1

Téma: FEL, FIT, DoD a tak obecně

Dobrý den,
momentálně jsem student 3. ročníku všeobecného gymnázia. Společně s kamarádem jsme se rozhodli, že bychom si možnou budoucí školu omrkli už teď, v období relativního klidu. Na rozhodování tak bude spousta času a hlavně budeme ještě mít možnost se „na poslední chvíli“ trochu profilovat pro potřeby budoucí školy. Tak se stalo, že jsme navštívili Dny otevřených dveří fakult FEL a FIT.

Nejdřív bych Vám rád poděkoval, že takové akce pořádáte. Nejenom, že jsme si místo školy mohli udělat příjemný výlet do hlavního města, ale také nám to otevřelo oči. Alespoň, pokud mohu mluvit za mne. O tom, jak široké má informatika, potažmo elektronika uplatnění jsem měl určité představy, ale až DoD mi ukázaly, že jsou ještě větší a hlavně zajímavější.

První jsme navštívili FEL. Netušili jsme, co máme očekávat, ale o to více jsme byli mile překvapeni. Prezentace byla úchvatná, co dvě věty přednášejícího jsme se na sebe dívali s úžasem. Moje představa nudného, zato těžšího, pokračování střední školy byla rázem ta tam. Vše navíc, abych tak řekl, „dodělala“ samotná prohlídka budovy. Nebylo stanoviště, u kterého bych mohl říct, že bych si to nechtěl někdy v budoucnu alespoň zkusit. O to větší muka byla představa, že bych si snad mezi tím musel vybrat jen jednu věc. Ještě jednou bych rád poděkoval vše, kteří se podíleli na přípravě DoD FEL. Mám z toho spoustu krásných zážitků.

Na prezentaci FIT jsem šel s představou, že zažiji další zajímavý den. Moje hodnocení je pravděpodobně předpojaté, protože jsem od začátku porovnával s FELem. Už samotná přednášková místnost, kde se přednáška pořádala, byla skromnější. Samotná prezentace byla suchá, přednášející v podstatě četl, co měl napsané v prezentaci. U předmětu se příliš nezastavoval. Jeden příklad za všechny: Vysvětlení, že v oboru „Bezpečnost a informační technologie“ se budeme učit „O bezpečnosti a jak psát programy, které jsou nehacknutelné“ se mi opravdu nezdá jako dobrý popis. Učitelé téměř nemluvili, pouze byli představeni. Prezentace alespoň na chvíli ožila až s příchodem představitele spolupracující firmy (omlouvám se, ale jméno si nepamatuji) a občasnými vstupy tělocvikáře. Následné proběhnutí prostory mě taktéž příliš nezaujalo, snad až na SAGELab (Mimochodem moc pěkná prezentující wink).

Konečně jsem se trochu vypovídal a dostávám se k jádru pudla. Vím, že od všetečných otázek jsou právě pořádány DoD. Bohužel, musel jsem počkat, než se mi všechno pěkně rozleží v hlavě.

FEL
1) Budu po úspěšném zvládnutí přijímacího řízeni vědět, zda mám šanci se dostat do OI? Velice mě zaujala možnost spojení s robotikou a práce na umělé inteligenci.

1a) Pokud bych splnil podmínky pro vstup na FEL bez přijímacích zkoušek, jak se bude vyhodnocovat moje šance pro vstup do OI?

2) Pokud bych se na OI nedostal, ztrácí pro mě FEL nejspíš smysl. SIT mi připomíná svou náplní FIT. Není v takovém případě lepší rovnou zvolit FIT? Navíc se tak vyhnu přestupování v případě magisterského vzdělání.

3) Jde nějak objektivně porovnat náročnost obou fakult. Mám známou studující na FITu, která tvrdí, že právě FIT je tou schůdnější cestou. Je pochopitelně jasné, že pokud je škola schůdnější, neznamená to, že je to hned lepší volba.

4) Z prezentací a názorů ostatních jsem si na FEL udělal takový názor, že jde o školu pro kreativní lidi. Škoda dá studentům všeobecný rozhled, konexe na špičky v oboru a nechá je, aby s tím naložili. Na rozdíl od FITu, který má (řekl bych) poměrně užší zaměření, je FEL takový pelmel. Má na takové škole šanci i člověk, který příliš kreativní není? Je rozumné školu studovat, pokud člověk nemá ambice pracovat ve výzkumu?

