZK na eura a poslani do Francie). Kdyz jsem zjistoval, proc mame s miliardovym rozpoctem horsi podminky nez bezny obcan sporici par korun, tak jsem dostal dost sokujici odpoved. Pry mame s bankou vyjednany exkluzivni podminky - ovsem z pohledu rektoratu. Jinak receno, vse co si plati lide "sami", jako jsou tyto prevody, je neumerne drahe. Rektorat ma pak vyhodne velke financni zalezitosti (uroky, atd).
Mimochodem nechapu, proc nemame jako soucast smlouvy moznost vyuzivat zvyhodnenych uctu v bance. Opet logicke - instituce s miliardovym rozpoctem muze pro sve zamestnance vyjednat dobre podminky. Lepsi urok, vyhodnejsi hypoteka, kontokorent zadarmo... Pro banku je to rovnez vyhoda, nebot zamestnanci univerzit jsou obvykle relativne bohati lide...

8

Diky Janu Kubrovi se mi ozval jak pan tajemnik, tak pani docentka Lhotska. Situace se ma tak, ze muj vyber zalohy mel byt vyresen nepojmenovanou smlouvou. Co se tyce vyplaty zalohy pouze v hotovosti, zaslal mi pan tajemnik smernici kvestora c. 103/2012 "Cestovní náhrady při tuzemských a zahraničních pracovních cestách a za přepravu městskou hromadnou dopravou aktualizace č.1 (k 11.2.2013)", kde se v clanku XIII odst. 5 pise: "Cestovní náhrady je možno zaměstnanci vyplatit v hotovosti na pokladně nebo se mzdou, a to za předpokladu souhlasu zaměstnance. Samostatné zasílání na bankovní účty zaměstnanců, nebo složenkou na adresu zaměstnanců je z důvodu snižování nákladů nepřípustné."

Panu tajemnikovi i pani docentce Lhotske jsem odpovidal vy stylu, ze si nedovedu predstavit ucet, kde vyber hotovosti na prepazce je levnejsi nez prikaz k bezhotovostni transkaci. Nevim, zda ma cenu, aby se tim zabyval fakultni senat, kdyz se jedna o celouniverzitni smernici. Zkusim v nejblizsi dobe napsat Dr. Olsakovi, ktery je predsedou legislativni komise ve velkem senatu, zda by neinicioval diskuzi tam.

9

…ze si nedovedu predstavit ucet, kde vyber hotovosti na prepazce je levnejsi nez prikaz k bezhotovostni transkaci. …

Nemělo se na mysli výběr hotovosti na pokladně FEL? Tam by to asi bylo opravdu nejlevnější.

10

Honzo vybíral jsem 70000 Kč, resp. vybíral je školitel (viz výše) a paní pokladní danou částku u sebe neměla, musela pro ní do banky, předala ji školiteli, ten ji předal mě a já ji zase musel dostat na svůj účet. Za takové situace je zcela jistě pro školu levnější zadat příkaz k bezhotovostní transakci (pro odběratele zálohy to platí taky, ale posuzuji teď ekonomickou efektivitu na straně školy). Nehledě na to, že je to i bezpečnější. Samozřejmě se to dotýká problému, který nastínil kolega Polcar a to je nastavení účtu, který ČVUT má.