1

Téma: Náročnost kombinovaného studia

Zdravím,

chtěl bych se zeptat na náročnost kombinovaného studia na EEMku. Po roce a půl jsem odešel z prezenčního STM takže náročnost předmětů, matematiky znám ale rozhoduji se jestli zůstat v práci a studovat EEM dálkově nebo s prací seknout a raději se tomu jít věnovat na denní studium.

Zkrátka, jak se to dá při práci zvládat? Mám práci v oboru takže předpokládám, že technické předměty by nemuseli být takový problém (i když tady se vše probírá asi víc teoreticky takže ta praxe bude spíš jen základem jinak ne tak platná, ne?) ale mám strach z algebry nebo matalýzy, jelikož znám její složitost. Tak mám v hlavě teď jenom tohle rozhodnutí a rád bych slyšel, nějaký postřehy nebo například i doporučení, děkuji.

2

Re: Náročnost kombinovaného studia

Dobrý den, náročnost studia je stejná jako při prezenčním studiu (dostáváte přeci stejný titul). Pro vás je akorát studium zhuštěno většinou do jednoho dne v týdnu, takže část (cvičení) musíte nahradit samostudiem. Myslím, že technické předměty se zvládat dají. Záleží na Vás jak si poradíte s těmi obecnými. Osobně bych doporučoval spíše variantu prezenční, ale vedl jsem již několik závěrečných prací "dálkařů" a kromě toho, že nestíhali časově a byl to pro ně asi větší stres, tak se rozhodně za svoje výtvory stydět nemuseli.

Takže zvládnout to jde.

H. Bauer
K13114

3

Dobrý večer,

děkuji za reakci a za radu. Srovnal jsem si vše potřebné a rozhodl jsem se pro prezenční formu. Práce je zajímavá ale toho času, který bych tomu rád věnoval není tolik a nemám zájem tu školu odchodit kvůli titulu ale něco se dozvědět.

4

Dobrý den, jako student komb. studia radím, že kdo nemusí, ať kombinovaně nestuduje. Opravdu je lepší kloubit denní a brigády anebo velmi zkrácený úvazek. Pokud člověk nemá už něco nastudováno, tak je to dost náročné pochopit hutnou látku typu lineární algebra anebo analýza z 7 soustředění a skript. I když se přednášející snaží a jsou dobří, tak je lepší mít 3-4 přednášky na dif. rovnice a Laplaceovou transformaci, než to mít všechno v jednom 90 minutovému soustředění a ještě bez cvičení.

5

Z vlastní zkušenosti musím říci, že úvazek cca 0,5 + studium je tak akorát.
Většinou v práci uvítají seberozvoj v oboru a vyjdou vstříc, pokud ne tak je otázkou, zdali člověk chce v takovém prostředí dlouhodobě zůstávat a nebo to spíš vzít jako příležitost najít něco lepšího.
Spíš je i podle zkušeností probém se sebekázní, než, že by v práci dělali problémy (znám lidi, co i přes placené volno na zkoušky měli problém se poctivě učit).
A dálkové/prezenční IMHO rozdíl je, ať už v tom a nebo onom - prostě je na vše ještě méně času, což už je co říci...

Naposledy upravil: kunzekar (04.02.2015 19:42:08)

6

Hezký den,
za sebe mohu říci, že to náročné rozhodně je, ale při dostatečné sebekázni lze studovat i při zaměstnání na plný úvazek (a v mém případě i 3 dětech).
Vystudoval jsem kombinovaně jak STM, tak posléze i EEM. Je ale pravda, že nebyl den, kdy bych večer studiu nevěnoval alespoň 1 hodinu.
V bakaláři byla u nás dálkařů úmrtnost kolem 60%, na magistru (v našem ročníku) jen kolem 10%.

7

Je to o práci, já jsem nastoupil na FEL do EEM v době kdy jsem měl vlastně chvilku po průmyslovce a měl jsem nutkání si vydělávat i studovat. V první práci nebylo studium z časových důvodů de facto vůbec možné, tak jsem změnil práci, dohodl jsem se s novým zaměstnavatelem a od té doby šlo vše jako na drátkách.
V prvním semestru nás byla plný přednáškový sál. V druhém nás bylo asi 13 - ale je fakt, že ten rok se šlo bez přijímaček... ale zvládnout se to dá a myslím, že i bez každodenního drilu nad učebnicemi, né že né. Letos bych měl dokončit magisterskou etapu bez prodlužování.
Kdybych měl studovat znovu, tak opět kombinovaně. Já to můžu doporučit.