5) Jak je to s „průchodností“ FELu? U FITu říkali něco okolo 30% studentů, kteří dokončí bakalářské studium.

6) Pokud byste měli srovnat FIT a FEL po stránce informatiky, pro jaké zaměření by FIT byl lepší. Zatím se mi zdá, že pokud bych se chtěl stát programátorem, webovým kodérem, správcem sítí, bezpečákem (přes ty internety smile ) je FIT ta správná volba.

Děkuji, že jste dočetli až sem. Výběr vysoké školy považuji za jeden z velmi důležitých kroků a nerad bych ho nějak uspěchal či se rozhodoval na základě nedostatku informací. A co se týče prvních odstavců, potřeboval jsem se vypsat ze svých dojmů z DoD, doufám že tu esej omluvíte wink.

2

Re: FEL, FIT, DoD a tak obecně

(Lorin) napsal:

Dobrý den,
První jsme navštívili FEL. Netušili jsme, co máme očekávat, ale o to více jsme byli mile překvapeni. Prezentace byla úchvatná, co dvě věty přednášejícího jsme se na sebe dívali s úžasem. Moje představa nudného, zato těžšího, pokračování střední školy byla rázem ta tam. Vše navíc, abych tak řekl, „dodělala“ samotná prohlídka budovy. Nebylo stanoviště, u kterého bych mohl říct, že bych si to nechtěl někdy v budoucnu alespoň zkusit. O to větší muka byla představa, že bych si snad mezi tím musel vybrat jen jednu věc. Ještě jednou bych rád poděkoval vše, kteří se podíleli na přípravě DoD FEL. Mám z toho spoustu krásných zážitků.

Děkujeme za chválu, už jsem upozrnil na váš příspěvek ty, kteří se zasloužili.

1) Budu po úspěšném zvládnutí přijímacího řízeni vědět, zda mám šanci se dostat do OI? Velice mě zaujala možnost spojení s robotikou a práce na umělé inteligenci.

Samozřejmě, dozvíte se to stejně rychle na jakémkoli jiném programu FEL. Pokud vás zajímá robotika a umělá inteligence, věřím, že budete u nás spokojen. Práci na projektu si můžete vyzkoušet třeba už příští léto, viz http://oi.fel.cvut.cz/brigady

1a) Pokud bych splnil podmínky pro vstup na FEL bez přijímacích zkoušek, jak se bude vyhodnocovat moje šance pro vstup do OI?

Viz, https://www.fel.cvut.cz/cz/rozvoj/podmi … ti-BP.html. OI má v zásadě stejné podmínky jako ostatní programy s výjimkou posuzování známek z fyziky.

2) Pokud bych se na OI nedostal, ztrácí pro mě FEL nejspíš smysl. SIT mi připomíná svou náplní FIT. Není v takovém případě lepší rovnou zvolit FIT? Navíc se tak vyhnu přestupování v případě magisterského vzdělání.

Přestupu bakalář-magistr mezi školami/fakultami se tolik nebojte. Může to být obohacující. Pochopitelně nepředpokládám, že budete měnit obor příliš razantně. OI magistr uznává v přijímacím řízení výsledky z příbuzných programů. Na FEL můžete kromě OI zvážit např. i program Kybernetika a robotika (KyR).

3) Jde nějak objektivně porovnat náročnost obou fakult. Mám známou studující na FITu, která tvrdí, že právě FIT je tou schůdnější cestou. Je pochopitelně jasné, že pokud je škola schůdnější, neznamená to, že je to hned lepší volba.

OI je výběrový program založený na výzkumné excelenci v daném oboru (především magistr). Snadný není. OI má pravidelné OI-grilly, kde se studenti k programu vyjadřují, kriticky i pochvalně. Pokud chcete, můžete přijít tento týden na tato setkání a se studenty promluvit (úterý, čtvrtek od 18 hodin, napište mi).

4) Z prezentací a názorů ostatních jsem si na FEL udělal takový názor, že jde o školu pro kreativní lidi. Škoda dá studentům všeobecný rozhled, konexe na špičky v oboru a nechá je, aby s tím naložili. Na rozdíl od FITu, který má (řekl bych) poměrně užší zaměření, je FEL takový pelmel. Má na takové škole šanci i člověk, který příliš kreativní není? Je rozumné školu studovat, pokud člověk nemá ambice pracovat ve výzkumu?

