1

Téma: Odborný předmět v "praváku"

Zdravím,

momentálně jdu do prvního semestru programu "Kybernetika a robotika" a chtěl bych si ke stávajícím povinným předmětům ještě připsat nějaký volitelný, abych splnil doporučený počet kreditů a především měl více znalostí. Humanitní předměty mě moc nelákají (podle mě na to, abych věděl něco o historii, nepotřebuju celý předmět big_smile), a tudíž bych si chtěl zapsat některý z odborných volitelných předmětů. Jenže na zápise o těchto předmětech nebyla žádná zmínka a na tom papíře, který jsme všichni dostali, taky ne. Jen tam je napsáno, že si každý student podle svého zapíše některý z "Humanitních předmětů". Nevím teda, jak to mám chápat. Podle mě se na ty odborné nějak pozapomnělo, ale možnost si ho zapsat tu podle mě asi bude, nebo? V případě že ano, tak bych se vás chtěl zeptat, jaké byste mi asi tak doporučili. Co jsem tak nějak četl, tak by mohla být dobrá diskrétní matematika, ale vzhledem k tomu, že se za ní dává 7 kreditů, tak si nejsem jistý, jak to budu stíhat (předpokládám, že se bude jednat prostě o další volitelně povinný předmět, takže zřejmě obtížný). Ono by to nebylo nic příjemného, kdybych si něco zapsal a poté hned v prvním ročníku nestíhal. Obecně mě zajímají témata umělé inteligence a robotika (proč bych se asi jinak na tenhle program hlásil big_smile), takže by mě asi zajímaly některé z matematických teoretických oborů, které bych poté mohl dobře využít.

Předem díky za odpověď

2

Re: Odborný předmět v "praváku"

Michal Vatecha (vatecmic) napsal:

Zdravím,

...

Obávám se, že se humanitním předmětům nevyhnete. Pokud je jako volitelný předepsán humanitní, pak si ho můžete vybrat – ale jen z humanitních. Má to své důvody, nebudu je tady rozebírat.  Zkuste si ho alespoň vybrat rozumně. (Jsme si skoro jist, pokud se ale pletu, prosím administrátora programu, aby mě opravil).

Pokud si budete připadat v prvním semestru nevytížen – opravdu je první semestr považován za moc snadný, na rozdíl od druhého – tak vám radím nerozšiřovat záběr ale naopak se ty základní předměty (Lineární Algebra, Matematika 1, Programování 1) pochopit a naučit opravdu dobře, případně více do hloubky, včetně důkazů atp. Jejich učitelé vám jistě s nadšením poradí nějakou o stupeň náročnější či hlubší učebnici/monografii ne to, co ni vykládají „naladěni na průměrného studenta“. V pozdějších předmětech s vám určitě hodí, když budete základy umět opravdu dobře .

3

Aha...tak v tom případě na tom papíře měli spíš napsat, že si nesmíme zvolit volitelné odborné předměty. Takhle jsem se jenom díval do KOSu na seznam předmětů a stačí si "jenom vybrat" big_smile. Takže si budu muset vybrat Historii vědy a techniky, nic lepšího mě nenapadá. Ale co...historie mě vždycky bavila, tak proč ne... Tímto tedy děkuji za upřesnění informací.

4

Aha...tak v tom případě na tom papíře měli spíš napsat, že si nesmíme zvolit volitelné odborné předměty. Takhle jsem se jenom díval do KOSu na seznam předmětů a stačí si "jenom vybrat" big_smile. Takže si budu muset vybrat Historii vědy a techniky, nic lepšího mě nenapadá. Ale co...historie mě vždycky bavila, tak proč ne... Tímto tedy děkuji za upřesnění informací.

Pro jistotu, alespoň tak to bylo myšleno v době tvorby programu, u čehož jsem byl: V "okénku" s nápisem "humanitní volitelné" si musíte vzít humanitní. Asi si můžete vzít ještě další volitelné, tentokráte jakékoli, ale nedělal bych to.

Pro zajímavost: mít určité minimum humanitních předmětů byla osobní iniciativa pana rektora a já s ním souhlasím: Jestli si firmy na něco pořád stěžují, tak na "nehumanitnost" (jinými slovy na nedostatek soft-skills) našich absolventů. Jiná věc je, zda to naše humanitní předměty napraví.

Naposledy upravil: sebekm1 (29.07.2013 22:22:44)

5

Michael Šebek (sebekm1) napsal:

… Asi si můžete vzít ještě další volitelné, tentokráte jakékoli, ale nedělal bych to. …

Pár výjimek by se asi našlo, takové, které neuškodí (tj. časově, náročností,…) a dokonce pomůžou, ale pro prvý semestr je jich opravdu málo. Napadá mě jedna – Matematika v Maple. Pokud student zatím nezná nějaký matematický SW, je to celkem dobrý úvod do toho, co se s tím dá dělat a jestli se nepletu, doktor Němeček vede kurz tak, že více méně z části kopíruje obsah úvodního kurzu matematiky a řeší obdobné problémy pomocí SW.