Jen se nepodceňuje. Výzkum může mít více úrovní a pokaždé nemusí jít o Nobelovu cenu. Zrovna minulý pátek jsme měli workshop s jednou hi-tech firmou a práce je hodně ;-)

5) Jak je to s „průchodností“ FELu? U FITu říkali něco okolo 30% studentů, kteří dokončí bakalářské studium.

Na OI je to cca 60%, snažíme se toto číslo posouvat nahoru. Jednak vhodným výběrem studentů na počátku a druhak systematickou prací s nimi.

6) Pokud byste měli srovnat FIT a FEL po stránce informatiky, pro jaké zaměření by FIT byl lepší. Zatím se mi zdá, že pokud bych se chtěl stát programátorem, webovým kodérem, správcem sítí, bezpečákem (přes ty internety smile ) je FIT ta správná volba.

Na úrovni bakaláře je to asi opravdu jedno. U sítí a bezpečnosti tady bych hlasoval asi pro FEL, viz např. http://www.fel.cvut.cz/en/aktuality/cisco.pdf

Děkuji, že jste dočetli až sem. Výběr vysoké školy považuji za jeden z velmi důležitých kroků a nerad bych ho nějak uspěchal či se rozhodoval na základě nedostatku informací. A co se týče prvních odstavců, potřeboval jsem se vypsat ze svých dojmů z DoD, doufám že tu esej omluvíte wink.

Díky za váš přípěvek. Pokud byste se chtěl pobavit více, napište, nebo se klidně stavte.

Tomáš Svoboda, člen rady programu OI.

Naposledy upravil: svobodat (08.12.2014 10:47:08)

3

Dobrý podvečer,

svobodat napsal:

Samozřejmě, dozvíte se to stejně rychle na jakémkoli jiném programu FEL. Pokud vás zajímá robotika a umělá inteligence, věřím, že budete u nás spokojen. Práci na projektu si můžete vyzkoušet třeba už příští léto, viz http://oi.fel.cvut.cz/brigady

Je možnost si vybrat některou z nabízených možností brigády, nebo jsou zájemci rozděleni nějak náhodně? Předpokládám, že je dobré mít nějaké předchozí zkušenosti, jaké?

Viz, https://www.fel.cvut.cz/cz/rozvoj/podmi … ti-BP.html. OI má v zásadě stejné podmínky jako ostatní programy s výjimkou posuzování známek z fyziky.

Při prezentaci jsem vyrozuměl, že OI je pouze pro 150 nejlepších studentů. Proto jsem se ptal, jak se posuzuje šance studentů, kteří se na FEL dostanou i bez přijímacího řízení. Na vámi odkazované stránce není o výběrovosti OI řeč.

Přestupu bakalář-magistr mezi školami/fakultami se tolik nebojte. Může to být obohacující. Pochopitelně nepředpokládám, že budete měnit obor příliš razantně. OI magistr uznává v přijímacím řízení výsledky z příbuzných programů. Na FEL můžete kromě OI zvážit např. i program Kybernetika a robotika (KyR).

O KyR vím, nicméně jsem se o tento program zatím příliš nezajímal. Musím to napravit.

OI je výběrový program založený na výzkumné excelenci v daném oboru (především magistr). Snadný není. OI má pravidelné OI-grilly, kde se studenti k programu vyjadřují, kriticky i pochvalně. Pokud chcete, můžete přijít tento týden na tato setkání a se studenty promluvit (úterý, čtvrtek od 18 hodin, napište mi).

Rád bych se zúčastnil, bohužel nejsem místní. V úterý to takhle narychlo nestíhám. V úvahu by připadal čtvrtek. Kde se OI koná? Na stránkách jsou očividně neaktuální informace.

Přeji pěkný zbytek večera,
L.

4

Hezký den,

především vám musím poděkovat jménem celého týmu, který se na organizaci našeho dne otevřených dvěří podílí, za velmi pěknou zpětnou vazbu - příjemně se to čte smile. Mne jako jednoho z hlavních organizátorů a moderátora na prezentacích to těší ještě více. Také mne těší, jak odpovědně přistupuje k výběru vzdělávací instituce, kde při nejlepším strávíte dalších 6 let vašeho života. K vašim otázkám

(Lorin) napsal:

FEL je škola pro kreativní lidi, kteří chtějí o problému přemýšlet, pochopit ho a najít jeho řešení. FEL vás na cestu životem vybaví opravdu širokým záběrem znalostí a ukáže vám, kde a jak další znalosti získat a také vás naučí rozpoznat zásadní informace od těch podružných. Cílem je dát vám příležitosti vyzkoušet spustu zajímavých věcí, abyste našel váš prostor pro vlastní kreativitu.

S trochou nadsázky bych řekl, že FEL vás naučí vést a řídit týmy programátorů, kódérů a bezpečíků z FITu, tak aby jejich práce byla efektivní a měla smysluplný cíl. Absolvent FEL dokáže vidět dál než na konec souboru zdrojového kódu smile

Já jsem před 8 lety vystudoval Kybernetiku a robotiku, dnes navrhuji sítě, řeším jejich bezpečnost, zabývám se virtualizací, připravuji náplň DoD, jezdím na veletrhy, mluvím do médií a přesvědčuji mladé lidi, aby šli studovat technické obory, nejlépe ty na FEL - tak jsem já našel svůj prostor pro kreativitu smile

Až za několik let budete v ruce držet váš diplom, tak zjistíte, že nyní vám nezbývá již nic jiného, než se do konce života učit - Hodně štěstí !

SVTi a FELK Admin - IT135

5

(Lorin) napsal:

Dobrý podvečer,

svobodat napsal:

Je možnost si vybrat některou z nabízených možností brigády, nebo jsou zájemci rozděleni nějak náhodně? Předpokládám, že je dobré mít nějaké předchozí zkušenosti, jaké?

Rozdělení probíhá následovně. Studenti jsou v dopise o přijetí informování o tom, jak se mají na brigádu hlásit. Vyplní WWW formulář, kde napíší o svých časových možnostech, zkušenostech s programováním, preferencích ("baví mě grafika"). Po uzávěrce dostanou vedoucí projektů (t.j. ti, co brigádníka platí) data a vyjádří preference. Často rozhoduje překryv časových oken, kdy může budoucí student a kdy vedoucí. Jsem jedním z vedoucích a myslím že to funguje dobře, protože vedoucí vědí, že projekt využívající zájem a zkušenost má větší šanci na úspěch.

Nejlepší je zkušenost s programováním, ale není nutná.

6

(Lorin) napsal:

O KyR vím, nicméně jsem se o tento program zatím příliš nezajímal. Musím to napravit.

Jenom pro jistotu připomenu, že KyR byla na DoD také 2x prezentován, a to vždy těsně před OI. Snad jste to nepřehlédl.

7

sebekm1 napsal:

Jenom pro jistotu připomenu, že KyR byla na DoD také 2x prezentován, a to vždy těsně před OI. Snad jste to nepřehlédl.

To rozhodně ne, jen mne přeci jenom více upoutalo OI. Proto jsem se, možná neprávem, nezajímal o KyR příliš do hloubky. Nestudoval jsem učební plány atd.

matas napsal:

Rozdělení probíhá následovně. Studenti jsou v dopise o přijetí informování o tom, jak se mají na brigádu hlásit. Vyplní WWW formulář, kde napíší o svých časových možnostech, zkušenostech s programováním, preferencích ("baví mě grafika"). Po uzávěrce dostanou vedoucí projektů (t.j. ti, co brigádníka platí) data a vyjádří preference. Často rozhoduje překryv časových oken, kdy může budoucí student a kdy vedoucí. Jsem jedním z vedoucích a myslím že to funguje dobře, protože vedoucí vědí, že projekt využívající zájem a zkušenost má větší šanci na úspěch.
Nejlepší je zkušenost s programováním, ale není nutná.

Děkuji za odpověď. S trochou štěstí se příští rok možná potkáme wink.

semekma1 napsal:

Až za několik let budete v ruce držet váš diplom, tak zjistíte, že nyní vám nezbývá již nic jiného, než se do konce života učit - Hodně štěstí !

Jak říká klasik: Smutné je, že čím více toho víte, tím více vidíte věcí, které neznáte. smile

Ještě jednou bych Vám rád poděkoval za čas strávený odepisováním. Je velice těžké se rozhodnout a právě Vaše odpovědi mi v několika bodech udělaly jasno. Teď dám stejnou šanci FITu, uvidíme, co se z toho nakonec vyklube.

Snad někdy, na viděnou.