Naposledy upravil: slamajan (30.07.2013 14:25:27)

6

Pro zajímavost: mít určité minimum humanitních předmětů byla osobní iniciativa pana rektora a já s ním souhlasím.

Tak já osobně proti humanitním předmětům nic nemám. Sám se např. hodně zajímám o historii, ale i jiné oblasti. Nejsem jeden z těch, kteří se soustředí jenom na jednu věc a neohlíží se i po něčem jiném. Jen jsem si myslel, že na to, abych se trochu naučil o historii, nepotřebuji přednášky, mě by stačily i knihy z knihovny. Na druhou stranu by ale vše mělo být v podobě přednášek ještě zajímavější, takže jsem za humanitní předmět i rád.

Jinak co se týče dodatečných předmětů, tak ani jsem neměl v úmyslu si nějaký dodatečný zapsat. Vůbec netuším, co mě na nové škole čeká, jak bude studium náročné apod. Takže nabrat si ze začátku velkou zátěž by bylo dost nerozumné. Navíc malá zátěž se kompenzuje pomocí dodatečného "samostudia" mnohem lépe než velká zátěž, která se vlastně kompenzovat snad ani ničím nedá.

7

...

Pod chybějícími soft-skills techniků se myslí spíš věci jako: umět formulovat myšlenku, umět diskutovat, umět svůj výsledek "prodat" i prodat, uvědomit si, že to vždy dělám pro nějakého zákazníka a tak se snažit myslet jako on -  a obecněji vůbec umět mluvit, psát, jednat atp. S tím mívají naši studenti i učitelé největší problémy. smile To ale nejde bez širšího rozhledu, takže sem patří i ta historie a mnohé další. A dále legrácky jako: rozumět faktuře, umět založit firmu, umět komunikovat a pracovat v kolektivu, umět řídit a vést lidi, nebýt fach-idiot, umět si zorganizovat práci, ...

Mnozí naši absolventi zpočátku propadají u přijímacích pohovorů do firem ještě dříve, než vůbec dojde na jejich technické (hard) skills.

8

...

Tak to je každopádně dobré vědět. Určitě teď díky vám tyto "soft-skills" podceňovat rozhodně nebudu. Takže děkuji za radu.

9

Nevím, jestli to není s křížkem po funuse, ale myslím, že zapisovat si nějaké předměty mimo ty povinné je fajn, protože nabídka je pestrá a je škoda volit minimální průchod (pro někoho může být důvod i to, že jsou za to kredity). Ve druhém semestru jsem si zapsal algoritmizaci a mrzelo mě, že jsem v prvním neměl nic navíc, třeba zrovna tu diskrétní matematiku.

Ale konkrétní volba dost záleží na přístupu (focus na jednu věc vs. větší rozhled) a na tom, co přesně tě zajímá a jestli jsou nějaké povinné předměty, které tě tolik netáhnou nebo které si sice zapsat musíš, ale nic nového ti nedají a zůstane ti díky nim volný čas.

Naposledy upravil: heinrada (04.09.2013 23:36:04)

10

Tak to je každopádně dobré vědět. Určitě teď díky vám tyto "soft-skills" podceňovat rozhodně nebudu. Takže děkuji za radu.

To je dobré rozhodnutí. Myslím, že výše nastíněný záměr o něco lépe než povinné předměty typu humanitní/ekonomika plní eClub a Kariérní centrum ČVUT, je dobré je sledovat :-)

Naposledy upravil: heinrada (04.09.2013 23:54:38)

11

Jan Sláma (slamajan) napsal:

… Asi si můžete vzít ještě další volitelné, tentokráte jakékoli, ale nedělal bych to. …

Pár výjimek by se asi našlo, takové, které neuškodí (tj. časově, náročností,…) a dokonce pomůžou, ale pro prvý semestr je jich opravdu málo. Napadá mě jedna – Matematika v Maple. Pokud student zatím nezná nějaký matematický SW, je to celkem dobrý úvod do toho, co se s tím dá dělat a jestli se nepletu, doktor Němeček vede kurz tak, že více méně z části kopíruje obsah úvodního kurzu matematiky a řeší obdobné problémy pomocí SW.

Matematiku v Maple určitě doporučuji. Kdysi jsem předmět absolvoval (ještě jako Počítačové algebraické systémy) a hodně často jsem ty znalosti s výhodou použil.

FELK Admin - IT135

12

zdravim potreboval bych nekoho kdo se trochu vyzna v v dratech smile jsem ve ctvrtaku na stredni a dostal se za ukol k maturite  zapojit krokovy motor  ma 6 vyvodu jelikoz nase praxe po dobu studia mela furt stejny scenar : <6 hodin sedet v ucebne a pri nejlepsim hrat hry na notasu > opravdu nas nic podobneho neucily jinak bych se aspon pokusil ,,, kdyby to nekdo vzal jako vyzvu rad se neco noveho priucim respektive budu se divat pod ruce  ,,jsem ochotnej i zplatit  jsem z brna  diki vsem co si to prectou a slituji se  big_smile